ИЗРАЕЛ 12

  • 37 274
  • 288
  •   1
Отговори
# 15
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Извинявам се, не видях, че има нова тема.
 Мента , чувала съм, че тези шапки "Щраймел" са много скъпи. Виждала съм религиозно с щапки  с периферии, други само с малки щапчици. Явно и при тях има различни течения. Те как се отнасят помежду си, мешат ли се?
 

Росиbouquet
не се извинявай, аз винаги толкова се радвам, когато се включваш с мнение или въпрос!!! Щях да ти отговоря тук и да те упътя къде да си търсиш отговора  Hug
 

Религиозните не се мешат, ама никак... Колкото по-религиозни са, толкова по-хомогенна им е общността. От общностите, в които мъжете ходят в черно, можеш да видиш толкова руси и светли деца - все едно си в северна Европа, а не в Израел! Женят се само по между си, но си имат уважението с други групи от религиозни, стига да са достатъчно религиозни според техните представи...

Шапките... са предимно отличителен знак и действително разкриват към коя общност принадлежи религиозният човек  Peace  Класическото „покривало” за глава сред евреите е кипа ...
Черната кипа от кадифе е символ на силна религиозност:

Бялата често я слагат на празник - на Шабат, на Песах, при брит (обрязване) и пр.

Има плетени кипи (кипа сруга), които се носят обикновено от национал-религиозните и ционистите – това са хора, за които ерец исраел (земята на Израел) и религията стоят на една везна:
Изложба на плетени кипи: http://www.ynet.co.il/PicServer2/20022007/1045943/YE0449982_wa.jpg

Има и кипи от този тип:
 
Те се носят от хасидей Бреслов (хасид е последовател) и от хасидей Хаба”д-Любавич (ако има такъв пискюл на кипата, я наричат ярмолке)

Една снимка на деца с тези шапки в квартал Меа Шеарим на Ерусалим: http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%AA%D7%9E%D7%95%D7%A0%D7%94:Bres … im,_Jerusalem.jpg

Големите черни шапки започнали да слагат в Русия, когато един от руските царе наложил забрана на евреите да носят кипи... И до днес тези шапки са разпространени сред ашкеназките хасидим (=последователи на определени равини и техните учения, подобни движения на школи на рабини тръгват от Европа още в Средновековието)

Ето, примери за различните шапки (от плат и кадифе са делнични, покритието от кожа с козина е знак за празничност, като при щтраймела):

Колпик: http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%AA%D7%9E%D7%95%D7%A0%D7%94:Rabb … ib_Rabinovich.JPG
Капелош (на полските евреи предимно) : http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/1a/Orthodox_Man_ … vid_Shankbone.jpg
Самет (на унгарските евреи  : http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/57/Uri_Ashkenasi … slover_Rebbe_.JPG
Плуш е най-ниската шапка: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/21/Yisroel_Dovid_Weiss.jpg
(чехските и унгарските хасидим я носят)
Ако шапката е от плат, а не от кадифе, то най-вероятно тя е кнайтчш или още я наричат федора: http://uploaded.fresh.co.il/2008/04/13/91171137.gif



Колпик е най-високата шапка (тя е и единствената кафява на цвят), като тя е вид щтраймел.

Казват, че за един малък щтраймел са необходими три лисици  Shocked  за това са толкова скъпи (достигат и надминават цена от 1000 долара). Друга висока шапка за шабат и празници е сподек, също популярна сред полските хасидим=последователи - за него били необходими 25 лисици  Crazy:
 

Подобни екземпляри могат да се видят на живо в Цфат, в Ерусалим (Меа Шеарим, но не само...) и, разбира се, в прочутия град-квартал Бней Брак... (а извън Израел - Бруклин е Мека на религиозните евреи)






Последна редакция: нд, 31 авг 2008, 20:00 от Mentha

# 16
  • Някъде там...
  • Мнения: 280
Мента е другата енциклопедия тук.....Ееееееееееех колко сте умнички много се гордея че познавам такива хора па макар и виртуално

