На "Ти" или на "Вие"?

  • 5 381
  • 69
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 7 474
На Вие с непознати винаги Wink

# 31
  • Мнения: 3 782
Уф, явно съм възпитана грешон, все се обръщам на "Вие", а хората ме гледат странно, и дори са ме питали, "ама защо ми говориш на Вие" Rolling Eyes Това ми е странно.
Иначе с някои продавачки, говоря на "Ти". Все пак зависи и от ситуацията. Mr. Green

# 32
  • Мнения: 1 008
Говоря с непознати на "Вие" и непознатите на мен говорят на "Вие". Почти не ми се случва в обслужващата сфера или други непознати да ми говорят на "Ти"(освен някой забързан шофьор, който ме натиска и иска да ме задмине или друг подобен случай, но тогава говорят по адрес на майка ми).
Понякога ми се ще и на "Ти", все пак скъсява дистанцията.

# 33
  • into the blue
  • Мнения: 771
На "Вие",но има магазини,в които съм често и сме скъсили дистанцията.

# 34
  • Мнения: 27 524
На Вие.
Дразня се, да. Но пак зависи - от възрастни хора не се дразня. От деца - също. Зависи от ивлъчването - ти с усмивка е ок, вие с пренебрежение и намусване не е ок, така че... Но принципно вие е задължителна форма между непознати и на млади към стари, както и към доктори, професори.... независимо от познанството ни, сред хора си има етикет  Peace

# 35
  • при Arctic Monkeys
  • Мнения: 2 240
според зависи.
има един форум в интернет за юристи - лекс.бг и ми е много смешно, като почнат разни студентчета да се обръщат един към друг на вие и да си викат `колега`.

# 36
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 969
На Вие в магазините (ти е ужасно просташко) и с непознати или възрастни хора.
На ти с познати, приятели и роднини.

# 37
  • Мнения: 46 587
Много мрая официалностите, мразя да ми говорят на Вие, тази префърцуненост е напълно излишна  Sick но какво да правя, при непознати го използвам Tired

# 38
  • Му Кинд Оф Плаце
  • Мнения: 4 033
На Вие-в магазините, с непознати, с по-възрастни, все още с някои колеги  Embarassed (Вече 6 години  ooooh!)
Смешното е, че дори с непознати от форума съм на Ти, все едно сме на гости с много хора.

Дори да ми говорят на Ти, ако са непознати, си пердаша на Вие и се държа дръпнато.
Дистанцията е хубаво нещо.

# 39
  • Мнения: 1 327
Много мрая официалностите, мразя да ми говорят на Вие, тази префърцуненост е напълно излишна  Sick но какво да правя, при непознати го използвам Tired
и аз така!
уважение винаги можеш да покажеш дори, когато говориш на "ти"...

# 40
  • Мнения: 12 683
Моя позната- продавачка говореше с клиентите си на "ти". Според нея, така подчертавала по- малката дистанция и клиентите се чувствали по- уютно  newsm78.
никак не ми е уютно даже и понякога дори правя забележки от рода на " Познаваме ли се"? И те се усещат и преминават на Вие.

А бе, туй и на мен не ми е уютно.

# 41
  • София
  • Мнения: 1 775
Моя позната- продавачка говореше с клиентите си на "ти". Според нея, така подчертавала по- малката дистанция и клиентите се чувствали по- уютно  newsm78.
никак не ми е уютно даже и понякога дори правя забележки от рода на " Познаваме ли се"? И те се усещат и преминават на Вие.

А бе, туй и на мен не ми е уютно.
Според мен има начин да накараш човек да се почувства уютно и с учтивата форма.
Днес срещнах учителката си по математика- вече баба. От известно време си разхождаме аз детето, тя внучето на едно и също място. Получила съм официално разрешение да си говорим на "Ти". Но аз не мога да си "обърна" мисленето и да мина на "Ти". Това е човекът, който има страхотен авторитет в моите очи. Страхотна жена е. А ме притеснява, че така аз поставям дистанция помежду ни. Но толкова много я уважавам, че си преплитам езика като трябва да кажа" Ти". Луда работа  Laughing.

# 42
  • Мнения: 5 940
В магазина, на гишето, при официални контакти на" вие". Иначе, зависи от човека срещу мен. Не обичам да ми говорят на "вие", освен, ако контактите ми не са професионални и случая не го изисква. Запознавам се бързо, естествено и не минава много време между "вие" и "ти".

# 43
  • Мнения: 603
Преди две седмици влязох в заведение да си поръчам обяд (някакви храни бяха изложени на витрината).
Бях посрещтната с "Кажи!", при което  Shocked...

Друг пресен случай - "много любезна" продавачка-бензинджийка на бензиностанция на Лукойл в Бяла, след поставен от мен въпрос "Правите ли кафе?" ми отговори "Не!"...мълчание 20 секунди... "Машината го прави!" ooooh!
Как да стъпя повече в бензиностанция на Лукойл....
В едни други бензиностанции ми говорят на "Вие", усмихват ми се, правят ми кафето, дават ми допълнително чашка вода с него и ми пожелават "Лек път"....
Ясно е, къде ще си дам парите, пък били те и за кафе....

# 44
  • Мнения: 135
Стига ве. В България няма аристокрация от 70г, избиха ги комунистите, Камелия ги приключва. Говоря на вие 2л ед.ч. само когато са ме ядосали; в учереждения; на клиент /без изключение/. През останалото време съм на: аз съм си аз ти си си ти. Преди мене още в първият отговор са го написали you и толкова, за останалото си имат учтиви фрази , по- учтиви фрази и форма за писма.  В българският език "вие" е учтивата форма и твореца го е измислил перфектно, също като Господ     е оставил избора на мене да реша кога трябва да съм учтива.   

Общи условия

Активация на акаунт