Моля за съвет - ХАПЕ другите деца

  • 3 200
  • 31
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 308
   Според мен е нормално майките на другите деца да странят и да предпазват децата си. Ако моето дете е в близост до такова, което проявява някаква агресия, сигурно ще се стремя да избягвам другото дете. Не само заради това, че ще го ухапе, но защото не искам детето ми да прихване същия модел на поведение. Сложно е наистина. Пробвай да кажеш на детето, че няма да излизате на площадката при другите деца, а ще си играе сам, защото хапе. Пробвай и ти да го ухапеш, но ако бях аз, точно от това показно не знам, дали щеше да има ефект, защото надали ще мога да я ухапя силно.    Grinning

# 16
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 391
За щастия синът ми никога не е хапал,но ще следя темата,защото ако малката започне да го прави да съм подготвена Wink

# 17
  • София
  • Мнения: 437
Това с докато се ожени ми допадна.
Първо да повторя отново - моето дете хапе, когато друго дете прояви някаква агресия към него. В никакъв случай не е самоцелно.
Ето пример от вчера: играе си той с една количка. Пристига наша приятелка, също агресивна, но не хапе, бие се. Тя започва да дърпа неистово количката, нашия я държи, не я пуска. Другото дете се вкопчва в ръцете му, за да му я вземе и започва да издава едни истерично-ръмжащи звуци. Моето дете се опитва да я ухапе, за да пусне количката. Това са ситуациите - детето не хапе ей така, както вие сте ме разбрали навярно.
Не се бие - той хапе.
Tincheto 78, аз много неща съм пробвала и продължавам да говоря, обяснявам, наказвам. Около нас всички деца проявяват агресия в някаква степен. Просто тя се изразява по различен начин.
Доскоро моето дете беше битото по градинките, сега нещата започват да се променят.

# 18
  • Мнения: 5 401
heart, след като четеш Додсън, проблава ли си техниката "отразяване на чувствата", както и "изнасяне" (от "Инатът на детето"). Наскоро се опитах да ги обясня криво ляво:


...
Това, което съм виждала в действие и съм чела, е т. нар. "техниката на изнасяне" - когато детето сгафи, майката го отдръпва веднага от децата и взема играчката от ръката му. Обяснява му, че щом се държи така лошо с другите деца (не казва "ти си лош", а "постъпката ти е лоша") няма повече да играе и ще го прибере вкъщи. Тук, обаче, идва момента, в който детето започва да "работи" майка си със жален хленч, изразяващ "искам при децата". Майката не трябва да отстъпва, защото всяко действие си има последствие и за детето е необходимо да разбере, че то отговаря за постъпките си. Разбира се, зависи от възрастта на детето! И още нещо - детето трябва да е спокойно, а не да плаче или да се тресе от истерия, за да може да чуе майка си - доказано е, че разстроеното дете не чува никакви обяснения, а повишаването на тона му влияе още по-зле.

Другата техника е "отразяване на чувствата". Тя се използва при всички случаи на гневни изблици от страна на детето. Майката кляка, за да се изравни с детето и гледайки го право в очите му говори: "Зная, че си ядосан, защото искаш да си играеш с колата, а детето не ти я дава. Разбирам чувствата ти и аз на твое място бих се ядосала. Играчката е много хубава и предполагам, че много искаш да я вземеш и т.н. Но, знаеш ли, не е нужно да удариш, за да я получиш. Можеш да я поискаш или да изчакаш детето да се наиграе и тогава да я вземеш..." Изразявайки чувствата на детето, то е наясно, че майка му го разбира и иска да му помогне! Лека-полека то се успокоява, а с времето нещата се подобряват...

# 19
  • ....от ляво до десния завой...
  • Мнения: 273
Аз бях изпохапала децата, като бях в първи клас. Мама, милата, направо си умряла от срам на родителската среща, на която повдигнали въпроса другите родители.... Rolling Eyes
Явно всички деца хапят - някакъв защитен спрямо околния свят рефлекс е това. Просто рискове на растежа! Понякога проявената спрямо детето агресия /съветите - ти да я охапеш имам впредвид/ може да отключи още по-голяма агресия! Трябва да я охапе друго дете, както е станало с детето на една майка писала по-горе и това може би ще я откаже?! Rolling Eyes По-лесно ще и бъде да възприеме проявата на агресия спрямо нея от човече като нея. Проявата на агресия от страна на майката, дори с добро намерение, може да се възприеме от детето като сигнал, че не го обича, не го иска, че иска да го нарани и отблъсне, а не това се цели в случая.....и може да доведе до травмиращи последици в детската психика! В тая вразка мисля, че майката не е най-подходящия "лечител" в случая на констатираната от нея агресия у детето и - то е много малко да разбере от дума, но достатъчно голямо да различава проявите на отношение спрямо него!
Просто бъди търпелива, това е моя съвет!
~~

# 20
  • Мнения: 308
Доскоро моето дете беше битото по градинките, сега нещата започват да се променят.

   Това имах предвид. Явно на детето му е писнало да бъде бито и е решило, че трябва да отвърне. Май всяко дете минава през такъв период. Просто се чудя, дали ако детето не е в такава среда на биещи деца, пак ще се прояви агресия?

