Пържени храни-откога?

  • 5 087
  • 32
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 417
По принцип не давам на дъщеря ми да яде пържена храна,но се е случвало примерно като сме навън или на гости да си хапне. То не може да се избегне напълно,но може да се ограничи до минимум,както е с шоколадите и соковете.

# 16
  • София
  • Мнения: 15 230
Аз пък не гледам на палачинките като на пържена храна.  Tired Да, съдът се намазва с мазнина, но тя е колкото да не залепне тестото.
Иначе-палачинки Иво прояде преди има-няма една година. Пържените филийки още не ги иска-тази година в хотела ни на морето имаше веднъж за закуска-не пожела да ги опита дори.  Confused

Бухтички изобщо не правя. Да, те са си пържена храна. И доста тежка. Имам ужасен детски спомен от преяждане с бухтички-имах чувството, че няма да оживея-толкова тежко ми беше (вероятно заради огромното количество, което изядох-което означава, че са ми били много вкусни  Simple Smile).

Всичко пържено, което е ял досега, са картофи и яйца на очи (в много малко мазнина).
Всъщност, в къщи друго не се и пържи.

# 17
  • Мнения: 27 524
Добре де, за пържените филийки ясно, ами и бухтички ле не им давате?

Даваме им, всичко им даваме.  Grinning С мярка. Крайностите, независимо в коя посока са, не са идеални  Peace
И ни най-малко не вярвам на хилядите споделяния тук, как никоя майка не дава нито солети, нито зръчно,нито сладко, нито шоколад, нито пържено...и май малките деца в България набиват варени зеленчуци и задушено месо на поразия  Laughing

# 18
  • София
  • Мнения: 15 230
Детето, което си умира за бухтички със захар, е на 5г. и 8м. и 23 дни, все пак.
Ако си говорим за деца на година и половина, не ги намирам за особено уместна храна.

Блонди, пак взе да преувеличаваш.  Wink 
Като гледам Криско на снимката как сладко си хапва пържен картоф в кетчуп, мога да ти кажа, че Иво на неговата възраст пържени картофи още не беше ял, а пък за кетчуп още не е и чувал.
И на година и половина наистина не давах нито солети, нито зръчно, нито сладко (имам предвид разните вафлички, бисквитки, кроасанчета и други подобни), нито пържено, нито варени зеленчуци-ей така-без да са в ядене или в супа, нито пък задушено месо. Всъщност, задушено месо още не съм му давала.
И може и да не са хиляди тези, които споделят подобно нещо, но със сигурност не съм единствена.
От което не следва, че на сегашната възраст на Иво продължавам да съм чак толкова педантична по отношение на храненето му.  Peace

Последна редакция: ср, 06 авг 2008, 21:58 от Vivi

# 19
  • Мнения: 5 183
Детето, което си умира за бухтички със захар, е на 5г. и 8м. и 23 дни, все пак.

Да, детето ми е на толкова сега, но отдавна е проял прословутите "бухтички със захар". Тогава още не можеше да изговори думата бухти, но си искаше, защото по-големите деца около него ядат. И определено си умира за бухти със захар от преди втория рожден ден. Не яде кой знае какви количества, но ги обожава. Хапва 2-3, но с кеф. Той и сега ми е злояд.
Живеем в друга държава и преди време си ходихме при бабите след 4 години раздяла. На въпроса на баба си по телефона какво да му сготви, като посрещне, той отговори:"Бухтички със захар .... и.. супа топ4ета", при което майка ми съчувствено го попита:"О, миличкия той на баба, мама не ти ли прави бухтички?! Баба ще си го нахрани!"  Joy

# 20
  • Мнения: 1 062
 Laughing Блонди, не е точно така. Просто има неща, които е добре да се избягват, а до определена възраст са си направо забранени. Гоямата ми дъщеря яде и пържени картофки и филийки и шоколад и всичко, но е на 6г. и въпреки това се опитвам да ограничавам приема на тези храни. Просто рядко приготвям такива неща именно с тази цел. Виж, бебето е на 1 г. и малко, и не предлагам нито сладко нито бих и дала пържено. А и смятам да го отложа колкото е възможно по дълго. Захар не употребявам, когато и приготвям нещо, овкусявам с плод или АМ, според това какво е яденето. Преминаването на обща храна изобщо не означава за закуска да яде пържени филии или за вечеря пържени кюфтета. Не я храня само със задушено месо и варени зеленчуци, а с манджи, зърнени закуски, млека, плодове. Наистина разнообразно, а детето на майката, която пита е на около годинка и половина, не мисля, че бих давала на детето си пържено дори и тогава.

# 21
  • Мнения: 46 526
Я пък аз в този ред на мисли да попитам купувате ли на децата си храна от МакДоналдс тогава? Детското меню е с пържени картофки. newsm78
Става въпрос за малко по-големите де4ица.

МакДоналдс да не е нещо задължително Rolling Eyes веднъж е влизала, беше на 2.5 г. (до кабинета на моя гинеколог нямаше друго място, на което да ме изчака). Повече не го потърси. Като беше малка пак съм я водила веднъж, но само на пързалките, освен кафето друго не съм купувала.
Дюнери хапва, горе долу веднъж-два пъти в месеца. Ако яде нещо подобно, пропускаме деня за пържено вкъщи Peace


Добре де, за пържените филийки ясно, ами и бухтички ле не им давате?
Моят син умира за бухти4ки със захар.

