2-ра Лятна магрибско познавателна, чувстве

  • 26 228
  • 290
  •   1
Отговори
# 135
  • Мнения: 278
Благодаря за топлото посрещане Simple Smile Със сигурност вече ще наминавам и от тука по-често.

# 136
  • София
  • Мнения: 3 777
Ramadan Mubarak момичета!
Желая щастие, здраве и късмет на вас и семействата ви, ще ви споменавам в молитвите си. Дано това е един прекрасен месец за вас. Знам, че всички мюсюлмани много го почитат.
Добре дошла InDreams Мисля, че се събрахме една прекрасна групичка все свързани с тоз` регион

# 137
  • Мнения: 278
Имам един въпрос към вас Simple Smile Вие конвертирали ли сте към мюсулманството (ех че трудна дума на български) ако не сте имали ли сте проблеми за това, че мъжът е една религия, а жената друга?

# 138
  • Мнения: 110
Коранът позволява мюсюлмани - мъже да се женят за християнки и еврейки - причината поради която това е възможно е, че и евреите, и християните почитат Библията....Книгата и знаеш, в Корана се съдържа същото. Освен това и Християнството, и Юдейството са монотеистични.
Не е разрешено мюсюлманка да сключи брак с мъж от друга религия - освен ако той не приеме Исляма или ако не се направи изключение.
Проблеми да е имало.... проблеми не мога да кажа - Ислямът не позволява налагане на силаили принуда - трябва да се приеме по убеждение и разум.

Има семейства, които ценят различията и търсят това, което ни обединява, има други, в които обединяването, въпреки различията е по-важно.

За една жена, която е духа на дома... е важно децата да са добре възпитани и добри и честни обичливи хора. Родените от баща мюсюлманин, ако са мюсюлмани - в смисъл не могат да изберат, се възпитават добре от всички разумни и честни родители. Ще ти кажат сигурно, че майка мюсюлманка възпитава деца мюсюлмани в мюсюлманско общество по-добре. И аз съм склонна да се съглася с това. И не съжалявам и за минута за промяната. Дори съм благодарна, че като ми дадоха времето, което поисках, за да поуча, прочета, консултирам /въпреки, че мъжът ми казваше "Доктор по философия, ще има да мисли, да се пита, да се съмнява" /,  аз направих разумно собствено решение.... ниекой не е питал "хайде, какво става?", "хайде, реши ли вече?"   
             

# 139
  • по пътеката
  • Мнения: 3 149
привет, много спокоен ден ви желая! добре дошла на дрийм! много марокански станахте, ей не си поплюват марокитата, докато не гепнат вси4ки свободни бг няма да се откажат!
хубаво го е казала дрийм, конвертирала, сменила религията си! вярата оба4е си се запазва!
не е задължително да се  конвертнеш, позволява се в корана има си място написано, 4е е разрешено да си вземат христиняки и еврейки за жени! така,4е ако някой ви каже ,4е трябва да станете мюслим заради брака си с такъв, не е вярно!коранът не се налага с манипулации и заплахи или ултиматуми! с убеждаване и най-ве4е да по4увстваш нещата със сърцето и необходимост от промяна! не по-малко е важно да си готов да приемеш вси4ки последствия  и обстоятелства след това! хубаво е филм4ето дето в другата тема го дадоха като линк! решението си е ли4но и зависи само от  ли4ността!

# 140
  • Мнения: 2 952
  А самото бракосъчетание с мюсулманин според исляма как  се извършва ако  жената не е мюсулманка? За  да се поясня  ето как са нещата  при юдеите :

  Евреите и еврейките  в Израел и по цял свят се женят и омъжват (и жените , не само мъжете  като при мюсулманите) за друговерци . Тогава бракът не е  зачетен  като юдейски / религиозен от вътрешно мин-во и от рабанута ( религията общо казано) в Израел. Брака е зачетен като  един вид граждански от държавата Израел. Немогат да се венчаят по юдейския закон ако и двамата не са  юдеи .

  Благодаря  предварително за отговорите  и  Рамадан Карим (нали така беше ... ) !Стягайте се в кръста и това е!   Wink Peace

  Задавам този въпрос тук , а не в общата  арабска тема , защото намирам тази за  по-информативна и по-толерантно настроена. Надявам се да не го сметнете за неуместен тук.
   

# 141
  • Мнения: 110
Петя, ами все едно в съвета както се подписва, граждански брак, да, така е, ако случайно са от друга религия хората в двойката. Иначе да не се признава за мюсюлмански брака, но естедтвено могат да поговорят с имама, ако има някакви трудности, неясноти, въпроси. Това у хубаво понеже е трудно човек да се разбере и "координира" с друг, с когото досега не е живял, а какво остава за такива 2 различни култури.

