Момичета, имам 2-3 въпроса на които не мога да намеря отговор, дано някой тук знае повече.

- В България признават ли се годините университет, като трудов стаж?
- Някой вадил ли е някакъв документ от НОИ, който ( евентуално) си е пренесъл в страната, в която живее, за да му се  признаят годините? 
- Къде могат да се намерят двустранните споразумения за признаване на годините трудов стаж м/у страните членки на ЕС?

- Признават се, но трябваше да си платиш някакви осигуровки, и ти се признаваха 2 години за 1.

- Да, свекър ми си беше вадил, признаха му го като стаж (става дума за Испания, да поясня), но не и като право на изплащане на пенсия за този стаж в Испания. Т.е. ако имаш 15 год.стаж в България и 15 год.стаж в друга страна, за 15-те години в Бг си получаваш полагащия ти се размер пенсия в бг лева, изчислена по бг закони. Имаш право, разбира се, да си я прехвърлиш и получаваш в чужбина, но пък мизерната бг пенсия, обърната в евро, изглежда още по-малка. Confused За останалите Х-на брой отработени години в другата страна, също си получаваш полагащата ти се пенсия, изчислена по техните закони.

- Идея нямам. Дори не знам дали има такова споразумение, което да важи за целия ЕС. Специално за Испания, тя си има сключени спогодби с България, и трябва само доста четене на закони и разпоредби Tired ooooh!.