За и против цеденето след кърмене

  • 11 944
  • 53
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 40
И аз съм против изцеждането след кърмене- докарва хиперлактация. По-активно изцеждане трябва само през първите дни, когато гърдите произвеждат повече мляко отколкото е нужно на бебето и то без увличане, за да не се получи хиперлактация. Ти усещаш ли слизането на млякото (не само по време на кърменето)- тогава гърдите за малко се напрягат и може да има и спонтанно изтичане на кърма. Ако усещаш слизането според мене нямаш проблем- имаш достатъчно кърма и не е нужно да изцеждаш. С дъщеря ти по-различно ли се чувстваше? Аз имам разлика в гърдите по време на лактацията- едната е по-млечна и  съотв. по-твърда, с по-малко зърно, другата е определено мека с по-голямо зърно. Бебето определено предпочита втората, на другата се ядосва, че му тече силно и пр. Съветът ми е, ако детето наддава месечно добре, весело е и изглежда добре, не се притеснявай. Успех!  Peace

# 16
  • Мнения: 272
и мойта често цъка с устичката. чудя се как да го оправя. става донякъде с придържане на гърдата.

# 17
  • ул. "Мечтание"
  • Мнения: 6 147
Всички ме убеждаваха, как задължително трябва да се цедя след всяко кърмене, за да не си докарам някой мастит, запушени канали и шмендели-капели... Това не го вярвам, ако щат и 10 милиона пирмера да ми дадат! Naughty Не мисля, че двете неща има връзка, макар че цеденето оправя подобни проблеми.

Цедях се все пак, но не след всяко кърмене, а пир нужда и всяка вечер и сутрин! Исках да си имам запаси от кърма за черни дни... и тия запаси са ме спасявали в няколко инфарктни ситуации... В болницата това цедене ми беше от голяма полза, ако не се бях цедила, незнам как щеше да стане с нашето кърмене...

Определено съм ЗА цеденето, но в определени граници!

# 18
  • Мнения: 405
Не съм се цедила никога. Надявам се да не ми се налага.
Но пък до към 4 месец предлагах почти на всяко хранене и двете гърди. И сега понякога.
И моите са меки, но като виждам че беба е ок, не се притеснявам.
Да си призная дори не съм я мерила всеки месец. Blush
Според мен щом бебето е жизнено и изглежда добре, няма защо да се притесняваш. Hug

# 19
  • Мнения: 376
Meви, много е трудно да намериш баланс ако цедиш след всяко хранене.  Аз лично съм за цеденето, ако бебето не суче добре, и то цедене при което трябва да следиш всеки ден гърдите ти, ако почнат да се пълнят, временно намаляш цеденето за да няма хиперлактация, ако един ден са по-празни, на другия увеличаваш с едно цедене. Не знам дали бебето суче добре, и ако не, защо, каква е причината. Би трябвало бебето само да поддържа баланс ако всичко е наред. Мен цеденето ме спаси в първите 6-7 месеца да не спра кърмене, защото синът ми не сучеше добре. Когато започна да суче, постепенно намалих цеденето, като почнах да пропускам цедене след едно хранене, после след две, накрая останах на едно цедене дневно, и след месец го махнах и него. Но подчертавам - само защото детето ми почна да се храни с други храни, и сучеше по-добре. Освен това през цялото време съм имала голям прием на храни, течности и лактогонни средства.

# 20
  • Пловдив
  • Мнения: 23 702
Аз до към четвъртият месец се цедях постоянно. Малката се нахранваше от едната гърда и след нея оставаше по още 60-80 та дори 100 мл. Не бихте могли да ме убедите, че не трябвало да се цедя. А междувременно изцеждах и от другата по още 40-50 мл., за да не "експлоадира" и временно да облекча положението до следващото цокане. Бях като млекодойна крава с бюст по-голям от на Памела А., а и вечно твърд, така да се каже в готовност. След 5 месец, когато започнах да захранвам, нещата се поуспокоиха, кърмата намаля и чак тогава започнах да пропускам някое цедене, понеже малката си изцокваше цялата гърда. Но до последно преди отбиването се цедях вечер преди лягане (и двете гърди).
Смятам, че именно заради цеденето съм нямала проблеми като бучки, мастити и тем подобни. Но всяка жена е различна и трябва да познава добре тялото си, за да прецени има ли нужда или не от цедене.
Е, именно заради цеденето ти е оставала толкова кърма. Точно хиперлактация си си докарала. Цеди се по малко, за облекчаване и кърмата естествено си намалява до количеството което изяжда бебето.
И не знам защо толкова се страхувате от кърменето от двете гърди на едно хранене?! Напълно нормално е и така да се кърми.

# 21
  • Мнения: 55
За мен общоприето правило е че - цеденето води до хиперлактация!Индивидуално си е! С първото ми дете, от незнание, и от това че не бях опитна, кърмих доста малко време, сега обаче, се старая и потя по всевъзможни начини, за да си кърмя второто детенце, какво ли не ям - овесени ядки, пия по 3-4 литра течности на ден, лактогонен чай, бадеми, кърмя на поискване, кърмим се по 1-2-3 пъти нощем, и резултата е отново - намаляване на кърмата, дохранвам с замразените си количества кърма от първите два месеца, които усилено цедях с помпата, която ми свърши чудесна работа , въпреки че е хамалогия! Да не говорим че такова чудо- хиперлактация при мене просто и по време на цеденето с помпата и сега не се е случвало, дори не мога да си го представя!Но съм убедена, че помпата също ми е помагала за стимулиране на лактацията, въпреки че вече ми омръзна  това постоянно цедене, но мога да отбележа , че откакто спрях да доизцеждам/дори да има или няма мляко в гърдите ми/, кърмата ми чуствително намаля!

