Къде поставихте газовия котел?

  • 19 082
  • 36
  •   1
Отговори
# 15
  • UK , Somerset/BG Veliko Tarnovo
  • Мнения: 148
Всъщност казаха , че имало 1 такъв котел 18 кВ Mora (чешки) , но не бил качествен.chefolino ти можеш ли да препоръчаш някакъв?

# 16
  • Мнения: 161
Мора-та са чешки котли. В софия знам масово ги ползват. Газовия котел е много важно да има добра поддръжка и сервиз а тези котли специално мисля че имат добър.  Вносител са им мисля че едно от големите газови дружества, които снабдяват с газ в софия - Булгаргаз ли беше, топенерджи ли беше, нещо такова. Нормално е да ги плюят във В.Търново, защото после нали ще трябва да ви правят профилактики и поддръжка - как да стане като не са оторизирани.
За "добри" се водят Вайлант - приемлива цена, имат двуконтурни котли с 20 квт. мощност мисля, денонощна поддръжка и сервиз, вносител им са Газкомфорт. Също добри думи се казват за котлите Иммергаз, вносител им е Амаксгаз май.Те имаха май някакакъв модел Еоло мини или нещо от сорта, който трябва да ви свърши работа. Във варненско са пощурели по Виесман, но според мен не си заслужава цената...
Котли 24 квт са големи за моя апартамент камо ли за вашия. Котела е най-икономичен, когато работи постоянно, може да е на ниска мощност, но да не включва и изключва непрекъснато, защото там има някакви режими при паленето, при които разхода на газ е висок.
"Добрият" котел е с електронна модулация на горелката, електронно модулиране на оборотите на вентилатора и КПД-то му при мощност 30 % да е не по-ниско от 88-89 % (при макс 92%), да може да се куплира с външен датчик и модулиращ програматор(аз бих купил радиоуправляем програматор - скъпи са ама са голяма екстра). Има котли които си намалят мощността, но като я намалиш КПД-то пада до 50-60%, просто трябва да внимавате. И ето - ако ви трябват 5-6 Квт за отопление, ако котела ви е 18 квт тъкмо влизате в долната граница при 30% мощност, но с 24 квт котел - колкото и да го намаляте ще ви идва твърде мощен, ще прегрява лесно водата във водните кръгове и  ще включва - изключва много често.
А... при проектирането предпочетете т.нар. слънчева система с колектор задължително- много по-лесно се управлява температурата с нея. Малко повечко тръби отиват, но си струва.
Докато обикалях се убедих че всичко - от проекта до изграждането и котела трябва да е от едно място - иначе после се почва чисто по български -монтажника вика котела е калпав, фирмата за котела казва инсталацията ти не е оразмерена правилно, отде накъде проблем ще ти прави котела и така....
Вече за ценови възможности сами си преценяте.

Последна редакция: чт, 28 авг 2008, 06:13 от chefolino

# 17
  • Мнения: 17 987
Нашият котел е Волф, няма някакви екстри, беше на промоция, немски, затова го предпочетохме пред останалите марки. Много сме доволни, не мога да се оплача, че е шумен. Чува се само като се запалва. Само през януари имахме сметка около 200 лв., всички други са около 100-130 лв. През лятото сметките са под 10 лв. само за топла вода. Не готвя на газ. Нямаме програматор за настройване по часове /не знам как се казва/, но мисля, че сметките са абсолютно нормални. Като стане топло в стаята, автоматично се изключва, това мисля че става чрез вентилите. От 8 май степени го държим на 2 или 3 когато е по- студено. За топлата вода сме го сложили на 1, казаха че така е най- ефективно. Може би е много важно, че сме среден апартамент, има много добра изолация.

# 18
  • София
  • Мнения: 1 555
Ам то хубаво, ама са много малко моделите с дебелина 28 см. за да може да влезе в горен ред от 30 см. То зависи и от потребна мощност и пр.


Просто не се вграждат само в горен шкаф (поне нашия котел е доста голям и няма как), а в голям вертикален шкаф както е при нас (показала съм на схемата в предния си пост, горната част на шкафът от ляво на печките). Т.е. шкафът вече става на 60 см. и няма проблеми за вграждане.  Peace

Иначе за марка - нашият котел е Вайлант. Но още не са пуснали газта и нищо не мога да кажа за него. Даже и параметрите му не знам, защото строителят го избра.

