Примерна схема на захранване (9)

  • 76 610
  • 596
  •   2
Отговори
# 75
  • Мнения: 2 645

Ама Косе Босе е писала че може паралелно да се въвеждат каши и плодове. Това как се прави? В един ден и нова каша и нов плод ли?

Паралелно с кашите (един, два или три вида) се въвежда нов зеленчук или плод.
Идеята е основните видове каши да се изредят за около 3-4 седмици.
В това време се предлагат и други нови храни отделно от кашата, но разнообразието им не е приоритет.

Един общ пример:
7 дни каша от елда --> после 5 дни ябълка --> едновременно с въвеждането на ябълката се предлага елдата, с която стомахчето продължава да свиква т.е. елда с ябълка --> после 5-7 дни царевичен грис или нишесте (с ябълка или друг въведен плод преди елдата) --> после 3-7 дни банан --> после 3-7 дни пъпеш или 5-7 дни каша от просо, овес и т.н.

Вместо нови плодове (които дават възможност за по-разнообразни комбинации каша+плод) може да се включват нови зеленчуци между някоя от кашите (които обогатяват обедното меню, особено ако целта е да се използват сезонните зеленчуци).

Косе Босе е писала че е добре да се вкарват храни от една група. Та ако започна с овесена каша и след това продължа с елда и грис, няма ли да отложа много месото.  ама пък ако започна и с месото, няма ли да закъснея много с глутена?

Понеже захранването оправдано върви бавно и предпазливо, няма как съвсем директно да се прилага препоръката за серия от храни. Единият вариант е да се продължи с месо и да се въведат 2 вида месо за 2 седмици например. Края на 8 м. остава за глутена. Но това означава, че първите плодове и другите каши се отлагат и детенцето ще бъде основно на зеленчуци+месо, оризова каша и круша до 9 м. Другият вариант е да се въведе още един вид каша (напр. елда) и два плода за около 2 седмици (7 дни каша + 4-5 дни плод + 4-5 дни плод). Или две каши (елда и/или царевица и/или просо) и един плод. После се започва с първия вид месо на 8 м. 3 седмици, втория вид месо остава за 9 м. На 9 м. 1 седмица се започва глутена, не е късно в конкретния случай.

Дните за въвеждане може да се скъсят и да се вмъкне още някоя храна, но след като детенцето е с чувствително стомахче - няма смисъл да се вкарват нови неща за 3 дни например.

Не е задължително съвсем стриктно да се спазват правилото за серия от храни. Достатъчно е да се знае каква е логиката и съответно каква е връзката със специфичната детска физиология и защо все пак е необходима предпазливост. Оттам нататък захранването "се скроява" спрямо самото детенце.


Благодаря ти Косе Босе  Hug много  Hug
Тъй като следващата седмица заминаваме на ваканция и не ми се иска да рискувам с въвеждането на елда-та, която вече веднъж даде реакция. В същото време не искам и да спирам със захранването, то мисля да направя първия вариант който предлагаш. Почти няма случаи (поне аз не съм срещала) на алергии към белтъка на пуешкото месо, та мисля да захраня с пуйка+тиква на Хип, и може би пиле след това?
В четвъртък ще дам ябълка за да мога да разнообразя и от вторник започвам с месото.

Моля те КБ, кажи за еднокомпонентните пюрета срещу многокомпонентните. С колко лъжички да започна от месното пюре в което има само 8 -12 % месо?

"Разбира се, има връзка между стимулирането на дъвкателните способности и развитието на речевите умения, но това не е определящо." - това не съм го срещала - може ли да дадеш по вече инфо ако имаш събрано по темата, стана ми интересно.

Косе Босе, благодаря още веднъж за отзивчивостта, времето и усилията които полагаш да помогнеш на прохождащите в тази сложна област Захранване   bouquet


"

# 76
  • Мнения: 277
аз не успявам да включа закуска засега. попара не харесва, кус кус не харесва (и ние имаме звездичките на плазмон), понякога давам по половин банан или 2-3 зрънца грозде. само иска да суче и по цяла нощ го прави. леко е настинал сега или още зъби ли растат, но явно ще отложа закуската и аз за по - натам, щом не е проблем. но ще я предлагам все пак по малко

# 77
  • Мнения: 695
Момичета, моля посъветвайте ме какво количество зеленчуково пюре да давам на малката при положение, че съм захранила преди 10 дена, давам пюре към 11-12 часа между кърменията, не искам да замествам кърмене, но малката много харесва пюрето и всеки път аз прекъсвам храненето когато изяде около 50-60 гр (половин бурканче на Хип). Според вас колко най-много мога да й дам?

