Защо сключихте църковен брак

  • 7 676
  • 104
  •   1
Отговори
# 30
  • по пътеката
  • Мнения: 3 149
не сме правили, разли4ни религии сме!

# 31
  • някъде в орбита...
  • Мнения: 2 913
Не сме. Имам лека непоносимост към църквата като институция. Момичетата вече са обяснили голяма част от негативите. А това да сключа църковен брак защото съм кръстена и се водя христянка - няма логика, след като сега, вече оформена като личност, самата аз не се определям като такава. Евентуално може и да се съглася в някакъв бъдещ момент заради мъжа ми (майка му не възприема как така сме без църковен брак), но по-вероятно е да не стане.

# 32
  • вкъщи
  • Мнения: 704
Веднага след гражданския брак сключихме и църковен.Много ни хареса важно кой извършва ритуала и как го извършва. Mr. Green

# 33
  • Мнения: 340
Защо цитирате само началото и частта за жената. Частта за мъжа според мен е доста по-интересна.
"Вие, жените, покорявайте се на мъжете си като на Господа, ...но, както Църквата се покорява на Христа, така и жените да се покоряват на мъжете си във всичко. Вие, мъжете, обичайте жените си, както Христос обикна Църквата... Тъй са длъжни мъжете да обичат жените си, както обичат телата си; който обича жена си, себе си обича. Защото никой никога не е намразил плътта си, а я храни и съгрява... Тази тайна е велика!... Затова ще остави човек баща си и майка си и ще се прилепи към жена си и ще бъдат двамата една плът!"

Зна4и съм била напълно права в твърдението си, 4е според православието жената трябва да се покорява на мъжа си.  Ти само добавяш, 4е и на Господ трябвало да се покорява, не само на мъжа си.  А аз то4но това казах по-горе-- 4е не искам да се покорявам на никой-- нито на Господ, нито на мъжа ми.  Така 4е не ме обвинявай, моля, 4е говоря на изуст.

А 4астта за мъжа да ти кажа никак не ме трогва и възторгва.  И тя ми е неприятна.  Не искам мъжа ми да се 4уства задължен да ме оби4а, още по-малко да ме храни и пои.  Аз възприемам мъжа си като най-добрият ми приятел в живота, а не като някакъв закрилник и стопанин.  Ако спре да ме оби4а, смятам 4е трябва да е свободен да действа както реши, а не църквата да го плаши, 4е това е равнозна4но на самоомраза.  Ние не сме една плът, а двама отделни души решили да са заедно в живота...

# 34
  • Мнения: 6 703
Никого не обвинявам в нищо. Пуснах цитата от желание за прегледност, а не за спор. За мен вярата е личен избор.

# 35
  • Мнения: 340
Никого не обвинявам в нищо. Пуснах цитата от желание за прегледност, а не за спор. За мен вярата е личен избор.


Извинявай, Дин4о.  МамаЗ ни беше обвинила, 4е говорим на изуст и изразяваме "безумни" мнения...

# 36
  • Мнения: 51
Е,ние сме бракосъчетани от преди 25 години и тъй като след 4 дена е сребърната ни сватба решихме днес да се венчаем и пред БОГА.Така,че следобяд ще сме вече с църковен брак и сребърни халки:)

# 37
  • Мнения: 654
Е,ние сме бракосъчетани от преди 25 години и тъй като след 4 дена е сребърната ни сватба решихме днес да се венчаем и пред БОГА.Така,че следобяд ще сме вече с църковен брак и сребърни халки:)

чудесно.най-добри пожелания.  bouquet  bouquet  bouquet

сега вече е възможно да се сключва само църковен брак.от 4 години е така , но има доста неща които да се подготвят и специално разрешение.
ние бяхме готови на това , но :
на 6 май баща ми е именник , а свекървата има рожден ден , а и имаме много приятели които имат личен празник.в един такъв ден пускам телевизора и виждам по БТВ извънредни новини-либия обявява смъртните присъди на медиците/първите/.репортера моли жителите на София да се съберат в двора на храм,,св.георги" да запалят свещ в знак на съпричастност към медиците.
разтревожена се обадих на приятели които могат да отидат , защото от сливен няма как да го направя лично.запалих свещ на прозореца.
гледам новините в 19.00 и какво става:църквата затворена.помолени са всички да напуснат и щракнали резето.не било тяхна работа да вземат страна,да не се разсърди либия и да не се предизвика атентат.
от тогава в църква не влизам.всеки носи вярата в себе си .а и не е нужно да си в църква за да се помолиш от душа и сърце.

# 38
  • Мнения: 101
Е,ние сме бракосъчетани от преди 25 години и тъй като след 4 дена е сребърната ни сватба решихме днес да се венчаем и пред БОГА.Така,че следобяд ще сме вече с църковен брак и сребърни халки:)
Нашите кумове направиха точно същото миналата година - за сребърната си сватба сключиха църковен брак. Кумата е дълбоко вярваща и ревностна християнка, спазва всички християнски ритуали и традиции, изискванията на канона, ходи на служби (не само на големи празници), но по времето, когато са се женили не е било възможно да сключат църковен брак. Та затова го направиха на 25тата си годишнина. И понеже ги венча свещеник, който ги познава, защото са му енориаши, наистина се обръщаше към тях, а не просто си пееше тропарите, колкото да отбие номера. И беше наистина ..... смислено (това ми се струва най-подходящото определение).
Ние със съпруга ми имаме само граждански брак. Причините да не сключим църковен са като на всички, изказали се преди мен. Но след като присъствах на венчаването на кумовете ни, си промених мнението и може би един ден и ние ще сключим.

# 39
  • Мнения: 1 559
Гражданския брак,го склучихме тук в Холандия.В Бг искахме също да направим парти ,та и затова най вече склучихме и Църковен брак Peace,а и все пак си е традиция Laughing

# 40
  • Мнения: 4 292
Сключихме църковен брак най-вече за да спазим традицията. Която далеч не е само българска, по-скоро е християнска.

# 41
  • София
  • Мнения: 1 735
Веднага след гражданския брак сключихме и църковен.Много ни хареса важно кой извършва ритуала и как го извършва.
Peace
Венча ни попа,който е кръстил мъжа ми и преди седмица и детето ми.Не съм силно вярваща,но чрез църковния брак се чувствам по-истински свързана с човека до мен,отколкото в гражданското/не ,че и там не се вълнувах/.

# 42
  • Мнения: 958
Не сме сключили църковен, не сме вярващи и решихме, че би било лицемерно да се венчаем в църква.
Само граждански, сключихме.

# 43
  • Варна
  • Мнения: 1 744
Сключих църк.брак по чисто прагматични причини. Церемонията и обстановката са далеч по-тържествени от ритуалната зала. Въобще не слушах какво ми приказва свещеника от офиц.част.
Единствено последните думи от "сърце", т.е. извън канона,  страшно ми харесаха:
- Когато жена ти каже, че отива при шивачка, повярвай й, не си разваляй брака.
- Когато съпругът ти каже, че отива на футбол с приятели, повярвай му, не си разваляй брака.
Заради по-съвременното си отношение към живота  този наистина свестен, съвестен и морален свещеник бе отлъчен от църквата от варненски митрополит.

# 44
  • Мнения: 806
Сключихме само църковен брак.  Не се интересувам от държавни институции.  За нас беше важно бракът ни да е пред Бога в свято място.
Мисля, че съвета е доста грозно място за брак и не бих се чувствала изобщо добре ако в сватбата ми нямаше нищо християнско и религиозно.

В църквата се чувствахме вълшебно.  Беше много силен момент за нашата сватба.

Общи условия

Активация на акаунт