# 19
  • Мнения: 161
Нашият котел е Волф, няма някакви екстри, беше на промоция, немски, затова го предпочетохме пред останалите марки. Много сме доволни, не мога да се оплача, че е шумен. Чува се само като се запалва. Само през януари имахме сметка около 200 лв., всички други са около 100-130 лв. През лятото сметките са под 10 лв. само за топла вода. Не готвя на газ. Нямаме програматор за настройване по часове /не знам как се казва/, но мисля, че сметките са абсолютно нормални. Като стане топло в стаята, автоматично се изключва, това мисля че става чрез вентилите. От 8 май степени го държим на 2 или 3 когато е по- студено. За топлата вода сме го сложили на 1, казаха че така е най- ефективно. Може би е много важно, че сме среден апартамент, има много добра изолация.
Вашият котел изключва като достигне зададената температура на водата в кръга на отопление. Предполагам че сте с термо глави. При тази система термоглавата на радиатора затваря при определена температура и го изключва от кръга, след като изключат няколко термо глави котела лесно прегрява останалото количество топла вода над зададената му температура и изключва за няколко минути. След 2-3 минути пак включва и ако термоглавите не са отворили той пак лесно прегрява водата и пак изключва. Ето този режим на работа е неефективен....
Естествено, ако мощността на радиаторите ви е сметната много добре и в системата ви има към 60-80 л.вода или повече това няма да е съвсем така  и трябва да правите евалла на проектанта си  newsm17 всеки път като се сетите за него.

При вашите настройки би следвало да имате моменти през много студените месеци в които стаите се загряват по-трудно или в стаите остава леко хладно, също така в топли дни навън котела ви сигурно почва да включва-изключва по-честичко.
Когато има външен датчик той казва на котела с каква температура на топлия кръг да работи - така при нас през много студени дни котела го забелязвам че работи с 80 гр. на кръга, докато когато навън е над 10 градуса работи с около 50 гр. температура на топлия кръг.
Модулиращия програматор подава информация на котела каква е желаната темп. на стаите и каква е реалната и го включва за да достигне желаната темп. или го изключва без значение каква е темп. в отоплителния кръг ако в стаите е достатъчно топло.
Като ги има тези джаджи става разкошно ако системата е с колектор а не с последователни радиатори и дори термоглавите са излишни като разход.
Лошото е че го разбрах едва когато правиха нашата система.
При вас ако ги има тези "джаджи" разхода ви би бил още по-нисък.(въпреки че ако е добре сметната система понижението на разхода ще е съвсем малко и е възможно да не се усети)

# 20
  • Мнения: 161
Всъщност казаха , че имало 1 такъв котел 18 кВ Mora (чешки) , но не бил качествен.chefolino ти можеш ли да препоръчаш някакъв?
Не се бях сетил за Юнкерс Кераглас 18 квт -немски са, желязно качество, приемлива цена- продават собствени модели модулиращи програматори към тях. Имам приятел дето твърди че си модулирали горелката само с техните програматори, докато имам и друг, който казва че на Юнкерс програматорите не били хубави и препоръчвал тези на Honeywell.

# 21
  • Мнения: 17 987
Chefolino, явно си добре запознат, благодаря много за отделеното внимание.  Peace
Сега обясни като за блондинка, какво предлагаш да направим, да си сложим програматор ли  Thinking? Не съм засичала на колко време се включва и изключва котлето, но съм много доволна от топлината във всички стаи, сметките ни също са напълно нормални според мен, сравнено с наши познати плащаме доста по- малко за повече квадрати отопляема площ. Момчето, което ни прави всичко май наистина си разбира от работата, защото той поставя на всички, които се нанесохме тогава, 5-6 апартамента, и всички сме много доволни . Но пък ако можем да понижим още сметките- защо не

# 22
  • Мнения: 161
Бих се самоопределил като добре осведомен потребител. Това може да означава, че само объркването и кашата в главата ми е по-голяма отколкото на другите.
Освен това съвет за закупуването на такива неща  не е редно да се дава по този начин.  Зависи как са ви навързани радиаторите, какъв точно е котела, при какви параметри са изчислявани размерите и мощността на радиаторите.  Местните климатични особености също оказват отражение.
Вярвам че комбинацията на външен датчик с модулиращ програматор принципно е по-добра, защото наблюдавах как работи котела ми без тях и как работи след като ги монтираха.
Въпроса е че при вас разликата в сметката на фона на много кубици през зимата може и да не е толкова фрапантна.
Според мен бихте могли да потърсите мнение на специалист, може би дори на човека, който ви е монтирал котела, все пак той е най-запознат със системите, които е изграждал.

