Астрономия-интересувате ли се от нея

  • 38 885
  • 737
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 210
По NatGeo това лято гледах доста интересни филми за астрономията.
А колкото до физиката на елементарните частици, все ми се струва, че физиците по-скоро искат да получат нещо (Х-бозона), отколкото да знаят какво ще получат.   Joy

# 16
  • Мнения: 3 675
За какво им е този бозон, нова материя ли искат да създават?На мен по-скоро ми е интересно как ще пътува човек на дълги разстояния в космоса и дали за това може да се приложи теорията на Айнщайн за изкривяване на времето и пространството.Вярвате ли, че може да се пътува чрез космически червии /такива наистина съществуват/.Искам да знам защо човек, който е пътувал дълго време в космоса като се върне на земята, изглежда по-млад.Май имаше нещо такова, че ако се движиш със скорост близка до скоростта на светлината, изпреварваш времето, горе е бъдеще, а на земята това все още не се е случило.Сигурно разбирате, какво искам да кажа, може ли някой да ми го обясни.Май имаше нещо общо с теорията за относителността. Thinking

# 17
  • Мнения: 3 675
Ето, това е въпросната книга, за която говорих.Ако някой е чел,нека пише дали му е харесала

http://www.books.bg/book.php?ISBN=9547397214

http://www.books.bg/book.php?ISBN=9546561711

# 18
  • Варна
  • Мнения: 2 305
Не можеш да се върнеш по-млад, просто за теб времето тече по-бавно, когато се движиш бързо, отколкото за хората на Земята.

Едно стихче по повода:

Девойка живееше на име Сияйна,
със скорост свръхсветлинна потегли сама
в утрин омайна,
в посока незнайна
и върна се предната нощ у дома.

Такова пътуване е шанс да видиш бъдещето. Но ще унищожиш всички от настоящето си.

# 19
  • Мнения: 3 675
Много е хубаво.Може би си права, можеш да видиш по този начин бъдещето, защото докато си горе, то не е настъпило за хората на земята, така ли да го разбирам.Имаше един научно-популярен филм, където хората го обясниха много хубаво това нещо, но аз го забравих как беше.

# 20
  • София
  • Мнения: 210
Всъщност,  когато се движиш със скорост, близка до светлинната, за теб времето се движи по-бавно. Затова, ако един от двама близнаци пътува с такава скорост, а другия остане на земята, когато първия се върне още ще е млад, а другия-старец. На това му викат пространствено-времеви континиуум. Има една графика, като пясъчен часовник за пространството и времето.
Докато не преодолеем светлинната скорост няма как да надникнем в бъдещето.
А пътуването, напр. използвайки черни дупки, засега (пък и за доста напред) ми се струва трудно постижимо. В черните дупки има сингулярност, доколкото знам, та как ще я преодолеят? А за чудовищната гравитация да не говорим.

# 21
  • Русе
  • Мнения: 11 920
X бозона го търсят, не толкова защото имат някяква реална идея, какво ще го правят, ами за да си попълнят таблицата на теоретично изведената структура на материятар ама дано на някой да му светне някоя идея докато брои разните му там частици.

Отдавна е доказано, че светът не е линеен, а доста изкривен, даже доста учени настояват , че е нещо като многоизмерна навивка, така че нищо чудно вместо да летим към далечните галактики, да се гмурнем в близкото ядро  Crazy Close

Докато изследват материята, в момента физиците са стигнали до една голяма какафония. На съвсем малки разстояния(квантови),се оказва че нищо не си е на мястото и всичко ври и кипи.Да се чуди човек как този свят не се изменя докато мигнеш.

Книгата на Брайн Грийн си я бях взела преди няколко години. Хубава е защото е писана от един от най модерните физици, които придвижват новата теория за струните и човека се опитва да сведе всичко в много популярен вид. Има много схеми и чертежи, и каквото е възможно да се визуализира е направено.
За съжаление не съм чела нищо на Стивън Хоукинг, а той се води в момента най умната глава.

