Кажете моля как се прави пита на бебе?

  • 37 753
  • 24
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 307
И на мен ми беше интересно това с питата,  но как се прави то4но пита незнам Shocked  Shocked  Confused:  Sign Exclamation   Самата рецепта за питата незнам, а и никога не съм месила, но имам намерение да се пробвам Grinning  Grinning
Във форума за рецептите търсих, но не открих рецепта за питка, може ли някой да я пусне ако знае къде е, мисля 4е съм виждала такава......

# 16
Пита с мед

 Продукти:1кг брашно,10г мая,150г прясно мляко,150г вода,5г сол,20г масло,200г мед.
 Брашното се слага в тава,в средата му се прави кладенче,в което се налива хладкото мляко,водата и стритата мая.Замесва се тесто,от него се прави питка,която се поставя в намазана с масло тавичка.Оставя се да втаса,след което се пече.Топлата питка се намазва отгоре с мед.

# 17
  • Мнения: 307
Мерси много за рецептата...само да попитам за маята, понеже пише да е стрита .....за каква мая става въпрос- на куб4ета или на прах която е Confused:  Confused: 4увала сам за тази дето е на куб4ета 4е се разбарква със захар и вода на каша.... За мая на куб4е ли става дума, 4е трябва да се стрие Confused:  Stuck Out Tongue

# 18
  • София
  • Мнения: 6 559
А за две бебета 2 пити ли трябва Rolling Eyes  - май трябва за всяка по една пита.
 Confused: И някакви други ритуали има ли - освен това, което пише в препратката, предоставена ни от Боболента ?

# 19
  • Мнения: 4 068
Ето я моята рецепта,която бях дала в готварския форум.Погачата става страхотна да знаеш.Ето линка:

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=3778

Дано ти хареса.

# 20
  • Plovdiv
  • Мнения: 309
Ами ние поръчахме от една фурна.Незнам дали е задължително ти да я месиш.И отидохме в църквата и попа пя "пречистена молитва" - оф май така се казваше Embarassed После почерпихме хората в църквата с пита и мед,Това е.

# 21
  • Мнения: 394
На 25-ти август нашият Мони навърши 40 дни и ходихме на църква. Един ден предварително се уговорихме със свещеника, защото избрахме за ритуала (сарандисване) една малка, много хубава църква в близко до Пловдив село. Носихме в църквата само питката, която кумата ми и бъдещата кръстница поръча във фурна и мед. Решихме, че това е много специален и интимен ден за нашето семейство и няма да правим шоу-програма и да каним разни роднини, познати и навлеци. Бяхме аз, бебчо, мъжът ми, кумата ми и двете ни мили баби.
Свещеникът първо чете изчистващата молитва. После взе Мони и го представи пред няколко икони. След това ме причести с вино и хляб и откъсна за бебчо три конеца от дрехата си (не знам как се казва това златистото, което намятат върху расото Embarassed ), които са за късмет и против урочасване.
После опя питката. Ориса Мони да му е пълен живота като питката и да е сладък като меда. Разчупихме я. Едната половина оставихме в църквата, а другата раздадохме на приятели по-късно.
Е, това е сарандисване ... Най-общо смисълът му е, да се представи бебчо пред Бог и да се "изчисти" майката след раждането.

# 22
  • София
  • Мнения: 2 190
С интерес прочетох за сарандисването, защото и на Ива и предстои - на 07.09., а още не сме се подготвили.
Дано работят някои фурни по празниците, че ще я закъсам с питата. Сами сме с татито и батито, бабите ни си отидоха и аз не знам дали ще намеря време да меся.

# 23
питка се прави преди 40 ден, на нея идват само жени и носят нещо сладко, а и се слагат само сладки неща за ядене и пиене за да е сладък и лек живота на детето. Гостите трябва да си тръгнат преди залес слънце. А на 40 ден се ходи в черква за да се вземе пречистваща молитва за майката и детето

# 24
  • Мнения: 1 391
Имам едно чудене....
Чудя се дали да кръстя детето си...
Аз самата съм кръстена... но някак си много ми се иска да не налагам своята воля над детето си - някой ден, когато порастне нека само да избере своя духовен път....
В този смисъл, понеже идва време за погачата. Иска ми се да направя - и да представя детето пред Бог.... и неговият ангел хранител да слезне да го пази.... Но според мен Бог е навсякъде и във всичко... и тогава няма смисъл да ходя в църква, след като няма да я кръстим сега....
Но пък питата ще направим...
Какво мислите?

Общи условия

Активация на акаунт