Съвет за преминаване на смесено хранене

  • 666
  • 6
  •   1
Отговори
  • ул. "Мечтание"
  • Мнения: 6 147
Моля, дай те ми съвет как да запася лактацията като преминем на смесено хранене.
Въпреки всичките ми опити, просто вече на издържам на болката. Едната ми гърда е постоянно разранена, понякога по цял ден не мога да го накърмя от нея, дори не мога да се изцедя. Като се препълни - и от това ме боли допълнинтелно! От друга страна и малкия не може да се нахрани както трябва. Млякото само от едната гърда не му стига, а от другата е голяма мъка докато се нахрани - аз се мъча от болки, той - защото не може да се нахрани нормално. Вече окончателно реших, че ще мина на смесено хранене, по следната схема: едно хранене - кърмя го, на следващото от шише - с АМ или изцедено (както дойде). Като си мисля, че е добре първото и последното хранене да са кърмения. Бебето е на 3 месеца (доклкото знам, много рисков период и може лесно да се отбие). Яде обикновено 7пъти на ден през около 3 часа, като сутрин се буди около 6 часа, а вечер последно яде в 12. Понякога (изключително рядко) се буди и през ноща да яде.

Интересува ме как да мина на това смесено хранене, като запазя лактацията, намаля стреса за бебчо и не го отбия. Благодаря предварително!

Последна редакция: сб, 30 авг 2008, 17:16 от Селин

# 1
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Напълно те разбирам - болките може да са такива, че да ти се доще изобщо да се откажеш да кърмиш Confused Лошо е, че дори не можеш да я изцедиш - иначе можеше да минеш на схемата кърмене от здравата, изцеждане и хранене от шише от болната... Пробвала ли си да цедиш болната с помпата, докато детето суче от здравата? Обикновено така изцеждането се получава лесно и може да ти позволи както зарастване на гърдата, така и отпадане на необходимостта от дохранване с АМ, защото ще предлагаш изцеденото мляко.
Според мен е много важно да се разбере каква е причината за това постоянно разраняване - имаш ли някаква представа? За да продължава разраняване при толкова голямо бебе, причината не е в поставянето, а в нещо друго - детенцето ти има ли къса юздичка или пък това зърно изглежда ли по-различно от другото? Как си се справяла досега с болката и разраненото и консултирала ли си се с лекар как да го лекуваш?
Бебето ти е доста голямо вече и има шанс да не се отбие заради додаването от шише. Важно е да потърсиш биберон, с който максимално да се имитира сученето на гърда - широка основа, плавен преход към издължената част (авентските биберони са много зле по този и следващия показател), къса издължена част и малка дупка, за да трябва бебето наистина да суче, за да потече млякото. Има си и техника на хранене с шише, която помага вероятността да се развие предпочитание към шишето - тук може да прочетеш повече по въпроса:
http://www.lowmilksupply.org/bottles.shtml

# 2
  • ул. "Мечтание"
  • Мнения: 6 147
Виж това хич не съм се сетила, да се цедя докато кърмя! Сигурно ще става по-лесно!
Обиколих сигурно вече сто доктори. Всички са на мнение, че детето си суче както трябва (а и другата гърда си е съвсем наред). Всички смятат, че кожата ми е прекалено чувствителна и за това се получава така. С какво ли не съм се мазала вече. Общо взето единствено някакъв ефект има от Дефламол-а и Лансинох-а. Друго нищо не ми помогна!

Аз съм си взела сега два биберона на Nuby нетечащи! Мисля, че вършат добра работа. Първите няколко пъти като му дадох с такъв доста се узори, но после му хвана цаката. Сега общо взето да се нахрани с него му отнема колкото и да се насуче, така че мисля, че са ефективни.

Благодаря за материалчето, което си ми пратила. Ще го прочета подробно и ако сеналага ще го приложа. След седмица сме на консултация и ще говоря и с педиатърката да видим тя какво ще мепосъветва по въпроса.

Чудех се основно дали, ако прескачам хранения от някоя от гърдите млкото ми ще намалее. Или ще си се регулира според нуждата?

# 3
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
А някой, който разбира от кърмене, виждал ли ви е? Нямам за цел да подценявам лекарите - но действително много, много малко от тях знаят как трябва да изглежда добро поставяне на гърдата и добре сучещо бебе, просто си трябва някой, който има специален интерес към кърменето, за да може да прецени нещата.
Предлагали ли са ти досега да направите микробиологично изследване на болната гърда? Понякога в раните има инфекция, която не позволява да заздравее мястото - не е необичайно да е само на едната гърда, така че си заслужава да се вземе проба за изследване (пробата представлява просто да натъркат една пръчица по зърното, както се взима гърлен секрет примерно). Някакъв препарат с антибиотик или кортикостероид предписван ли ти е досега? Някакво багрило от сорта на фуксин или подобно?
Нещо по-особено при раждането на бебето имаше ли?
Ако редовно пропускаш хранене или изцеждане от гърдите, млякото ще намалее - няма как да го предотвратиш, освен с редовното им изпразване.

# 4
  • ул. "Мечтание"
  • Мнения: 6 147
Правиха ми микробиологично изследване - няма никакви проблеми! Ако не суче от гърдата още на другия ден гърдата вече е значително по-добре, а за два дни вече напълно заздравяла. И като му дам отново да суче- същата история.
Педиатърката ми мисля, че е доста наясно с кърменето. Преди като имах проблеми в началото тя ми помогна изключително много. Само съжалявам, че тогава не се обърнах по-рано към нея.

Иначе родих със секцио, след като раждането започна нормално, но бебето се оказа, че се е заклещило.

Ясно, значи трябва да си се цедя поне, ако не го кърмя. Мисля да опитам, като ми заздравее гърдата само да я цедя и така. Аз си мислех, че ако полека лека започна преминаването към хранене от шише и гърда евентуалон гърдите ми да се настроят към новото  потребление, но явно няма да мине номера.

# 5
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Значи проблемът е някъде в начина на сучене или устичката на бебето, след като те разранява отново след зарастване.
Гърдите ти се настройват към всякакъв ритъм - само че на този етап, на който сте, количеството мляко е все още много чувствително на промени и ако започнеш да пропускаш половината кърмения, вероятно рязко ще намалее (в рамките на 1-2 седмици). При много жени дори след захранването, ако бързо заместят 2 хранения, се получава спад в количеството - не при всички, разбира се, лично познавам майки, които с 3 изцеждания на ден още от първия месец успяваха да осигуряват цялото нужно за бебето количество, но това са изключения. Винаги може да пробваш - просто ако се окаже, че не реагираш добре, ще е трудно да увеличиш количеството, така че си прецени добре риска.

# 6
  • ул. "Мечтание"
  • Мнения: 6 147
Много благодаря за отговорите и вниманието! Ще мисля пак какво да правя! Thinking

Общи условия

Активация на акаунт