Бихте ли си купили панелно жилище?

  • 23 727
  • 112
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 1 266
И аз познавам един брокер, които си купи ново строителство, видя още първата година качеството му , успя да го пробута по своя си начин и сега живее в ЕПК.
ЕПК се счита за малко по-добро качество от панела, но имайки предвид етажността му  ,бройката на живущите там/цяло село/, занемарения вид на сравнително новите блокове ,човек по-добре да се предпази от такава беля на главата.

# 91
  • Paradise
  • Мнения: 3 103
В квартала, в който искахме да си купим жилище, няма ново строителство.
Но и да имаше, пак нямаше да си купя новопостроен апартамент Stop

Да бих си купила (вече го направихме дори) панелно жилище.

# 92
  • Мнения: 804
Валенце, родом съм от Плевен, но отдавна не живея там. Кой квартал имаш предвид?
Ако блока толкова години няма акт 16, значи нещо куца. А и след време ще е много трудно да го продадете без акт 16. В Плевен ми направи впечатление, че се строй доста. Явно АЕЦ Белене ще се отрази добре на града. И цените на жилищата скочиха (миналата година продадохме жилище там). Знам за ново стройтелство, което е перфектно, но строителния предприемач, го строй един вид за него си - цялата фирма са си взели жилища там, а няколкото свободни бяха продадени още докато се копаеше  ooooh!

# 93
  • София
  • Мнения: 9 906
Става въпрос за жк Кайлъка.

# 94
  • Мнения: 24 467
Не "бихме", направихме го през 2002 г.
Тухлените бяха по- скъпи, но... за сметка на това пък по- малки...  Laughing
И до днес не успях да разбера защо тухленото следва да е по- скъпо- определено по- топло и по- шумоизолирано не е /живяла съм и в двата вида/, ако е по- старо- "кройката" му често не ме устройва- по- малки стаи, по- малко на брой. Прилича ми на поредно ходене по общо мнение без замисъл на темата "Защо?".
Панелното ни блокче е построено през 1994 г., има гаражи, на 6 етажа е с по два апартамента на етаж, два входа. Конкретно нашето жилище е 110 кв.м. Те такова тухлено не открихме, когато търсехме. Допълнително във външните стени е заработена изолация- около 10 см. стериопор. Миналата година дупчихме за климатик и с очите си го видях. Направихме си вътрешна изолация, изолация на тавана, а тази есен правим и външна изолация на външните стени със съседите. Въобще не съжаляваме.
За "ново" строителство просто не ми се мисли. Достатъчно примери имам пред себе си. Бих предпочела да си купим парцел и да си построим, дори сглобяема къща предпочитам, пред това да купя готово ново строителство. Това си ми е лично мнение.

# 95
  • Мнения: 39
Сглобяемите къщи са добър вариант,но там са много разправии-парцел,архитектурен план, фундаменти,инсталации. Обикновено ако е до ключ е доста скъпичко на кв.м.

# 96
  • Мнения: 24 467
За всяко строителство се минават тези процедури. Само че можем повечето от нещата да си ги направим сами /имаме си хора с хоби в областта.../.
Но май се отклонихме от темата за панелното жилище. Та исках да кажа, че има сносни панелени, не стари, в ниски малки блокове с малко живущи на куп. Единственото, което не ми харесва в случая е последният етаж, за който споменава авторката. То не е добре в какъвто и да било жил. блок.

# 97
  • Мнения: 6 030
Валенцето,
Сигурна ли си,че е панел?Просто невероятно.Панели по инерция продължиха да се строят още няколко години след 1989 год.,но чак до 2000?
Да не е ППП-пакето повдигащи плочи?Доста от стените и при това строителство са бетонни-носещи.Има и бетонови противоземетръсни шайби.Другата част от стените са: външните-тухлени, а вътрешните преградни много често -гипсови блокчета.Това точно строителство е доста качествено.
Judi,във външните стени не е заработена изолация.Панелите точно така се правеха-в началото с вата,а в по-късни години със стиропор.И писах преди няколко дни в тази тема,че технологично панелите се пропарваха , и когато почнаха да слагат стиропор при пропарването той се свиваше / представете си как се сбръчква найлон като го пуснете в кипяща вода/и точно на тези блокове се получаваше конденз ,мухъл и течове.По-късно се установи защо и промениха нещата.Но определен брой блокове точно за това са в плачевен вид-имат кухина в която няма изолация ,а въздух и сбръчкан стиропор.