Имам и въпрос към Косе Босе: мога ли да въведа ориза с пюре (например тиква с ориз?) Ако да, колко дни трябва да давам пюрето, за да считам ориза за въведен? 

# 78
  • Мнения: 2 111
Аз още не съм въвела закуска,защото със сиренето вървим доста бавно-яде само по 4-5 трохички,страх ме е с тази АБКМ,забелязвам че се зачервява около устата докато го яде.Съмнявам се да й хареса попарата .А за кус кус тук търсих на Плазмон,но никъде няма и сигурно и от него няма скоро да давам,защото иска само идеално пасирано.

# 79
  • Мнения: 384
Косе Босе, много благодаря Hug Пъпките май наистина не бяха от пащърнака, защото бяха само по открити места. По-вероятно е някое насекомо да го е налазило. След няколко дни ще му дам отново пащърнак и ще съм сигурна. До момента не е реагирал алергично на нито един зеленчук.

# 80
  • Мнения: 1 449
Имам и въпрос към Косе Босе: мога ли да въведа ориза с пюре (например тиква с ориз?) Ако да, колко дни трябва да давам пюрето, за да считам ориза за въведен? 

Оризът може да се въведе с пюре: като ориз, като оризово нишесте, като оризов грис.

В случая се въвежда като всеки нов продукт: 3-5 дни. Понеже в пюре не е преобладаващ като количество, няколко дни са достатъчни. Оризовата каша е добре да се въведе за малко повече време, например поне 7 дни, тя все пак е изцяло или почти изцяло на оризова основа и се достигат по-големи количества.



мисля да захраня с пуйка+тиква на Хип, и може би пиле след това?
кажи за еднокомпонентните пюрета срещу многокомпонентните.
С колко лъжички да започна от месното пюре в което има само 8 -12 % месо?

"Разбира се, има връзка между стимулирането на дъвкателните способности и развитието на речевите умения, но това не е определящо." - това не съм го срещала - може ли да дадеш по вече инфо ако имаш събрано по темата, стана ми интересно.

Пилешкото като втори вид месо

Пилешкото става и за първи вид месо – така че спокойно може след пуешкото.

Пилешкото не се препоръчва като първо/второ месо в два случая:
- В единия случай се счита за алерген - това се коментира като препоръка на алерголози най-вече тук във форума. Но това се отнася само за алергични деца, които са на някакъв вид диета. В общия случай си остава подходящо за първи/втори вид месо.
- Другият случай е когато пилешкото е от бройлер - иначе от детска храна или био е ок. Това е информация от някои схеми на захранване, когато се прави сравнение на предимствата и недостатъците на домашната и готовата детска храна.


Начин за въвеждане на месо

Според мен е напълно валидно правилото 'малко по малко'. Например 3-4 лъжички първия ден, 1/3 от бурканчето втория ден, 2/3 през третия ден, после цяло пюре през ден, на по-късен етап може всеки ден месно пюре или отново през ден. По-бавно въвеждане на първите количества също е разумно. Ако се предлага готово пюре, зависи как най-удобно ще се раздели бурканчето.

Не виждам логика да се дава наведнъж цяло месно пюре с аргумента, че месото е малко – тези 8-10-12% от общото количество са пълната доза нов продукт. Повече от 15-20 г не се дават след успешно въвеждане на месото, това си остава постоянното количество за първия месец, защо да се вкарват наведнъж... Отделно е въпросът, че месото съвсем не е малко, зависи какви препоръки се гледат и колко често се предлага месо според възрастта.

Еднокомпонентните пюрета срещу многокомпонентните – какво по-точно?


Връзката дъвкане-говор

Идеята е, че чрез дъвкателните умения се тренират няколко групи мускули, които са свързани с функционирането на речево-двигателния апарат. Например начинът на хранене според възрастта стимулира движенията и правилното позициониране на езика - оттам произнасянето на звуци и на групи от звуци.

Конкретна статия или сайт нямам под ръка в момента, предполагам ще излязат материали, ако се зададат критерии за търсене като ‘логопед, дъвкане, говор’. Преди години тук някъде съществуваше специална тема за консултации с логопеди, там също имаше информация, макар и насочена към дечица с изявени проблеми.

# 81
# 82
  • Варна
  • Мнения: 1 023
Косе Босе имам един въпрос:Мога ли да давам месно пюре всеки ден,защото хемоглобина ни е 94,не ми се дава Малтофер.Захраних го с месно пюре на 6м. и 15 дена.В момента си изяжда цяло бурканче от 190гр. на обед.Благодаря предварително.

