Halloween

  • 5 954
  • 22
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 803
Не го празнува. Имаме си наши празници, който трябва да се почитат, не съм чуждопоклоничка. И все пак ако има желание, не бих я спряла.

# 16
  • Мнения: 1 849
http://bg.wikipedia.org/wiki/Halloween

Просто споделям моето виждане по въпроса.
Гоненето на демони не е шега работа и не става с малко огън и танци.
Това, че е признат от Католическата църква е показателно как много езически обичаи са принесени в християнството и уж им е предадено ново значение.
Дори и толкова невинни този вид занимания могат да имат лоши последици за хората, колкото и да не го осъзнават.
В Библията е описано как Христос гонеше демони и то не беше с огън и музика Wink
Но всеки има своя избор...
Само споделих, не искам да бъде засегнат никой.

# 17
  • Bristol
  • Мнения: 9 364
Гоненето на демони не е шега работа и не става с малко огън и танци.
Ти пък, да не се върза  Laughing
Това, че е признат от Католическата църква е показателно как много езически обичаи са принесени в християнството и уж им е предадено ново значение.
От католиците може да е признат, но протестантите в Англия не се радват много на този празник, даже напротив, дразнят се. Основно се отбелязва от децата, повод да се маскират, да отидат на купон и да се натъпчат с бонбони за вечеря  Laughing Има много хора, които лепят бележка на вратата да не ги безпокоят тази вечер или просто не отварят. Други по задължение се зареждат с бонбони, трети от сърце искат да доставят удоволствие на децата, четвърти ... просто не са пораснали и може би никога няма да пораснат  Mr. Green Има и тинейджъри злоупотребяващи на този ден, затова и повече полицаи патрулират по улиците на 31-ви срещу 1-ви, а по радиото цял ден повтарят и молят гражданите, да спазват закона и реда, като се свечери  Twisted Evil Дали пък тези "зли духове" не са вътре в нас?! Wink

# 18
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Не го празнуваме... или по-точно щерката може да си импровизира нещо в курса по английски и до там. Някак не ми допада Helloween  Crossing Arms
По-скоро 01.11. честваме. Празник на нейното школо е.

# 19
  • Мнения: 515
Не че не ми харесва празника ,но предпочитам децата ми да знаят кои са будителите ни.Празник е и на нашето училище е.
Но не бих отказла примерно един карнавал ,но нека да е на друга дата ,не на 01,11

# 20
  • Мнения: 2 439
Тази година 31.10 е петък - края на работна седмица и край на месеца /радост за счетоводители, банкери и т.н./. Прибирате се уморени и на вратата се звъни с тази глупост "Лакомство или пакост". Не само че ще отпратя детенце без нищо, ами ако направи пакост, ще се разправям с родителите му. Аман от измишльотини.
Ние празнуваме Заговезни. Свекитата живеят на село, ходим почти всяко година - огньове, хамкане и т.н. Споменала съм, че Хелоуин е западния еквивалент на нашия обичай и толкова.
Денят на будителите се празнува вкъщи по различен начин и на децата е весело.

# 21
  • София
  • Мнения: 4 867
Денят на будителите се празнува вкъщи по различен начин и на децата е весело.

Би ли споделила как го празнувате?

Макар че децата ми не празнуват Хелоуин, не бих отпратила съседско дете, позвънило за бонбони.
Е, невероятна беше изненадата и радостта ми, когато преди две години в коледната сутрин чух деца да пеят коледарски песни пред портата. Облечени в народни носии, усмихнати, щедри на добри пожелания и скромни, когато стана дума за почерпка. Напълнихме им торбичките, но не толкова, колкото те напълниха сърцата ни.

# 22
  • Мнения: 168
Кукерските празници и Заговезни са пролетни празници и са свързани по-скоро с възраждането, с възкресението. Halloween е есенен празник и според мен е свързан със смъртта - преодоляването на страха от нея и почитта към мъртвите. Всички народи имат обичаи, свързани със смъртта - тя все пак е нещо изключително важно. За мен нашият аналог е Задушница, още повече, че по това време /вероятно не случайно смърта се отбелязва навсякъде наесен/ е най-голямата - Архангелова задушница.Денят на Будителите е нещо съвсем друго и според мен не е нужно да се противопоставя, само заради близостта на датите.
   В BRITANICA организират карнавали послучай Halloween, като запознаване с чужди култури, което струва ми се е много хубаво. Дъщеря ми естествено участва - правим костюми, фенери, като аз естествено обяснявам, че това не е наша традиция и нашият празник е друг. Тъй или иначе погледа към другите никога не е излишен. Не бих одобрила обаче, механичното му пренасяне - ей тъй за купона.

Общи условия

Активация на акаунт