Световната икономическа криза или каквото там се случва в момента

  • 77 550
  • 1 312
  •   1
Отговори
# 555
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 966
Ако дъното е рецесия, какво ли е депресия?!

Тук... тук са спаднали продажбите на презервативи.  Grinning Кризисен бейби бум или кризисна фригидност. 

Сега, по-маловажната новина:  от днес официално кроната се търгува на вътрешно-банковия пазар (с някои ограничения) и въпреки очакваното допълнително обезценяване, всъщност към края на деня бе регистрирано изменение на курса в полза на кроната с 8%. Всички си поемат задружно въздух с облекчение... дано да не е за кратко.

# 556
  • Мнения: 4 399
Днеска Четох Че американските автоконцерни искали 'само' 34 млрд. $. Явно вЧера са съобщили нещо грешно по новините, и аз много се Чудих и 3 пъти карах мъжа ми да потвърди Че и той е Чул същото.




Днес дори чух по радиото прогнози за $20 цена на барел и съответно под $1 за галон бензин.

При вас и до 1$ на барел може да падне. Wink Тука обаЧе независимо от понижението на цената на петрола, бензинът остава сравнително скъп. Цената му пада бавно и изобщо не е пропорционална на поевтиняването на петрола. Рафинериите на практика са монополисти, договарят се помежду си да държат цените изкуствено високи. И както лятото бензинът стигна тук 1,39€/литър, така сега е около 0,94-0,95€/литър.


Тук... тук са спаднали продажбите на презервативи.  Grinning Кризисен бейби бум или кризисна фригидност. 


Аз пък Четох Че жителите на Ню Йорк правели не знам си колко % секс по-рядко. Криза, какво да правиш... Confused

# 557
  • E-CLM & CH-VD
  • Мнения: 3 045
Италия да банкрутира? Нищо чудно - ето какво излезе днес в бг пресата  Thinking. Доколко е вярно само? Дано се включи някой от Италия.

# 558
  • Мнения: 191
В Канада (Ванкувър) нещата не са много розови. Кризата вече се усеща много, мен самата ме съкратиха от работа, във фирмата на мъжа ми имаше съкращения. От други познати българи чувам, че и във фирмите, където работят е сериозно положението. (всъщност познати в България ми казаха, че и там има съкращения и не е добро и там положението). Явно почти навсякъде е така.

Незнам дали е защото е декември, но тук има много малко обяви за работа. Струва ми се, че в Торонто положение е по-добре, защото има страшно много отворени позициии. Дано се оправят нещата по-скоро.

# 559
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 884
Вчера ми изпратиха статистика със съкратените работни позиции в Канада. Само за месец ноември са съкратени 71000 човека. Като провяинция с най-много съкръщения ( респективно най-ударена от кризата) се посочва Онтарио.

# 560
  • Мнения: 191
Вчера ми изпратиха статистика със съкратените работни позиции в Канада. Само за месец ноември са съкратени 71000 човека. Като провяинция с най-много съкръщения ( респективно най-ударена от кризата) се посочва Онтарио.

Да, това е така, защото все пак Торонто е най-големият канадски град и е нормално там да са най-много съкратените.
Дано се оправят нещата  Rolling Eyes

# 561
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 884
Освен това това е най-големия произвоствен район,а и голям процент от канадските производители са зависими от поръчките основно за САЩ.

# 562
  • Мнения: 4 458
Имам приятел в Канада и на 19 декември остава без работа.  Вече втори завод се затваря и този човек за втори път е на улицата. Професията му е свързана с автомобилите а всички знаем че точно там в момента няма хляб.

Друг приятел в САЩ трябва да се  преориентира поради липсата на клиенти - отново в транспортния сектор....

# 563
  • далечно
  • Мнения: 1 029
[Днес новините са Че ЕЦБ е намалила основния лихвен процент с 0.75%, което е най-голямото намаление в кратката история на тази банка. Английската банка пък е понижила лихвите с 1%, а мисля Че шведската с още повеЧе. Съответно някои банки тук мигновено понижиха лихвения процент по депозити, за кредитите обаЧе не се Чу нищо определено.  Twisted Evil ВеЧе никой не мисли за инфлацията, основният проблем е рецесията. Европейската зона официално била в рецесия. А пък тия дни Четох, Че Щатите били в рецесия от есента на 2007, просто никой не ни е казал.


