Трудно проговарящи деца!

  • 215 830
  • 750
  •   1
Отговори
# 690
моля ви за съвет, детето ми е с хидроцефалия, поставена клапа в трети месец, сега е на шест години и три месеца и не говори, иначе чува, познава гласовете, има любима муз.програма и я глада постоянно, много гледа тв, но не приема команди а ако е гладен или жаден отива сам и носи храна или вода, т.е опитва да обслужва негови си нужди, но не приема външни команди, когато нещо му се откаже е хипервъзбуден и пищи тръшка се, много е трудно и много ни е страх като порасне какво ще стане виждам че с мтого бавно темпо се развива и не знам до къде ще стигне, постоянно тича в стаята и иначе е в добро физ.състояние, но не осъзнава много неща. моля ако други родители са минали по този път да ме посъветват.благодаря ви

# 691
ентусиаст прочетох какво си написал за твоето дете и нарушението на речта и имам чувството че и моето страда от това вследствие на хидроцефалията, но се страхувам дали не съм закъснял прекалено много то е на шест години

# 692
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Maria.St според мен си го заведете на консултация в логопедичната детска градина в Хиподрума.

 hristov_g сигурно по-опитни родители ще ти отговарят след празниците. Водите ли го на логопед. 

# 693
  • София
  • Мнения: 4 412
С най-добри чувства, искам да припомня нещо, което се говореше от специалистите преди 3 години тук във форума. Основното е, че преди да проговори детето то трябва да може да прави други неща, които показват, че мозъка му се развива, възприема информацията и си я подрежда по правилния начин за използване след време.

На едно от първите ни занимания /около 2 годишна възраст/ ми казаха да не чакам детето скоро да проговори, има доста работа преди това и зависи как усвоява предговорните умения.

Пускала съм ги и преди имената и профилите на 3 много добри специалистки за деца в малка възраст, ценно да прочетете техните по-стари мнения и да си направите консултация, а ако трябва и терапия.

Nnnnina, Нина Йорданова - http://www.bg-mamma.com/index.php?action=profile;u=5141
Katosun, Светлана Картунова - http://www.bg-mamma.com/index.php?action=profile;u=5771
Olia, Олга Георгиева - http://www.bg-mamma.com/index.php?action=profile;u=9512

И ролята на родителя, семейството и средата, като помощен терапевт е много важна, никой почти не говори за това. В блога си се стремих да опиша моите мисли за ролята на допълнителните фактори - http://threetoseven.wordpress.com/

hristov_g, водихте ли го в клиника "Свети Никола", добре е да го запишете в детски център, има 2 частни за деца с проблеми и 1-2 държавни. От това, което описваш детето не умее да прави много неща и трябва да се научи - да си играе, да се самообслужва, да се мие, да познава частите на тялото до най-малките подробности и да може да си ги пипа. Предполагам, че заради клапата сте го гледали по щадящо, но трябва и да учи.
Не ми се иска да звуча като даваща ъкъл, защото не знам дали имам, всичко е тънък лед, по който се движим и съдба.  Sad

# 694
  • София
  • Мнения: 9 892
Постинга на Таня изцяло описва и моето мнение. Peace
hristov_g ,осемгодишната ми дъщеря е с хидроцефалия и клапа,поставена на двумесечна възраст.Дететето ми все още не говори,обаче за мен това е наистина краен етап в нейното развитие.И ние започнахме малко късничко,към 4годишна възраст,работа с логопед.Последва работа  с доста специалисти,ходене почасово в детска градина.От 8-9 месеца посещава център за работа с деца ,в който с нея работят специалисти.Макар и бавно детето напредва.Напредва не толкова в речта,колкото в уменията.
Дай малко повече подробности за детето-работите ли със специалисти,какви..напиши повечко неща.

# 695
  • варна
  • Мнения: 1 395
 Таня, много е хубаво това че давате акъл, Wink Аз например чета редовно това което пишете и малко действам според поговорката Страх лозе пази.
 Моя син също е с клапа, на 1г 6мес, не бих казала още, че е трудно проговарящ, но аз се занимавам с този въпрос още от най-ранна възраст, защото смятам ,че е рисков. Сега казва мама,тате, папа /пате/, айде ,дай, не ,нана/кана/ ,ниене/сирене/ и някои жестове има и звуци, които означават други неща. За кола примерно прави бръм с уста и за разходка също.
  Днес дори ме изненада като каза дай-дай нана /дай каната/ -която беше пред него и обича да играе с нея.
 Мъчи се да повтаря много, но не му се получават повечето неща .Примерно к, г и х не казва, които четох че трябвало да ги казва вече.
 Водя го пред 2-3 мес на логопед, когато ходим на рехабилитация, но скоро не сме ходили. Тя каза че бил добре, да го уча да дъвче повече, с пъзели да го занимавам и аз правя каквото трябва, но с дъвченето е на периоди. Дъвче парчета само ако са отделно -примерно парче сирене или ябълка, но в храната с лъжица ако има парчета по-големи, се мъчи да ги гълта направо, и често се дави.
  Пишете моля ви, какво сте правили , защото във форума постоянно влизат нови майки на деца с хидроцефалия и др. заболявания, и трябва да знаят че е нужно повече внимание и работа с децата, които имат някакъв здравословен проблем.

