Моля гласувайте за име с буквата "С"!

  • 4 607
  • 60
  •   1
Отговори
# 15
Сияна Цвета -- много ми харесва, ще го чеквам с англоговорящите около мен.  Има хубав вайб.

Севина/ Сибина  Цвета -- какво е значението на тези имена?  Имат малко еврейски корен според мен (от Сабина/ Савина?)

Сирма е супер бойно име!  Смилена -- къде е ударението?  Какво значи, малко ми звучи като смирена, не знам дали искам детето ми да е "смирено"?  Но пък на англ. е ОК
Аникас, а какво ти е мнението за София Цвета?

Още един  въпрос, ако се спрем на София, как бихте го спелвали с PH Sophia ili s F Sofia?  Заради българската столица, аз съм склонна да е с Ф?  Повечето Софии тук са с PH, освен може би Sofia Coppola....Вашите мисли?

Последна редакция: нд, 24 авг 2008, 18:01 от Mama75

# 16
  • Мнения: 6 993
Бих казала Ph.

# 17
Статистиките са, че Сияна (Sianna) е много рядко срещано име в САЩ, но пък Сиена (Sienna), e много популярно в Англия и Австралия  и по-малко в САЩ, макар, че за последните 2 години е повишило рейтинга си от номер 300 до номер 200 в списъка  Wink.  Прочетох, че Сиена има латински произход от гр. Сиена в Италия...  Това обаче не би трябвало да има нищо общо с българското име Сияна, нали? 

Еовин, дай малко мъжки имена със С от книгата?  Може пък някое да се поддаде на феминизиране  Simple Smile

Последна редакция: нд, 24 авг 2008, 18:18 от Mama75

# 18
  • Мнения: 1 796
Гласувах за София, най-международно ми звучи, Sophia ми харесва повече от Sofia, хрумват ми още

Саня, Стиляна

# 19
  • Мнения: 6 993
Sianna няма общо с нашето Сияна, да.
Мъжките, които не съм направила в женски род :

Стоян, Спас, Стайко, Спасимир, Стратимир, Славил, Славян, Смилян, Сокол, Страхил, Страшимир, Страшил,  Стрезимир.  Crazy

Това са старите. Иначе имам и с хриястиянски/еврейски произход.

# 20
Сияна Цвета -- много ми харесва, ще го чеквам с англоговорящите около мен.  Има хубав вайб.

Севина/ Сибина  Цвета -- какво е значението на тези имена?  Имат малко еврейски корен според мен (от Сабина/ Савина?)

Сирма е супер бойно име!  Смилена -- къде е ударението?  Какво значи, малко ми звучи като смирена, не знам дали искам детето ми да е "смирено"?  Но пък на англ. е ОК
Аникас, а какво ти е мнението за София Цвета?

 

Имам стар именник, в него Смилена е дадено с две възможни ударения - на и или е.  Simple Smile Името е от смил 'растение с красиви жълтооранжеви цветове'.
Сияна Цвета (или Сиана) много ми харесва и бих се спряла на него, ако трябва да избирам. Много красота и светлина е събрало в себе си. Името Сияна е старославянско, вероятно от  'сияйна'.  Simple Smile
София Цвета също ми харесва, но аз харесвам повече други имена със 'С'...
Да добавя Светава - името почти не се среща, но ми харесва, от свет 'светлина'.
Също Севдана, Севдена, Савена, но те по-малко ми харесват...  Simple Smile
За момче - Сибин, Станил, Смилен... Светан ми харесва, почти не се среща, от стб. свет 'светлина'. Светослав също е хубаво (мой познат, който живее в САЩ е кръстил бебето си Мирослав, а майката не е българка)...  
Още старинни мъжки имена - Светин, Славел, Славетин, Свиден, Сирман (засвидетелствано е в 15 век, образувано от сирма, сърма 'позлатени или посребрени нишки за втъкаване', пожелателно за красота и богатство), Сретен ( от все още запазеното в някои краища сретен 'щастлив, честит'.  Simple Smile

# 21


Севина/ Сибина  Цвета -- какво е значението на тези имена?  Имат малко еврейски корен според мен (от Сабина/ Савина?)

 
 

Мъжкото име Сибин е използвано от Емилиян Станев в 'Легенда за Сибин, преславския княз" , след като проф. Бешевлиев му е донесъл снимка на открита в Преслав сребърна чаша с надпис 'Сибин, велик жупан на България'.
Значението не е изяснено, предполага се, че вероятно от мъжкото име е образувано женското Сибина по-късно.
Севина е образувано вероятно от Сева, а то е съкратено от Севаста (гр. 'почитана'). Среща се рядко... Simple Smile

# 22
Сияна е старославянско, вероятно от  'сияйна'.  Simple Smile
   

 По-точно от сияние, със значение 'сияйна'. Simple Smile
 Допуснала съм грешка и моля за извинение.

Сетих се и: Свилана. Образувано е от свила 'коприна', съдържа пожелание за хубост - носителката му да има мека като свила коса. Пожеланието може да бъде и за богатство - да се облича със свилени дрехи.  Simple Smile
 

# 23
  • Мнения: 3 016
Симона
Стела
Стефания

# 24
Севлада - старинно име, образувано от Всевлада. Пожелателно е - все (се) да владее. На галено - Сева, Севи. И в тоя ход на мисли - според някои източници Сева е старославянско име, а Севина вероятно е произлязло от него.  Simple Smile
Семира - също старинно име, образувано от Всемира. Пожелателно - все (се) да е в мир 'спокойствие, разбирателство", преосмислено от по-старото - все да е на света (мир 'свят, вселена').  Simple Smile
Има и женско име Сретена.  Simple Smile 

# 25
  • Мнения: 10
Стефания!!!!!!!!!!!!!! Уникално е !

# 26
Харесва ми Светина Цвета - звучи като светлина и цвете, Сияна, Смилена.

София Цвета e хубаво съчетание, може би изписано с f.

# 27
  • в илюзия
  • Мнения: 1 306
София  Peace

# 28
  • Мнения: 103
Симона  Peace

# 29
  • Мнения: 1 512
За София  Peace

Общи условия

Активация на акаунт