Американски колеж-първа тема

  • 218 746
  • 1 273
  •   1
Отговори
# 255
  • България
  • Мнения: 2 164
Мисля, че приемат 142, ако някой се откаже влиза следващия по ред.

# 256
  • София
  • Мнения: 13 199
Преди няколко години, когато дъщеря ми кандидатстваше приемаха 100 човека по по-ниска тарифа и останалите 42 на пълна такса. На мястото на отказалите се по ниската такса не взимаха резерви.

# 257
  • София
  • Мнения: 5 569
Благодаря, Таня!

И за да не се превръща тематата ни в чат, да си кажа мнението по въпроса за нивото... Действително въвеждането на такава висока такса за всички деца крие рискове. Има вероятност в АК в следващите години да бъдат приемани все повече деца на платежоспособни родители и по-малко наистина талантливи деца... Остава ми надеждата, че в България има и талантливи деца на платежоспособни родители...

Схемата отдавна е отработена. Още по социалистическо време съществуваше т.нар. "Училище за даровити деца" в Горна Баня. Там учеха всички наследници на членове на ЦК и т.н., но не само те, а и наистина даровити деца на обикновени родители... По този начин височайшите отрочета са прихващали от даровитите и в крайна сметка се е получавало ниво много по-високо от средно-статистическото... Имало е ползи и за двата вида...

Направиха ми силно впечатление резултатите от Областния кръг на Националното състезание по математика (може да ги разгледате в темата на седмокласниците). Състезанието се проведе по същото време, по което беше изпита в АК. На първите 70 места от явилите се на състезанието почти 100% са от СМГ... Това означава, че тези деца от СМГ не са се явили на изпита за АК... В предходни години основната група на приетите в АК е била от СМГ... Каква ли ще буде групата тази година?... Защо ли тези деца вече не се интересуват от АК?... Ей такива въпроси ми се въртят в главата...

# 258
  • Мнения: 264
Ами да изкажа едно предположение - наистина с вдигането на таксите отпадат повечко деца.
Отдруга страна - с математика на високо равнище, участия в състезания в страната и чужбина се откриват доста възможности за продължаване на образованието в чуждестранен ВУЗ ( дават се стипендии на талантите )..., и английския не е водещ при приема  - той може да се учи в училище (СМГто имат 1 г засилено обучение по езика) , може допълнително с курсове....за да се покрие все пак необходимото ниво(Toefl, SAT). Докато математиката в Колежа е на едно сравнително добро ниво и нищо повече ( АК обикновенно печелят състезанията между езиковите гимназии , но само толкова)  - няма я конкурентната среда на СМГ, за да се стимулира развитие в тази област.

# 259
  • Мнения: 13 377
Следя с интерес темата, догодина и ние ще кандидатстваме. На кръстопът съм по въпроса със школите, частните уроци.От това което прочетох стигам до извода, че всеки трябва да прецени дали детето му може да се справи само или има нужда от уроци и дали отличното представяне в училище е достатъчно или трябва допълнителна подготовка? На този въпрос ми е трудно да намеря отговор.

# 260
  • Мнения: 141
само да уточня: 2/3 от изпита SAT 1 се базират на английски език, а особено секцията Четене ти разгонва фамилията, извинете за израза, ако нямаш перфектен английски. 1/3 е елементарна математика, с която и без математическа гимназия можеш да се оправиш. без да уча за частта по математика имах 2 грешки на нея, и то защото последните 2 въпроса ги налучках от мързел.  hahaha

както и да е. тези дни си мислех, че алтернатива на подготовка за изпита в колежа може да е както решаването на тестове, така и ходенето по много състезания. школовката по олимпиади и състезания помага страшно много за ова да не се притесняваш, да се концетрираш  и тн. опция е за противниците на курсовете. със скачането на таксите вколежа много школи се изкушиха да вдигнат цените си - от пазарна гледна точка ги разбирам, но се съмнявам, че цената отговаря на услугата. според мен най-добрия вариант за подготовка в момента е ходене по състезания от типа на Кенгуру и Иван Салабашев, Черноризец Храбър и т.н. тестови, решаване на много задачи с тях, и курсове по литература - основно за грамотно писане, структура на изпитно есе /въобще не е трудна/. Хубавото е, че тези курсове ще са полезни и за изпитите след 7ми клас, ако се насочите и към тях, понеже ще има припокриване.

по мое мнение само подготовката в училище не е достатъчна. когато бях в 5-7 клас почти не правехме тестове, повече контролни, искаха да описваме и тн. задачките на изпита в колежа, ако можеш да ги решаваш наум докато ги четеш е най-добре. идеята ми е, че типа изпитване е много различен. понякога дори трябва да свикнеш да прескачаш обичайната подреденост на мисълта, за да постигнеш скорост.