# 696
  • Мнения: 3 595
Ние започнахме работа с логопед на 1г9м и има видими резултати. Всъщност предвид всичко през което минахме вкл. и хидроцефалията всички лекари, които го следяха ми обясняваха, че е рано за логопед  Rolling Eyes Радвам се, че не се предоверявам и продължих да търся. На този етап на 2г4м почти не говори, поне не разбираемо. Единствено логопеда и понякога ние разбираме по нещо. Поста на Таня е в унисон с това, което и аз имам като впечатления. Едно от първите неща, които ми казаха беше, че трябва да мине през много други познания, докато стигне до проговарянето и действително, първо потърсиха очния контакт, който преди половин година го нямаше, мина през фазата на лапането на всичко в устата и опипването на предметите (вече все по-рядко се случва). За мен беше особено ясно, че децата са различни, тъй като по-голямото ми дете, проговори много рано и уменията и изпреварваха много други деца на нейната възраст. С него ми беше трудно да преценя има ли реално проблем или това е нещо, което отнема време и той ще се справи сам. Все още ми е непосилно да постигна нещо, което искам да му покажа, а специалистите се справят с лекота. Но, ето че той започна да бърбори много - вярно неразбираемо, но както когато преди проговарянето си тя бърбореше, сега и той се опитва. Изненада ни с едно чисто и ясно казано "пате". Това беше преди поне 2 месеца и от тогава не го е казвал, но всички сме на мнение, че трупа опит и в даден момент ще започне да говори. Определено чува, както някой по-горе писа опитва да имитира интонации, първо на делфини и по-високи тонове, а вече и нас (използвайки гласни). Делфините определено го впечатляват. Щеше ми се да има плуване и за по-малките, за да се развиват едновременно различни умения, но вярвам и до там ще го докараме един ден  Mr. Green

Вчера с изненада разбрах, че детенце, което сме виждали в продължение на няколко години (рядко и не за дълго, но все пак сме виждали) е проговорило наскоро. Нищо в поведението на детето не ни е подсказало дори, че не е говорело. Сега тя е на 5, според близките и си личи, че от скоро говори, но нещата, които казва са напълно смислени и на място. С детето от години работят специалисти и работата им е дала резултат, което е прекрасно.

Имам и една чуденка, според част от специалистите (да не кажа повечето), не би било добре детето да е в логопедична детска градина, защото може да започне да имитира проблемите на другите деца. Според тях по-добър вариант е обикновена детска градина. В момента е в обикновена ясла и целия персонал е много внимателен с него, но виждам, че го отделят от децата. Чудя се той не говори, с памперс е, не може да се храни сам... как ще се оправя/оправят с него в обикновената градина с 30+ деца  Rolling Eyes То има време до септември и до тогава дано е напреднал с уменията си, но лошото е, че трябва да решавам в близките месец-два  Thinking

# 697
Скъпи мамчета много ви благодаря за отговорите и съветите които ми давате, не мога да ви опиша колко се зарадвахме на вашия отклик със съпругата ми с която сме изключително отчаяни. Първо искам да призная, нашата грешка-до последно се надявахме че хидроцефалията не го е увредила толкова много след като е проходило, ходихме два пъти при невролог явно не много опитен с такива деца, тъй като живеем в провинцията /Димитровград/, но сега вече тръгваме към столицата, казаха ми да говоря с детска психиатрия на Александровска /моля за вашето внение за тази идея/, с логопед мисля че трудно ще стане защото детето не обръща внимание на това което му се говори и изобщо надали ще  отрази логопеда. хубавото е че напоследък иска сам да се храни но невинаги, и макар и рядко опитва някви негови си срички, но повечето време е на звуци с които показва ако нещо не му хареса.  много ме вълнува до къде ли ще стигне с развитието си и говора.
Специални благодарности от сърце за съветите на Таня, моля за информация за клиниката св.Никола която си споменала, къде е частна ли е, с какво се занимават, и скъпичко ли е/само информативно за да се подготвим/. Аз още не съм погледнал линковете на лекарите които си писала, бързах да отговоря, но ако там няма техни адреси моля и за това.

