ЧДГ "Приятел на детето" - лоша хигиена

  • 4 559
  • 29
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 636
moiata dushteria hodi tam ot na4aloto na septemvri,mnogo sum dovolna,nau4i mnogo neshta,gospojite vinagi otklikvat na problemite na deteto i roditelite,a shto se otnasia do higienata za nas roditelite nikude ne e dostatu4no 4isto za decata ni
Когато се изказва гост, и то на латиница, винаги се настройвам подозрително...

Писах за тази градина хубави неща в една стара тема, но вчера много ми се насъбра и смятам да се изкажа:
1. Вчера ни сюрпризираха с нови такси - не смятам, че е етично да се вдигат таксите точно сега, това се прави в началото на годината, за да знаят родителите коя градина да посещава детето им. Когато записвах дъщеря ми през миналата пролет и попитах докога таксите ще останат такива, каквито бяха, директорката ми каза, че до юни 2009.
2. Искат ни по 153 лева за локално парно отопление. Казаха го вчера, искат ги в петък.  #Cussing out
3. Откак дъщеря ми ходи там /от юни по-редовно/ са ни загубили две дрехи. Често се губят неща и цари голям хаос, по повод който персоналът се държи така, сякаш това е нечий чужд проблем и отговорност.
4. Когато се обърне човек към учителка с някакъв проблем, тя наистина откликва мило, но от това нищо не следва. Пример: Загубено е нещо. Те страшно съжаляват, но никой не отива да го потърси,защото никой не смята, че той е отговорен. Пример: Моля на детето ми да не се дават вафли и бисквити. Реагират мило, но информацията не стига по-далеч от този, на когото съм я предала. Все някой не е разбрал и тя продължава да яде вафли и бисквити. Пример: Моля дупето на детето ми да бъде избърсвано, защото редовно се връща със следи по бельото. Казват, че да, разбира се, те винаги така правят, станала е грешка... Детето ми продължава да се връща със следи от неизбърсано и аз редовно виждам деца, които ходят до тоалетната сами. Пример: С усмивка и крайно любезно ми се съобщава, че след един час започва тържеството за откриване на учебната година. Никой не се е сетил да ми каже по-рано.
5. В началото директорката ми каза, че децата се разпределят в три групи по 6 до 8 деца. Всъщност ги делят на големи и малки, тоест на ясленска и градинска група. В градинската група са три-четири-пет годишни деца, шестгодишни няма в градината. Учат всички заедно - на тази възраст са около 15.
6. Реалното меню много често се разминава с написаното предварително. Десертът много често е тестен /това си го и пише/, често дъщеря ми с щастлива усмивка ми съобщава, че са яли кренвирш, наденица, кебапче, а в менюто пише риба, телешко или нещо друго качествено. Изключвам да ме заблуждава. За следобедна закуска често дават просто бисквити или вафли, а сутрин сандвич със салам / е, вярно, слагат и кашкавал/ или с пастет.
7. От април до сега никой не е поискал да сключи договор с нас, не ни е потърсил здравни изследвания на детето, картона му, нито телефона на личния му лекар.
8. Няма никакъв списък с хората, които имат право да вземат детето. Веднъж я беше взела племенницата ми без аз да знам. Казаха: "Взе я една чернокоса жена". Аз настръхнах. Вярно, племенницата ми е тъмнокосо момиче, но те дори не знаеха коя е тя. Добре, че приятелката на детето ми знаше по-добре кой я е взел и ми го съобщи преди да припадна. Директорката ми каза, че се ориентирали по реакцията на детето относно човека, който го взема. Не смятам, че това е добър подход.
 Градината има и плюсове, за които съм писала в друга тема, но в момента минусите ми идват в повече. Смятам, че основният проблем е,че не се инвестират усилия в управлението й, нещата са оставени на самотек, топката се прехвърля, отговорностите се размиват.

Последна редакция: ср, 22 окт 2008, 10:35 от seni

# 16
ne e nujno da ste podozritelna,prosto imam problem s klaviaturata i ne moga da premina na kirilica.az sushto sum shokirana ot tova koeto se slu4i  v4era i dnes,mislia 4e nai-malkoto direktorkata mojeshe da napravi edna roditelska sreshta i da komentira s nas vuprosa za parnoto e ne 4rez niakakuv list da ni uvedomiava 4e triabva da platim do petuk 154 lv. za parno. za men tova e edno goliamo neuvajenie kum nas roditelite

# 17
  • Мнения: 244
колкото повече се замислям толкова повече стигам до извода че всъщност трябва да имаш късмет с яслата,градината и прочее..никде нямаш гаранции колкото и пари да дадеш за да ти гледат детето пиша това защото синът ми е в държавна ясла и имах някой съмнения относно това дали ако си платя повече няма да ми гледат детето по-добре...но факт е че той 3-ти ден е там спи от първия ден добере нахранен е ,винаги е преобут и измит(още сме с памперси) и не е изнервен такаче успех на вас мами които продължавата да търсите най-доброто за детето си аз не казвам че нашето е най добро не е един много приемлив вариант   bouquet

