Пет години без съпруга ми и той без нас???!!!

  • 11 301
  • 89
  •   1
Отговори
# 15
  • E-CLM & CH-VD
  • Мнения: 3 045
 Shocked Не може да бъде ooooh!, 5 години!

Съжалявам, че не съм съвсем по темата. Но аз за Испания заминах по графа "събиране на семейство", или както се казва, съпругът ми ме изтегли Laughing. В момента съм в Швейцария с него, пак по същата причина, и двете страни улесняват този тип оформяне на документация. А за щатите се оказва, че е точно обратното.

А защо точно със зелена карта не се позволява това "събиране на семейство"? Каква е логиката, обяснено ли е?

Искрено ти съчувствам, знам какво е.  Confused

И един страничен въпрос - говори ли се нещо за падане на визите, нали последно уж "работели по въпроса"? Или ще стане за децата ни, като пораснат?  Laughing

# 16
  • Мнения: 235
За съжаление нищо не е обяснено, имало много дълъг лист с чакащи за зелени карти, а давали само по определен брой на година... затова се чака толкова време. Само дето аз не искам зелена карта, а просто някакъв начин да мога да пребивавам там легално... май и аз ще пробвам със студентска виза, въпреки, че предпочитам да си гледам детето там, а не да ходя на лекции.
А колкото до визите - всички постоянно говорят, че щели всеки момент да паднат, но на мен много не ми се вярва да стане в близките години.  newsm78

# 17
  • Мнения: 1 783
А колкото до визите - всички постоянно говорят, че щели всеки момент да паднат, но на мен много не ми се вярва да стане в близките години.  newsm78

Само в България се говори за това, скоро няма да стане.

# 18
  • Мнения: 3 988
Bec, когато те е "изтеглил" съпругът ти в Испания е бил вече испански гражданин предполагам, а не permanent resident (green card holder) или както и еквивалента според испанското законодателство?!
Добре е да се уточни това, за да не стават недоразумения.

Графа "събиране на семейство": Не знам колко често се случва, но около мен в близкото ми обкръжение има 6 двойки братя и сестри (едните сме аз и брат ми), които печелят зелени карти в последователни години. Сигурно е случайност, не знам... Както и да - лотарията също е вариант - най-несигурният в случая на ади-и-бебе.

А конкретно по темата са отговорили вече - работна или студентска виза. Аз поне не знам за друг по-бърз вариант.

# 19
  • Мнения: 3 880
Bec, когато те е "изтеглил" съпругът ти в Испания е бил вече испански гражданин предполагам, а не permanent resident (green card holder) или както и еквивалента според испанското законодателство?!
Добре е да се уточни това, за да не стават недоразумения.

За Испания не знам, но в Германия работещите чужденци (зеленокартовци и др. подобни) със сигурност имат право на жените и децата си, стига да вадят достатъчно пари, за да ги издържат. Събиране на семейството им висок приоритет.
Това ми се струва абсурдно, точно защото са семейство тя да не може да пребивава там ooooh! Явно такива ценности като семейство и деца не играят голяма роля, важното е да има магарета да работят Confused Че те така обричат голяма част от разделените семейства на провал. Колко двойки могат да изкарат разделени на такива разстояния и накрая, като се съберат, да могат да водят нормален съвместен живот? Аз за себе си не гарантирам....
Ади, успех и дано се нареди нещо. Аз бих опитала със студентска виза Peace

# 20
  • Мнения: 1 100
Bec, когато те е "изтеглил" съпругът ти в Испания е бил вече испански гражданин предполагам, а не permanent resident (green card holder) или както и еквивалента според испанското законодателство?!
Добре е да се уточни това, за да не стават недоразумения.

За Испания не знам, но в Германия работещите чужденци (зеленокартовци и др. подобни) със сигурност имат право на жените и децата си, стига да вадят достатъчно пари, за да ги издържат. Събиране на семейството им висок приоритет.
Това ми се струва абсурдно, точно защото са семейство тя да не може да пребивава там ooooh! Явно такива ценности като семейство и деца не играят голяма роля, важното е да има магарета да работят Confused Че те така обричат голяма част от разделените семейства на провал. Колко двойки могат да изкарат разделени на такива разстояния и накрая, като се съберат, да могат да водят нормален съвместен живот? Аз за себе си не гарантирам....
Ади, успех и дано се нареди нещо. Аз бих опитала със студентска виза Peace

И аз се кокоря от 10 минути  Shocked Аз съЩо имам приятелка в съЩото положение, която се разделя и събира с тогваШния си приятел/годеник, сега съпруг безброй пъти, докат накрая се ожениха и за4акаха заветното гражданство, идната година май Ще замине..но одисеята продължи около 6 години Rolling Eyes

