Ще си купуваме къща! Трудно ли се поддържа и отоплява?

  • 11 662
  • 66
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 175
Джиджа,както вече писах отопляваме 80 кв.Котелът е от чугун,италиатски,26киловата май се водеше и струваше 1650лв.Радиаторите са алуминиеви също италиански и цената им е на гледер-22.50лв.При нас са 75 глидера.Допълнително се плаща за маркуч на линеен метър,помпа,ваккумен разширителен съд и разни други приспособления по инсталацията.В банята и кухнята имаме подово отопление,което също малко оскъпи бюджета.Щях да забравя и бойлера с топлообменник-240лв.Проекта е безплатен,а вече загубих точна представа колко излезе работата на майстора.Но като цяло около 4500лв.излезе всичко.Правихме го октомври 2007г.

# 16
  • Мнения: 3 770
Ето едно описание накратко :

По-висока ефективност се постига с геотермални термопомпи (земно- или водосвързани), които пренасят топлината между вашата къща и земята навън или близо намиращо се езеро/река. Въпреки че тяхната инсталация е по-скъпа, геотермалните помпи имат ниски операционни разходи защото те използват относително постоянните температури на земята или водата. Трябва да се взима под внимание, че инсталацията зависи от размера на вашето място, почвата и терена. Земно- или водосвързаните термопомпи могат да се използват в по-екстремни климатични условия от въздушните термопомпи, и клиентите са много доволни от системите. (Така например се отопляват повечето къщи в Швеция.)


Нов вид термопомпа за жилищни системи е абсорбционната термопомпа, също наречена термопомпа на газ. Абсорбционните термопомпи използват топлината като енергиен източник и могат да бъдат задвижвани с голямо разнообразие от топлоизточници.



В този сайт доста разбираемо е обяснен целия процес , има и цени и сравнителни таблици.


Това също е едно много добро решение за климатизация на къща , но не попада в изисквания икономичен клас , както има и ограничение в обслужваната площ от една система - Altherma инверторни термопомпи by Daikin - специално разработена с цел високоефективно и комфортно отопление и охлаждане на едно– и двуфамилни къщи !

# 17
  • Мнения: 7 947
Е като не са икономични - каква им е файдата?

# 18
  • Мнения: 3 770
Може би не съм написала правилно - не са икономични като първоначална инвестиция.Термопомпата е може би най-добрия и съвременен начин за отопляване/охлаждане на една къща , но като инвестиция е доста голям разход.Някой в този форум преди време беше писал , че сметката за ток на къща от 800 кв.м. е 400 лв в най-скъпия месец.Като в тази сметка е включена не само термопомпата , а целия разход на електричество в къщата.

# 19
  • Мнения: 3 770
Термопомпите представляват климатични машини за преобразуване на топлинна енергия. Използват безплатна природна термоенергия акумолирана в почвата или въздуха, като я извличат и "преобразуват" в полезна за човека топлина +60º или за охлаждане -15º. Нормално се използват като загряват или охлаждат вода във вътрешната тръбна мрежа на сградата. За отопление +50º или за охлаждане +5º. Ефективността се определя като съотношение между вложената за процеса ел.енергия и получената полезна топлина. Резултатът е: вложена 1 част електричество = 3-4 части полезна топлина или студ. Това определя и най-ниската ЦЕНА за отопление - 0,04 лв. за kW/час. С използването на термопомпа потребителят получава: топлина за зимата, студ за лятото и постоянно битова гореща вода. Отоплението е по-евтино с 40% от газта, с 60% от котелното гориво и със 75% от електрическата печка. Термопомпата е пълен заместител на три уреда - комбинацията "отоплителен котел + климатици + ел.бойлер". Термопомпата може да бъде включена в съществуващата отоплителна система (радиаторна, подова, конвекторна или др.). Перфектно решение при КОМБИНИРАНО потребление на климатизация и топла вода в ХОТЕЛИ, РЕСТОРАНТИ, ЖИЛИЩА, БАСЕЙНИ и др.

# 20
  • Мнения: 161
Земните термопомпи са много ефективно решение и нямат недостатъците на климатиците (които са също вид термопомпа) , но доколкото знам са много скъпи за изграждане.
Иначе ако имате толкоз пари (грубо знам че под 20000 лв не може да падне системата за къща, но може и да греша) си решавате проблема изцяло - лятото служи като климатик защото по радиаторите тече студена вода и пр. а същевременно го няма вятъра на климатиците.
Иначе добра идея е соларни панели в съчетание с газов котел. Ако е голяма къща - двусерпентинен буфер (в шумен правят такива) може да е от полза, но зависи от конкретните параметри.  Такива инсталации са голяма бъзикня, затова се ориентирайте към проектант, който да проектира, изпълни и достави оборудването, че иначе можете да се сблъскате с големи главоболия.
Не знам дали в близост имате централно газ, но варианта с твърдо гориво не е чак с такива предимства - котела трябва да му се бае денонощно, още повече има и ръчкане, пък и ако купувате дървата и въглищата - съвсем. При газта - слагате един външен датчик за температура и два вътрешни програматора(моя се наглася например за всеки отделен ден с 8 отделни часови диапазона) и котела всичко сам прави, пък ако имате пари и за кондензен - приказка, ще ви бъде много икономично, особено в съчетание с буфер и соларни панели. Но за такава кадърна инсталация също бая пари ще трябват.....