# 17
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Boryana, мила, днес ти е ден за комплименти  Grinning

За мен е радост да пиша по тези теми - не винаги има голям интерес сред близките и познатите (то писва да се слуша само за Израел   Mr. Green), а тук се събират хора с всякакви въпроси по теми, които ме интересуват - така имам възможност хем да споделя каквото знам, хем да попрегледам и поопресня знанията си, защото всеки въпрос е повод да се разтърсиш в източниците... А отделно и аз черпя от информация от всяко написано мнение от другите списватели на темата. Винаги е интересно  Peace

Лека вечер  Hug

# 18
  • Мнения: 1
 Мента, благодаря за изчерпателния отговор. И при религиозноте жени сигурни има разлика в облеклото: перуки, кърпи.
 В момента в България израелския треньор на мъжкия национален отбор по волейбол на България Пин Гершон (с бг корени) предизвиква фурор. http://www.gong.bg/view_article.php?article_id=55113

# 19
  • Paris, France
  • Мнения: 14 030
Здравейте,

Да се включа и аз с въпроси.

1) Забелязах, че силно религиозните (ултраправоверни, хареди имам предвид) в Англия карат Волво естейт. То е ясно, че с тяхната многобройна челяд им трябва голяма кола, но все пак. Питам се акции ли имат в компанията, по-евтино е или.......?

2) В Англия е задължително изписването на съставките на хранителните продукти и не само на опаковката, тук във Франция не. Аз винаги внимателно ги чета. Веднъж си бях купила желатин със знак за кошер, вече не помня кой беше, дали К или U, но помня че беше написано, че е от говежди и свински byproducts (не знам как да го преведа), тоест кости, кожи итн. Не е ли забранено да се ядат свински продукти? Тук съм си купувала желатин със знак за кашер и не пише изобщо дали е от животински или растителен произход, но по разтворимостта, леката специфична миризма и разтопяемостта на топло мога смело да кажа, че е животински. Как тогава се познава дали може да се използува за млечни ястия?

3) Как си захранват децата с месо ако са на адаптирано мляко спазвайки 6 часовия срок. Мислех си, че може да им дават растително мляко, соево например, но пък нали не трябва и да прилича на мляко?

4) Виждала съм в Англия твърди сирена със знак кошер, които по традиция се правят с rennet - мая за сирене, което е ензим извлечен от стомаха на телета сукалчета. Защо ядат това сирене? Не ми идва на ум с какво я заместват, този ензим е труден за синтезиране ?

5) Тук ги гледам, че купуват гъши дроб, което е болния увеличен дроб на насилствено угоявани гъски, повечето от които със изкривени и чупени многократно хранопроводи от насилственото навиране на метални тръби. Не е ли забранено да се ядат болни животни.

Това е засега и благодаря предварително за отговорите.

# 20
  • София
  • Мнения: 5 362
ще се опитам да копирам малко инфо за столичното еврейско училище , но преди това искам да кажа , че там българчета и еврейчета празнуват заедно и се третират еднакво .  В София за еврейската общност е отделено държавното 134 основно училище, което е на път да се превърне в гимназия. То се наложи твърде бързо като елитно училище благодарение на солидната си материална база, високо подготвени преподаватели и солидна учебна програма. Макар и софиянци да го наричат "еврейското училище", названието не е съвсем точно, тъй като по-голямата част от 300-та деца, които го посещават, са етнически българчета. Причината за този "наплив" са учебните резултати, които отварят широко вратите към по-нататъшшните степени в образованието. 

# 21
  • София-България, Израел - където си поискам
  • Мнения: 2 856
Pipi06, 134 у-ще вече е гимназия. След 7 клас , има паралелки с английски език, а като втори западен език се изучава иврит.

Последна редакция: пн, 01 сеп 2008, 09:49 от jakinik

# 22
  • София
  • Мнения: 5 362
Да , Жаки , освен това е едно от предпочитаните училища в София .

# 23
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Здравейте,

Да се включа и аз с въпроси.



Ще ти отговоря за нещата, които знам на прима виста, предвид късния час... И по-скоро в съответствие с местните, израелски порядки ...

Желатин - в Израел съм купувала само желатин на рибна и на растителна основа Peace
За да е подходящ за млечни и месни ястия, на желатина трябва да е указано, че той е парве - което означава нито месо, нито мляко. Ако не е парве, съществува риск да си попаднала на животински продукт.

