Дългокърмещи майки - да пообщуваме - част 13

  • 11 920
  • 310
  •   1
Отговори
# 225
  • Мнения: 1 081
Хм...чакайте мако сега. Прясното мляко няма общо с кърмата  Naughty  Като начало само ще вметна, че кравите имат 4 стомаха, а хората-само един. Така че прясното краве мляко е доста трудно смилаемо за малки деца, и наистина няма нужда те да бъдат "наливани" с мляко. Друг факт е, че калцият пречи на усвояването на желязото, но в кърмата калцият е по-лесно усвоим от този в АМ и прясното мляко. Нека се изкажат по-вещите, все пак аз съм вече непрактикуваща сектантка  Mr. Green Ако нещо съм объркала в поста си-порицайте ме, барем набера смелост да се върна в активните кърмачески редици, и да ми е на дневен ред събирането на такава информация Simple Smile

# 226
  • offshore & overseas
  • Мнения: 3 432
И аз това щях да кажа -- млякото си е мляко, кърмата си е кърма!! Тоже не съм подробно запозната, но, все пак, доколкото знам, двете са доста различни по състав, включително и белтъчините, които съдържат, имат различна структура, а оттам и различна усвоимост.

Кравето мляко (най-вече прясното) се счита за един от най-трудно усвояемите от човешкия организъм продукти въобще. Даже може да бъде опасно за по-чувствителните (бебетата), както и за онези, които вече са развили или са предразположени към АБКМ (алергия към белтъка на кравето мляко).

Калцият пречи на усвояването на желязото, но не по принцип, а ако се приема в по-големи количества. Калций има, обаче, не само в прясното мляко, а и във всички останали млечни продукти!

Ми, това са моите ограничени познания...  Embarassed

# 227
  • Германия
  • Мнения: 8 106
Само накратко, май иде реч за *таласемия майор*. Желязото в кърмата е много по-пълноценно усвоимо сравнено с желязо приемано чрез АМ или прод/зеленчук. Имам материал по въпроса, но ми е в другия компютър, ако смогна ще пусна нощес. При мен е наследствен проблем и малко или много решавам като вземам таблетка желязо задължително с вит. С. 

# 228
  • Мнения: 8 242
На мен хемоглобина ми е бива.. Simple Smile Ама желязото ми е доста зле (2-3 пъти ми е под нормата)  Rolling Eyes
Но кърмя не кърмя - такова си ми е ..
За таласемия не съм се изследвала, макар че изказаха няколко лекари таква подозрение ама.. ще се занимавам и с това някога  Crazy

# 229
  • Мнения: 3 695
... барем набера смелост да се върна в активните кърмачески редици, и да ми е на дневен ред събирането на такава информация Simple Smile
Хи-хи, въпрос на време беше да се навиеш за второ.  Laughing Wink Hug

# 230
  • Мнения: 381
Аз като бях бременна се изследвах за таласемия, но нали ви казвам мойто е от недостатъчно витамин В пих тогава едно неуробекс и се бях оправила, ама сега пак ми е малко нисък хемоглобина  Crazy ма и на детето е малко под нормата ще взема пак да почна да го пия това че и двете да се оправим

# 231
  • Мнения: 497
На Дени изследванията на годинката показаха нисък хемоглобин  ( не помня колко, но беше над 100) и лекарката изписа малтофер (мисля беше  newsm78), ама аз така й не й го дадох. Май трябва пак да й пусна едни изследвания да видя сега как ще е , след като вече яде повечко . Обича месо, ама яйца не ще , само като застройки ги приема. И спанак обича.
А тази вечер й показвах как пръска на стуйки млякото и тя беше много учудена. После известно време не искаше "тити"  въпреки, че й предлагах. Дали пък това не е начин за отказване  newsm78

# 232
  • Мнения: 2 282
Това как става в градината  Rolling Eyes - ще го оставят ли да не спи или? Имате ли идея..
гледам, че не ти е припарило под д-то, ама да кажа - Елица не беше заспивала без цици до първия ден на яслата. Първите дни заспивала много късно, почти като ставало време за ставане, след това малко по малко влязла в режим. Покрай другите деца се научават да заспиват много лесно. Иначе - когато сте заедно, няма да признава друго приспиване. По моя опит де Simple Smile Вече заспива и вечер без цици, но само ако ме няма в къщи Simple Smile

# 233
  • Германия
  • Мнения: 8 106
Заспиването в ясла и градина- те милите заспиват от умора. Не знам как е в БГ ясли и градини, но тук ги разхождат по 1 час навън (само в дъжд, бура и мраз не ги извеждат) после обяд и..те са скапани. Едно, че са изложени на постоянен шум, после чист въздух и стадното чувство надвива. Едно като заспи и другите го следват. Има деца, които трудно заспиват, ако възпитателката е на кеф, може и да седне до него с галене и тиха музика ги приспива. Ревящите ги изнасят възможно най-бързо, за да не разбудят останалите и ги оставят или да играят...или ако има място в друго помещение. Мартин като бебе редовно го слагали да спи в най-отдалечената стаичка, дето служи като малък склад  Cry Сега в градината първо има приказка, после се ляга и който не успее или не иска да спи, отива в другата стая да играе тихо.

# 234
  • Мнения: 8 242
На Дени изследванията на годинката показаха нисък хемоглобин  ( не помня колко, но беше над 100) ..

