Моля гласувайте за име с буквата "С"!

  • 4 613
  • 60
  •   1
Отговори
Живея в чужбина и очаквам бебе през есента.  Искам да дам име с определена българска идентичност, но да е лесно произносимо на английски.  Имам намерение да запиша и второ име -- Цвета, но се колебая за първото, което трябва да е с буквата "С". В същност от всички имена в анкетата, най-много ми харесва София, но ме притеснява факта, че напоследък е толкова популярно... Много ще съм ви благодарна за мнения!!

Последна редакция: пт, 22 авг 2008, 20:52 от Mama75

# 1
  • Мнения: 399
Светла и Стафания не мисля,че ще звучат добре в чужбина! Може би Стефани е по-добре от Стефания. newsm78 Симона е не по-малко популярно от София,така,че аз гласувах за Силвия! Peace Въпреки,че не ми е любимо име... Rolling Eyes

# 2
  • Мнения: 6 998
Aз как ги завъртях...
В чужбина би трябвало да е Симон, не Симона newsm78 Цвета-Симон ми звучи поносимо за чужбина, но Симона-Цвета - не ми харесва.
София-Цвета, Силвия-Цвета. Светла -Цвета не върви - кратко с кратко не си отива някак си Thinking Стефани - Цвета ми е претруфено.
Обаче Силвия-Цвета...хем гора, хем цветя, твърде флорно Crazy Може би София-Цвета най- ми допада. Стела по принцип не го харесвам.
А Соня-Цвета?
Егати разсъжденията ударих Crazy

# 3
  • някъде там
  • Мнения: 1 698
най ми харесва Стефания, но в комбинация с 2-ро незнам как би звучало

# 4
  • Мнения: 315
Щом сте в чужбина може да го кръстиш Силви.

# 5
  • Мнения: 3 804
София -Софи

# 6
  • Мнения: 11 018
Гласувах за София - Софи.
Стефания също е хубаво, но с чуждестранна фамилия може да не звучи добре.

# 7
  • Мнения: 5
Зависи в коя чужбина си Simple Smile  В Италия например Стефания е много разпространено като име, също и Силвия, Стела, както и двойните имена със или без тире. Но Светла, знам от опит защото е моето име, им е безкрайно трудно да изговорят. Аз съм за София.

# 8
Мерси момичета!  Хубави мнения сте написали!  В Щатите съм и името София е в списъка на 10-те най-популярни имена за последните няколко години.  Имаме и няколко познати семейства, които избраха това име.  Не знам в България дали е толкова популярно.  Ако бебето беше момче щеше да е Стефан (не Стивън).  Стефани ми харесва, но не ми звучи българско, Стефания ми звучи добре на БГ, но има нещо тежко (не мога да го дефинирам по-добре) в името, което ме притеснява...  Четох и останалите теми за буквата С и ми харесаха Севда и Слава, но на английски не ми звучат така добре, както на БГ. 

# 9
Забравих да кажа, че плановете ми са Цвета да не е с тире, а да бъде второ име, както на Sarah Jessica Parker примерно. Ако на детето му харесва да ползва и двете имена след време -- ок, иначе не.  Макар, че в темата за двойните имена прочетох други мнения.   Тук в момента са много популярни консултантски услуги за избиране на име на бебе.  Плащаш такса от няколко стотин долара (има и по-скъпи) на специалисти (филолози, етимолози и т.н.) и те ти правят анализ на списъка с имена м/у които се колебаеш -- примерно включват всички възможни прякори, лоши рими или съкращения на имената...  Не смятаме да се възползваме, но просто исках да споделя... Очаквам още включвания...  Thanks for listening Laughing
П.с.  Имате ли идея какви старобългарски имена със "С" съществуват? 

