Има ли сред вас такива, които вече не могат да

  • 7 063
  • 82
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 4 916
В Благотворителност имаше подобен случай. Съпругът умира и вдовицата беше в невъзможност да изплаща жилищния кредит - 1000 евро месечно.

Обикновено се прави застраховка "Живот" в полза на банката.
А, Далка вече е писала...

# 16
  • Мнения: 2 471
В Благотворителност имаше подобен случай. Съпругът умира и вдовицата беше в невъзможност да изплаща жилищния кредит - 1000 евро месечно.

Обикновено се прави застраховка "Живот" в полза на банката.
А, Далка вече е писала...

Да, но и този случай беше обременен допълнително поради факта, че съпругът се е самоубил. Да не излизам от темата

# 17
  • Мнения: 7 947
Имам познати, които имат жилищни кредити и действително им е доста трудно. Но не са стигнали до това, банката да им отнеме жилището. А за продажбата с ипотека - когато купувач разбере, че става въпрос за ипотекиран имот - цената му моментално спада и за онзи, закъсалия, обикновено остава почти нищо! Ние бяхме попаднали на едно жилище в Бъкстон, за 45000 евро двустаен, тухлен, ипотекиран, но усложнения имаше много и така и не го купихме. А реалната му цена е около 80 000 за сравнение...

# 18
  • Мнения: 690
Ако си си направил сметката като хората не е проблем, ако не си ...
Дам! Добре си направих сметката преди 3год. От година насам, банката ми вдига за 4-път лихвата, поради тежката криза в цял свят! #Crazy
 Пък ходи доказвай, че не си си правил сметките.... Sick

# 19
  • Мнения: 940
Абе колкото и да си закъсал, поне на парче може да се внася. Засега (от една година ни е нашия кредит) не са ни вдигали вноската.
Трудно е, ама...какво друго можем да направим.
Надеждата ми е в това, че след 5 години заплатите ни ще са доста по-високи (дай боже), а всноската ще е колкото сега (или поне само с 100-200 лева отгоре).

# 20
  • Някъде там на юг...
  • Мнения: 1 233
И да си си правил сметката и да не си, колелото се върти. Никога не можеш да предвидиш 100 %дали ще имаш пари. Все пак понякога възникват и непредвидени обстоятелства  Confused

# 21
  • Мнения: 2 556
Дано да не се случват такива неща, ужасно ще е за пострадалите.

Аз съм върл противник на дългогодишните кредити. Бих си седяла без жилище докрай, ако нямам възможност да го купя за кратък период, но няма да го плащам 30 години. В момента условията са супер неизгодни за клиентите (ако е отпреди години кредита, може да е по-добре, но сега е ужас).

За който мисли, че е глупаво да се плаща наем давам пример: За 400 евро наем можеш да живееш в супер апартамент с всички, екстри, обзаведен, в София в източните квартали, че и с гараж към него. Ако искаш да купиш 75 кв. в момента в Младост някъде примерно, минимума е 85000 Евро за ЕПК или тухла. Тоест на банката трябва да върнеш 190 000 евро и да дадеш поне 10000 евро за ремонт, защото готови оправени апартаменти просто не се предлагат на тези цени. А при наем си живееш в лукс, като само колкото трябва да дадеш за ремонта при покупка ще си живееш 2 години. Това инфо е факт, макар и да не съм го проверявала лично. Никога не бих се набутала да изплащам 60-70 кв за подобни пари - абсурд.

# 22
  • Най-сетне у дома
  • Мнения: 911
За който мисли, че е глупаво да се плаща наем давам пример: За 400 евро наем можеш да живееш в супер апартамент с всички, екстри, обзаведен, в София в източните квартали, че и с гараж към него. Ако искаш да купиш 75 кв. в момента в Младост някъде примерно, минимума е 85000 Евро за ЕПК или тухла. Тоест на банката трябва да върнеш 190 000 евро и да дадеш поне 10000 евро за ремонт, защото готови оправени апартаменти просто не се предлагат на тези цени. А при наем си живееш в лукс, като само колкото трябва да дадеш за ремонта при покупка ще си живееш 2 години. Това инфо е факт, макар и да не съм го проверявала лично. Никога не бих се набутала да изплащам 60-70 кв за подобни пари - абсурд.

Права е Тес! Дори кредитни посредници признават, че да се живее под наем е значително по-евтино, отколкото да се влиза в тежък кредит за апартамент, който няма да е с особено добро качество или висока ликвидност на инвестицията. (Няма да е, защото като прибягваш до кредит, значи имаш ограничени средства и съответно изтеглената сума ще е по-малка, за да са по-поносими и месечните вноски. А имотите са скъъъъпи!!!) При това, с тая глобална кредитна криза (който индиректно забърса и нас, квото и да пеят банкерите) не се очаква понижение на лихвения процент. А не се чака и съществено повишение на наемите.

Ужас, ако имам ипотечен кредит около врата си, не знам как бих спала. Познавам хора, които влязоха в графа оказаха "лоши кредити". Ужасна трагедия! 

# 23
  • Мнения: 2 169
Да, но, инвестирайки в недв.собственост и купувайки жилище оставаш нещо след себе си или по-точно оставяш нещо на децата ти. Доста са моите доводи за това човек да има собствено жилище пред това да живее на квартира. Макар, че ако го взимаш на кредит, то - доколко е твое е много относително.....

