Трудно проговарящи деца!

  • 215 436
  • 750
  •   1
Отговори
# 735
Molia,kajete mi ima li niakoi predstavata na kakvo se dalji raztroistvoto v razvitieto na rechta.vav smisal nie kato roditeli li barkame niakade ta decata ni progovarit po bavno.Vav aleksandrovska ni kazaha che moje da se dalji i na neshto nasledstveno,no nie sas tatkoto ne sme imali takiva problemi.Ima li shans ako niakoga imam vtoro dete i to da bade sas takav problem.Blagodaria predvaritelno.

# 736
  • Варна
  • Мнения: 17 995
deni25 на това и най-големите професионалисти не могат да ти отговорят.
Според мен се дължи на наследствеността, храните, прекомерното гледане на телевизия, отдалечаване от природосъобразния начин на живот, стреса -  всичко това в комбинация.

# 737
  • Мнения: 503
Обикновено факторите вървят в комплект. В нашето семейство проблемът се появи при второто дете. Иначе и двете раждания бяха травматични, има наследствен фактор (таткото е проговорил на 4 г.). Не мога да си кривя душата, обаче и да казвам, че двете са отгледани еднакво. На първата си дъщеря говорех непрекъснато, четях, пеех, хвърлях енергия до разсипване. С втората нямах вече нито сили, нито време. И като си помисля как съм се радвала на тишината и на самостоятелната и игра, ми идва да се гръмна сега. Знам, че не е нужно да се самообвиняваме, но е добре всеки да си даде сметка как общува с детето си. Играе ли заедно с него или го наблюдава отстрани, разговаря ли или отбива номера с няколко дежурни въпроса, понеже е смачкан от умора и бърза да се изтегне на дивана. Такива неща си мисля.

# 738
  • Мнения: 798
При нас проблема се прояви след една от ваксините или поне с нея свързвам резкия регрес, който се наблюдава при синът ми. Бебешките думички като ма-ма, та-та изчезнаха, намали се очния контакт. Но все пак не съм на 100% сигурна , а и никой не може да го докаже. Разбира се влияние оказват и всички неща които е споменала Хексе. Но е факт , че говорните нарушения придобиват все по-голяма честота.

# 739
  • Мнения: 13 865
На моя приятелка детето според мен е дислексия но те не искат да го разберат, намекнах тактично но аргументите на бащата са - нали и нас са ни улили в училище ще научат и него. Сега бил стресиран в училище, другите деца четяли а той бил назад и трудно се наваксвало. аз обаче вече не се обаждам, ако човек гледа на детето си не през  призмата че е НЕГОВО  дете и един намек е достъчен, ако обаче иска да си заравя главата и цял ритник не може го събуди.
Може ли да ми споменеш, кое точно точно те наведе на мисълта, че въпросното детенце е с дислексия и на колко години е. И на мен напоследък ми се върти много тази дислексия в главата... та затова питам...

Ето това описание на дислексията много ми хареса:

http://www.dyslexia-bg.org/index.php?option=com_content&view … id=33&lang=bg

Всъщност се интересувахме много от проблема когато имахме подозрение че дъщеря ни е дислексия, беше между 5 и 6 когато по собствено желание ни притискаше да я научим да чете и знаейки всички буквии беше много трудно да прочете сричка и да разбере как сричките ма и ма правят мама. За наш късмет притесненията ни се оказаха напразни но от всичко натрупано като информация в главата ми от време на време при среща с дете  с проблеми ми просветва лампичката. Разбира се не съм специалист и само един консулт с логопед може да даже правилна диагноза.
При това дете на наши познати ми направи впчеталение разместването на 2 -3 двойки съгласни букви, трудността при възприятие на написан текст която изчезваше ако примерно го представиш в картинки, възприятието на думата по скоро като картинка отколкото като нещо  изписано от букви. Освен това в училище се появи и явното нежелание да се занимава предполагам свързано именно с тези трудности.

Относно въпроса защо се случва така че речта на децата ни изостава  и аз бих искала да има еднозначен отговор. Както писах не смятам че отделям по  малко внимание на второто ни дете дори бих казала че е просто обръгнал на внимание, освен всичко и сестра му го бомбандира с оргомно количество информация ежедневно, гледа на него като на играчка и го кара  да играят всеки детски филм, който гледат. На моменти не знам как не изпушва милия ми син. Мисля си че ако при всички тези "атаки" речта му е забавена значи наистина има проблем. Разбира се като ви намерих като тема рових допълнително в интернет и четох че причината можела да бъде в родови проблеми които изтълкувах като проблеми по време на раждане , сетих се за хематома който му докараха некадърните лекари в родилното и все такива тревожни...

# 740
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Като гледам, колко печени майки има тук, ами заповядайте в темата за дислексията. Ще ни бъде приятно да споделите. Там гледаме да си помагаме взаимно и да говорим по темата.


Босоногата като че повечето ненавреме проговорили деца са втори - е има и изключения.

# 741
  • Мнения: 798
Моето е първо. Много желано и чакано дете. Няма правило според мен. Изчела съм и темата за дислексията, но все още не знам дали при нас ще се прояви нещо такова...Според логопедката зсега няма такива признаци...Но аз все пак се информирам.