Адаптираното мляко, което дават при захранване, е соево, доколкото ми е известно, и заради рисковете, свързани с приема на соя, би следвало да се дава в ограничено количество. Соевото мляко и т. нар. кокосово мляко са също парве и с тях се приготвят кашерни десерти, с които приключват  вечерята, съдържаща месо.
Между другото не всички чакат 6 часа - има някои различия между общностите (при някои се чака 3, при някои за мляко един час, а след месо - 3 или 6 часа до прием на мляко...)

Гъши дроб - насилственото угояване на гъски с цел използването на техния дроб е забранено със закон (на държавно ниво, не заради кашрута), и просто няма такова израелско производство... Обаче този въпрос е много интересен и не ми даде мира, докато не се натъкнах на една статия kosher foie gras


За вторичните продукти от свинското - няма начин да мине кашерен контрол  Naughty по мое мнение  Thinking
Сертификат U и К са означения на институцията, която го издава, като и двете са американски ортодоксални институции. Тук, разбира се, главният Рабинат на Израел трябва да одобри сертификатите от чужбина, а на регионално ниво съществуват подорганизации, които да издават съответния документ...

За Волвото първото нещо, което се сетих, е, че допреди една-две години това бяха марката автомобили на членовете на Кнесета и на правителството, скоро ги смениха...   Grinning

Ще допълня утре, ако се сетя за още нещо  Hug



П.П. За ензима и маята за сирене - на английски намерих отговор  - източникът ми е: http://www.jewishrecipes.org/recipes/dairy/index.html - смята се, че rennet е преработен продукт до степен той да се приема за "нещо ново" ("давар хадаш"), т.е. напълно различно от животинския си източник.

# 24
  • Sofia - TelAviv
  • Мнения: 1 062
   Добър ден! УСПЕШНА УЧЕБНА ГОДИНА НА ВСИЧКИ МАЙКИ И БАЩИ  Mr. Green  bouquet
   Тъкмо реших да поработя от сутринта и пак сте подели интересни теми, та реших да отложа работата   Blush Crazy

   Nevena Virolan, аз не съм по научните отговори и търсенето на линкове и литература, но имам народни обяснения за някои от твоите въпроси, за което МОЛЯ  да няма засегнати  Wink 
   1. За колите, какво да ти кажа, незнам дали имат акции точно във фабриката на Волво, но съм сигурна, че имат, примерно, на Диамантената борса.  Mr. Green  Повечето ултрарелигиозни и добре изтупани евреи са и доста заможни. От религията, освен начин на живот и се припечелва страшно много. Това са сватби, обрязвания, Бармицвот( празник на 13 годишните момчета с които се въвеждат в "мъжество" и религия), погребения. Всички тези събития не могат да минат без равин, за което със сигурност трябва да изпразниш поне единия си джоб, като естествено всичко е относително, като цени. И при тях си има тарифи, по-малко и повече уважавани, които според ранга си определят и заплащането.

  2. За кашрута, също всичко е относително, защото гамата от религиозни е толкова пъстра, че едва ли ще ни стигне една тема да ги опишем, въпреки че Петя и Mentha се стараят доста в тази насока.   bouquet  Поради което едни ще купят продуктите които си изброила, но други ще се въздържат  Thinking Разнообразието е навсякъде и даже КАШРУТА според това къде е даден или направен също винаги е под ? за една или друга религиозна общност.
     А най-народното ми твърдение е   newsm78 , че има такива хора които просто слагат кипа или перука за изгода и хич не ги е еня за кашрута.

  3. За захранването, в Израел препоръчват то да става, ако детето е на кърма, чак след 6тия месец, включая сокове. Тук(там) се смята че не е необходимо, ако детето се кърми да се насилва и вода да пие, даже ако навън е 35 градуса и 80% влажност на въздуха (както обикновенно е през Август).  За месото и кърмата, ще ти кажа че има извратени мозъци, на които децата им реват за да сучат, но понеже са им дали месце преди половин час  Sick не им дават мляко. Извратено е и защото в религиозните книги пише, че детето до навършване на 13г.(за момчетата) и на 12г.(за момичетата) не е длъжно да спазва каноните. Ама по религиозните неща е Петя, така че ако греша да ме извините.


roussybg, искам само да добавя за градинките че тук всяка община има различна политика в това отношение и няма единна система както в БГ за цените в държавните. Също така  има и огромно разнообразии в уредбата им, защото градини има и към различни организации, има едни които са към ВИЦО( женска еврейска организация) те са целодневни до колкото си спомням, но пък са по-евтинички от частните.

