Въпроси за лютеница и кьопоолу

  • 37 985
  • 51
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 3 034
много идейно, Ralfieta , благодаря   bouquet аз обаче нямам голям фризер, а и ми предстои местене, та не бих могла да помъкна фризера с мен  Laughing но на новото място ще си купя зеленчуци и може да пробвам и твоя вариант  Grinning

# 16
  • Мнения: 1 726
Виждам, че не си в България, аз също не съм, затова също си я правя. Слагам в микровълновата 1 малък патладжан и 1 по-голям морков (леко надупчени с ножа) за около 5 минути ( трябва да омекнат), пасирам ги заедно с 2 малки бурканчета печени обелени червени чушки и малко доматено пюре. Слагам в тиган сместа, малко олио, поръсвам с чесън на прах и кимион (това е тайната на хубавата лютеница), запържвам съвсем леко колкото да се смесят миризмите и топла я изсипвам в бурканчетата от чушките, затварям и ги оставям обърнати на капачките. По този начин се запечатват, а и всичко ми отнема около 15 минути.

# 17
  • Мнения: 3 034
да, ама при мен червени чушки в буркан има само парени камби, други не внасят  Sad затова ще си ги пека  Grinning семейно забавление, няма нужда от планове - целия уикенд уплътних с един замах  Laughing а и кимион не ядем, заради него търся тук рецепта, в тези, които аз имам също има кимион, но ние не го обичаме.

# 18
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
имам 1 буркан от компот с пюре от печени чушки.
мога ли да купя доматена салца и да си направя лютеница?

колко доматена салца на това пиперково пюре?
искам и морков и патладжан да сложа.... колко?

освен чесън и кимион какви други подправки се слагат, помня люта чушка.
чубрица слага ли се?  newsm78

мога ли врялата лютеница да разсипя по бурканчета и да ги обърна?
не искам да ги варя...дали ще издържат така? newsm78

# 19
  • Мнения: 1 726
asyalein , слагам само това което съм посочила, пропорциите зависят от теб самата, ако искаш да ти е по-рядко сложи повече доматено пюре или салса. Ако искаш да усещаш повече вкуса на патладжана ,сложи повече и т.н. Както вече казах , като я налееш топла се запечатват, но не знам колко могат да издържат, при нас свършва бързо Blush

# 20
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
asyalein, ние всяка година си правим лютеницата с пиперково пюре. Ето и моята рецепта:
1 буркан пиперково пюре
1 буркан печен смлян патладжан
1 буркан варени смлени моркови
3 буркана доматено пюре
1/3 буркан мед
1/3 буркан олио или зехтин
подправките са сол, черен пипер и кимион на вкус
Всичко се обърква и се затваря в буркани, които се варят 10 мин.
Това е! Много е вкусна!   chef

# 21
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
мерси за уточненията.
1 буркан патладжан е много, тук са много воднисти и трябва доста да изпеча, а са и скъпи  Tired
ще сложа по-малко Sunglasses

дано стане нещо, да видим кога ще се заема да я правя  newsm78

# 22
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
мерси за уточненията.
1 буркан патладжан е много..............
Е това са 2-3 патладжана, изпечени, обелени и смляни........ Peace

# 23
Това е лютеницата, която правя от няколко години. По нищо не отстъпва на лютениците по магазините, освен това не изисква кой знае колко труд.
3 кг домати и 3 кг червени чушки /не печени/ се нарязват на едро е се варят 1 час и 45 мин /да кипят/. Прибавят се 15 зърна черен пипер, 3 с.л. сол, 1 ч.ч. олио, 1 ч.ч.захар и 1/3 ч.ч. оцет. Вари се още 15 мин, лично аз го варя докато стане по-гъстичко.
След като изстине се минава през машинка за отделяне на люспите няколко пъти. Стерилизира се в бурканчета 15 мин.
Най-хубавото на тази лютеница е, че нищо не се пече, бели и т.н.предварително.

# 24
  • Мнения: 3 034
Alissia , това звучи много енерго-спестяващо  Grinning ние купихме всички продукти в събота, но в поселдствие ни запраска страшна буря и цял уикенд гледахме през прозореца  Sad сега трябва през седмицата да печем и белим, че сме задръстили кухнята с чушки  Laughing

# 25
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Alissia , това са 2 часа и 15 минути варене на зеленчуци....
те кокали нямат  newsm78, чак толкова обработка не вярвам да им трябва...

Е това са 2-3 патладжана, изпечени, обелени и смляни........ Peace

2-3 при теб, при мен са повече, че са пълни с вода и след изпичане оставят на половина ooooh!

# 26
simplyaven нищо не се пече предварително, всичко се реже на по 2-3 парчета, сред това те се разваряват
t ilieva аз варя даже и повече, за да се изпари водата и да се минава по малко пъти на машинката за отделяне на семките и кожите. Ако остане по-рядко трябва да се минава повече пъти - докато от цялото количество останат само сухите кожи. Рецептата съм я правила многократно - само миналото лято - 6 дози.

# 27
  • Мнения: 3 034
да, аз за другата лютеница говорех, без варенето от labrex  Peace

# 28
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Аз съм си догодила сама една рецепта за лесна и бърза лютеница, използвайки рецепти от тук и с малко модифициране по мой вкус - правя я вече няколко години и дори мъжа ми, който изобщо не обича лютеница, ми подяжда бурканчетата Mr. Green

5 кг червени чушки
1 голям буркан готово доматено пюре
2 с.л. сол (равни, не с връх!)
половин ч.ч. оцет
половин ч.ч. мед
400 мл (2 ч.ч.) олио
по желание може да се сложи един дафинов лист (той се вади преди изсипването в бурканчета) и лют червен пипер

Приготовление
Чушките се изпичат, обелват и смилат (пека в силно загрята фурна, като я застилам предварително с фолио, за да не я мия после - за половин час са готови; след като обеля и отцедя, ги смилам в кухненския комбайн, може да се оставят по-едри парченца или да се смели съвсем гладко). Пюрето от чушки се изсипва в голяма дълбока тенджера, прибавя се доматеното пюре и подправките, обърква се хубаво. Ако седи доста воднисто (зависи си от чушките и дали са били отцедени предварително), може да варите няколко минути, докато излишната течност се изпари (не се пържи, защото на този етап няма олио). Олиото се загрява силно - кубче хляб, пуснато вътре, да порозовява за секунди - и се изсипва на порции в лютеницата (пращи, като го сипвате), като се бърка енергично след всяко прибавяне, докато напълно се усвои. Насипва се в бурканчета и се вари 10 мин след завиране на водата.

Количеството е за 9-10 бурканчета от средните (тези за лютеница от магазина).


Мисля, че спокойно може да се направи и с готово пиперково пюре, обаче на мен не ми харесва тъмния цвят, който има и се съмнявам, че ще е със съвсем същия вкус Confused Иначе като количество вероятно ще трябва буркан и половина пиперково пюре към един буркан доматено.

# 29
  • Мнения: 3 034
hedra , имам питания  Grinning може ли да се добави морков и патладжан към тази лютеница? пак приготвени предварително, ще има ли разлика в технологията?
може ли да не слагам мед, защото никой не яде вкъщи и трябва да купя един буркан само за това... може би захар? ако е захар, друго количество ли ще е?

и към всички, които пуснаха рецепти, доматеното пюре много ли е гъсто, момичета, защото тук има пасирани домати в консерви, които не са много гъсти? а сгъстеното доматено пюре е в едни миниатюрни бурканчета и ако трябва такива да купувам, златно ще ми излезе  Rolling Eyes

Общи условия

Активация на акаунт