Бихте ли си купили панелно жилище?

  • 23 724
  • 112
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 1 266
W права си, обърна ми внимание ,че момичето е от Плевен, мащабите ,финансите и доходите са други.

Там предполагам разстоянията не са от такова значение.
За София строителството отдавна е стигнала Околовръстното и скоро няма да има разстояние и между околните селища.
Принципно предимствата и недостатъците на вида строителство са разисквани и в други теми, защото тази дилема се появява при широк кръг хора, съвети хиляди , но решението е винаги само едно и винаги има съмнения за това дали е било удачно.

# 76
  • Мнения: 2 100
И ние до скоро си търсихме апартамент...за Варна говоря. Положението бе толкова отчайващо, че...Основната тенденция е - тръгваш да търсиш с една нагласа и едно солидно количество пари (поне за теб...цял живот си се трепал за тях), след което лека полека критериите ти започват да се снишават и в крайна сметка се стига до там, че се задоволяваш с каквото има на пазара. Новото строителство е под всякаква критика. Такива проекти видяхме, в такива апартаменти ходихме, че никога не бих повярвала някой да купи подобен апартамент! В средата на стаята цопната шахтата на асансьора, съответно той ти минава през ДТ, с което помещението се разделя на 2-една част с прозорци, другата без. Другата лудост-апартаменти без балкони, апартаменти на партер, апартаменти със стаи, в които няма прозорец и т.н. Който е търсил се е натъквал на подобни гледки. Но най-фрапантното беше-строеж пред А16 с напукана плоча на втория етаж  Shocked  Whistling
Ние отхвърлихме панелното жилище като вариант още в самото начало, не сме гледали панели. Живяла съм 18 години в панел, след това 4 в ПК и не искам да се връщам към това строителство. От 8 години сме в тухла (вярно - стара и много качествено строителство)-е такова блаженство няма!
От известно време се въртят приказки, че цените щяли да падат СМЯХ  ГОЛЯМ! Други смешки-предлагането надвишавало в пъти търсенето-още една простотия! Да дойдат и да видят как  се купуват жилища още в момента, в който проекта е само една идея.
И аз не съм съгласна, че старо строителство се купува от хора, които разполагат с малко средства-ами тук такива жилища са доста по скъпи от НС!
Според мен най големия риск на зелено е, че може да не ти построят изобщо кооперацията...А има ли проблеми фирмата и захване ли се накой да ги съди-спира се строежа. Всичко е така хубаво омотано, че е само в интерес на тези, дето ти вземат парите.
Айде, спирам да разсъждавам, че може да се каже много, пък и да не се повтарям с други мнения.

# 77
  • Мнения: 161
Ааа бе специално за вноските не сте много правиии....
Аз се бях договорил да платя мерено между стените, и да плащам по 10 % на всяка фаза от строежа чак до акт 16. Криво ме гледаха ама пазарлък нали за туй се прави. Накрая добре че съм бил аз, всички останали са се договорили да плащат на акт 15, което е гаранция франция, просто защото така били свикнали от условията които им бил поставял всеки строител.
Е те той нека си ги постави ама аз насреща лукова глава ли съм , що ли -..... казах че не ме устройва и си праснахме договора и запис на заповед му написах ама пари докато не видях актове не видя.

# 78
  • Мнения: 593
За мен единственото предимство на панелките е че се ползват реалните квадратури, а в обявените квадрати на новите сгради се включват и общите площи  Sad

# 79
  • Мнения: 47
Ние си взехме ЕПК миналото лято, и сме адски доволни, на много добро място е, поне за мен (Младост 1) Simple Smile
Апартамента е чисти 65кв, имам огромна тераса 2х3м,
Апартамента е много топъл макар че имам външна стена, но е строен по славните години на комунизма, и имам въздушна изолация от 80см м/у вътрешната и външната стена.
разкарахме парното навсякъде и се отопляваме на ток,  и миналата зима повече от 80лв на месец не сме плащали за ток.
така че всичко е до късмет.

П.С: и най важният плюс е че успях да го взема за 730евро на квадрат...Simple Smile Wink

# 80
  • София
  • Мнения: 9 906
Отново да благодаря на всички за мненията! Grinning
И пак да кажа,защото виждам,че някои от вас правят сравнение кое е по-добро като качество-панел,ЕПК,тухла.На мен ми е що годе ясно,че от трите панела ще дойде най-некачествен,но в нашият случай аргументите да изберем панелно строителство са други,а именно че точно него бихме могли да си позволим без да теглим кредит.
Сега да споделя-вчера гледахме много,много хубаво панелно жилище.Две стаи и кухня,65квадрата,изцяло южно и изцяло вътрешно,на етаж 3 от 5.Страшно добро впечатление ми направи като влязохме във входа-чисто,светло,закачено табло с график кой апартамент кога почиства,явно се редуват,нямат чистачка.Апартамента е с гараж,на много добра цена,на шпакловка и замазка.Обаче проблема е,че се намира в най-новият квартал на града  и все още няма акт 16.Очаква се да получат ткъв сега есента,защото проблема е бил,че пътя около него не е бил асфалтиран.Може би докато ние успеем да продадем нашето жилище вече ще имат акт16.Всички ме убеждават,че това не било проблем,но аз съм малко зле настроена към този факт.Блока е от 2000г.

# 81
  • Мнения: 6 027
Как е възможно да няма акт.16 8 години?И то заради асфалтиране на улица?Не може да бъде.Има някакъв друг проблем.Проектите имат и вертикална планировка-т.е. да се оформи околоблоковото пространство-тротоари,подходи,алеи,стълби и т.н.Строителят може да е построил блока и да не са му стигнали парите или ентусиазма да изпълни вертикалната планировка.Т.е. обектът не е завършен.Ако имаш познати в РДНСК или в Общината-отдел ТСУ-провери каква е причината.
Има случаи обектите да са построени в отклонение от проекта или нормите и това да е причина да не са предадени.

