Логически задачки за забавление

  • 62 885
  • 679
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 167
Ох извинявайте, че чак сега пиша - засилих се преди малко да ви описвам решението на задачата и каква беше изненадата ми като след като го написах осъзнах, че не може да се реши така.  Embarassed Shocked Shocked Трябваше ми още едно измерване, за да стане коректно по начина, по който си мислех, че се решава. Стигам до с две измервания да получа три топки и си мислех, че това е достатъчно, ама като понах да го пиша се сетих, че се бъркам много  Embarassed Embarassed Embarassed
 И се разрових из нета - намерих няколко решения, нито едно от които не ми хареса как е обяснено.
Пускам ви това, което най - много ми допадна:

Разделяш топките на 3 групи по 4.
Взимаш първите две и ги претегляш.
1. Равни са. Тогава топката, която търсим е в третата група. Бележим ги за съмнителни. Взимаш три съмнителни и три от истинските, едното съмнително оставяш настрана.
1.1 Ако са равни, то заделеното настрана топче е фалшивото и с още едно претегляне разбираш дали е по-тежко или по-леко.
1.2 Ако везната се наклони, то разбираме дали топчето е по-леко или по-тежко в зависимост как се е наколнила везната. Тогава вече взимаме 2 от фалшивите и ги мерим. Така разбираме кое е фалшивото.

2. Едната група е по-тежка от другата. Бележим натежалите топчета с "Т", а по-леките с "Л" и ги пренареждаме в 3 нови групи. В първата взимаме две от тежките и едно от леките - ТТЛ, във втората слагаме едно тежко, едно леко и едно нормално - ТЛН, а в третата слагаме останалите едно тежко и две леки - ТЛЛ. Мерим първите две гупи - ТТЛ и ТЛН.
2.1 Ако са равни, то фалшивото топче е в третата група - ТЛЛ. Тогава мерим двете леки топчета. Ако са равни, то тежкото е това, което търсим. Ако не са, то това, което е по-леко е нашето топче.
2.2 Не са равни.
2.2.1 ТТЛ натежава. Тогава или едно от двете тежки топчета от тази група е фалшивото, или лекото топче от другата друпа е фалшивото. На третото претегляне мерим двете тежки и от тук разбираме кое топче ни трябва.
2.2.2 ТТЛ е по-леката група. Тогава или лекото топче е фалшивото, или тежкото топче от другата група е фалшивото. Тогава просто мериш едното от двете съмнителни с едно нормално и разбираш кое е търсеното топче.



Мисля си, че има и по - просто решение - но сега нямам време да мисля.Следобеда ако измисля нещо ще ви пиша Simple Smile

# 46
  • Мнения: 3 675
Аз много обичам логически задачи, предлагам ви, всеки от вас да задава по една и тук във форума да мъдруваме върху решението й.Аз се сещам за две.

Първата - Момченце живее на 8-ия етаж! Когато излиза от блока, слиза до първия етаж, но когато се качва, пътува с асансьора до 5-тия етаж и след това на горе пеш! Защо?

Втората - Митко и Данчо са близнаци, родени в Бургас през 1985г. Митко е бил роден преди Данчо, но според актовете им за раждане Данчо е по-стар от Митко, как така ?

Чакам отговорите ви всезнайковци и дано темата ви се стори интересна.

# 47
  • Мнения: 653
1- защото милото е нисичко и не може да стигне копчето за 8 етаж

2- да не би заради имената - Д е преди М?

# 48
  • Мнения: 3 675
За първото сте прави, но второто не е така.

# 49
  • Мнения: 3 675
Ще ви подскажа малко, тънкостта тук е в часовете на раждането им, те са родени непосредствено един след друг, но.......да видим кой ще познае.

# 50
  • Мнения: 4 585
Родени са в нощтта, когато се преминава от едно часово време към друго.
От лятно към зимно? Тогава е възможно това, но какво общо има годината 1985?
Има такава тема, модовете е метнаха в ДИС, в Хоби.
След раждането на Митко, преди раждането на Данчо са върнали часовника 1 час назад.

# 51
  • Мнения: 3 675
Браво на вълка.

Още няколко -


Джон е на 12 години и е три пъти по-голям от неговия брат.

На колко години ще бъде Джон, когато е два пъти по-голям от неговия брат?

Мери е на 13-то място по височина и на 13-то място по нискост в класа. От колко ученика се състои класа на Мери?

# 52
  • Мнения: 3 675
Може ли линк към въпросната тема моля.

# 53
  • Мнения: 4 585
3.х=12
2.(х+у)=12+у
На  х години е сега малкия брат, след у години големия ще е 2 пъти по-голям.
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=322779.0;all

# 54
  • Мнения: 3 675
Щом Джон е на 12, значи брат му е на 4 години. 2 Х 4 прави осем, следователно Джон ще бъде на 20. Thinking

# 55
  • Мнения: 2 220
Джон е на 12, значи брат му в момента е на 4. Когато братът стане на 8, Джон ще е на 16.

Класът на Мери се състои от 25 ученика.

# 56
  • Мнения: 3 675
Ромео се прибира от купон пиян вкъщи. Ляга на леглото и заспива. През нощта се буди от жажда и в просъница напипва буркан, след като изпива течноста в него заспива. На сутринта се буди и вижда Жулиета мъртва.

Какво е станало и защо Жулиета е мъртва!?

1. Купува се.
2. Който го купува, не го ползва.
3. Който го ползва не го вижда.

# 57
  • Мнения: 4 585
Щом Джон е на 12, значи брат му е на 4 години. 2 Х 4 прави осем, следователно Джон ще бъде на 20. Thinking
Не. От първото уравнение намираш х, заместваш във второто
2.(4+у)=12+у
8+2.у=12+у
у=4

След 4 години, т.е гогато Джон стане на 16, ще е два пъти по-голям от брат си, който ще е на 8г.

# 58
  • Мнения: 3 675
Град в БГ с три срички - първата е музикална нота, втората композитор, а третата бог от египетската митология.

# 59
  • Мнения: 98
Моторист кара по тесен селски път. Фаровете му не работят. Няма улични лампи и лунна светлина. И все пак мотористът успял да избегне мъж, облечен целият в черно и ходещ по средата на пътя. Как мотористът е избягнал човека?

Общи условия

Активация на акаунт