Бихте ли си купили панелно жилище?

  • 23 725
  • 112
  •   1
Отговори
# 60
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Живеем в панелно жилище просто защото в момента не можем да си позволим тухлено. Живот и здраве по нататък тухленото жилище ми е в плановете.

# 61
  • Мнения: 173
Да,бих си купила панелно жилище, бих го ипотекирала и с парите да си купя ново....пр. боксониера. То за повече май няма да стигнат  newsm78. Ама аз без кредит не мога.  Mr. Green

# 62
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 726
Ако ще изплащаш кредит, по-добре си купи тристайно панелно. Ще имаш нормална спалня, самостоятелна детска стая, нормално голяма дневна и отделна кухня, както и 2-3 тераси пак с нормална големина. Щом очакваш след година значителна сума пари, то и санирането му няма да ти е проблем. А може и да попаднеш на вече санирано такова, не е изключено.
 При нас почти всички апартаменти са санирани, не мисля, че панела е толкова лош вариант. Поне нашият блок е строен точно след голямото земетресение в Стражица и след това няколко години контрола беше жесток, така че поне за това съм спокойна.
Аз в момента съм преустроила двустайното панелно в тристайно, санирано е изцяло - нови дограми, с шумо и топлоизолация, топло, светло и т.н., но ... е малко. Теснотия и това си е. Въпреки напълно реалните 68 кв.м. Това се усеща много добре когато детето вече е голямо и на практика живеете 3-ма възрастни на тази квадратура. А пък ако са 4-ма, ме ми се мисли. Прескачаме се. Знам, че много хора живеят и на още по-тясно, ама не си е работа това. Сега планирам продажба на това жилище и покупка на 4-стайно ЕПК. В супер маломерно ново строителство никога не бих се завряла.
При покупка трябва да се гледа и как е поддържано жилището. Виждала съм супер съборетини - както панелки, така и стари тухлени. И не е задължително, че като са по-малък брой хората по-лесно се разбират. Винаги има по някой чешит, който създава проблеми.
Успех в покупката!

# 63
  • Мнения: 2 202
За съжаление обаче реалните 68 кв. панел се равняват на нереални 86 кв. ново строителство...

# 64
  • София
  • Мнения: 958
Доскоро търсихме ново жилище, започнахме с новото строителство - за мен това не са стаи, а кутийки. Заведоха ни в апартамент, в чиято спалня можеше да се побере спалнята и да остане разстояние да я обиколиш, и то настрани......... Whistling Стаите са много малки, холът винаги е с кухнята заедно, което има доста минуси...........

За да вземеш нормално тристайно реално трябва да платиш като за петстаен апартамент..... Shocked

Панелите и някои стари тухли наистина имат много по-добро разположение. Незная защо е така, но е факт.

# 65
  • Мнения: 6 027
Малко пояснение.Процентите общи части в новото строителство са защото по новия ЗУТ-закон за устройство на територията-на всяко жилище трябва да се осигури гараж ,гаражно място или паркомясто.Когато няма достатъчно място-някои жилища ги водят студио-за да не им се иска гараж.В подземните или партерните етажи в които има гаражи има коридори-те са общи части.Обща част е и рампата.Лошо,че се плаща площта,но пък е предимство,че колата ти няма да е на улицата.Към тази площ вече се прибавят стълбища,площадки,коридори в мазета и асансьорна шахта,ако има такава.В някои градове ценообразуването се прави по 2 цени-една за жилищна площ,друга за общи части.Някъде мазето го включват в общите части.
Всъщност това вероятно повечето от вас го знаят.
По темата с "нормалните"стаи.Бях в скандинавска страна-ходих на гости в няколко дома-градски и селски.Къщи.Спалните там са много малки.Може би не е правило и аз точно на такива съм попаднала,но е факт.Вярно е обаче,че всяко дете си има отделна,макар и малка стая.Живея в панелно жилище с малка спалня-около 3,5 на 3,5.Като махнеш и обема на вградения по едната цяла стена гардероб ,в едната посока остава 2,8.Достатъчно ми е,защото я ползваме само за спалня.И лесно се отоплява.Нямаме парно.

# 66
  • Мнения: 4 300
Да, бих. Нямам предубеждения, бих преценила между реални оферти- конкретен панел срещу конкретен тухлен.
Ние купихме НС обаче, стаите не са по малки от тези в панел ( няма по малка от 16-17 кв.м, разпределението е удобно, има втора тоалетна, т.е. има и предимства).
И между другото абсолютно подкрепям това:
И не е задължително, че като са по-малък брой хората по-лесно се разбират. Винаги има по някой чешит, който създава проблеми.
Родителите на мъжа ми живеят в блок с 8! апартамента и пак не могат да се разберат за нищо, дори тока не си плащат ( а става въпрос за суми под 5 лв на месец, което прави по малко от левче на апартамент). Ние живеем в ЕПК на 16 етажа в момента- имаме градинка пред блока, цветя, пребоядисани пейки и пързалки, пребоядисано стълбище. Всичко е въпрос на късмет.

# 67
  • Мнения: 1 266
Когато преди година се предлагаше ново строителство на зелено цената навсякъде на кв.м беше много по-малка от тази на готовите панелни апартаменти.
Новото строителство го предпочитата хора , с ограничени средства , който теглят кредит и могат да плащат сумите за апартамента на вноски според етапите на строителството.