# 82
  • София
  • Мнения: 9 906
А,именно в това е проблема-вертикалната планировка,не се сетих как точно се наричаше,а вчера точно това ни оясняваха-вертикалната планировка.Именно позната от общината ми обясни,че това е проблема.

# 83
  • Мнения: 6 027
Как е захранен с ток?Без протокол 16 няма присъединяване.Прави се "времянка".А бе-все едно че обектът не съществува,щом не е узаконен.Защо собствениците не гонят строителя да оправи планировката.Те са си платили за това.И да чакат 8 години?Защо се продава почти ново жилище.И не могат да го продадат,защото трябва да се направи скица,която да се приложи към нотариалния акт,а не може да се направи такава,защото жилището все едно не съществува.Аз съм доста подозрителна.Виж да няма и нещо друго.Всички обектите ги приемаше преди 8 години РДНСК.Провери и в Кадастъра-дали е нанесен.

# 84
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 726
Аз имам позната, която живее в подобно жилище без акт 16 вече 14г. И всички в блока си живеят така де. Проблема трябвало да го разреши на времето строителния предприемач, който след като продал жилищата обаче изчезнал и повече не се появил. Само нямат парно, но всеки си е направил локално такова или с климатици. Сметките им за тока и водата са в нормални размери (плащат по цени за промишлени ток и вода), хората не се оплакват и вече са се отказали да действат по въпроса. Така си и живеят. Никой не ги закача за нищо. И аз съм се чудила как е възможно това, но ето че се случва.

# 85
  • Мнения: 4 303
Аз не бих рискувала с това жилище, колкото и да е хубаво.

# 86
  • София
  • Мнения: 9 906
Аз не бих рискувала с това жилище, колкото и да е хубаво.
Е,аз не съм казала,че ще рискуваме,всичко ,което споделям,е в сферата на вероятностите. Peace

# 87
  • Мнения: 2 100
Валенцето, разбирам те прекрасно.  Hug Ако толкова много ви е харесало жилището, а и както виждам съседите явно ще да са свестни хора, защо не поговорите с тях и да ги разпитате дали са правили нещо по въпроса за А16. Вярно е, че инвеститора би трябвало да завърши всичко до А16, но ако той не го направи, ако хората от кооперацията се организират, могат и те...въпрос на средства е обаче. Разпитайте ги, за да прецените добре как стоят нещата. Ние си взехме апартамент, който има А14 и изрично ни предупредиха, че преди А16 няма да позволят да живеем-ремонти да си правим, да, но не и да живеем. Тъй че това са рискове, трябва да се прецени дали си заслужава или не.  Peace

Искам да само да вметна нещо (по специално към Валенцето)...Когато тръгнахме да търсим апартамент, имахме точно определени изисквания-тристаен, тухла, в определени квартали, на определена цена, да не е на първи и последен етаж, да можем да се нанесем най-късно до средата на другата година. Ходихме на огледи, аз не харесвах апартаментите, а мъжа ми пък хареса доста от тях. Но проблема за мен беше, че те не заключаваха всичко това, което искахме. Стана така, както писах по рано-започнаха да се занижават критериите, но само на мъжа ми. Аз си знаех, че някъде ще се появи и нашия апартамент, без да правим никакви компромиси относно строителство, квартали, етажност и т.н. Най-накрая се случи...в мига, в който влязох в последния апартамент, разбрах, че това е нашия апартамент-че това е стаята на сина ми, нашата спалня, нашия ДТ и...изобщо нашия апартамент, който винаги сме търсили! Всичко стана толкова случайно и бързо! За 2 часа намерих капаро и го капарирахме. Ако и моите критерии се бяха занижили, щяхме сега да живеем на висок етаж, без асансьор, в двустаен апартамент, с много ниски тавани  Confused Единствен компромис, който направихме е, че апартамента струваше с няколко хиляди по скъпо от това, което търсихме. Но го усетихме, той си беше за нас  Heart Eyes Сигурна съм, че разбра какво искам да ти кажа с нашата история Wink  Hug

# 88
  • Враца
  • Мнения: 876
Съгласна съм с Джиджа...при нас се получи същото нещо...в момента в който влязохме усещането бе че това е нашият дом и нито наводнението на банята и кухнята, нито изтърбушения прозорец на спалнята, нито мизерийката на полуразрушените тераси ни спря...и след тотален ремонт наистина стана нашият дом...защото домът е мястото на което се чустваш спокоен и защитен..

иначе аз съм на мнение че се купува жилище неремонтирано за да се видят дефектите му отколкото със замаскирани такива...обикновено практиката е да се прикриват проблемните зони с козметичен ремонт и понеже голяма част от българина не му се занимава с ремонти и предпочита само да се нанесе ....плаща няколко хиляди отгоре за едни плочки в банята и сложен ламинат и в повечето случаи след година две се появяват проблемите

# 89
  • Мнения: 39
Като бивш брокер да си дам мнението. Сегашното строителство е ужасно! Та дали ще си купите панелка или тухла,все тая! Аз имам жилище в нова кооперация,в което още не живея,няма акт 16,чакам си го. Родителите ми живеят в панелно жилище /нанесоха се като го построиха през 95г/ и са си добре.
Никога обаче не бих си купила жилище на последен етаж!

А що се отнася за закупуване на жилище на зелено,не е като преди-не се притиснявайте. А и брокера тук играе важна роля-да направи добър предварителен договор,който изцяло да обезщетява купувачите в случай,че нещо непредвидено изникне.

Относно документи-питайте, на ваше разположение съм! Hug



Общи условия

Активация на акаунт