# 23
  • UK , Somerset/BG Veliko Tarnovo
  • Мнения: 148
smile3501 Аз още веднъж искам да БЛАГОДАРЯ за всички мнения и особено на chefolino!В повечето случаи не мога да разбера голяма част от казаното , но поне като дойдат другата седмица да ми "събарят" апартамента , ще ги обстрелвам с въпроси до припадък.Дано технологията има ефект и се сдобия с икономично и ефективно парно на газ. newsm44

# 24
  • Мнения: 161
Питане му е майката  newsm10 Докато се изморят и почнат да отговарят със сложни изречения.
При мене един искаше да ми слага тръбите по пода в гофра - каквато се ползва за ел. кабели, а не в нормалната черна изолация.
Е, викам - какви ги вършиш бе?
Той ми вика - Няма страшно бе топлобмена си върви нагоре, за какво ти е топлоизолация на тръбите, тъкмо ще стане като подово.
Е да и комшията отдолу като ме види теманета ще ми прави всеки ден че му топля тавана.

# 25
  • Мнения: 3 219
Ние сме в къща, котела ни е Аристон, намира се в мазата, която всъщност е необитаем приземен етаж, точно под печката ни се пада. Аз готвя на газ. Имаме тази въпросна джаджа, спрямо нея котела включва и изключва. Сложена е на височина около 1.20 м. Мъжът ми я настройва на определени градуси, май 23-24 ми се върти из главата. Датчика е сложен в стая, която всъщност е хол, кухня и трапезария едновременно, около 36 кв.м е май помещението Rolling Eyes. Отопляваме още една спалня, баня+тоалетна, и стая на втория етаж / която всъщност е единствена горе/. Тази зима най-голямата ни сметка беше 200лв, в останалите месеци120,130-160лв. За юли имахме 16лв-топла вода и готвене.
Обаче котела се пада на по-голямо разстояние от банята. Там топлата вода не тръгва веднага, а може би след около 40-50 секунди. В кухнята, понеже мивката е над котела, си е направо гореща.
За шума-при нас по разбираеми причини нищо не се чува.

# 26
  • UK , Somerset/BG Veliko Tarnovo
  • Мнения: 148
 newsm61 Аааах гадините , вдигнали са такса присъединяване със 150 лв.Преди беше различна в зависимост от мощността , а сега е еднаква за всички - 510 лв с ДДС!!!

# 27
  • UK , Somerset/BG Veliko Tarnovo
  • Мнения: 148
А някой може ли да каже , за колко време му е излязло разрешителното от общината.Чух от познати , че при нас е от 2-3 седмици до 2 месеца! Shocked Shocked Shocked

# 28
  • Мнения: 17 987
Не знам точно тази процедура, но ние при всичко прекарано чакахме почти 4 месеца. Тжеки са много, 100 пъти ходихме да ги побутваме

# 29
  • Мнения: 211
Здравейте! Нашият котел сме го планирали в гаража . Живеем в къща и там ще ни е най-удобно.
Имам един въпрос, на който до сега никой не ми е отговорил . Знаете ли как се определя каква мощност на котела е необходима за загряване на бгв със серпентинен бойлер 80л, а не проточен, така че да загрява водата за около 10 мин примерно при околна температура 10 градуса. Извинявам се за неточния въпрос! Но ако може някой да ми помогне ще съм благодарна, тъй като изчислихме мощността за отоплението на къщата , но не знаем колко трябва да добавим за бгв, за да се избере най-подходящия котел . Моля , абстрахирайте се от факта, че на пазара се предлагат котли с мощност над 18 кВт! Благодаря!

Общи условия

Активация на акаунт