Не е яла до сега, аз не съм яла от ... не помня, може би 15 г., може и повече  newsm78

# 22
  • Мнения: 5 183
Браво на вас, Никол.
Колкото до МакДоналдс - ние сме редовни клиенти, и то заради игра4ките, които понякога са цели серии. Поне 3 пъти месе4но ходим. Но Томи е злояд и често губи интерес, след като си получи играчката, та ние с татко му ядем храната  Embarassed А и тук има много опции, предполагам и в България, на детското меню - може вместо пържени картофи да вземеш плик4е с ябълка на парчета, а вместо хамбургер - макарони във формата на животни, с пълнеж от кашкавал и доматен сос, а вместо сок - мляко с какао и т.н.
Но децата май предпочитат пържените картофи  Rolling Eyes

# 23
  • Мнения: 5 940
Според мен моментът, в който може да се случи предлагането на не толкова здравословна храна зависи, както от самото дете, така и от хранителните навици на родителите. Има деца, които не проявяват интерес към друга храна, освен към поднесената им в точния час в тяхната купичка с тяхната лъжичка и други, които са неудържиими.
Синът ми е от втория тип и още от 10-11 месечен много ясно разграничава кое е за ядене и кое е някакъв друг предмет. Хубавото е, че вкъщи по ред причини се стремим да се храним здравословно. Аз обаче все още имам някои изкушения, с които не мога да се преборя  от години и си ги позволявам навън, в заведения. Ние тримата винаги се движим в комплект, защото Иво е доста привързан към мен и оставянето му вечер при баби е почти невъзможно. Ако ни види, че ядем нещо и не му подадем желаната хапка, просто трябва да си тръгнем на минутата, защото рискуваме да станем център на вечерта.
Мисля си, че по-скоро родителите на такива като моето дете трябва да се възпират да се хранят неправилно, за да не се получи ранно хапване на боклучава храна.
Иво обаче има и доста изявени вкусови предпочитания към вредните храни -от сладко буквално се потриса, пробвах оня ден да му дам малко мед, изплю го с отвращение. Предполагам така би направил и с вафли и шоколад /тях обаче никой от нас не обича, би могъл да види само от други хора/. Затова пък пържените картофки доста му харесаха... Laughing

# 24
  • Мнения: 46 526
valerie, аз като дадох мед, тя даже не го преглътна, направо го изплю с една много учудена физиономия hahaha с друга сладка храна не го е правила, но определено от мед се отвращава и до сега.


... Но децата май предпочитат пържените картофи  Rolling Eyes

За София съм забелязала, че ги свързва само с определени места, но ако не я водим там, не повдига въпроса, така че ги избягваме, но ... ще видим като порасне още  Mr. Green

# 25
  • Мнения: 164
лелее, учудва ме колко майки готвят здравословно Grinning а пък ние си хапваме пържено-и картофи и месо и яйца ... е, малката ще изчака с пърженото,но не ми е фикс идея чак толкова да я пазя

# 26
  • Мнения: 5 577
Добре, че Иван си има хранителни навици, и предпочитания още от малък, изградени от майка ми. 
Между плод и шоколад, ще вземе плода. Пържено - не яде, сам не иска. Бухти, мухти, мекици - отказва. А, само пържени кюфтета яде.

Пържени картофи за гарнитура не признава - трябва да са на пюре, или на фурна.

А иначе ние в нас редовно ядем  Embarassed , макар да се стремя да се храним здравословно.

# 27
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 390
Приготвям най-много 1 път месечно пържени картофи, когато нямам муза да готвя друго  Embarassed
Друго пържено не яде, късметлийка съм, че обича всички плодове и друго сладко-тестяно не поглежда.
Панираните неща от сорта на шницели пека във фурната (признавам, поради мързел и защото не ми мирише) и открих, че и така стават вкусни.
Като се замисля, друго пържено освен картофи и 1 път на високосна година, някое и друго заблудено кюфте - няма.
Гризки давам рядко, детски солети (има такива в лилава опаковка) давам често.

# 28
  • Мнения: 298

[/quote]

Даваме им, всичко им даваме.  Grinning С мярка. Крайностите, независимо в коя посока са, не са идеални  Peace
И ни най-малко не вярвам на хилядите споделяния тук, как никоя майка не дава нито солети, нито зръчно,нито сладко, нито шоколад, нито пържено...и май малките деца в България набиват варени зеленчуци и задушено месо на поразия  Laughing
[/quote]

 smile3521 newsm10

# 29
  • Мнения: 155
Ужасно се дразня, че трябва да обяснявам на хората около мен защо съм избрала детето ми да се сблъска с шоколада, захарта, пърженото, белия хляб, тортите, вафлите....и всички неполезни храни колкото е възможно по-късно.
Да, синът ми е на 1г. 10м. и не е опитвал такива храни. И сокове не пие. Само пресни плодове. Наистина хапва солети, но само това. Сам не иска пържени картофи, плюе ги, понякога даже ме ядосва това, защото е лесно в ресторант да поръчаш и готово. Но не, той иска краставица, сирене, маслини.

Самата аз съм доста внимателна какво готвя и какво ям. Не се учудвам, че и той е такъв. Лошо става като е навън сред децата, а те всички ядат количества зрънчовци и близалки. И аз се чувствам като майка-терористка, но в дългосрочен план мисля съм права.

Общи условия

Активация на акаунт