Последна редакция: сб, 23 авг 2008, 18:05 от Mama75

# 10
  • Мнения: 6 998
Мама75, аз в тоя форум пиша именно защото се интересувам от антропонимия, пък и като цяло ономастика...Слагах тирета, защото тук се слага тире между двете имена... Пък и все пак трябваше да знам как звучи в съчетание... newsm78
Имам една голяма книга за българските именни традиции.
От прабългарските имаме източници за мъжки имена, много малко женски. Със С в книгата открих само Сребра.
Славянско със С - Света (непорочна, праведна), Светла, Светозара, Светослава, Свилена, Слава, Славейка, Славяна, Смиляна, Снежа (Снежана), Станимира, Станислава.
Иначе София е модерно и тук Grinning Само че не мога да намеря статистиката.

# 11
  • UK
  • Мнения: 3 959
От изброените Силвия звучи най добре в комбинация с Цвета.

# 12
  • Мнения: 2 803
Стефани. Peace

# 13
  • Под Сините камъни
  • Мнения: 4 391
На мен София Цвета ми звучи най добре.Иначе от изброените ми харесва и Стефания.

# 14
Най-много ми харесват Смила - от цвете 'смил', Сияна, Света - от стб. свет 'светлина'.
Също Севина - срещнах го в една от историческите повести на Фани  Попова - Мутафова.
Харесват ми и Светлана, Свидна, Сибина, Славея...
Мъжкото Сибин е използвано от Е. Станев в 'Легенда за Сибин, преславския княз'. Вероятно от мъжкото име по-късно се е образувало женското, значението не е изяснено.
Още имена - Смилена, Светодара, Светлена, Станила, Славена, Сирма...  Simple Smile

# 15
Сияна Цвета -- много ми харесва, ще го чеквам с англоговорящите около мен.  Има хубав вайб.

Севина/ Сибина  Цвета -- какво е значението на тези имена?  Имат малко еврейски корен според мен (от Сабина/ Савина?)

Сирма е супер бойно име!  Смилена -- къде е ударението?  Какво значи, малко ми звучи като смирена, не знам дали искам детето ми да е "смирено"?  Но пък на англ. е ОК
Аникас, а какво ти е мнението за София Цвета?

Още един  въпрос, ако се спрем на София, как бихте го спелвали с PH Sophia ili s F Sofia?  Заради българската столица, аз съм склонна да е с Ф?  Повечето Софии тук са с PH, освен може би Sofia Coppola....Вашите мисли?

Последна редакция: нд, 24 авг 2008, 18:01 от Mama75

# 16
  • Мнения: 6 998
Бих казала Ph.

# 17
Статистиките са, че Сияна (Sianna) е много рядко срещано име в САЩ, но пък Сиена (Sienna), e много популярно в Англия и Австралия  и по-малко в САЩ, макар, че за последните 2 години е повишило рейтинга си от номер 300 до номер 200 в списъка  Wink.  Прочетох, че Сиена има латински произход от гр. Сиена в Италия...  Това обаче не би трябвало да има нищо общо с българското име Сияна, нали? 

Еовин, дай малко мъжки имена със С от книгата?  Може пък някое да се поддаде на феминизиране  Simple Smile

Последна редакция: нд, 24 авг 2008, 18:18 от Mama75

# 18
  • Мнения: 1 796
Гласувах за София, най-международно ми звучи, Sophia ми харесва повече от Sofia, хрумват ми още

Саня, Стиляна

# 19
  • Мнения: 6 998
Sianna няма общо с нашето Сияна, да.
Мъжките, които не съм направила в женски род :

Стоян, Спас, Стайко, Спасимир, Стратимир, Славил, Славян, Смилян, Сокол, Страхил, Страшимир, Страшил,  Стрезимир.  Crazy

Това са старите. Иначе имам и с хриястиянски/еврейски произход.

# 20
Сияна Цвета -- много ми харесва, ще го чеквам с англоговорящите около мен.  Има хубав вайб.

Севина/ Сибина  Цвета -- какво е значението на тези имена?  Имат малко еврейски корен според мен (от Сабина/ Савина?)