# 24
  • Мнения: 112
А то не е ли много трудно да ти продаде банката жилищито? Не ти ли предлагат да плащаш само лихви докато си стъпиш на краката?
Аз поне такива спомени имам от договорите които подписвахме с банката.
Да ти продаде банката жилището е много лесно. Все пак ако работите отиват нататък по-добре да си го продадеш сам.
Да плащаш само лихви - съмнявам се че някоя банка ще ти предложи такова нещо.
Един познат ми  обясняваше за някакъв док. филм, където казали как парите отпускани от банките на кредит са виртуални в голямата си част.Идеята е да могат да сучат от хората лихви доживот.Аз не ги разбирам тези неща , но потръпвам от мисълта, че без заем няма да се справя, а с него ще стане непосилно.Вече имам един и ме стяга сърцето... Confused

# 25
  • Варна
  • Мнения: 355
За който мисли, че е глупаво да се плаща наем давам пример: За 400 евро наем можеш да живееш в супер апартамент с всички, екстри, обзаведен, в София в източните квартали, че и с гараж към него. Ако искаш да купиш 75 кв. в момента в Младост някъде примерно, минимума е 85000 Евро за ЕПК или тухла. Тоест на банката трябва да върнеш 190 000 евро и да дадеш поне 10000 евро за ремонт, защото готови оправени апартаменти просто не се предлагат на тези цени. А при наем си живееш в лукс, като само колкото трябва да дадеш за ремонта при покупка ще си живееш 2 години. Това инфо е факт, макар и да не съм го проверявала лично. Никога не бих се набутала да изплащам 60-70 кв за подобни пари - абсурд.

За София не знам, но във Варна по друг начин стоят нещата. Преди да си купим собствено жилище с кредит, наемът на квартирата, без особени екстри, беше точно колкото вноската по кредита сега (300 евро). То е ясно, че има увеличение на лихвите, но и на наемите тук също.

Поне сега знам, че мога да се обзаведа по мой вкус, а после ще остане нещо за децата. А и ако си плащам кредита, поне след 30 години няма да дължа вноски, а ако живея цял живот на квартира и след 50 години ще трябва да плащам наем (отделен въпрос е дали ще ги доживея  Whistling).

Това е моята логика. Естествено всеки си преценява доходите, пък и си има собствени разбирания. Ако чака пък на наследство от богат чичи, пще по-добре Laughing

# 26
  • Мнения: 2 556
Аз уважавам мнението на хората, които са решили да изплащат дълго време кредит, само казвам, че аз не бих го направила и изгода не виждам никаква (за себе си лично).

# 27
  • Мнения: 940
Аз също казвам, че всеки си решава. Но за сметка не може да става и дума, защото после да не излезе без кръчмар.
Наскоро четох, че макар хората да имат имоти (и то големи), живеят на прага на беднотията.
Не мога да кажа колко е вярно. Всеки разбира различно беднотията.
Само знам, че ние преди ипотечния кредит живеехме по на широко отколкото сега.
Сега си правим сметка кой месец какво да си купим, за да имаме пари за всичко.
 #2gunfire
И все пак без кредит ни беше невъзможно.
Не пожелавам на никой да му се случват лоши неща и да не може да си плаща заемите.

# 28
  • Варна
  • Мнения: 2 171
... При това, с тая глобална кредитна криза (който индиректно забърса и нас, квото и да пеят банкерите) не се очаква понижение на лихвения процент. А не се чака и съществено повишение на наемите....

Да бе! Те просто си пеят банкерите! Даже си свиркат! В Европа НЯМА ипотечна криза. Четете малко чужди издания и се консултирайте с професионалисти  Confused/ако искате де/.

# 29
  • Мнения: 331
Рано е за тази тема, защото банките започнаха да отпускат масово кредити от 2-3 години. Под масово имам предвид най-вече и тези без доказване на доходите, а те естествено са и с най-високи лихви. Ама кой ги ползва - основно  (знам, че има и хора с добри доходи, дето не могат да им докажат произхода, затова казвам основно) тези, които имат ниски доходи и така се завърта порочен кръг, който ще избухне след години - според мен около 5. Защото хайде първата, втората година някак се опитваш да си добър платец, макар да виждаш, че си се надскочил, ама годините на кредита са примерно 15 и я караш така 3-4-5 години, когато вече се предаваш и пред себе си и умножено по всички останали дето са в твоето положение е равно на кризата в САЩ, респ. у нас (не дай боже, не го искам, но ние едва ли можем да избегнем общовалидни закономерности в икономиката). Макар че нашата народопсихология е друга по отношение на недвижимата собственост. Онези зад океана просто го приемат без особена драма като че ли, оставят ключовете и чао, като позволи обстановката след 5 години напр. пак се впускат в авантюрата - жилище с ипотека (това са мои впечатления, но мамите от този континент могат да ме коригират), а у нас се приема за лична трагедия да си продадеш ипотекираното жилище и хората са готови да гладуват и мизерстват, но не и да си пропуснат плащането на вноските. Въпросът е обаче, че наистина взеха много лесно да дават на всяко лице без никаква кредитна история и с по една година трудов стаж изобщо ипотечни заеми в големи размери... и някои хора наистина не са наясно с какво се нагърбват и за колко години.
А има държави в които ако напр. не си платиш дори сметката за мобилен телефон и то само за един месец (и това важи и за ток, вода, данъци и каквото се сетите още), влизаш в системата в графата "лош платец" (а до тази система имат достъп всички банки и те проверяват в нея преди да ти отпуснат какъвто и да било кредит) и ще видиш заем от банка на кукуво лято, но такава у нас няма.. и това прави процеса за самите банки още по непрозрачен и те самите поемат по-висок риск, но ще поживеем, ще видим

Общи условия

Активация на акаунт