Специално към "Валенцето", със съпругата ми писахме защото очаквахме да ни отговори някои с близък до нашия проблем и ни си струва, че Вие сте с подобен като нашия проблем, затова от сърце ви молим да ни кажете как да се свържем с вас за да обменим информация относно поведението на децата и съвети, ние закъсняхме повече от вас и сега ще пришпорим със всички усилия да помогнем на най-ценното в живото-детенцето ни, което сега е на 6г. Моля Ви пишете как да се свържем с Вас, а името с което се пиша отговаря и на скайпа ми. ако желаете мога да напиша и тел. Благодаря от сърце и на вас и ви пожелавам детенцето ви да проговори и  всичко да е нормално с неговото развите, здраве и щастие и на вас и на всички мамчета от този форум през новата 2010г. и дано господ да ни помогне.

А

# 698
  • София
  • Мнения: 4 412
Момичета пишете по често и вие, защото наистина най-важното е да се започне работа рано, профилактично при деца преживели различни неща или с малки забавяния. Забавянето преди 2 години е малко, но с годините се натрупва, ако не се работи.

orhid, за храненето - моето дете е с много капризно хранене, но в детската градина прояде всичко. У нас не. Там от стрес яде и си прави гимнастика на устата. Изглежда трябва да съм благодарна на хората, че настояват да яде, а не я оставят на 1 филия хляб. Не я тормозят, просто там яде като гледа от другите деца, а първата година я хранеха, но тя си отваряше устата. Това може би оказва влияние не точно на проговарянето, а по-натам да съставя сложни изречения и да използва думи. Моето дете си говореше с по една дума, но напоследък прави изречение от 2 думи или да каже по-сложна дума като "рокля" /това снощи се престраши да го каже/. Има и логопедична гиммастика - да се плезите, да надувате бузи, потърси в нета разни идеи.

Ivy, и на мен не са ми препоръчвали логопедичните градини. Но си мисля, че нашите деца няма да изкарат само в една градина, моето дете също го обгрижват в настоящата или пък го зарязват, а и децата развиват едно много трогателно чувство на взаимопомощ. Тя стои и чака да я обслужат и винаги се появава дете с майчински инстинкт за помощ. А на госпожите им е добре дошло една грижа по-малко. И съм решила да я преместя в частна група с по-малки деца, за да бъде кака. Та не знам може би 1 година в грепа с по-малко деца и докато свалите памперса няма да е зле. Моето дете го махна на 3,6 месеца, а в детските имаше изискване без памперс /мисля, че трябва да се промени до 4 години децата да могат да са с памперс/.

hristov_g, Свети Никола е детската клиника към Александровска болница, така че сте се запътили натам. Моето мнение е да не очаквате много, ще направят оценка на детето и ще ви дадат документи за ТЕЛК или ако има други програми ще ги прилагате, защото често искат документ за да включат детето. Малко тъжно е посещението там, често казват неприятни неща без конкретни препоръки. Cry
Аз съм дала линкове към имената на логопеди, не на лекари. А за това, че детето не отбелязва логопеда, логопедите за ранна възраст са точно да привлекат вниманието на детето. Моето дете беше изключително тичащо, но най-първата ни логопедка го накара да седне на земята и да работи. Като освен много внимание и търпение се постига и с физическа принуда и неотстъпчивост, поне при моето дете беше нужно. Много пъти сме писали, че лекарите няма да помогнат, по скоро трябват логопеди и различни обучители. Ще ти изпратя на лични координатите на специалистите, но мисля и в гоогле като напишеш имената им се появават.

Успех на всички!

# 699
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
hristov_g за да може да се разменя информация по-поверителна, като телефони скайп и др., на първо време трябва да се регистрирате. Тук има и др татковци и семейства, ще ви стане приятно да контактувате все повече.

В св. Никола и стотинка не взимат, води се че сте например лежащо болни, но приходящо всеки ден в продължение на 5 дни обследват детето. За съжаление доста скъпо излиза откъм квартира в София. Щом не сте от София, хубаво е да си запазите час предварително по тел. като в момента им търся сайта, където има всички координати, но не мога да го открия.  newsm78

Да помага някой, който го има под ръка.