# 18
  • Мнения: 4 877
seni, много неприятно!
Жалко, защото Платиканова има голям капацитет и може да се занимава много увлекателно с децата и може много да им даде, ако иска. Но ей това, което описваш, не може да коригира вече толкова години. А реално не е чак толкова сложно!  Confused

# 19
  • Мнения: 9 814
seni, много неприятно!
Жалко, защото Платиканова има голям капацитет и може да се занимава много увлекателно с децата и може много да им даде, ако иска. Но ей това, което описваш, не може да коригира вече толкова години. А реално не е чак толкова сложно!  Confused

Хубаво де, ама знаеш ли колко пъти Платиканова е отишла да се занимава с децата?
Децата ги гледат или учат, както искаш го приемай учителки от държавни детски градини.
И както писах и преди видимо не си дават много зор щот работят на частно. Същите са си като в държавните ДГ- отегчено, чакащи да дойде краят на работния ден
А че в градината е мръсно, дворът е занемарен и вратите и на дворната врата и на самата градина зеят широко отворени, може да види всеки, които мине от там. А да не говорим, че една барака на БАН, снабдена с двор 5 на 5 метра едва ли е най-подходящата сграда за детска градина при това частна.

# 20
  • Мнения: 636
ne e nujno da ste podozritelna,prosto imam problem s klaviaturata i ne moga da premina na kirilica.az sushto sum shokirana ot tova koeto se slu4i  v4era i dnes,mislia 4e nai-malkoto direktorkata mojeshe da napravi edna roditelska sreshta i da komentira s nas vuprosa za parnoto e ne 4rez niakakuv list da ni uvedomiava 4e triabva da platim do petuk 154 lv. za parno. za men tova e edno goliamo neuvajenie kum nas roditelite
snake-mari, извинявай, просто по форумите често "гостът" е някакво подставено лице...Разбирам, че случаят не е такъв.

Последна редакция: чт, 23 окт 2008, 10:51 от seni

# 21
  • Мнения: 4 877
seni, много неприятно!
Жалко, защото Платиканова има голям капацитет и може да се занимава много увлекателно с децата и може много да им даде, ако иска. Но ей това, което описваш, не може да коригира вече толкова години. А реално не е чак толкова сложно!  Confused

Хубаво де, ама знаеш ли колко пъти Платиканова е отишла да се занимава с децата?
Децата ги гледат или учат, както искаш го приемай учителки от държавни детски градини.
И както писах и преди видимо не си дават много зор щот работят на частно. Същите са си като в държавните ДГ- отегчено, чакащи да дойде краят на работния ден
А че в градината е мръсно, дворът е занемарен и вратите и на дворната врата и на самата градина зеят широко отворени, може да види всеки, които мине от там. А да не говорим, че една барака на БАН, снабдена с двор 5 на 5 метра едва ли е най-подходящата сграда за детска градина при това частна.

Франческа, изобщо нямам представа кой ги гледа и т.н. Наблюденията ми за Платиканова са отпреди години и не са никак положителни, заради тази немърливост като директор.

# 22
  • Мнения: 636
Що се отнася до заниманията, аз съм доловна как ги занимават, въпреки че директорката участва  доста по-малко, отколкото ми се иска. Дори не става въпрос да участва персонално, а просто да контролира нещата. Липсата на управленски контрол води до голяма част от проблемите.
  май  , права си, че реално не е сложно да се оправят тези неща, но не знам защо това не става. Според мен г-жа Платиканова трябва да инвестира повече усилия  в организацията на нещата и да бъде по-взискателна към персонала си.  Тя смята, че големият персонал е предимство на градината / май са около десет души, всеки от които ангажиран по няколко часа, а в останалото време работещ и на друго място/, а аз мисля, че е по-добре да работят по-малко хора, но това да е единственото им работно място. Иначе са с единия крак в градината, с другия - някъде другаде, не се идентифицират с работата си /как да се идентифицират с място, където стоят по два-три часа/и са много по-малко отговорни. С други думи "не съм от тука и съм за малко, хич не ме питай, не ми е работа".

Иначе, моите симпатии към нея, защото, за разлика от много нейни колеги /директори на ЧДГ/  финансовият интерес не е основен двигател в работата й а това се отразява на духа, който цари в градината, интелигентна е и наистина се отнася с обич към децата. Като си мисля за нея, се сещам за поговорката "Музикант къща не храни". Определено организацията на бита не е силната й страна.

Що се отнася до бараката и двора, според мен са чудесни за ЧДГ / предвид факта, че една голяма част от частните градини въобще нямат двор и се помещават в малки зле осветени апартаменти/, но просто не са поддържани. Сега ще сложат парно, но трябва да се смени и дограмата, а през лятото да се поддържат тревните площи, да се пръска за кърлежи и пчели.

# 23
  • Мнения: 9 814
seni, няма лошо щом искаш детето ти да посещава място, където е видимо мръсно, занемарено и неподредено. Peace

# 24
  • Мнения: 636
seni, няма лошо щом искаш детето ти да посещава място, където е видимо мръсно, занемарено и неподредено. Peace
Франческа, нещо не мога да схвана поста ти. Недоумявам кое не е лошо и какво те кара да смяташ, че искам детето ми да посещава място, където е видимо мръсно, неподредено и т.н....Впрочем, ти следиш ли дискусията тук и кой точно какво пише?