Сирма е супер бойно име!  Смилена -- къде е ударението?  Какво значи, малко ми звучи като смирена, не знам дали искам детето ми да е "смирено"?  Но пък на англ. е ОК
Аникас, а какво ти е мнението за София Цвета?

 

Имам стар именник, в него Смилена е дадено с две възможни ударения - на и или е.  Simple Smile Името е от смил 'растение с красиви жълтооранжеви цветове'.
Сияна Цвета (или Сиана) много ми харесва и бих се спряла на него, ако трябва да избирам. Много красота и светлина е събрало в себе си. Името Сияна е старославянско, вероятно от  'сияйна'.  Simple Smile
София Цвета също ми харесва, но аз харесвам повече други имена със 'С'...
Да добавя Светава - името почти не се среща, но ми харесва, от свет 'светлина'.
Също Севдана, Севдена, Савена, но те по-малко ми харесват...  Simple Smile
За момче - Сибин, Станил, Смилен... Светан ми харесва, почти не се среща, от стб. свет 'светлина'. Светослав също е хубаво (мой познат, който живее в САЩ е кръстил бебето си Мирослав, а майката не е българка)...  
Още старинни мъжки имена - Светин, Славел, Славетин, Свиден, Сирман (засвидетелствано е в 15 век, образувано от сирма, сърма 'позлатени или посребрени нишки за втъкаване', пожелателно за красота и богатство), Сретен ( от все още запазеното в някои краища сретен 'щастлив, честит'.  Simple Smile

# 21


Севина/ Сибина  Цвета -- какво е значението на тези имена?  Имат малко еврейски корен според мен (от Сабина/ Савина?)

 
 

Мъжкото име Сибин е използвано от Емилиян Станев в 'Легенда за Сибин, преславския княз" , след като проф. Бешевлиев му е донесъл снимка на открита в Преслав сребърна чаша с надпис 'Сибин, велик жупан на България'.
Значението не е изяснено, предполага се, че вероятно от мъжкото име е образувано женското Сибина по-късно.
Севина е образувано вероятно от Сева, а то е съкратено от Севаста (гр. 'почитана'). Среща се рядко... Simple Smile

# 22
Сияна е старославянско, вероятно от  'сияйна'.  Simple Smile
   

 По-точно от сияние, със значение 'сияйна'. Simple Smile
 Допуснала съм грешка и моля за извинение.

Сетих се и: Свилана. Образувано е от свила 'коприна', съдържа пожелание за хубост - носителката му да има мека като свила коса. Пожеланието може да бъде и за богатство - да се облича със свилени дрехи.  Simple Smile
 

# 23
  • Мнения: 3 016
Симона
Стела
Стефания

# 24
Севлада - старинно име, образувано от Всевлада. Пожелателно е - все (се) да владее. На галено - Сева, Севи. И в тоя ход на мисли - според някои източници Сева е старославянско име, а Севина вероятно е произлязло от него.  Simple Smile
Семира - също старинно име, образувано от Всемира. Пожелателно - все (се) да е в мир 'спокойствие, разбирателство", преосмислено от по-старото - все да е на света (мир 'свят, вселена').  Simple Smile
Има и женско име Сретена.  Simple Smile 

# 25
  • Мнения: 10
Стефания!!!!!!!!!!!!!! Уникално е !

# 26
Харесва ми Светина Цвета - звучи като светлина и цвете, Сияна, Смилена.

София Цвета e хубаво съчетание, може би изписано с f.

