Отстъпвате ли мястото си в градския транспорт?

  • 5 653
  • 135
  •   1
Отговори
# 15
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
да. на нуждаещите се.

# 16
  • Tам през Атлантическия океан
  • Мнения: 7 120
Отстъпвам място на бременни жени, майки с деца и инвалиди.
На възрастни хора - по преценка на състоянието им. На треперещ дядо, който едва стои на краката си, с бастун и т.н. ставам винаги. Но на такъв с три щайги и пет туби минерална вода няма да стана. На тупирана, гримирана и наконтена бабичка с поведение на учителка по математика също никога няма да стана.
....ако имаха възможност да си купуват мин. вода на дали биха се юрнали до Халите да си наливат  Rolling Eyes Ако пък си мислите че от хубаво са се юрнали да се дундуркат по рейсовете мн. се лъжете.Дай като са стари хората да не излизат никъде и да не ги виждаме ако може  Sunglasses

# 17
  • Мнения: 9 865
Никога не сядам на първите 4 места, които са предназначени за инвалиди, болни, майки с деца или бременни. Това е елементарна култура. Това, че там стоят някакви келемета не значи, че аз трябва да се чувствам виновна, че не съм станала, защото лелята с големите багажи я болят краката.
И да, възрастта е в пряка връзка с това можеш или не да стоиш на краката си и дори си ли или не си на себе си и все пак нямаш 'златно място' в автобуса. Когато остарея и мен ще третират по същия начин както аз сега тях и ще съм спокойна, ако е така. Това с циганите е грубо, но те са още по-груби, така че не знам какво да кажа.

# 18
  • София
  • Мнения: 38 530
На бременни и майки с деца отстъпвам.
Преди седмица се наложи да се връщаме с една приятелка от центъра с автобус към 18 часа. Тя беше с количка, аз със Габи. Отрудените хора на средна възраст ни гледаха тъпо и никой не се помести, даже се опитаха да ни посмачкат.

# 19
  • Мнения: 4 841
Отстъпвам място на бременни жени, майки с деца и инвалиди.
На възрастни хора - по преценка на състоянието им. На треперещ дядо, който едва стои на краката си, с бастун и т.н. ставам винаги. Но на такъв с три щайги и пет туби минерална вода няма да стана. На тупирана, гримирана и наконтена бабичка с поведение на учителка по математика също никога няма да стана.
....ако имаха възможност да си купуват мин. вода на дали биха се юрнали до Халите да си наливат  Rolling Eyes Ако пък си мислите че от хубаво са се юрнали да се дундуркат по рейсовете мн. се лъжете.Дай като са стари хората да не излизат никъде и да не ги виждаме ако може  Sunglasses

Очаквах подобен коментар. Положението на пенсионерите (или поне на по-голямата част от тях) е наистина много тежко. Става въпрос за елементарно съобразяване - между 10,00 и 12,00 и между 14,00 и 14,30 градския транспорт е почти празен. Не мисля, че е жизнено важно да се напазарува или налее вода именно в пиковите часове, когато хората отиват на работа. Познавам доста пенсионери и смело мога да твърдя, че НЕ ГО ПРАВЯТ САМО ОТ НУЖДА. Правят го, защото имат много свободно време за уплътняване, това им е като един вид забавление. Иначе как ще ми обясниш, че баби и дядовци от Люлин отиват да пазаруват в Кауфланд-Младост, при условие че има вече и Кауфланд в Банишора, а цените в двата са съвсем еднакви? Да не говорим, че да си купиш скапани домати по 30 стотинки, от които ще изхвърлиш половината, е същото като да си купиш половин килограм от 60 и да не изхвърлиш нищо. Колкото до водата - водата в София е годна и приятна за пиене, не виждам никакъв смисъл да се пие непрекъснато минерална, освен ако човек не иска да си докара бъбречни проблеми.
И въобще, аз съм последният човек, който може да бъде обвинен в дискриминация спрямо възрастните хора. Както казах, става въпрос за възпитание, съобразяване, преценка и каквото още се сетиш - но явно тези неща закърняват с възрастта. Защото няма никаква логика да тръгнеш да пътуваш в най-натовареното време с надеждата някой да ти отстъпи място, като можеш просто да тръгнеш половин час по-късно и да седнеш в и без това празния автобус или трамвай. Поне аз като остарея така ще правя, за вас не знам.