Покупката на зелено крие големи рискове, затова се търсят предимно готови панелни жилища- знаеш какво реално купуваш и можеш да го ползваш веднага.Именно пазара откъм големите панелни жилища е ограничен , защото търсенето е голямо.Това са мойте наблюдения.Който няма къде да живее по-добре да избере готовото жилище , защото докато му завършат тухлата ще се начака  и наема ще му върви.

На една сграда не и се дава толкова лесно Разрешение за ползване и това не винаги е по вина на строителя.В договор винаги инвеститора може да си направи анекс и да не приема сградата с месеци.


Купуват си ново строителство хора , за които това ще е второ жилище , затова новите сгради най-често са с необитаеми апартаменти.

# 68
  • Мнения: 4 300
Когато преди година се предлагаше ново строителство на зелено цената навсякъде на кв.м беше много по-малка от тази на готовите панелни апартаменти.
Новото строителство го предпочитата хора , с ограничени средства , който теглят кредит и могат да плащат сумите за апартамента на вноски според етапите на строителството.

Извинявай, но не си права. Тези вноски за които говориш обикновенно са в размер на 90% при акт 14, след който следва около година чакане, преди да имаш А16 и постоянен ток. Така че моите набл'дения са по ксоро обратните- хората с по ограничени средства, които бързат, купуват стари, т.е. готови жилища. Ново строителство купуват хора, които живеят в друго, по малко жилище или просто искат да го сменят. А тези, които бързат, се нанасят още след акт 15, като ползват промишлен ток и качват стълбите пеша.

# 69
  • Мнения: 1 266
Вноските са въпрос на договорки със строителя или инвеститора.
Много нови жилища си търсят купувачи , строи се усилено пазара е наводнен с ново строителство.
Разбира се, когото разпределението и местоположението на апартамента е добро жилищата се продават за кратко.Не трябва да се забравя обаче , че се купува на шпакловка и замазка най-често , което означава един куп основни довършителни работи за да стане жилището обитаемо.
В панела , колкото и подобрения да правиш инвестицията не е същата.

Винаги е по-привлекателен варианта да си купувач с пари в кеш.

# 70
  • Мнения: 173
Да....и двете си имат и плюсовете и минусите. Зависи в кой квартал, на кой етаж, разпределение и прочие. И наистина новото е на шпакловка и замаска, но с пвц.А при старото ,ако ще правиш основен ремонт, само смяна на дограма и тръби и ти отиват 5 000 лв.

# 71
  • Мнения: 1 266
Да качеството на изпълнението е на много ниско ниво.Гледах сграда пред приемане с голям процент на стаите напукана замазката на пода, имаше съмнение дали не е засегната и плочата, беше избила ръжда по стените от арматурата, касите на вратите едва прикачени и т.н.Балкончетата ако си по-обемен не можеш да се покажеш/ширина 50 см/.Да не говорим , че съм виждала да се строи и със стари тухли.

Подмяната на дограмата винаги си и е сериозно перо.

# 72
  • Мнения: 6 027
При купуването на "зелено" има и предимства.Гледаш проекта и изявяваш претенции-да се измести стена или въобще да я няма.Да махнеш дълъг коридор за сметка на увеличението на площта на някое помещение.В твоя случай да е удачно мивката да е на другата стена,а не не тази,която е предвидил проектанта.Може да искам някакви специални интериорни врати-ами не ми слагат предвидените.Прави се калкулация накрая-допълнително вложени материали и невложени и или се доплаща или се спада от цената.При готово-вярно че търсиш нещо по твой вкус,но такова рядко се намира и все ще се налага местене и къртене.И никога не е било вярно,че панелите са вървяли по-скъпо от тухлените и че са ги купували хора с по-големи възможности.На зелено строителите искат между 40 и 50 процента първа вноска.Другите разпределени до пуска.
Въобще и двата вида строителство и начини на купуване имат и плюсове и минуси.

# 73
  • Мнения: 1 266
Строят се нови жилища предимно в отдалечени квартали с лоша или сега развиваща се инфраструктура/улици, комуникации, магазини, у-ща и т.н/.За центъра и близките квартали местата за строежи, етажността и др. са ограничени.
Близостта до центъра вдига цената.Затова съгласете се , че цената на панелка в Зона Б5 не може да не е по-висока от същото , но тухлено в Младост.
Местоположението при мен беше от определящо значение.
Не бих желала да пътувам по цял ден и да живея изолирано в някои квартал и разходката до центъра да е мисия невъзможна.
Ако се говори в рамките на един квартал-за предпочитане е примерно тухлено в Младост отколкото такова панелно пак там.

# 74
  • Мнения: 6 027
Виола,не всички сме от София.
В нашия град се строи точно в "широк център".Крайните квартали отдавна са застроени с панелки.В някои малки централни улици са останали стари къщи,чиито собственици,а по-често наследници ги дават на фирма за построяване на  жилищна сграда-обикновено 3 етажа с мансарда,срещу обезщетение от определена площ в тази сграда.Другото фирмата го продава.
Наистина трябва да се взема предвид местоживеенето на задаващия въпроса!

Общи условия

Активация на акаунт