# 27
  • в илюзия
  • Мнения: 1 306
София  Peace

# 28
  • Мнения: 103
Симона  Peace

# 29
  • Мнения: 1 512
За София  Peace

# 30
  • Мнения: 329
София  Peace
От две години работя само с американци, ще си превързват езиците на другите имена докато ги завъртят, това е най-подходящо, от опит го предлагам  Peace

# 31
# 32
  • София
  • Мнения: 4 590
Симона или София

# 33
  • Разград
  • Мнения: 518
София   Peace

# 34
  • Бургас
  • Мнения: 529
Симона ме радва най-много!

# 35
  • Мнения: 378
Сияна ми харесва.  Simple Smile
Смилена също е красиво и нежно...

# 36
  • Мнения: 3 675
На мен ми харесват Стефания и Светла /така се е казвала сестра ми/, София също е едно прекрасно име.

# 37

Смилена е много красиво име!

# 38
  • в Надежда-та
  • Мнения: 4 983
А какво ще кажеш за Стилята newsm78
Иначе съм за София Peace

# 39
  • Мнения: 4 434
СИЛВИЯ като мен Mr. Green

# 40
  • Варна
  • Мнения: 1 023
София. Peace

# 41
  • София
  • Мнения: 4 294
София или Симона

# 42
Харесва ми Силвина,от разказа на Н.Хайтов "Дервишово семе".Не знам етимологията на името, но момичето е описано като приказно красиво и нежно,като слънце огрява всичко около себе си.Как ви звучи Сия вместо Сияна, а Соня.Сирма също е хубаво. Аз гласувах за София.Желая ви само хубави неща и малката ви рожба да ви направи много щастливи.

# 43
Забравих за Свилена, за мен е нежно и благозвучно.Успех!!!

# 44
  • Мнения: 5 317
Аз съм за Симона.

# 45
Сърдечни благодарности на всички за идеите и мненията! 
Последно се сприрам на тези варианти от които трябва да избера:

Sofia Cveta
Sophia Cveta

Simone Cveta
Simona Cveta

Sianna Cveta

Ваш ред е... Laughing

# 46
  • Мнения: 6 998
Утрепа ме с Cveta  Shocked Няма ли да го четат Квета?! Laughing

Иначе от тези -
Simone Cveta най ми допада Simple Smile После Сианна, после София с пх. Sunglasses

# 47
Харесва ми Sianna (Сияна)! Свързвам го със сияние, светлина, радост и ви желая радостно и здраво, красиво като светлина дете!   bouquet

Cveta и да се чете като Квета, трябва да се знае, че то е разпростанено при западните славяни (Чехия, Полша...)  Simple Smile
Еднозначно е с Цвета.

Успех ви желая!  Simple Smile



 

# 48
# 49
  • Мнения: 1 364
От изброените Силвия звучи най добре в комбинация с Цвета.

# 50
  • Пловдив
  • Мнения: 2 102
Гласувах за София, но и според мен не се връзва много с Цвета.

# 51
Няма да го четат Квета, разбира се.  Имам разни познати със славянски корени и си изписват имената със "C" вместо с "TS" ili "TZ" или дори вместо "S"... По-естетично ми изглежда от TS. 

Тук приятелките ми харесват Simone Cveta, а после София Цвета...

# 52

Сияна Цвета ми харесва много - дословно 'сияйно цвете'!   Peace

Симона - не. Еврейско е по произход, означава 'слушаща'.

Мама 75, видях, че Sianna e образувано от Sia(n)- и -na, но не ми става ясно какво е значението му там. Би ли написала?
Успех и от мен!   bouquet

# 53
Пише, че и то има еврейски произход и означава "Господ е жалостив"  Confused.  Друго тълкуване е, че името е вариант на Сиена (Sienna), което пък има италиански произход...   

# 54
# 55
  • София
  • Мнения: 44 229
Симона.

# 56

На мен ми харесват Sianna, Siana... Нежни са.

 
 

# 57
  • София
  • Мнения: 2 808
Тук приятелките ми харесват Simone Cveta, а после София Цвета...
Споделям напълно Peace

# 58
# 59
  • Мнения: 378
Сияна много ми харесва - красиво е...
Успех!

# 60
  • Варна
  • Мнения: 558
Стела  Peace, но и София ми харесва.

Общи условия

Активация на акаунт