Това си е чуден хемоглобин Simple Smile

.. който не успее или не иска да спи, отива в другата стая да играе тихо.

От "тихото" най ме е страх.. щото мойто тая дума му е на китайски  Mr. Green

# 235
  • Германия
  • Мнения: 8 106
И да не забравя да пусна материалчето за желязото. Намерих го в друг форум, да се приема като информативно четиво, а не предписание  Laughing


Прекалената употреба на следните съставки/продукти пречи на тялото да усвоява пълноценно желязото:
- цинк
- фосфор/фосфати (напр. в топеното сирене, кола, лимонада, някои видове колбаси)
- калций
- кафе (40% по-малко наличие на желязо); черен и зелен чай (50% по-малко наличие на желязо) и особено когато напитките се консумират по време на хранене
- какао
- богати на оксалат зеленчуци (спанак, червена ряпа, ревен и др.)
- соя (белтъчините)
- мляко (белтъчините, калций, фосфор)
- яйца (белтъкът)
- житни трици (фитинова киселина и др.)
- отровни вещества на цигарения дим
- медикаменти, напр. аспирин, тетрациклин, антацид, кортизон и анти-бебе-хапчето
- възпалена лигавица на червото (от алергии или гъбички)

Тези вещества повишават усвояването на желязото:
- вит.С
- вит. В12
- мед (не храната)
- фолиева киселина
- железни тенджери и тигани (по време на готвене солените и киселите ястие си "вземат" от желязото и го задържат в храната) Това е факт, моя приятелка бразилка с която бременеехме заедно беше "желязната лейди"
- донякъде млечна киселина в киселото зеле

Ядките и пълнозърнестите продукти съдържат също доволни количества лесноусвоимо желязо.

При акутна липса на желязо, минералът може да се усвои от тялото най-добре в течна форма, под формата на прясно изцеден сок. Подходящи за целта са пресен зеленчуков сок (спанак, зеле, цвекло) плодов сок от кайсия, червено грозде, боровинки) или сок от кълнове на елда, пшеница, слънчогледови семки и тиквени семки. Последните са си направо екзотика, ама нейсе.

Ако има любопитни да прочетат още за желязото, материал имам бол, но е на немски Rolling Eyes

И още нещо любопитно за желязото в кърмата, само извадки от статия са( пак на немски) и в груб превод.
В майчината кърма се намира средно 1,4 mg/ml от протеинът лактоферин, отговорен за транспортирането на  желязото. Лактоферинът свързва желязото и по този начин понижава образуването на бактерии. Бактериите се нуждаят от желязо, за да растат. Лактоферинът свързва желязото и така бактериите не нарастват повече. В изкуственото мляко наличието на лактоферин е само 0,1 mg/ml .Вместо това формулата съдържа до 12 mg/l желязо при 0,8mg/l в майчината кърма. 
.....

Желязото в майчината кърма може да се усвои до 50-75 % в кръвта, защото е съчетано с подходящите съставки. При кравето мляко е другояче, тук се усвояват само 7-10 % .

# 236
  • София
  • Мнения: 6 735
Много полезна информация за желязото, благодаря, ще я предам и на близка, която е бременна и е с нисък хемоглобин.   bouquet
Странно, на мен хемоглобина ми беше доста нисък по време на бременността, а сега е съвсем в нормите, даже във високите граници, независимо от кърменето 1,5 г. На Анна също е добър - 128 на 6 м. и 119 на 1 г., беше основно на кърма до година и 1-2 месеца.
Знаете ли нещо друго - съвместим ли е магнезия с кърменето и по колко на ден може да се взима? По време на бременността взимах и ми влияеше супер на схващанията на врата (защото имам страхотен проблем там), чудех се дали не мога и сега да взимам, и предполагам, че е ок за кърменето, но все пак - някакво инфо?

# 237
  • Мнения: 8 242
Много полезна информация за желязото, благодаря, ще я предам и на близка, която е бременна и е с нисък хемоглобин.   bouquet
Странно, на мен хемоглобина ми беше доста нисък по време на бременността, а сега е съвсем в нормите, даже във високите граници, независимо от кърменето 1,5 г. На Анна също е добър - 128 на 6 м. и 119 на 1 г., беше основно на кърма до година и 1-2 месеца.
Знаете ли нещо друго - съвместим ли е магнезия с кърменето и по колко на ден може да се взима? По време на бременността взимах и ми влияеше супер на схващанията на врата (защото имам страхотен проблем там), чудех се дали не мога и сега да взимам, и предполагам, че е ок за кърменето, но все пак - някакво инфо?
Калмацин пия (калций+магнезий+цинк). Много добре ми действа  Peace

# 238
  • Германия
  • Мнения: 8 106
Принципно няма пречка да се взема магнезий докато се кърми, единственото, което трябва да се внимава е, че пречи на усвояването на желязо. Затова е хубаво да има поне 1-2 часа време между пиенето на желязо и магнезий. (Това, което аз не знаех и никой от лекарите не ми го каза по време на първата бременност, зобех хапове като за световно, а после пак ниски стойности на Fe) Confused

# 239
  • София
  • Мнения: 6 735
Ами вероятно и при мен проблема е бил от това, аз пиех доста магнезий заради по-рано остаряла плацента и риск от преждевременно раждане, но гинеколога ми предписа и желязото, и магнезия, не знаех, че трябва да има пауза между пиенете на двете... Confused

Общи условия

Активация на акаунт