# 22
  • Мнения: 1 336
Нямам голям опит с кърменето ... и самата аз не съм сигурна дали трябва да се изцеждам след всяко кърмене. Но едната ми гърда беше разранена и започнах само да я цедя и да давам с биберон. Стана много твърда и болезнена ... Засега спрях системното изцеждане и кърмя със силиконови зърна. Ако има напрежение - тогава изцеждам.

# 23
  • Пловдив
  • Мнения: 23 702
За мен общоприето правило е че - цеденето води до хиперлактация!Индивидуално си е! С първото ми дете, от незнание, и от това че не бях опитна, кърмих доста малко време, сега обаче, се старая и потя по всевъзможни начини, за да си кърмя второто детенце, какво ли не ям - овесени ядки, пия по 3-4 литра течности на ден, лактогонен чай, бадеми, кърмя на поискване, кърмим се по 1-2-3 пъти нощем, и резултата е отново - намаляване на кърмата, дохранвам с замразените си количества кърма от първите два месеца, които усилено цедях с помпата, която ми свърши чудесна работа , въпреки че е хамалогия! Да не говорим че такова чудо- хиперлактация при мене просто и по време на цеденето с помпата и сега не се е случвало, дори не мога да си го представя!Но съм убедена, че помпата също ми е помагала за стимулиране на лактацията, въпреки че вече ми омръзна  това постоянно цедене, но мога да отбележа , че откакто спрях да доизцеждам/дори да има или няма мляко в гърдите ми/, кърмата ми чуствително намаля!
Права си - всичко е индивидуално, ама в описания случай точно хиперлактация ми изглежда.
Има го и тънкия психологически момент в кърменето, ако имаш вътрешната убеденост, че всичко ти е наред и имаш много кърма - това обикновено е така и обратното - ако се съмняваш в количеството това води до проблеми Laughing Дали при теб не свързано с проблемите ти с кърменето на първото дете?

# 24
  • Мнения: 55
Често се замислям по същия въпрос, може донякъде да е така! И все пак, за да постигнеш нещо, трябва да полагаш усилия! Е, аз ги полагам, значително по спокойна съм от първия път, защото този път съм с мисълта че ако не стига кърмата - не стига , и това е , и все пак..., явно не съм от мамите които могат да се похвалят с много кърма! Simple Smile Продължавам да полагам усилия, и така! Идеята беше, че просто използвам всевъзможни методи за стимулация на кърмата, описах кои са, единственото което спрях е помпата и доизцеждането, както казах, което не ми е в плюс, поне така мисля! 

# 25
  • Мнения: 2 231
Е, именно заради цеденето ти е оставала толкова кърма. Точно хиперлактация си си докарала. Цеди се по малко, за облекчаване и кърмата естествено си намалява до количеството което изяжда бебето.
И не знам защо толкова се страхувате от кърменето от двете гърди на едно хранене?! Напълно нормално е и така да се кърми.
Ааааа не съм съгласна съвсем Naughty. Аз още преди да започана да се цедя редовно положението беше направо трагично. Едвам си влязох в блузката за изписване от болницата. Разбираш ли можех да нахраня 3-4 новородени Shocked. Една от съседките по стая едвам изцеждаше по 30 до 50 мл. да даде на синът си (който беше съшо в интензивното на апарат, а тя  му носеше изцедена кърма, а аз ходех да кърмя малката на място), а аз изцеждах същото количество след като малката се беше наяла и то още в родилното.
А относно кърменето от двете гърди - ами как от двете като тя преяждаше още от първата Joy.
Направо стигам до извода (както и преди), че при всеки си е индивидуално и според зависи Wink

# 26
  • Мнения: 5 713
Не съм цедила. Дори нямам помпа. Нарочно.
Суче и и от двете гърди на всяко кърмене.

С дъщеря ми цедих и си причиних голям стрес. Което доведе до отбиване на 40-я ден.

# 27
  • Германия
  • Мнения: 8 100
kokinela наистина ли пиеш по 3-4 литра вода на ден? Не искам да те стряскам , но прекалени количества течности водят до обратен ефект  Confused

# 28
  • Мнения: 55
А, не, защо да ме стряскаш, като ми се пие, пия течности, не се насилвам! Стигала съм и до 3-4 литра на ден, не си отчитам точно! Чак пък обратния ефект.... Simple Smile

# 29
  • Мнения: 529
Аз също мисля,че е строго индивидуално.Аз се цедих първия месец и половина докато си регулирам лактацията,сега гърдите ми не са напрегнати и кърмя на поискване,но една вечер се събудих посред нощ със страшни болки  в едната гърда от препълване и естествено се изцедих защото бебето си спи цяла нощ ,така че ако чувстате напрежение и болка трябва да изцедите поне малко.

Общи условия

Активация на акаунт