# 98
  • Мнения: 24 467
....Judi,във външните стени не е заработена изолация.Панелите точно така се правеха-в началото с вата,а в по-късни години със стиропор.И писах преди няколко дни в тази тема,че технологично панелите се пропарваха , и когато почнаха да слагат стиропор при пропарването той се свиваше / представете си как се сбръчква найлон като го пуснете в кипяща вода/и точно на тези блокове се получаваше конденз ,мухъл и течове.По-късно се установи защо и промениха нещата.Но определен брой блокове точно за това са в плачевен вид-имат кухина в която няма изолация ,а въздух и сбръчкан стиропор.


Целта е това да служи като изолация. Стириопорът е в самия панел, вижда се, когато се продупчи стената за климатика. Не знам какво е "пропарване" на панела. Интересно ще ми е да науча за това.  Така е направен от самото начало /годината на довършване при нас е 1994/, няма свиване, а от 2002 г. до сега не сме имали конденз и мухъл. Поставихме вътрешна изолация на стени и тавани и пак не сме мухлясвали. Съседите се навиха за тази есен и за външна изолация на целите външни стени- съгласихме се и ние, хубаво е целият блок да се изолира, знам това. Това, обаче, гледам че се прави и в момента при новото строителство, независимо от материала, с който се строи.

# 99
  • Мнения: 6 030
С две думи-панелите се правеха в домостроителните комбинати.Тук-там останаха такива ,но те произвеждат почти само тротоарни плочи,бордюри ,паркингови решетки и оградни панели.
Та те имат "писти".В кофражните форми с определени размери и направена армировка се налива бетона,вибрира се,пропарва се  и се оставя определен брой дни да "втвърди",преди да се декофрира.Мотаж-на заварки.Технология.Някъде в Гугъла сигурно има по-подробно.

# 100
  • Мнения: 637
Аз лично не бих избрала панелка. Има си и ново строителство с хубави големи стаи, не е нужно да са като кутийки както някой се изрази.

# 101
  • София
  • Мнения: 9 906
Аз лично не бих избрала панелка. Има си и ново строителство с хубави големи стаи, не е нужно да са като кутийки както някой се изрази.
Ако струват и колкото панелките...Нали идеята е все пак да се купи жилище без кредит.
W ,панел е,със сигурност. Peace

# 102
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 546
Аз живея в стар панел (около 35г), който е много по-добър от нов панел (и в такъв съм живяла) и по-добър от нова кооперация, строена преди 15г (сега не зная как се строят) Не мога да сравнявам с пълзящ кофраж (и в такъв съм живяла) , защото той се ползва за високо строителство, там недостатъците са от броя обитатели. Единствено стара тухла го превъзхожда.
  Да, бих си купила панел, ако е на по-добро място от тухла, с по-добра възможност за предвижване, по-добър изглед и разбира се - цена. Отделно, че 70 квадрата панелка е доста по-широко то 70 квадрата тухла в нова кооперация (където ти бутат общи части) С външна изолация се решава проблема студ/горещина. В панела слаби са само връзките, ако не са изолирани - ръждясват и се късат.

# 103
  • София
  • Мнения: 2 952
На няколко месеца изтрещявам докато чета и пиша мнението си за цените на новото строителство и габаритите му.
Размерът на помещенията може да бъде такъв, какъвто купувача поиска. Ако иска от две тристайни ще му направят едно едностайно. Стига да може да плати.
Относно цените - те наистина са по-високи съпоставено със старо строителство от какъвто и да е вид в съседство. Обикновено по-висока цена има нещо по-добро  Wink
Относно качеството му - ще се радвам да прочета мнението на специалист, който ще успее да сложи всичкото ново под един знаменател и всичкото старо под друг.

Както и вече си писах мнението - в конкретната дилема съм за панела  Simple Smile, заради притесненията около плащането на кредит.

# 104
  • Мнения: 46 650
Бих. Направих го вече Peace

Общи условия

Активация на акаунт