Работна тема "Детските площадки в България"

  • 27 795
  • 374
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 5 278
Момичета,свързах се с тази журналистка във Фокус,каза че ще отразява акцията и помоли някой от сдружението да се свърже с нея на имейл dididocheva@abv.bg.
Аз да попитам за отвореното писмо - видях в другата тема,че е готово,от кой мога да го получа? Лошото е,че децата са болни и няма кой да ги гледа,така че пак няма да имам много време.
Между другото всички писма в различните общини заедно ли ще се пускат ?

# 16
  • Мнения: 30
Записвам се и аз .
ЗА пушенето да кажа,че въпреки,че съм непушач,не мисля,че е чак такъв проблем,че майките пушат,ако е на открито,но е ГОЛЯМ проблем,че хвърлят фасовете си там,където децата играят. Честно да ви кажа,че както сме се захванали с това да накараме съответните органи да оправят площадките,така трябва да направим нещо и за това ние самите да поддържаме това ,което имаме. Защото в Плевен мога да твърдя,че се изградиха доста площадки,макар и да не отговарят на всички изисквания,но много от тях са разсипани,по другите е пълно с боклуци,въпреки че има кошчета в близост. Просто трябва и ние да се замислим за действията си,а не само да мрънкаме,че този и онзи не си били свършили работата,че било мръсно.Ами няма  как да е чисто като всеки си хвърли фасчето където му дойде."Хайде,то моя фас няма да замърси толкова" Да,но фас по фас... Затова мисля,че трябва да работим и в тази посока - да агитираме родителите да се държат отговорно към децата си и средата,в която растат и играят.
За отразяването в медиите аз също съм намерила съмишленик в лицето на една журналистка в Агенция Фокус (бях писала и преди за това),мисля че ще е от полза.
А,и друго,за което се сещам - можем ли ние по някакъв начин да апелираме към фирмите,които продават и произвеждат такива детски съоръжения да дарят или поне да правят отстъпки при закупуването от Общините на такива съоръжения за обществено ползване?

Абсолютно съм съгласна. Логиката "Хайде,то моя боклук няма да замърси толкова" е много порочна, затова пък често се изтъква като вярна Shocked

# 17
  • Мнения: 5 401
Ани, да вземем да те излъчим като координатор! Нека ти е зле.  Mr. Green  Hug

Djina, Ако Ани се навие за координатор, тя би трябвало да се свърже с Агенция Фокус. Писмото ще ти го изпратим на мейла - аз само му оправих външния вид, не разбрах дали някой е работил върху текста.  newsm78

... Между другото всички писма в различните общини заедно ли ще се пускат ?

Мисля че не, защото проблема с НДК ще забави и Плевен, и Овча купел, където вече имате готови становища.

# 18
  • София
  • Мнения: 2 708
Ровейки се за инфо за детските заведения и неприключилите ремонти попаднах на това, може да ви е от полза. СЪВЕТ ЗА УПРАВЛЕНИЕ НА СПЕЦИАЛИЗИРАНИЯ ОБЩИНСКИ ПРИВАТИЗАЦИОНЕН ФОНД - СУСОПФ. Става въпрос за финансиране на разни неща, но и за ремонти на детски площадки, формулирано е така "Подобряване сигурността и възстановяване на градската паркова среда, детски площадки и съоръжения, изпълнение на екопроекти"

# 19
  • Мнения: 2 190
Страхотна тема, искам да помогна. Ето някои идеи и въпроси:

1. Да се забрани разхождането на кучета в детските площадки и детски градини. И сега по закон "кучкарите" трябва да почистват л..ната на своите любимци, но аз не съм видяла някой да го прави. Намордник и постоянно държане на каишка са рядкост.

2. Да има приети и задължителни правила за безопасност на съоръженията. Хайде да преброим има ли люлки, които са оградени. Не искам никога вече да виждам малко дете ударено от желязна люлка по главата.  #2gunfire

3. Един въпрос. До блока искаме с наши средства да изградим детска площадка. Имаме ли право на това?



# 20
  • Мнения: 5 401
biborana, добре дошла!

Ако не се лъжа в момента е разрешено кучетата да се разхождат само по специално обозначени алеи. Естествено повечето стопани не са съвестни, а общината май няма хора, които да глобяват и да следят за спазването на наредбите. Затова искането ни за затворени детски площадки би трябвало да елиминира този проблем не само с домашните животни, но и с уличните.  Peace

За правилата за безопасност - да, ще се борим да се внедрят и у нас европейските стандарти за безопасност, които в момента били само препоръчителни.  ooooh!

На въпроса ти не съм в състояние да отговоря за съжаление. Надявам се да ви разрешат.  Hug

# 21
  • Мнения: 4 970
биборана, с две думи- ако искате да спазите изискванията Crazy, по закон нямате право да изграждате сами детска площадка.Трябват куп разрешителни , приемане от "компетентни" органи и т.н.......абсурди ooooh!
Так  че- не се захващай с нормативната уредба.Просто няма смисъл.Направете си площадка и без сертификат и "лиценз" от компетентните, и си я стопанисвайет и ползвайте със здраве.Вижте само как стои въпроса със земята Thinking
По-късно ще поровя за  нормативната уредба, където  е написано това, но- пак ти казвам,точно в тази си кауза не е момента да  бъдете изрядни според абсурдния праилник, който  никой  не спазва.
Успех!
(П.С.За кой квартал говориш?)

# 22
  • Мнения: 2 190
Бръмбазела, за кучетата може и да е забранено, но не се спазва. Общината да сложи табели - тогава при спор с кучкарите ще е по-лесно. Сега казват къде пише, че е забранено. Определено не разхождам дете с набор закони под мишница.

