Всеки месец ли трябва да се прави ултразвуков преглед?

  • 10 024
  • 82
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 3 789
Въпроса ти е малко подвеждащ Naughty
Ти можеш не само всеки месец, ами и по два-три пъти в седмицата да ходиш на УЗ. Друг е въпроса дали ходиш на ЖК по ЗК или платено. Аз например съм си платила абонамент и на УЗ ме гледат всеки месец, това по право ми се полага от абонамента, но аз често ходя и по 2 пъти на УЗ, когато съм притеснена или искам да видим беба Flutter Освен това всеки месец ми пускат ПКК и урина, мерене на кръвно, тегло, корем и др. консултации не ги броя, те са си задължителни.
А това какво покрива ЗК е пълна лудост - не може да си плащаш здр. осигуровки и да ти се полагат 2 УЗ и ПКК за цялата бременност #Cussing out Та това си е направо безотговорност от страна на държавата, но това е др. въпрос.
За твое успокоение най-добре си иди някъде на частно да си видите бебока на спокойствие. А за хаповете, които пиеш - просто звънни на док и го попитай, все пак нали това им е работата, не става въпрос само за пари! Naughty

# 16
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 391
Мен всеки месец ме преглеждаха на видеозон

# 17
  • Мнения: 85
Много ви благодаря!  Hug Вече си записах час на друго място LaughingИ аз съм си платила абонамент, не ходя на консултация по ЗК, затова се чудех, редно ли е, след като си плащам абонамента да не ми направят ултразвуковия преглед Rolling Eyes Още повече да ми кажат- "Ми пий си лекарствата, ако те заболи по-силно пак ела..." , ама в каква доза, продължителност... и т.н. никой не знае Rolling Eyes За съжаление в България е така...Още един път благодаря ви за подкрепата! Hug

# 18
  • София
  • Мнения: 3 789
Niel, къде ходиш на ЖК и къде си платила абонамент?
При условие, че си с абонамент- би трябвало всеки път УЗ, все пак сумата за абонамент не е малка Crossing Arms
А колкото до това с лекарствата- ами питай си ги всеки път, да ти обесняват подробно. Не трябва да пренебрегваш факта, че не си единствената бременна, че имат десетки  и не могат да помнят на коя какво й е правено, какво пие  и т.н...... Затова аз всеки път си питам Crossing Arms

# 19
  • София
  • Мнения: 160
 Мен ме гледат всеки месец на видеозон ( както и всеки месец ми взимат кръв и урина ) . В момента съм 26 г. с. и лекаря ми каза , че било хубаво да ходя 2 пъти месечно на консултаций за да следим развитието на бебето

# 20
  • Мнения: 85
Ходя в "Шейново", там съм си платила абонамента.И това не е първият случай, при който не при правят ултразвук.Просто предходния път , дни преди консултацията бях на ФМ, затова не се ядосах много. Това, което ме дразни е безхаберието им.Иначе всеки път си обяснявам най-подробно всичко, осъзнавам, че няма как да помнят.Това което един път ме ужаси е ,когато звъннах да ги попитам за приема на лекарствата, как да го продължа, защото ми бяха свършили хапчетата и мен ме беше страх на своя глава да продължа, все пак не съм специалист, рисковано е .И знаете ли какво ми отговориха : "Защо звъниш?Толкова е близко до ъкъла, неможеш ли да се сетиш!" Shocked
Момичета още веднъж- Благодаря!

# 21
  • София
  • Мнения: 17 592
1. Кръв и урина се правят всеки месец, плаща ЗК.
2. Какво точно ти включва абонамента само ти си знаеш, но сигурно можеш да провериш. Тъй като Шейново няма начин да не работи със ЗК, логично е да е за допълнителни изследвания.
3. ЗК плаща 2 ехогравски прегледа през цялата бременност, ако няма някакви конкретни проблеми.
4. Аз лично ходех на ехограф мин. 1, а често и 2 пъти в месеца и го намирах за нужно и разумно.
5. Магнерот пиех до последния ден в максималната доза. Ако имаш планирано секцио, нищо не ти пречи да продължиш да си го пиеш до края. Ако ще раждаш вагинално, трябва да попиташ лекар кога точно следва да спреш, за да оставиш контракциите да си се появят...

# 22
  • София
  • Мнения: 8 932
Кати, кръв и урина всеки месец ЗК НЕ плаща. Пък и не мога да разбера огромното ви желание да ви боцкат всеки месец, разбира се ако изрично не се налага. Peace

# 23
  • Мнения: 2 807
Доколкото аз съм запозната от здравната каса се поемат 2 или 3 ехографски прегледа - без значение дали имаш или не проблеми  Confused
Ако имаш проблеми и искаш допълнително, извън тези прегледи, да погледнат бебето на ехограф - заплащаш, за съжаление е така.
Мисля, че прегледът, който се заплаща в ЖК беше 25 лева (тази цена аз съм заплащала в частен кабинет).