# 22
  • Мнения: 3 675
Мъжът ми казва, че според теорията на Айнщайн може времето да се прегъне като лист хартия едва ли и така да стигне от точка А до точка Б, минавайки по най-краткия възможен път, има ли нещо вярно в това или той ми говори разни врели некипели.

# 23
  • Мнения: 3 675
Обяснението на Веси и Гого е това, което май съм гледала и чела, но защо се получава така, защо като се движиш със скорост близка до скоростта на светлината времето тече по-бавно?

# 24
  • София
  • Мнения: 210
Абе всъщност не могат да си обяснят откъде се е взела масата на частиците. Смятат, че въпросният бозон е носител на поле, което придава масата. Shocked Даже по теория той е с маса около 100-200 пъти по-голяма от тази на протона. Та се надяват това да обясни невидимата маса във вселената, касаещо и въпросното и изкривяване . Ама теориите са хубаво нещо. Simple Smile
Всъщност теорията на струните я четох някъде, ама или съм забравила или не съм я разбрала. Joy
Сега ще изровя чичко Хокинг, сещам се че беше я описал. Mr. Green

# 25
  • София
  • Мнения: 210
Ще цитирам книгата "Кратка история на времето":
Според теорията на относителността скороста на светлината трябва да е еднаква за всички наблюдатели.Но и за тях изминатото от светлината разстояние ще е различно, така че мнението им за това, колко време е изтекло ще е различно.Теорията на относителността слага край на абсолютното време. Всеки наблюдател трябва да има собствена мярка за времето.

Gitadam дано съм ти била полезна

# 26
  • Русе
  • Мнения: 11 920
Тъканта на пространството се изкривява от всяка маса.
Колкото е по голяма масата, толкова е по голямо изкривяването на пространството

# 27
  • Мнения: 3 675
Да, много ми помогнахте несъмнено, но аз трябва да почета малко за теорията за относителността, за да навляза в нещата.То вярно е, че ако си на Земята времето е едно, а извън Слънчевата система съвсем друго.Ще се чете чичко Айнщайн май. Naughty

# 28
  • Мнения: 3 675
Това за което пише Веси се нарича - принцип на относителността - 1.физичните закони са еднакви спрямо всички инерциални отправни системи, 2.скоростта на светлината във вакуум е постоянна за всички наблюдатели, независимо от тяхната скорост
 
От тези два принципа следват някои изненадващи изводи:

Часовници, движещи се с различна скорост измерват различно време.
Обекти, движещи се с различна скорост имат различни линейни размери по посока на движението.
Относителност на едновременността: две събития, които в една инерциална система са едновременни, в друга система, движеща се спрямо първата праволинейно и равномерно не изглеждат едновременни.
Еквивалентост между маса и енергия: всяко тяло с маса m в покой притежава определена енергия E = mc2.

Обща теория на относителността


ОТО е теория на гравитацията, развита от Айнщайн между 1907 и 1915 г. В основата и е принципът на еквивалентността, според който състоянието на тяло в покой, намиращо се в определено гравитационно поле се описва по еднакъв начин като ускорително движение на същото тяло, без наличие на гравитационно поле. През 1915 г. Айнщайн предлага идеята за изкривено пространство-време.

Някои от основните изводи на ОТО са:

Времето тече по-бавно в присъствието на по-слаби гравитационни потенциали.
Прецесията на орбитите на движение на планетите не се описва точно от Нютоновата теория на гравитацията (това явление е наблюдавано при изучаване на орбитана на Меркурий и тези на двойни звезди).
Дори светлинни лъчи (снопове фотони) се движат по изкривена траектория в присъствие на гравитационно поле.
Вселената се разширява, като отдалечените от нас нейни части се движат спрямо нас със скорост по-голяма от скоростта на светлината. Това не противоречи на СТО, тъй като става дума за разширение на самото пространство.

# 29
  • Мнения: 3 675
Вижте, какво намерих за такива "малоумни личности" като мен, статийка с примерче за бързо мозъчно загряване.

http://bitovo.info/index.php?id=80

Общи условия

Активация на акаунт