Та, аз като Биба, да кажа, 4е тук неЩата стоят съЩо горе долу така: 4ужденец с легализиран престой в страната, с договор за работа и т.н  може спокойно да "изтегли" семейството си тук Peace  ИзобЩо не става въпрос за гражданство.. става па по линията на : Събиране на семейството... (това, имайки предвид, 4е Ит е царство на бюрократи4ните процедури)
То бива, бива безумия, ма американците са попрекалили тоз път... Confused

Успех и от мен на Ади, съЩо си мисля, 4е студенстката виза е изход..Не е задължително стриктно да следваШ образнованието след това, мисля, 4е и съвсем фиктивно може да се действа Thinking

# 21
  • E-CLM & CH-VD
  • Мнения: 3 045
Bec, когато те е "изтеглил" съпругът ти в Испания е бил вече испански гражданин предполагам, а не permanent resident (green card holder) или както и еквивалента според испанското законодателство?!
Добре е да се уточни това, за да не стават недоразумения.


Да, беше вече исп.поданик, но не го споменах, тъй като няма никакво значение - законът е един и за испанци и за чужденци. Най-важното условие е да си легално в страната и да имаш достатъчно средства да си издържаш семейството. И събирането на семейства включва не само съпруг/а и/или деца, но и майка/баща, брат/сестра.

Един куриоз -  Laughing един арабин искаше да съди страната защото не му позволили да доведе и двете му жени Laughing. Хората му казват, че според исп.закон не може да има повече от една, и закона за изтегляне на семейството важи само за нея. Но не, той има две и си ги иска и двете. Нищо не стана законово разбира се, едната сега живее нелегално в Испания.

Като чета сега и за Германия, знам за Швейцария, предполагам, че и другите евр.страни имат подобно законодателство.  Thinking

# 22
  • Мнения: 1 783
Не искам да се изкарвам, като супер защитничка на американското имиграционно законодателство, защото донякъде съм потърпевша, но не сте доразбрали - едно е да имаш работна виза, друго е да си със зелена карта - permanent resident. Хората с работни визи, могат да доведат съпрузи и деца и после евентуално цялото семейство имат възможност да кандидатстват за зк чрез работодателя на работещия съпруг, докато са в САЩ. Когато обаче човек има зк, има възможност да покани семейството си, това включва и родителите, да имигрират, но има квоти на година и понеже те се изчерпват много бързо, затова се чака толкова. Ако той беше гражданин, квоти няма и семействата могат да се съберат по-бързо, макар че и тогава се чака по около година, защото процесът е доста тромав.

# 23
  • Мнения: 235
Да, Biz, аз съм на ясно, че е така и точно това не разбирам! Разбирам какъв е закона, но не и защо е така направен. Съпругът ми е програмист и там за един ден изкарва парите, който тук е взимал за месец (не преувеличавам). Сега иска да се връща, заради мен и аз много се измъчвам, че ще срина това, което е градил толкова години  smile3511 Трябва да измисля някакъв начин, с всички възможни средства, да имигрирам в страна, която даже не харесвам... Ако взема студентска виза, ще трябва да ходя на лекции и да взимам изпити, иначе ще ме депортират... А когато говорихме с консулството в БГ, един отвратително невъзпитан (ще се въздържа от епитет) ни каза  "Като иска да си е с жената и детето, да се върне в България, какво прави в САЩ!!!"
Много ми е обидно и преди да кажа нещо грубо, спирам да пиша...  newsm09

# 24
  • Мнения: 1 783
Ади, на въпросът "защо е така" мога само да ти отговоря с предположение - това е имиграционна политика и тъй като има много хора, които искат да имигрират в САЩ, това е начина, който са намерили да ограничат прилива или по-скоро да го регулират. Иначе всеки, който може веднага ще доведе цялото си семейство. Аз съм голям критик на системата и се надявам скоро да я променят, но за сега ще те посъветвам, да намериш начин да се примириш и да се опиташ да последваш съпруга си по някакъв начин, а не да се ядосваш безсмислено. Съчувствам ти за ситуацията, но нямаш голям избор за съжаление...
За посолството съм съгласна - аз съм говорила само с българи по телефона и са ужасно груби и невъзпитани, просто нямам думи.

# 25
  • E-CLM & CH-VD
  • Мнения: 3 045
A за тези квоти, има ли значение по кое време на годината се подават документите? В смисъл, ако съпругът подаде молба, или там каквото се подава, още първия работен ден на 2009, има ли шанс тя да попадне сред одобрените? Също така, ако не той, а адвокат движи нещата, има ли повече шанс да се забърза процедурата? Питам от любопитство, защото всеки закон има вратичка Laughing.