# 21
  • София
  • Мнения: 437
Бръмби, специално за техниката на отрязяване съм я прилагала в други ситуации, на тръшкане, и понякога е имало ефект. Тук явно вече съм много ядосана и не съм действала по този начин, макар че наистина това, което ти си написала, ми звучи адски правилно. Техниката с моменталното прибиране вкъщи я правя от днес. Просто предишните два дни не е хапал никое дете. То и днес не ухапа, но за малко щеше...
sindarella, и на мен не ми се иска да го ухапя, на мнение съм, че не е най-правилният подход. Ще го пазя като много краен вариант. Много добре си ги казала нещата - ще се постарая да бъда по-търпелива. Притеснението ми е за детската ясла и там как биха реагирали лелките, или родителите...
Tincheto 78, твоето детенце е още много малко. Всички деца минават през различни периоди на развитие, като агресията, биенето, налагането и тръшкането са неизменна част от тяхното развитие. Според мен, среда на неагресивни деца няма, освен ако не събираш може би детето с негови връстници, а винаги с много по-малки, които не разбират още.

# 22
  • Мнения: 5 401
Пак по Додсън:

Освен чувствата на Венци, можеш да отразяваш и твоите - така му показваш, че и ти си човек, който може да сгреши и да попадне под емоционално въздействие.  Peace Например: "Венци, мама много се ядоса, защото това детенце го заболя от ухапването. На мама й става мъчно и затова е сърдита..."

Също можеш да изнасяш и себе си от бойното поле, а не само него - "Мама ще отиде в другата стая докато се успокои и след малко ще дойде при теб."

Важен момент е и да не му натякваш "защо ухапа Иванчо, защо удряш, защо чупиш и т.н.", за да не влияеш негативно върху представа му за себе си.

Не забравяй да го гушнеш и да го увериш, че много го обичаш след като и двамата сте се успокоили.  Simple Smile

# 23
  • Мнения: 2 960
В книгата -"Моето бебе от 1 ден до 3 години "-  по точно книга първа на Ан Бакюс категорично е написано ,че до две годишна възраст децата хапят и това е в рамките на нормалното.НО СЕ ОБРЪЩА ВНИМАНИЕ ,че В НИКАКЪВ СЛУЧАЙ не трябва на хапането-родителят да отвръща по същия начин.Според авторката това е огромна грешка.

# 24
  • Мнения: 982
В книгата -"Моето бебе от 1 ден до 3 години "-  по точно книга първа на Ан Бакюс категорично е написано ,че до две годишна възраст децата хапят и това е в рамките на нормалното.НО СЕ ОБРЪЩА ВНИМАНИЕ ,че В НИКАКЪВ СЛУЧАЙ не трябва на хапането-родителят да отвръща по същия начин.Според авторката това е огромна грешка.

Явно различните автори имат различно виждане.
Додсън ли съветваше обратното?

# 25
  • Мнения: 550


Мамими, колко време продължи този период при вас?

Този период продължи около 6-7 месеца,горе ,долу на възрастта ,на която сте и вие.

# 26
  • Мнения: 3 695
heart, има ли промяна при вас?

Питам, защото моето дете (1 г.9 м.) е на ясла едва втора седмица и днес ми казаха, че ухапала 2 деца. Sad Направо ми призля като ми казаха.  Confused Обяснявам, обяснявам, но не мога да разбера има ли отвзук отсреща.
Като сме по градинките внимвам да не взема на децата играчките, да не направи нещо на някое (не че се случва често), но така в яслата не знам какво мога да направя. А вкъщи нито сме я удряли някога по по дупето, нито през ръцете, както доста родители практикуват.
Помогнете и на мен със съвети! Praynig

# 27
  • Мнения: 1 425
И моя син е така - хапе и се бие и това е откакто ходи на ясла. Просто за мен това е един от периодите. Напоследък забелязвам, че все по рядко се оплакват от него. Надявам се скоро да отшуми и този период и при вас ще стане така.

# 28
  • София
  • Мнения: 437
Ето ме!
tini-mini, от почти две седмици насам даже не се е и пробвал да хапе. Аз всеки ден питам в яслата дали е имало някакви конфронтации с децата, отговорът винаги е отрицателен. Което мен може само да ме радва. Иначе изрично съм ги предупредила, че може и да ухапе някое дете и да го имат в предвид.
Тини, при всички положения може би трябва персонала да ти помогне с предоляването на този проблем, защото те са там. Обясненията и наказанията трябва да се прилагат веднага след ухапването. Ти колкото и да й обясняваш вкъщи, не знам дали би имало смисъл.
Аз минах през всякакви ситуации с Венцислав - говорене, наказание като прибиране да не е с децата, каране, дори пошляпване. Но при всяко дете е различно.
Хапането е някакъв израз на емоции, дори понякога са положителни. Но при всички положения наистина е период и отминава. Моят съвет е да не се вманиачавате, както направих аз. Аз направо се поболях... И то може би заради отношението на околните.

Хайде стискам палци и при вас скоро да отшуми.



# 29
  • София
  • Мнения: 38 515
Да споделя и аз моя опит. Не помня кога Габи почна да хапе /сигурно като е открила че има зъби/, но продължи до 3тия и рожден ден. Не е ходиля на ясла, тръгна на градина на 2,9.
И там учителките нещо направиха и тя спря.

Освен това ме побийваше, като се върна от работа и след това ме ухапваше, докато и мия дупето.
Естествената ми реакция беше да я зашлевя по голия гъз.
Освен това съм и говорила много пъти. Но полза нямаше. Просто отмина.
Хич не си слагайте на сърце мнението на околните - "Вашия звяр ухапа моето ангелче".

Общи условия

Активация на акаунт