Последна редакция: пт, 15 авг 2008, 16:34 от chefolino

# 21
  • Мнения: 7 947
Признавам си, за първи път чувам Blush
А за централната газ - при нас прокараха, но от тръбопровода до вкъщи - сам си плащаш, плащаш и изграждането - при нас преработката така да се каже от ток на  газ - и излиза цифра от порядъка на 5-6000лв. Самото отопление на съседи - излиза по около 200-250 лв месечно, с вкл. всичко - и вода и отопление.

# 22
  • Мнения: 3 770
chefolino , ние се бяхме спряли на вариант термопомпа със сондаж и вътрешна инсталация с конвектори , които пак си духат и цената беше доста над 20 000 , даже двойно.Мъжът точно беше я преглътнал и прегърнал идеята , когато се оказа , че там където ще е къщата просто никой не гарантира дебита на подпочвените води.Така че и пред нас стои Големият въпрос , а той е Минимум средства + никакъв труд по поддръжка = топло през зимата / хладно през лятото .  Laughing

# 23
  • Мнения: 7 947
chefolino  Минимум средства + никакъв труд по поддръжка = топло през зимата / хладно през лятото .  Laughing
Като го откриеш - айде сподели...щото ми звучи невероятно... Laughing

# 24
  • Мнения: 161
Значи плаща се разводката  от разходомерната кутия нататък. Те сега не са изградили извод сигурно за вашата къща, но ако подадете заявление ще го направят и трябва да е за тяхна сметка. В кооперациите плащаме само за разводката от разходомера на етажа а етажната инсталация я изгражда газифициращата фирма - медната тръба с такъв капацитет с външно полагане е около 35-40 лв на лин. метър, но пък е почти вечна.
От там насетне всичко зависи къде ще разположите котела и дали искате газовата разводка да стигне до кухня за да позвате за котлони.
От котела нататък всичко е тръби с алуминиева вложка и радиатори, вече каквито си изберете - алуминиеви, стоманени за каквото имате пари.  ИМа много видове котли - едноконтурни (за отопление) - двуконтурни (дават и битова гореща вода с безбожни мощности от по 24-36 квт) , конвенционални (с по-ниско КПД) и кондензни(КПД 107 % сравнено с КПД-то на конвенционалните).
Котела е малко нещинце - голям е като 50л бойлер, лесно го бутате в мазата и подавате само комина отвън да си дърпа въздух, няма миризми, няма нищо.
Диди - друг вариант освен термопомпа въздух- вода, съчетана с газов котел и соларни панели, ако въобще си струва играчката не виждам. Или просто климатици обикновени за през лятото и соларни панели съчетани с котел за през зимата.
Честно да ти кажа обикаляхме с мой приятел - Ерато- мерато -според мен просто на тоз етап няма достатъчно опит в проектирането на такива термопомпени системи. ИНаче и аз им се възхищавам ама....

# 25
  • Мнения: 8 999
Е някакво котле - нали в това е въпроса - какво и кое излиза най-евтино! Ето - за котле на ток както е при нас - споменах за цифрите...
Въпросът не е само в евтиното. Важно е и каква е хамалогията покрай обслужването на системата - доставка на гориво /твърдо или течно/, чистене. В това отношение най-добро е решението на ток или на газ /ако сградата е газифицирана централно/.

# 26
  • Мнения: 7 947
Е някакво котле - нали в това е въпроса - какво и кое излиза най-евтино! Ето - за котле на ток както е при нас - споменах за цифрите...
Въпросът не е само в евтиното. Важно е и каква е хамалогията покрай обслужването на системата - доставка на гориво /твърдо или течно/, чистене. В това отношение най-добро е решението на ток или на газ /ако сградата е газифицирана централно/.
Именно, нали писах, че само хамалогията ме спира да си преобразуваме сегашното от ток - на дърва, което не е сложно. Имаме изградена инсталация пак подчертавам, за мен не е от значение поставяне на радиатори и т.н. просто защото вече сме сложили. Но пък отоплението с котле на ток е безумие според мен, сега с още 20% отгоре излиза, че ще плащаме по 700 лв егати...говоря за студените месеци миналата година, нали сега прогнозно плащаме, на фона на миналогодишните сметки  Crazy
А за газта - питахме - от главната улица така да я нарека - до вкъщи - ние си поемаме тръбите...

# 27
  • Мнения: 3 770
chefolino  Минимум средства + никакъв труд по поддръжка = топло през зимата / хладно през лятото .  Laughing
Като го откриеш - айде сподели...щото ми звучи невероятно... Laughing


И на мен ! Но това е несбъднатата мечта на съпружеската половинка !  Mr. Green Ако я открием тази Неродена мома , ще разберете всички !  Peace  Joy

# 28
  • Мнения: 161

А за газта - питахме - от главната улица така да я нарека - до вкъщи - ние си поемаме тръбите...
[/quote]
Вие верно сте в София и още централната газификация не се е разпространила толкова. Ами това са нормалните бъзикни да видят дали сте на зор за съжаление . И тук във Варна така бяха в началото ама сега от година на година попрекараха почти навсякъде.
Имаш предвид че разклонението към вашата по-малка улица не е прекарано нали?

# 29
  • Мнения: 7 947
 Peace
И сега сме пред дилема - какво да правим...

Общи условия

Активация на акаунт