в колежа средата е конкурентна, но не относно математиката. по-скоро се гледа среден успех, брой часове от извънкласни дейности, лидерски позиции. и в двете училища усещах пресата на изискванията, но в колежа ми се струва насочена към повече типове хора. разбира се, аз съм предубедена, тъй като не съм математик, а по-скоро хуманитарно-научен човек. ....ама че израз  ooooh!

съжалявам, че не използвам главни букви. не съм в настроение за тях.

# 261
  • Мнения: 13 377
 morose, не разбрах ти как точно си се готвила. Допълнителна подготовка явно си е нужна, дори  иза явяването на състезание по математика-ние ходим много редовно мъжа ми се занимава с математиката, аз съм с литературата. Задачите по математика, които се дават доста често се разминават с учебния материал по мнение на съпруга ми-така че е видно че без допълнителна подготовка не става. По български относно писането на есе - досега не са го учили в училище. Много ме затруднява липсата на ясен критерий за изпита. Дават ли някакъв конспекст предварително от американския колеж?

# 262
  • Мнения: 141
morose, не разбрах ти как точно си се готвила. Допълнителна подготовка явно си е нужна, дори  иза явяването на състезание по математика-ние ходим много редовно мъжа ми се занимава с математиката, аз съм с литературата. Задачите по математика, които се дават доста често се разминават с учебния материал по мнение на съпруга ми-така че е видно че без допълнителна подготовка не става. По български относно писането на есе - досега не са го учили в училище. Много ме затруднява липсата на ясен критерий за изпита. Дават ли някакъв конспекст предварително от американския колеж?

Дават пробни задачи, но не знам за нещо по-конкретно. Аз ходех на курсове, но учителката ми почина; нямам информация за школа или преподавател, съпоставими с нея.

# 263
  • София
  • Мнения: 5 569
... Много ме затруднява липсата на ясен критерий за изпита. Дават ли някакъв конспекст предварително от американския колеж?

Няма конспект. Ако има конспект се предполага, че децата трябва да научат нещо конкретно и да го интерпретират на самия изпит... Концепцията е съвсем друга. Цели се да има момент на изненада и да се открият децата с логическо мислене, а не зубрачите... Мислене и творчество се иска, а не учене наизуст и възпроизвеждане на наученото. Има ясен критерий за изпита... И поне 4-5 места, където децата могат да се подготвят. Прочетете темата в началото и ще видите кои са школите и преподавателите.  Peace

Последна редакция: пн, 06 апр 2009, 09:47 от .♥.Прасковката.♥.

# 264
  • В центъра на мръсотията
  • Мнения: 605
Ако идеята е да се отсеят децата с логическо мислене, тогава какъв е смисълът на тези школи и преподаватели...  newsm78

# 265
  • София
  • Мнения: 5 569
Според мен смисълът е в това да правят тренировки, за да свикнат с идеята за време. Освен това има само една вехта книжка, издадена от "Веди" с 6 теста и някакви бегли идеи за есе, никакви други материали... Затова няма как у дома да си тренират децата...

# 266
  • Мнения: 1
     Привет на всички,
Да се запиша и аз. И моя син кандидатства тази година. За мен, както и за него  беше ясно, че предварителната подготовка не би ти помогнала кой знае колко, ако не можеш да запазиш спокойствие, ако си пропуснал седемте години обучение, ако не се е научило детето да мисли и влага логика вместо да учи материала наизуст. Най-важното според мен на този изпит е способноста на детето да се ориентира максимално бързо, да съумее да концетрира знанията си и при тези всички 48 въпроса за 25 минути да съумее да повярва и на интуицията си.
За мен няма голяма разлика между есето, което ние разбираме като такова и това, което са предложили като тема за писане на изпита. В крайна сметка важно е да се види как децата мислят, как излагат тези мисли върху листа и дали съумяват да формират изводи и не на последно място дали могат да споделят опит, който е формирал тяхното мнение.
Сина ми е видимо доволен от това как се е справил. Разбира се истината ще е ясна на 17-ти.

  На всички пожелавам успех и никога не спирайте да вярвате в децата си Simple Smile

# 267
  • Разград
  • Мнения: 42
Здравейте! Записвам се и аз въпреки, че следя всички теми свързани с колежа, но за съжаление все не ми остава време да се включа. Ние също кандидатствахме тази година, но за съжаление не мога да кажа кое е правилно и кое не преди да са излезли резултатите. Единственият ми съвет към всички мами, които тепърва ще "кандидатстват" в АК е да щадят децата си, да им показват че ги обичат и да ги подкрепят през цялото време. Като излязат резултатите вече мога да кажа дали направихме правилния избор за подготовка.

# 268
  • Мнения: 79
Опитах се на няколко пъти да изчета всичко написано досега.

Мисля, че не съм пропуснала нищо, но не намерих информация дали някой знае темите на есето, които са давали предишните години - за тази е ясно. Благодаря

# 269
  • Мнения: 148
Аз ги имам... Мога да Ви ги пратя, стига да да ги поразтърсия...

Общи условия

Активация на акаунт