Иначе на видеозон съм виждала бебетата си на всеки 6 седмици, т.е. на всеки преглед при гинеколога ми.

Лека бременност и безпроблемно раждане желая!  Hug

# 24
  • София
  • Мнения: 17 592
http://www.nhif.bg/downloads/06-Prilojenie-2008-03-01-2008.doc

ПРОГРАМА “МАЙЧИНО ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ”

ДЕЙНОСТИ НА ОПЛ ПО ПРОГРАМА "МАЙЧИНО ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ” ПРИ НОРМАЛНА БРЕМЕННОСТ

МКБ 10   Наименование   Обем на прегледа и изследванията   Честота на прегледите според срока на бременността   Медико-диагностични дейности   Честота на МДД   Консултативни прегледи   Честота на консултативните прегледи
Z34.0




Z34.8




Z34.9
   Наблюдение върху протичането на нормална първа бременност

Наблюдение върху протичането на друга нормална бременност

Наблюдение върху протичането на нормална бременност, неуточнена
   1. Анамнеза за рискови фактори (възраст, придружаващи заболявания, усложнения на предишни бременности, вредни навици, професионални, други), определяне на вероятния термин на раждане (ВТР)   При първо посещение   1. Хемоглобин, еритроцити, левкоцити, хематокрит, MCV, MCH
2. СУЕ
3. урина: седимент   Един път в първи триместър;
по един път – в V, VІІІ и Х лун. месец   Консултативен преглед със специалист “АГ и репродуктивна медицина”, включващ:
1. Акушерска ехография

2. Вземане на онкопрофилактична цитонамазка

3. Вземане на влагалищен секрет за микробиологично изследване
   





един път – в І триместър;
един път от 16-20 гест. седмица

един път при
първо посещение

един път при първо посещение;
един път в ІХ лун. месец
      2. Артериално кръвно налягане
3. Антропометрия (ръст, телесна маса, външна пелвиметрия)   В І триместър –един път;
по един път във всеки следващ лунарен месец;
в ІХ и Х – по два пъти   Определяне на кръвна група и Rh-фактор   Един път – в І триместър
(или при първо посещение)      
      4. Гинекологичен статус   Един път – при
първо посещение;
един път – в ІV лунарен месец;
в следващите – по преценка   1. Изследване за сифилис
2. Изследване за хепатит В (НвS Ag)
3. Изследване за HIV (при съгласие)
4. Изследване на онкопрофилактична цитонамазка (назначава се от специалист по АГ и репродуктивна медицина)
5. Изследване на влагалищен секрет за микробиологично изследване (назначава се от специалист по АГ и репродуктивна медицина)
   Един път при
първо посещение


Един път при
първо посещение

Един път при първо посещение;
един път в ІХ лун. месец      

# 25
  • София
  • Мнения: 17 592
Уф, нищо не излезе от опита ми за копиране.
Резултатът е, че са намалили и броя на изследване на кръв и урина, които се поемат. Пфу...

както и да е, това е линкът, виж какво ти поема касата и за какво допълнително си платила.

# 26
  • Мнения: 569
На въпроса ти ще отговоря-не, не трябва всеки месец да си правиш ултразвуков преглед. Абсолютно ненужно, ако няма някаква причина, а в повечето случаи ехографа рядко се използва за диагностика. А колкото до ЗК и това че поема само 2 такива изследвания, ако попиташ в чужбинският-там им правят много рядко ултразвук и е доста по-скъпичък от 20лв. Така че успокой се, това е най-важно за бебето. Ако толкова държиш, ходи на частен ехограф.
Това е и моето мнение.

# 27
  • Мнения: 2 111
Когато ходех на ЖК за цялата бременност са ме гледали 3 пъти на ехограф и 2-3 ПКК и урина са ми пускали.
Затова  ходех на частно и всеки месец ми правеха ултразвук,за да съм спокойна.
Магнерот и Но-шпа пия от 5-ти месец 3х1т.Спрях ги в началото на 9-ти месец.

# 28
  • Мнения: 22 908
Раждах в Испания,в частна клиника.За цялата бременност ми направиха 5 ехографа,един от които заради проблем.Значи и с четири щях да мина,последния от които в 7-ми месец.Кръв и урина ми взеха 3-4 пъти,но ходех всеки месец на консултация.Имах лека,безпроблемна бременност и раждане.

# 29
  • Варна
  • Мнения: 336
Аз всеки месец ходех на видеозон за бебо, но лекарката е колежка на майка ми, така че ситуацията при нас беше малко по друга. Според мен е добре да ходиш всеки месец на видеозон, обаче това означава че трябва да си плащаш! По здравна каса тези прегледи са само два, което е много малко. Кръв и урина съм правила само това което се пуска по здравна каса, според мене ако нямаш някакъв проблем - няма смисъл.
За хапчетата - аз пиех Магне В6, мисля че започнах от четвъртия месец и чак до края на бременноста 3х1, а но шпа пих само до края на третия месец.

Общи условия

Активация на акаунт