Защо сключихте църковен брак

  • 7 667
  • 104
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 822
Нашата сватба беше в протестантска църква по наше желание и си беше супер! Ритуалът в православната църква и на мен не ми харесва честно казано - най-вече защото е чисто и просто ритуал - нищо повече. Никой не познава никой - свещеникът вижда енориашите най-много за втори път и след платена такса може да да ги ожени няколко пъти без проблем, нищо, че Библията отхвърля развода.  Пък и обстановката там  ми е малко подтискаща - по-скоро предразполага за извършване на едни малко по-други ритуали!

# 16
  • Мнения: 1 134
 ooooh!

Извинете ме, но повечето от вас говорят наизуст без изобщо да са запознати с Православието. Безумно е да коментирате Тайнствата и Вярата, без елементарни познания...

Изборът си е ваш, но хубаво би било да е и истински аргументиран.  Peace

# 17
  • Мнения: 2 478
Не харесвам брачната институция и това е една от причините да нямам сключен граждански брак.Но много искаме църковен,който за съжаление няма как да се случи след като нямаме документ от гражданското.Ей в това е абсурда.Хем църковния брак не е задължителен,хем обаче преди него има други задължителни неща.
А по въпроса на Борката:ние с мъжа ми сме дълбоко вярващи хора,всеки ден благодарим и търсим упование в Бога.Затова харесваме църковния ритуал по бракосъчетанието.

# 18
  • Мнения: 17 546
Не сключихме църковен брак, защото съпругът ми не е кръстен, абсолютен атеист е, майка му два пъти повече от него и не знае от къде се влиза в църква. Това не ни пречи да сме заедно вече 20 години. Освен това в акъла на мъж ми се прокрадва идеята кумата да го кръсти и за двадесет годишнината от сватбата ни да се венчаем в църква. Нещо не ми е съвсем по вкуса, но и той само като идея го има, едва ли ще хукнем да го правим... Ако имах малко повече акъл, тогава, когато бях на 19, и сватба нямаше да има. Ба си наглостта! ooooh! Изтърсиха се 100 човека, 80 от които не видях никога повече и не копнея за това. Имай предвид, че канеха родителите ни, а плащахме ние. Crossing Arms

# 19
  • Sf
  • Мнения: 978
Не сме сключили и няма да го правим. И граждански нямаме.
Церемонията в църквата не ми харесва. Винаги изчаквам отвън.

Просто нямам какво да добавя.   bouquet

# 20
  • Мнения: 6 993
Нямаме. И двамата не вярваме, нито сме кръстени, би било живо лицемерие да сключваме църковен брак.
Мисля, че не съм и присъствала даже newsm78, поне не мога да се сетя.

# 21
  • Мнения: 817
Заради това
Защото не ми харесва отношението на църквата към брака и съпрузите. Смятам за дълбоко обидно да съветваш жената да почита мъжа си и да го слуша за всичко, а него, да не я бие МНОГО. Съпрузите са равнопоставени, трябва да се слушат взаимно и никой никого не трябва да бие. Изощо!!!
Църквата продължава да държи и натяква подчинената роля на жената в брака, което е далеч от убежденията ми.
Напътствието "Множете се" ще оставя без коментар. Е .... изкушавам се да кажа, че е подходящо за стадо зайци...


и заради това:
не ми харесва честно казано - най-вече защото е чисто и просто ритуал - нищо повече. Никой не познава никой - свещеникът вижда енориашите най-много за втори път и след платена такса може да да ги ожени няколко пъти без проблем, нищо, че Библията отхвърля развода. Пък и обстановката там  ми е малко подтискаща - по-скоро предразполага за извършване на едни малко по-други ритуали!

# 22
  • Мнения: 125
Момичетата преди мен са написали доста от причините, поради които и ние не сключихме и няма и да сключваме такъв брак.
Не сме вярващи, а аз не съм и кръстена. Церемонията, лично на мен ми е супер досадна и подтискаща по-скоро. Когато сме на сватба на близки предпочитам да изчакам пред църквата, вместо да слушам почти нечленоразделно опяване 20 мин.
А да го слушам веднъж, за да ме кръстят и втори път, за да ме женят - не благодаря!

# 23
  • Мнения: 295
Да, сключихме църковен брак. Всъщност в гражданското не сме подписвали. За щастие, там, където живеем, църковният брак е валиден за държавата. За вярващия няма нищо по-естествено от това, да приеме тайнството съпружество.

# 24
  • Мнения: 190
За мен не е достатъчно да отговоря с една единствена опция, за да бъде обективен отговора ми, би трябвало да мога да отговоря с -1, 4 и 5, както и - естестествено беше да сключим и църковен брак. Ако можех да избирам, бих сключила само църковен брак.

# 25
  • Мнения: 46 520
Сключихме.
И двамата сме християни, това е причината.

# 26
  • Мнения: 493
Сключихме.
И двамата сме християни, това е причината.

И при нас беше така Peace

# 27
  • Мнения: 340
ooooh!

Извинете ме, но повечето от вас говорят наизуст без изобщо да са запознати с Православието. Безумно е да коментирате Тайнствата и Вярата, без елементарни познания...

Изборът си е ваш, но хубаво би било да е и истински аргументиран.  Peace

Какво то4но е безумно и незапознато? Кое твърдение е грешно?

Православието не призовава ли съпругата да се под4инява и покорява на съпруга си? 4увала съм го доста пъти с ушите си. 

А относно отношението на попа-- това е въпрос на усещане, а не обективно "знание"

# 28
  • Мнения: 2 448
Не съм кръстена в православна църква, следователно , не мога да сключа църковен брак там. А и не искам.

# 29
  • Мнения: 6 703
Аз съм вярваща. Той е вярващ по своему и заради мен.

.........................Православието не призовава ли съпругата да се под4инява и покорява на съпруга си? 4увала съм го доста пъти с ушите си. 

......................

Защо цитирате само началото и частта за жената. Частта за мъжа според мен е доста по-интересна.
"Вие, жените, покорявайте се на мъжете си като на Господа, ...но, както Църквата се покорява на Христа, така и жените да се покоряват на мъжете си във всичко. Вие, мъжете, обичайте жените си, както Христос обикна Църквата... Тъй са длъжни мъжете да обичат жените си, както обичат телата си; който обича жена си, себе си обича. Защото никой никога не е намразил плътта си, а я храни и съгрява... Тази тайна е велика!... Затова ще остави човек баща си и майка си и ще се прилепи към жена си и ще бъдат двамата една плът!"

Последна редакция: чт, 18 сеп 2008, 21:45 от Dincho

Общи условия

Активация на акаунт