Аз няма да ходя в джамията - сама ще си изпълнявам ритуалите -поне молитвите, които позволяват това - предвид времето. Няма как едната ще пропускам на обяд, но работата е такава, че не мога. И искам да кажа, че това е разбираемо и простимо. Когато имаш такъв вид работа: операция, работна среща, занятия, път, каквото се случва и те отклонява, тогава може да се пропусне и съм пропускала винаги през седмицата.

Всъщност чакам мъжът ми да дойде да идем: той ми е опората. А и сега в джамията в София мястото за молитва на жените - то е на втория етаж, е направено на офиси.... то не е отсега де. А и дрехи нямам. Къде да тръгна сама?

За мен подготовката за молитва и самата молитва е напомняне да не се сещаме за Господ само, когато имаме нужда или трудност. И това е така, независимо от религията.
       

# 142
  • Мнения: 32
Добър вечер  Hug
Първо нека  се похваля , ние си имаме бебе.  Heart Eyes Втората щерка на брата на мъжа ми се казва Худа .  Доста е хубава за новородено! Прилича на тайландче с рунтави вежди и извити черни мигли - майката е тайландка, а бащата иракчанин   Heart Eyes
Да живее глобализацията  Joy
Религиозния брак между християнка и мюсюлманин има религиозна и юридическа сила. Сключва се по същия начин както между мюсюлмани - чрез брачен договор.
Това се счита позволено в исляма тъй като е сунна. Сунна са действията, начина на живот на самият пророк Мохамед, Аллах да го благослови и с мир да го дари. Пророкът е бил женен за коптката Мария, която е била християнка.
Индриймз, аз лично приех исляма преди да се омъжа. Търсех си мъж който да ме разбира в новата ми религия, защото със семейството ми никак не е така . Слава Богу,  срещнах отговорен, силен морално мъж с чувство за хумор и съм много щастлива с него   bouquet
Бягам да си полегна, че карам някакъв летен грип
 Confused
Лека вечер на всички в магрибския форум  Hug

# 143
  • Мнения: 110


Ал-ЯшбиHug Hug Hug  каква радост и благодат! Да е живо и здраво бебчето Худа! Тайландско - арабско момиченце. А ти как си? Твоето бебоче оше ли напира да се появи на света?

А да, всъщност за брачния договор забравих да пиша - пак го има, а за християнката Мария, както и за това, че Пророка е бил женен за Хадиджа по-възрастна от него, ето - 2 прозорливи действия, които сега насочват вярващите мюсюлмани, че и това е възможно в живота.
А в Мудауана да, Семейният Кодекс -  там е описано, че тя важи и за женените за еврейки и християнки. Само дето не се посещава джамия.         

# 144
  • Мнения: 110
Днес ми беше тъжно, че сме разделени на Рамадана, но затова и по-силни ни дстават чувствата и преоценяваме как реагират околните при различни обстоятелства - някои само си говорят,  наливат масло в огъня, а като има проблеми, си ги решаваме самите ние: като истинско семейство, нали?

Днес понеже ми беше тъжно, не ходих на арабските магазини на Женския пазар за фурми и сладкиши. Има едно магазинче, от което се пазарува, там познаваме продавача, сириец, той ме оставя да гледам из рафтовете, уведомява ме какво ново - за стоката, познават се семействата ни и за друго, освен за стока не говори. Много са забележителни, как даваше дума на мъжа ми да се чувствам спокойна и зачитана, когато ходя на пазар сама. Дори и да е забравил, уговорката си беше цял ритуал. Но не ходих днес, утре на закуска вместо фурми с мляко, ще ям ошаф /сушените плодове/ и ще пия мляко, за да изкарам деня, иншалла, а за вечерта - сокове и мсиммен. Другите какво ще хапват? Дрехите за молитва приготвихте ли? Аз смятам с едва абая - тъмно синя да се пременя - важно е формите за не се очертават - от кръстта нагоре, а и съблазнителните части, бедра.     
               

# 145
  • Мнения: 800
Кате, ти пък ми разби мечтите. Аз се надявах с теб да ходя на джамия, а то викаш в Сф няма място за жените Sad   Е може някъде около джамията да опънем килимчета, таман
ще видим колко ще са толерантни минувачите и дали ще ни линчуват  Wink аз вече си имам молитвени дрешки и ново килимче. Иначе се измъчих с предишните дрехи, под дългата рокля навличах панталон, че да не прозира, отдолу поло, за да не се вижда врата, шарената забардка изобщо не отиваше на червената рокля, падаше и ми откриваше косата, голям зор видях  Embarassed

А новото килимче е спуер, първоначално не го харесах, защото исках червено. Ама сега мн си го обичам, тютюнев цвят е , с палма и 2 ятагана  Sunglasses

За ислямския брак, ще ви призная ... Преди да тръгне моя за Сирия и отидохме до джамията. И там някакъв чичка ни каза, че такива неща не правели   Shocked  да сме били отишли в
Ислямския институт, ако искаме да  се женим   newsm78  #Crazy  Нещо не можахме да проумеем .....  