# 83
  • Мнения: 15
Косе Босе, би ли отговорила на следните въпроси?
1. Каква част от дневния прием на зърнени храни може да бъдат пълнозърнести продукти (овесени ядки, просо, елда, кафяв ориз и др.)
2. Може ли да се предлага пълнозърнест хляб без мая (т.е. само от брашно и вода). Може ли да се усвоят минералите и витамините, ако се накисне пълнозърнестото брашно за около 24 часа (на принципа на пълнозърнестите каши) и след това при замесването на тестото да се добави бяло рафинирано брашно?
3. Проблем ли е да се предлага само пилишко филе (био) и евентуално риба, тъй като не намирам друг вид месо с гараниран произход.
Благодаря ти предварително!

# 84
  • В центъра на моретата
  • Мнения: 1 714
Здравейте, имам и аз няколко въпроса:
От около седмица давам козе сирине, колкото половин кибритена кутийя, както и  въвеждам и краве сирине, като съм достигнала до 2 бобени зърна. Краве масло слагам, колкото 1/3 или 1/2 чаена лъжичка.
Та въпросите ми са:  1. Какво количество е необходимо да давам от кравето и козето сирине, както и кравето масло? Давам ги всеки ден по веднъж - това достатъчно ли е? Педиатърката каза сиринето да е колкота кибритена кутийка - такова количество ли да поддържам на  ден или по-малко, както и веднъж на ден ли да се дава или разделено на 2 приема (Сутрин за закуска давам попара или овесени ядки, в които слагам от сиринето и кравето масло)?
  2. Относно месото - предстои ми въвеждане на агнешко и телешко и тъй като го приготвям аз, интересува ме какво месо да купя - бонфиле или от друго?

# 85
  • Мнения: 277
в момента никола яде в 18ч каша с плод (50/50 обикновено), направена с кърма, макс 180гр общо. до 30-40 минути след това кърмя
следващото ядене е в 8.30-9 само кърма и заспива до 30-40 минути след това. но после настава едно будене на 2 часа в най-добрия случай и напоследък не мога да го залъжа с биберон или вода. иска кърмене. понякога е на 15 минути до сутринта

дали не е време да му давам по - калорична храна в 18ч или пък малко каша вечерта, макар че не знам дали ще иска да яде с лъжица по това време

може отговорът на спането да не е в храната, разбира се. но аз почвам да го търся, че съм адски непродуктивна на работа

# 86
  • Варна
  • Мнения: 1 180
Ние днес правихме тест за АБКМ и излезе положителен  Sad Затова  засега ще изчакам с въвеждането на яйцето, рибата и всекакви цитросови плодове.  Искам да питам дали в кисела има белтък ?

# 87
  • София
  • Мнения: 51
Мерси,много Косе Босе,а как да съхраня целина корен,и листата в хладилник или в фризер четох някаде ,но немога да го намеря и мога ли да слагам кервис на малката.Благодарности,че отделяш време за нас  bouquet

# 88
  • София
  • Мнения: 51
Още един въпрос,взех царевично олио , но незнам как да го дам на малката четох ,че нетрябва да се загрява тогава подобре да взема друго до сега сме със зехтин,но мисе иска да го сменя или да го редувам с нещо.Сутрин и давам масло на обяд зехтин достатачно ли е за мазнините на ден нещо несам много в час с тях.

# 89
  • Мнения: 2 645
[Еднокомпонентните пюрета срещу многокомпонентните – какво по-точно?


[

Благодаря ти Косе Босе   bouquet

Имах впредвид даването на нова храна заедно с друга. Примерно от днес започнах да давам ябълка. Въвеждам я с Хип-ско пюре морков  и ябълка (25%) и тъй като морков ядем от по вече от месец, днес му дадох 1/4 от пюрето - тоест 8 мл ябълка, което е еквивалент на 2-3 лъжички чиста ябълка. За месото не съм си мислела че трябва да се дава много като количество, но все пак в 2-3 лъжички готова смес от многокомпонентно пюре има много малко колиество от новия продукт.

Добре след 5 дни започвам пуйка + тиква, след това и пиле.

Чушката как я въвеждате? Не намерих пюре от чушка на пазара.

Косе Босе, а какво се счита за балансирано хранене? Всеки ден различен зеленчук, еднокомпонентен или повтарянето на вече въведени храни за да се доприемат (май няма такава дума)?

А до кога всяко хранене трябва да съдържа и мляко (в нашия случай кърма)? Аз цедя до като съм на работа, ама майка ми която гледа детето казва че то не испива вече по вече от 250 мл през деня? Вода не пие.

Общи условия

Активация на акаунт