# 742
  • Мнения: 1 434
Здравейте, причините могат  да бъдат  от различно естество.Усложнения  при бременност и раждане(асфиксия-задушаване на плода), при  което  се разстройва   функцията на лявата хемисфера . При  ,отрицателен резус фактор на единия родител ,и  положителен на другия родител.Наследствена  предразположеност,т.е генетична  предразположеност -   при девиация   на 7- ма хромозома, т.е 7-мата хромозома се свързва със   езиковото развитие.
За голямо  съжаление  една голяма  част  от децата  със   по -късно и  трудно проговаряне  са  в следствие на трудно  и тежко раждане ,или след  цезарово сечение , в  следствие на    допуснати  грешки   от страна на   гинеколози и акушери.

Аз имах ,също своите притеснения ,дали  ще се справя моето дете в училище ,пиша за да ви вдъхна кураж  Hug Отличник е !!! Пише много много красиво ,изписва всяка  буквичка ,толкова старателно   че ми доставя удоволствие да го гледам  докато пише Grinning
Чете  почти  гладко вече ,по математика също се справя добре, така че спокойно , с времето  децата  наваксват.
Разбира се учим двамата  всеки  ден, но всички  са така...  bouquet

# 743
Моето дете се роди секцио.след това беше в кувиоэ заради инфекция.Аз също вдигах температура и ме лекуваха иэвестно време.До 3г детето ми не говореше почти нищо,а също така и не раэбираше нищо.Сега е на 4г след година с логопед напредна эначително.Вече има по богат набор от думи,прави прости иэречения,иэпълнява по -прости инструкции.bluevelvet твоето дете на колко проговори окончателно.Колко време сте ходили а логопед?

# 744
  • Мнения: 137
Аз имах ,също своите притеснения ,дали  ще се справя моето дете в училище ,пиша за да ви вдъхна кураж  Hug Отличник е !!! Пише много много красиво ,изписва всяка  буквичка ,толкова старателно   че ми доставя удоволствие да го гледам  докато пише Grinning
Чете  почти  гладко вече ,по математика също се справя добре, така че спокойно , с времето  децата  наваксват.
Разбира се учим двамата  всеки  ден, но всички  са така...  bouquet

Bluevelvet, благодаря ти!  newsm51
Имах нужда някой от опит да сподели как се развиват трудно проговорилите деца в училище. Моите притеснения са главно с усвояването на граматиката, защото засега синът ми говори много неправилно, не съгласува по род и число, да не говорим за глаголните времена. Притеснява ме, и че все още не може да заучава стихчета и да преразказва приказки (на 4 г. 3 месеца е). Вие имали ли сте подобни проблеми? Лесно ли ги преодоляхте?
Благодаря ти още веднъж!!!

# 745
Моето дете също не може да прераэкаже прикаэка.Энае едно стихче на иэуст,но мисля,че го казва по-скоро механично отколкото да раэбира эа какво става дума.Моля и други мами пишете как напредват вашите деца.трудно ли се адаптират в училище и детската градина?

# 746
  • Мнения: 1 434
Процеса  до  самото   проговаряне   е дълъг и бавен.За съжаление  самото усвояване на речта  става  бавно. Всяко дете е строго индивидуално,само за себе си  различни са с различни дефицити .Много зависи  до колко  е съхранена паметта,концентрацията,до колко детето има проблем с абстрактно логическото мислене .Всичко само по  себе си има значение ,за развитието на   речта.
Тъй като  работя вече  и с други деца  виждам ,колко са  различни   ...
Има сензитивен  период  за развитие на  речта  и той е от 4-6  затова се препоръчва ранна терапия ,колкото по рано толкова по добре,с  напредване на  възрастта  става много по -трудно,да се усвои  граматиката.

 Има си методика по която се разбира до колко  детето  разбира семантиката (значението ) на текста .Да има  вероятност да  се  наизустява механично , логопеда и   родителя  трябва да  обясняват, и значението на думите  ,а не  само   да  се повтаря като папагал.



пс:Предпочитам на лични да отговарям  на някои от вашите  въпроси,така че  каквото  ви интересува  ми пишете  там.

Последна редакция: нд, 24 яну 2010, 22:27 от Bluevelvet

# 747
Не энам всичко е много сложно.Дано се оправят нашите деца и дано нямат проблеми занапред. Мина вече година откакто ходим на логопед,а аз още не мога да преодолея стреса...

# 748
  • Мнения: 542
Процеса  до  самото   проговаряне   е дълъг и бавен.За съжаление  самото усвояване на речта  става  бавно. Всяко дете е строго индивидуално,само за себе си  различни са с различни дефицити .Много зависи  до колко  е съхранена паметта,концентрацията,до колко детето има проблем с абстрактно логическото мислене .Всичко само по  себе си има значение ,за развитието на   речта.
Тъй като  работя вече  и с други деца  виждам ,колко са  различни   ...
Има сензитивен  период  за развитие на  речта  и той е от 4-6  затова се препоръчва ранна терапия ,колкото по рано толкова по добре,с  напредване на  възрастта  става много по -трудно,да се усвои  граматиката.

 Има си методика по която се разбира до колко  детето  разбира семантиката (значението ) на текста .Да има  вероятност да  се  наизустява механично , логопеда и   родителя  трябва да  обясняват, и значението на думите  ,а не  само   да  се повтарят като папагал.



пс:Предпочитам на лични да отговарям  на някои от вашите  въпроси,така че  каквото  ви интересува  ми пишете  там.
newsm10
За пореден път те чета и е много точно казано.

# 749
  • Мнения: 1 434
Здравей Съни ,благодаря за хубавите думи Hug

Общи условия

Активация на акаунт