 Лек ден и пълен с емоции за учениците и родителите!

 

   

Последна редакция: пн, 01 сеп 2008, 12:24 от Karol&Erik

# 25
  • Някъде там...
  • Мнения: 280
Някой ще бъде ли така добричък да разкаже за тези къдрички които имат религиозните до ушите Simple Smile

# 26
  • Мнения: 2 952

   Ох , започна се  градинката ...Днес останах със Саги до 10 ч. , но утре ще трябва да го оставя  сам...Сърцето ме боли ... Дано си изяжда  яденето и не се срамува да си каже "пи пи " за тоалетната .Не искам много да плаче ....то аз ще си поплача ...то и днеска си поплаках .... Ох , утре , утре ще ми скъса сърцето ...като завика на вратата " Cryима , има ....." (мамо)  и аз какво да правя - да се връщам да си го взема или да вървя и да не се обръщам ... то все ще трябва да свикне ...  ooooh! Cry Голям рев (аз де..на саме , а утре и двамата) Rolling Eyes ...

  Да добавя за децата  - до 2 годишна възраст според религията  може да се  смесва млечно с месно точно заради  захранване , кърмене  и т.н. Не  забравяйте , че много хора не спазват изобщо , а някои религиозни пък и 2 - те годинки не му дават на детето да си смесва ...Пак - много и различни навици.Моите деца си смесват и до днес , но в един момент ще спра , защото ще започнат да разбират и тогава ще се раздвояват , а ние у нас  разделяме месо от млеко.Не искам да се объркват , това е.

  За униформите - не съм виждала градинки с униформи наоколо ....

  За кашрут -  има  много фалшиви лепенки и печати за "кашер" дори и в Израел.Малко хора разпознават .Аз мога , но не всеки може.Тези , които могат са религиозните , които всъщност се и интересуват.Не  всички евреи купуват само "кашер".Не  всички следят етикетите. Не  е възможно да е "кашер"  ако има свинско нещо си вътре.Не  е възможно да е "кашер" дори и да  е  само  от кашерни продукти , но без да  е  съблздавана обработката , съдовете и опаковката.Пилешко месо може също да не е "кашер" по тази логика. Ние  ядем пилешко в БГ . Терминът "кашер" не е свързан само с видът храна. Един ресторант не може да има  документ за "кашер" ако сервира млечно и месно, ако дори и  да  не  са смесени двата вида продукти в една гозба. Съдовете при готвенето им са  едни и същи, печките също - ето една причина.Така давам накратко обяснение за "кашер".Има цели книги за това.

  После за къдричките , сега бягам .... 

  

Последна редакция: пн, 01 сеп 2008, 12:40 от petia911

# 27
  • Мнения: 2 952
  Ето за  бакенбардите всъщност  и  е  САМО към мъжете .Наричат се ПЕОТ ( в  английски превод Peos ).

http://judaism.about.com/od/prayersworshiprituals/f/peot.htm

Идва от Левит 19 : 27 (Стар Завет на християнската  библия  взето от  юдейската Тора ) .Давам цитат :

" Да не стрижете косата на главата си кръгло; и никой да не разваля краищата на брадата си."

  Ето от тук : 
http://www.ccel.org/ccel/bible/bu.Lev.19.html

  Става въпрос  за бакенбардите по превод и  е обяснено в  Talmud - Makkot 20a ( и в сайта така е посочено). Това е знак за принадлежност. Не всички са къдрички.Някои си ги слагат зад ушите , а някои си ги навиват на ушите дори.Както четете в сайта мистичното обяснение на тези бакенбарди е разделянето на светостта от телесното / тялото.

  Като цяло религиозните евреи не се бръснат , защото пак според Тора (ще карам без  цитат) бръснач и острие да не се допира  до лицето и главата.Използват депилатоар крем или с ножичка подстригват късо. Вярвам има да се говори страшно много по тия въпроси, но тук  е информативен форум и аудиторията се интересува предимно от  основните положения.

http://farm1.static.flickr.com/86/272115108_2b6a151328.jpg?v=0

Пред Стената на  Плача  в Ерусалим - така си "играят " с  "къдричките" много често докато се молят или каквото и да било там ....