# 700
  • Мнения: 375
Клиника" Св.Никола"
92-30-375
92-30-681

# 701
  • Мнения: 1
благодаря Ви! Послушах съвет ви и току що се регистрирах.

# 702
  • варна
  • Мнения: 1 395
 Иви, има градина с басейн, в която се провежда плуване за децата. Одз Славейче- на ул. Студентска се намира. И от съседната ДГ Гълъбче посещават плуването. А в Гълъбче имат и положително отношение към различните деца, там имаше специализирана група за деца с проблеми,а сега  в общите групи няколко такива дечица.
 Аз имам голямо желание да запиша Боян в една от двете ,големият ми син е ходил в Славейче и съм много доволна. Но проблемът е че той още не ходи и не е готов за ясла. Confused
 Ако може да споделиш къде ходите вие на логопед? И звуците на делфини на логопеда ли са идея или го водиш в делфинариума?
 Таня, за храненето, истината е че започна Боян да яде с лъжица на 1г 2м когато реших че достатъчно съм го изчаквала да прояви интерес, и започнах аз да му отварям устата и да настоявам. И за 2-3 дни минахме на 90% хранене с лъжица, с биберон само по 100мл мляко пие сутрин. Явно ,че понякога се налага и малко натиск  е нужен, колкото и да не ми харесва.

Последна редакция: чт, 31 дек 2009, 11:48 от orhid

# 703
  • Мнения: 3 595
Таня, при нас има 3-4 годишни деца с памперс, не им се радват особено и се стремят да ги махнат, но леличките понякога се сърдят (говоря за групата на дъщеря ми). Това, което описваш с обгрижването наистина е така, дори децата в яслата в началото много го милваха галеха и искаха да му обръщат повечко внимание, но това отмина сравнително бързо, защото той ясно си показваше, че не му е приятно. В градината обаче е различно и колкото по-големи стават особено момиченцата, някои от тях наистина се грижат все повече за по-малките. Вероятно варианта, който си измислила може да е много добър. А мислили ли сте за ресурсен учител? Би трябвало да можете да се възползвате от тази услуга и той да помага на детето в градината да се научи на това, което другите овладяват за по-кратко време, поне това ми обясниха във Варна.

Орхид за специалистите ще ти пиша на лични, но тези хора, а аз наистина попаднах на Хора, вършат чудеса. Делфините са си моя идея, ходех още аз като бременна, а после и тях водех като бебета, чела съм доста положителни неща и макар че се чувствам некомфортно от това, че са затворени на такова тясно място, смятам че влияят положително. Децата от Карин Дом ги водиха наскоро там, така че и специалистите вероятно го отчитат. Пускам му и звуци от природата океан, гора и т.н. Той доста старателно се опитва да ги имитира. Когато ние записахме малкия на ясла той едва си стоеше на краката и можеше да ходи само бос (на 1г и 3м), по принцип в яслите приемат след навършени 10 месеца, а колко бебета прохождат на 10? Това не би трябвало да е критерий за ясла, не че и при нас не настояваха за същото  Tired Благодаря за идеите за тези градини, още след Нова Година ще отида да говоря с директорките  bowuu

Христов логопедите, които работят с малки деца имат специален подход, понякога дребни за нас неща, които дават не рядко големи резултати, но често правят магии, за които ние не бихме се досетили, ако нямаме нужните познания и/или опит   bouquet

# 704
  • Мнения: 8
Здравейте отново на всички , преди около година споделих с вас , че синът ми , който вече е на 3 годинки и половина не говори , а изрича само две-три срички.
 В момента изговаря няколко думи и свързва две-три думи в изречение , но се вижда че му е трудно . Искам да споделя с вас как бавно напредваме с помоща на страхотен логопед , в София живееме, и с помоща на лекар - хомеопат Д-р  Лалова , която работи към БАН в лаборатория по ПСИХОФИЗИОЛОГИЯ и НЕВРОПСИХОЛОГИЯ , изледване на мозъчната кора.
След преглед при д-р Лалова пиеме заместител на Ноотропила , хомеопатични капки .
Работата с логопед и хомеоп.капки дават  резултат ,бавен разбира се , но вървиме напред и когато майка ми видя синът ми след около месец каза ,че има голяма промяна .при разговора ми с д-р Лалова , за по сериозни проблеми при дете на моя приятелка, разбрах че тя може  да помогне на деца с   нарушения в развитието , затова ще дам по долу телефона й , мисля че тя ще ни помогне без  да трябва да се пият отрови като Ноотропил и там подобни.
Успех на всички ! Simple Smile
Д-р Лалова 02 / 877 22 79 ; 0888 78 46 62 ;  e-mail : j_lalova@doctor.bg

Общи условия

Активация на акаунт