Освен това в събота и неделя си разхождат кучетата в детските градини, защото им е по-лесно. И отказват да ги напуснат - къде пишело, че нямат право. Като попитам защо не чистят изпражненията - ме прехвърлят към бездомните кучета. Абе, правя забележки, но чуваемост никаква. Затова си мисля, че табели със забрана, може и да намалят посещенията на кучета.

Ако имаше работещи контролни органи, бих предложила и солени глоби за кражба на пясък от пясъчниците, но няма да издребнявам. Невероятно, но факт, преди време бяхме купили около 1 т пясък за една площадка, вечер по тъмно съседи си пълнеха кофите за ремонтчета. И дори смятаха, че са в правото си - нали пясъкът е от общината.

Като говорим за площадките побеснявам.

биборана, с две думи- ако искате да спазите изискванията Crazy, по закон нямате право да изграждате сами детска площадка.Трябват куп разрешителни , приемане от "компетентни" органи и т.н.......абсурди ooooh!
Така че- не се захващай с нормативната уредба.Просто няма смисъл.Направете си площадка и без сертификат и "лиценз" от компетентните, и си я стопанисвайте и ползвайте със здраве.Вижте само как стои въпроса със земята Thinking
По-късно ще поровя за  нормативната уредба, където  е написано това, но- пак ти казвам,точно в тази си кауза не е момента да  бъдете изрядни според абсурдния правилник, който  никой  не спазва.
Успех!
(П.С.За кой квартал говориш?)

Ние ще изградим площадката без да искаме разрешение - мястото е апетитно и общината няма да разреши, защото ние няма как да я мотивираме с допълнителни финансови бонуси. Интересува ме по-скоро, могат ли да я разрушат и на какви наказания подлежим. Искаме да запазим малкото останал въздух и пространство за децата. Засега няма да пиша къде е от предпазливост и суеверие. Като стане факт ще напиша.

# 23
  • Мнения: 4 970
Не знам каква площ от апетитното място искате да усвоите Wink.явно не е прилежавщо към блока ви, и не сте собственици на земята.Провери в кадастралния план на София за какво е отредено въпросното място( всяко си има предназначение- било за зелени площи, спортна площадка, ДЗ и т.н.....)

# 24
  • Мнения: 5 401
biborana, всичко, което казваш ми е до болка познато и за всички от нас е ежедневие!  Peace Забранителни табели не е никакъв проблем да изискваме, но пак опираме до съвестта и възпитанието на съгражданите ни. Всеки си мисли, че е в правото си и дърпа към себе си, но за миг не се замисля и не се поставя на мястото на отсрещната страна. Аз лично поздравявам всеки кучкар, който прибира изпражненията на любимеца си и за пример давам пясъчниците и замърсената градска среда. По същия начин поздравявам и непознати кърмачки, но това е защото съм сектантка, така да се каже.

# 25
  • Мнения: 2 190
Велмар, мястото е до блока. Блокът е 12 етажа и не знам колко метра е околоблоковото пространство. Вероятно част от площадката ще попада извън тази зона.

В момента има голяма празна площ и мисля, че няма специално предназначение. Но се обсъжда нов план, според който на 1 м от блока трябва да има подземен паркинг. Това нарушава някои разпоредби и е подадена съответна жалба. Детската площадка е допълнителна идея. Иначе от другата страна си имаме площадка и я поддържаме.

# 26
  • Мнения: 5 278
Табелите и огражденията на площадките съшо са сред изискванията за безопасност,каоито за съжаление в момента са само препоръчалителни и никой не може да накара общината да ги спазва.
Аз се чудя обаче не трябва ли Общините да изискват от фирмите,които получават пари от бюджета за изграждане на такива площадки да се съобразяват с тези изисквания. Все си мисля,че трбва да се вдигне по-голям шум,за да има ефект.

# 27
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 501
За идеята за конкретната площадка до 12 ет. блок е редно най-малкото да проверите чия собственост е земята - ами ако е частна, а не общинска? Ако е общинска да се провери в общината предназначението на терена.

В темата, към която Елеиа беше дала линк в "инициативи" имаше препратки към нормативната уредба, дори мисля е коментирано нещо подобно. Може да се копне и тук линка, ако прецените.

# 28
  • Мнения: 2 190
мама Сання,

земята е общинска и в момента е зелена площ - де юре според действащия план и неподдържана поляна де факто.
Всъщност човек от блока иска да направи дарение за закупуване на съвременни съоражения за детска площадка. Не знам защо иска да го направи, но .  Hug Разходите за монтаж и ако недостига някаква сума ще се поемат от общите пари на входа. т.е от всички живеещи. Идеята е да се монтират съвременни и безопасни съоражения, които да се ползват от всички деца в района. До блока има детска градина и училище и много деца минават от там. 

Иначе общината искаше да направи поредната сграда на мястото на съществуващата детска площадка и да изсече дърветата в района. Не знам колко жалби сме пуснали през последните 15 години, за да запазим тази площадка.

Просто искаме да има добра среда за живеене. Не искам да спамя темата, но ние влагаме и време и средства за целта. Правим го, защото така ни харесва

# 29
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 501
Биборана, идеята е чудесна и дано бързо я осъществите Hug! Съветите ми са с оглед на това да предотвратите възможни бъдещи проблеми. Ето имате яснота, че собствеността е общинска т.е. евентуални претенции на частен собственик не влизат в сметките. беше споменала нещо за паркинг, та затова ми хрумна  Успех!

Общи условия

Активация на акаунт