Викам му, ааа, това е знам ог Господ, че не бива да се женим  Mr. Green Laughing

# 146
  • Мнения: 800
Ааа, Кате сега видях новия ти пост.

Дрехите дето ми е донесъл са бели. Каза че били 2 вида, черни и бели, предупредих, че черни не искам  Naughty  Иначе не си ги представях точно така. То едното е дълго бяло, чудех се какво е, а то било пола, ама без ластик  Laughing  купих и навъврих ластик. Имат и дантелка по краищата и синя панделка  Simple Smile  Малко се спъвам и се чувствам, че е доста широчко, нали нямам с какво да го запълня.

Иначе каза, че продавали мн хубави за деца, внос от Саудитска Арабия, бледо розови. Ама не бил посмял да рискува да рискува да вземе за мен, че на дължина ще ми е малко...

Обедната молитва и аз я изпускам. Има начин в работата  ми, защото си имам самостоятелна стая, с баня и тоалетна към нея. Обаче пък нямам дрехи, а и пода не е от най-чистите



За ядене и аз не знам какво да готвя  newsm78  Булгур, леща, салати, плодове.  Сега правихджъз-мъз, та остана и за зарана

# 147
  • Мнения: 323
Яшби тъкмо писах на едно от момичетата на лични да ти прати поздрави от мен,защото се притесних,че не те виждам тук“Слава на Бога,че си добре-моля те внимавай,все пак си и бременна.

# 148
  • Мнения: 110
Ако сме повече, ще оправят мястото в джамията. Моят не е много възторжен да се моля на улицата. То и в Мароко има в някои джамии хора на улицата излязли, че не стига мястото, но жени аз не видях.

За брака, не в джамията, ами в мюфтийството се ходи - на 5 минути път е. Намират 2-ма мъже за свидетели и се вписва.

Ама от там се понасяте към джамията. Пък ако и мюфтията е там на деня... ехааа. Недей така да мислиш, че не е писано да се жените! Просто на грешното място сте питали, а и ако е бил един от портиерите, които леко не разбира български.... сте се разбрали съвсем.

Ако искаш заедно да идем някой ден - да съм ти другарче - и в джамията, и в мюфтийството.
Много ще ни се зарадват.

       

# 149
  • Мнения: 914
Момичета    от  страните  в  магриба  днес  само  Либия  постят   Blush

Аллах  да  приеме  поста  и  молитвите  им   Praynig

ние   още   не  са  ни  обявили  за  постещи   до  довечера     след  магриба  и  до  салат  аиша  5  молитва  трябва  да  се  изясни  


Катета    Рамадан  мубарак   Praynig

такабалла  сияма  уа  кияма   Praynig  Кате  1   честити  нови  дрешки  


и  аз  веднъж се  молих  в  софийската   то  много  стръмно  по  тез  стълби   Laughing

    Невена     поздравления  за   кулинарната  ти   мароканска  култура      bouquet  bouquet

дай  бог  да  намериш     щастието  

Кате   А    май  не  е  лошо  да  приготвиш  и  едно  магрибско  тефтерче  за   марокански  рецепти   че  ако  искаме  да   проверим  нещо  да  не се  ровим  по  страниците   bowuu


Пете   намерих  и  още  едно   еврейско   мини  ресторанче  в  Каза   на  около  40  м  от  това  което  знаех    Написано  на  арабски  и  френски   Халал   и  до  него  една  реклама  на  световно  известна  фима  за  бира    Crazy за  мен  бе  учудване  но  после  се  разбра  че  е  еврейско   Joy


за храната   ще  ви  напиша  и  сурите  от  Корана   за   прасетата   и  не  само  за  тях    Joy  и за  храната  на  евреите  и  християните  дай  бог  време  да  има   Blush



до после   хубавици    bouquet   bouquet   bouquet


Кате  А    сега  видях   че си  писала    ами  за  жените  има  едни  палатки   за  молитва  навън  зашото не  стига  мястото  те  се  правят  само  по  време  на  рамадана  Peace



Алла    маакум   Praynig  Фи    амани  лилля  Praynig

Общи условия

Активация на акаунт