 

 

# 28
  • Paris, France
  • Мнения: 14 030
Mentha, Karol&Erik,

Много ви благодаря за отговорите.

1) За Волвото- дано някой се сети. Най-вероятно им ги продават със значителна отстъпка bowuu. Толкова бие на очи, че им викат "тези с волвото".

2) За желатина- Мента, благодаря за отговора. В края на 80те, началото на 90те години на миналия век в Англия имаше случаи на луда крава или Джеикоб кройцфелд синдром и майка ми ме беше посъветвала освен да избягвам говеждото да внимавам и за животински добавки- смлени мозъци, кости итн в продуктите, защото те са даже още по-опасни. В днешно време вече са забранени. Рибен желатин не съм виждала в Англия (тогава), агар-агара навлезе по-късно, имаше пектин, но разбира се не ставаше за всичко.

3) За захранването- Карол, много добре съм запозната, аз имам две деца и синът ми се роди в шестия месец, 1110гр. Наясно съм с късно, захранване, кърмене, цедене (той не можеше да суче), адаптирано. Дъщеря си едвам я отбих на 3 години и половина!!!!

Мента, питах за екстремния случай, не знаех, че има и такива, които 3 часа след месо могат да консумират мляко. Зная, че някои юдейски течения разрешават смесване на мляко и месо в едно ядене при условие, че са от различни животни. А соевото и кокосово мляко все пак приличат на мляко, въпреки че не са. Зная от консултацията на сина ми, защото те обясняваха, че не могат да правят местна каша с продукт, който прилича на мляко и затова и с изцедено майчино мляко не може.

Karol&Erik, а защо не им дават да сучат като реват половин час след местно ядене? За адаптираното е ясно.

4) То тва кашрута било цяла наука newsm78 newsm78! Нали науката се развива! Мерси за ренета, Мента. Майка ми нали ме беше наплашила с лудата крава, че и чедър не ядях по едно време.

5) За гъшия дроб- зная, че Израел най-накрая го забрани, което им прави чест  bouquet  bouquet  bouquet. Те по едно време бяха втори в света по производство на гъши дроб след Франция, където този продукт е култ за Коледа. В Израел имаше доста дебати и първия закон беше козметичен- намалиха дължината на тръбите с които насилствено хранят животните. Сега малко за гъшия дроб, че нали не е популярен из нашите земи- това е болния черен дроб на насилствено угоявани гъски, затворени в клетки, в които не могат да мръднат с крака, заковани за пода (за да не губят калории). Хранят ги насилствено с тръба в гърлото. Те повръщат и много от тях умират, задавени от храната, която буквално излиза обратно, без, горките да могат да мръднат. Толкова са увредени, че освен черния им дроб нищо друго не става за употреба, пълно е с токсини и месото им се изхвърля. Оставям настрана моралния проблем с измъчването им. Не питам и за израелското производство. Въпросът ми е как продукт от болно животно с увредени вътрешни органи, което по дефиниция е траиф е предлаган като кошер, че и глат кошер. Няма така хранена гъска без счупени кости, белите им дробове са пълни със сраствания от аспирация на повръщано.

И понеже вече някой пита за къдриците се осмелявам да задам въпрос, който вчера исках да задам, но не се осмелих за да не ме изгоните. Ако прекалявам моля да бъда предупредена!

Ясно ми е, че за хората с естествено къдрава коса не е проблем да си пуснат къдрички. На някои от тях, Брест например, но има и други, къдриците им седят неестествено тънки и навити. С ролки ли спят или сутрин набързо ги врътват с машата?

# 29
  • Някъде там...
  • Мнения: 280
Благодаря   bouquet беше много интересно.Аз сам чела само детска библия и то преди години а те нещата там са по достъпни и не толкова подробни по скоро като детска приказка.....а и тука мога да си задавам хилядите въпроси без да се изчервявам от незнанието си а дори и да се изчервя то пак вие няма да видите  smile3533

Общи условия

Активация на акаунт