# 20
  • Близо до София
  • Мнения: 896
Отстъпвам място на бременни, възрастни хора на които заслужава да отстъпиш място /т.е. такива които наистина не могат да седят на краката си и са много възрастни/, също и на майки или татковци с малки дечица, инвалиди.

# 21
  • Мнения: 274
След 30тата годишниона е някак си притеснително да се движиш с градски транспорт. Не ми обяснявайте сега, че трамваят спирал точно под офиса ви...Знаем Simple Smile

# 22
  • Мнения: 9 865
Една хубава случка: Веднъж пътувах в трамвай, не помня вече кой номер беше, на една от спирките се качиха доста хора и местата в трамвая се запълниха. Един възрастен, спретнат старец с бомбе застана до моята седалка и в този момент реших да му отстъпя мястото си. Нямаше да слизам скоро, но той беше поне на 70 години и изглеждаше изморен. Когато станах и му кимнах да седне, той толкова настоятелно ме върна обратно на мястото ми с думите, че за него било удоволствие да ми кавалерства и да стои до такава красива млада дама (красива? че и дама?!) като мен. Почувствах се поласкана, наистина. Старецът беше съвсем наред, дори миришеше на някакъв одеколон, не на вкиснато и така... Слязохме на една и съща спирка и през цялото време той не желаеше дама да му отстъпва мястото си.
Случката е за намигване, не е еталон или ежедневие. Simple Smile

# 23
  • София
  • Мнения: 38 530
Прекрасна случка. Аз пък, докато бях бременна често пътувах от Попа до Гарибалди. Трамвая редовно беше почти празен, но всички места запълнени от възрастни хора, които много рядко са ми отстъпвали.

# 24
  • Sofia
  • Мнения: 179
Въобще не искам да го помирисвам този градски транспорт, пълен с малки, големи, пораснали и остаряли олигофрени!

Няколко пъти ми се е налагало да го ползвам докато бях бременна - в напраднала бременност, бях от "тежките", които е трудно да не забележиш. Познайте, дали някой, някога ми е отстъпвал - мдаа, прави сте - НИКОЙ НИКОГА.

А и както някой каза нагоре, след 30 е притеснително на да се блъскаш в тази кочина...

# 25
  • Tам през Атлантическия океан
  • Мнения: 7 120
Дам много е "обезпокоително" семейната кола да е една  Sunglasses Laughing



ССФ всеки член от семеството и е "моторизиран"   Wink

# 26
  • Мнения: 660
Ако се наложи да се возя и съм в състояние да мога да отстъпя място,ще го направя без да се     замисля,винаги ще помогна на нуждаещ се,но не такъв който само му се иска да е ...

# 27
  • Мнения: 581
 Отстъпвам само на майки с деца и бременни (и аз изключвам циганките), също и на инвалиди.На баби не отстъпвам откакто няколко се опитаха да ме избутат  и да седнат на място, което са освободили за мен, когато бях бременна.Понякога ставам на някой симпатичен дядо, който трудно се държи на крака.

# 28
  • Мнения: 817
Не ползвам градски транспорт. Но когато ползвах ,по време на бременността си, нито един възрастен господин или госпожа не ми е отстъпил мястото си. Те са тръгнали на разходка от единия до другия край на града и бистрят политика в автобусите, какво им дреме за мен, че съм в 8-мия месец и едвам се държа на краката си., нали съм млада, от какъв зор ще стават?! Grinning
Та, ако сега по някаква причина ми се наложи да се кача в автобус от градския транспорт, бих станала веднага на майка с дете, бременна жена и инвалид, на старец,който видимо не успява да се задържи на краката си, но не и на бабките с по ярко червило от моето и по "добри" в "бутането" с лакти от 15-годишните хлапета!

# 29
  • Мнения: 14 133
И аз така, независимо от етнос и възраст.  Peace

Общи условия

Активация на акаунт