за кредитите ни интересува ЛИБОР. тъй като компоненти на ЛИБОР са както основния лихвен процент (одялан напоследък в еврозонтата и навсякъде), така и рискова премия, то по време на криза (като сега), когато банките 'се страхуват' да си дават пари една на друга, рисковата премия е висока. Та само по себе си намаляване на основния лихвен процент по време на криза за съжаление не води веднага до пропорционално намаляване на ЛИБОР поради (необосновано?) висока рискова премия. депозитите са друга бира  Grinning

Последна редакция: пн, 08 дек 2008, 14:02 от Loreley

# 564
  • Мнения: 188
майчета, здравейте!
не знам дали тук се включват хора от Англия, но мисля да пусна въпроса си към всички вас!
живея в БГ със съпруга и детето си, но съм с британско гражданство, както и детето. А на съпруга ми ще му излезе синя карта, ако се преместим там
в голямо чудене съм дали да си вдигаме парцалите от БГ? и тук нещата няма да се развиват добре, затова май ще е по-добре за нас да започнем наново в Англия, но с тази криза и с тази безработица се страхувам да не направя голяма грешка с местенето.
мисля първоначално да замина сама, да си намеря работа (ако има такава) и по-късно да пристигнат и те.
какво мислите? знам че това е много лично решение, но ще ми е полезна малко реалистична информация>
имам приятели в Англия и някои казват че нещата са малко преувеличени, не знам?
пък поне ще можем да вземем някои друг сошиал бенефит оттам, тук нищо от никъде!
благодаря ви предварително,
алекс  ххх

# 565
  • Мнения: 4 458
alexsb , много зависи от професията ти.
Пожелавам ти да вземете най-правилното за вас решение.

# 566
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Алекс, всъщност това е смисълът на определението "световна" относно кризата - че не засяга една или друга държава, а се усеща по някакъв начин навсякъде (почти). Попита ли и момичетата в темата за Великобритания?
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=346495.msg9428889#new

# 567
  • Мнения: 868
Имаше кратка статия (по-скоро блърб) в последния The Economist за Източна Европа. Подзаглавието беше "East European economies crack, with Romania and Bulgaria the worst off."  Казваха, че България ще загуби 222м euro от обещаните и от ЕС. От друга страна, казваха, че България има малко чуждестранни дългове, и че  очаква да получи 11 билион юрос  до 2013.

# 568
  • Мнения: 4 399
Казваха, че България ще загуби 222м euro от обещаните и от ЕС.


Мъжът ми каза Че Чел или Чул някъде Че на България пак щели да и бъдат отказани пари от ЕU заради корупцията и той съЩо спомена 22о млн.€. Може би тоЧно за тия пари става въпрос в статията, която си Чела.

# 569
  • Мнения: 523
Вчера губернаторът на Чикаго е забранил на всички щатски агенции да работят с Bank of America. Причината - банката е отказала кредитна линия на една фабрика. В резултат на това, фабриката обявява, че спира дейността си и съкращава работниците. Губернаторът и работниците смятат, че не е честно, банката да получава пари от държавата - 15 билиона за Bank of America и още 10 за Мерил линч (те вече са част от от банката), а в същото време да отказва кредити, в следствие на което се закриват предприятия и работни места.
Сега четох критики към губернатора. Опасно било политиците да се намесват в бизнеса на компаниите. Да, вярно е опасно, но излиза, че когато трябва да се гласува бейл аут е хубаво да се намесват политиците, а в други ситуации е лошо. Наистина на теория постъпката на губернатора е доста смешна, но пък и банките нещо много взеха да миришат. Все пак, след като взеха толкова пари, трябва да поемат и някаква обществена отговорност.
Изобщо става много интересно с тези милиарди, които се раздават на определени компании. Аз лично се чудя, защо след като се дадоха толкова пари на определени банки, същите обявяват съкращения на хиляди хора. Предполагам, че и с автомобилната индустрия ще се получи същото. Май тези бейл аути ще се превърнат в едно голямо обирджийство на гърба на данъкоплатците.
П.П. CEO-то на Мерил Линч пък си поискал 10 млн. долара бонус. За добре свършена работа......

Последна редакция: вт, 09 дек 2008, 18:05 от eagle

Общи условия

Активация на акаунт