Ади, не искам да прозвучи като упрек, но като сте знаели трудностите след сключването на брак, защо не замина като турист, не си оправи документите там, и не се оженихте в Бг посолство, на място? Или поне, защо не изчака със смяната на фамилията?  Confused Няколко седмици или месеца изчакване нямаше да променят нищо. Съвсем умишлено сте си затворили почти всички врати и сте си усложнили живота, и сега вместо да караш спокойна бременност, ти ще си блъскаш главата да измислиш как да се събереш със съпруга си. Стискам палци скоро да измислите нещо  Praynig  Hug

# 26
  • Мнения: 613
Проблемът не е в одобряването на самата петиция. В зависимост от емиграционния обслужващ център (разлика до месеци), петицията ще бъде одобрена, в някакъв срок.

Оттам-натам, обаче лицето се "нарежда" на опашка за свободни виза номера. Отпускат се само по определен брой на година (както и Биз е написала, така се регулира притока на емигранти). За случая на тази тема, мисля, че в момента се разглеждат молби подадени около Дек 2003. (тази дата лесно може да се провери във виза бюлетина).

Време на подаване на петиция (като месеци) /адвокати и други неща нямат значение за минаване напред (изпреварване) в тази опашка. Няма и да се справедливо, защото има хора, които вече са чакали с години.
Минаването напред ще стане или тогава, когато мъжът стане ЮС ситизен - тогава се подава друга молба, защото целия кейс минава вече в друга категория, или по реда в т.нар.опашка.

Това дали тя ще дойде като турист тук, няма да и помогне много, освен за няколкото месеца, в които може да стои тук. Смяната на фамилия също няма никакво отношение в случая.

Това не е изолиран случай. Като се види "беклога" на официалния сайт е ясно колко много хора чакат по тази категория.

# 27
  • Мнения: 613
... Ако взема студентска виза, ще трябва да ходя на лекции и да взимам изпити, иначе ще ме депортират...

Ади_и_бебе, защо те притеснява студентската виза? Да, на лекции ще трябва да ходиш, на присъствие тук се държи, но пък взимането на ам.диплома ще ти отвори много врати.
За мене беше удоволствие да уча в ам.университет. Учила съм и в Бг - - несравнимо е!!!

Учила съм и бременна и с малко дете, но си заслужаваше. Освен това, точно като студентка ще имаш възможност да бъдеш повече с детенцето. (vs. с фуул тайм работа, например)
Към много от колежите и университетите тук има много хубави детски ясли/градини.

Изходи има, стига да решите какво искате да правите по нататък. Връщане в Бг също е решение, но лично на мен не ми се струва разумно, след като съпругът ти вече има з.к. Ще я загуби и ако нещата в Бг не потръгнат, може да съжалява един ден.
Успех, каквото и да решите!

# 28
  • Мнения: 523
distant, тя дали ще може да вземе студентска виза от БГ посолството, след като вече е омъжена за пърманент резидент? Сигурно не е невъзможно, но това май се явява нещо като един вид червена лампа за служителите, които ще и гледат молбата за виза.
Знаеш ли, дали може тук да дойде с турист. виза и да смени статут на студентска. Аз бях чувала, че нещо напоследък колежите не приемали студенти с турист. визи. Това са само слухове, не знам на практика как стоят нещата.
Най-голямата грешка е, че са сключили брак.
Съгласна съм с distant, че идеята за учене тук изобщо не трябва да те притеснява. Така или иначе, ако си тук с бебето, в началото едва ли ще имаш някакви контакти и горе долу ще се побъркваш, ако трябва да стоиш по цял ден в къщи.
Ходенето на училище за 4-5 часа дневно ще ти е разнообразие. Има много опции за гледане на детето почасово. Също има и ваканции и почивни дни. Не на последно място, адаптацията ти към живота тука, преодоляването на езиковата бариера ще са много по-лесни и бързи, след като ходиш на училище и имаш социални контакти.

Последна редакция: вт, 23 сеп 2008, 20:29 от eagle

# 29
  • Мнения: 613
eagle, въпросите са много уместни и както винаги, когато става дума, за неща, свързани с "вземане-даване" с американско посолство, еднозначен отговор не може да се даде.

Аз съм изчела сигурно всички емигрантски форуми тук, по този въпрос. Проверявах и в местния ни имигр.офис.Много исках да пътувам, когато бях с F1. Истината е, че не можаха да ми дадат гаранции, че ще получа входна виза от посолството.
От друга страна пък знам (не лично) за случай, когато входна студентска виза е издадена и човекът е тук.

По въпроса за смяна на статус тук - току що се обадих на international affairs на моето уни и ми казаха, че да, това е напълно възможно, не е против закона, но едно от главните неща, които ще се гледат е кога е ехр. дата на И-94. Необходимо е все още да има поне 90 дена, иначе няма да започнат с документите.



Общи условия

Активация на акаунт