# 25
  • Мнения: 9 814
В своя предишен пост пишеш, че си доволна от обучението и заниманието на децата, а пък ти харесва и материалната база.

Що се отнася до заниманията, аз съм доловна как ги занимават, въпреки че директорката участва  доста по-малко, отколкото ми се иска.
.................
Що се отнася до бараката и двора, според мен са чудесни за ЧДГ / предвид факта, че една голяма част от частните градини въобще нямат двор и се помещават в малки зле осветени апартаменти/, но просто не са поддържани. Сега ще сложат парно, но трябва да се смени и дограмата, а през лятото да се поддържат тревните площи, да се пръска за кърлежи и пчели.

Е няма лошо казвам аз, всеки има право на мнение и свой вкус. За мен е видимо мръсно, занемарено и неподредено и недоумявам слепи ли са родителите на децата, които посещават въпросната ЧДГ или просто нямат друга алтернатива?

# 26
  • Мнения: 636
Франческа, аз вероятно съм от слепите. Преместих детето си там от държавна детска градина, където три месеца след преместването продължихме да си пазим мястото - тоест можехме да се върнем там, но не го направихме.
В подредената и с богата база /щото доста се проси от родителите/ държавна детска градина № 70, чийто двор е, да, по-подреден от този,  цареше казармен дух и гнет, децата бяха видимо потиснати. По-късно от нашата група напуснаха 5 деца, едно от които дойде с нас в "Приятел на детето".  Дъщеря ми, която беше доста изтормозена от 70-та градина, просто се влюби в новото място и се чувства щастлива там.  Знае много стихотворения, които казва много артистично, а вчера се впечатлих от познанията й по математика.
След 70-та градина, другата ми алтернатива беше градината в "Изток", в която казваш, че е твоята дъщеря /ориентирах се от това, което пишеш по-нагоре/. В нея имаше две свободни места, но съседка, чието дете я посещава, беше доста недоволна.
Бях поставена в положение да избирам от три злини най-малката. В ценностната ми система ведрият и  спокоен дух, милото  отношение към децата и активните занимания с тях са по-важни от подредения двор / твърдя, че не е мръсен, а ,че е хаос, не само в двора, но и вътре/, спестените пари, силното парно и това, че другите две градини са ми доста по-близо. Въпрос на вкус, казваш ти, въпрос на ценностна система, казвам аз. Иначе градината си има доста кусури, за което съм споделила по-нагоре. Мога да отпиша дъщеря ми и да си я гледам до предучилищна, но тъй като съм сляпа или пък ми харесва мръсотията, а може би и двете, ще я оставя. За мен наистина най-важното е да се чувства добре.
 Повечето неща в тоя живот не са черни или бели, те са шарени и когато човек избира, заедно с хубавото избира и нещо лошо. Надявам се, не твърдиш, че оная градина в "Изток" е перфектна. Племенницата ми още си спомня как една от учителките я набила, защото по време на сън й се допишкало и станала да иде до тоалетната. Е, ако дворът е чист и подреден, малко насилие не е голяма работа. Важното е да сме чисти...

# 27
  • Мнения: 9 814
За момент бях решила, че ЧДГ ще бъде по-добро място за детето ми.
Моя позната ми препоръча въпросната ДГ.
Наистина останах разочарована.
А пък и честно казано не знам дали знаеш, но учителката, която гледа твоето дете, гледа и моето в държавната ДГ.

# 28
  • Мнения: 636
За момент бях решила, че ЧДГ ще бъде по-добро място за детето ми.
Моя позната ми препоръча въпросната ДГ.
Наистина останах разочарована.
А пък и честно казано не знам дали знаеш, но учителката, която гледа твоето дете, гледа и моето в държавната ДГ.
Ако беше прочела внимателно по-горния ми пост, а и още по-горния, щеше да видиш, че да, знам, че учителка, даже не една /г-жа Оля и г-жа Марина, а през лятото по заместване и една трета госпожа/ от вашата градина в "Изток"  работят и в нашата. Това ми го казаха и самите учителки, когато разговарях с всяка поотделно преди да запиша детето ми там. Тези учителки  са в доста повърхностен контакт с  групата на моята, която се обучава предимно от един господин сутрин по общата програма, а следобяд - от една госпожица по английски. Няма лошо, че госпожите гледат и двете дечица на две различни места, а в свободното си време, примерно, копаят или работят в старчески дом. Лошите неща са други, но за да вникне в тях човек, трябва наистина да ги види по-отблизо. Що се отнася до "бараката" и "зеещите врати", които споменаваш в поста си, тази лексика ми е позната от една стара тема за "Приятел на детето". По ирония автор и на темата, и на определението "барака", и на констатацията за зеещите врати съм аз...Обаче темата е стара и вратите вече не зеят. Оттогава има и някои други промени, тъй че преди да коментира е добре човек да се сдобие с по-актуално инфо и да се опита да вникне по-надълбоко.

# 29
  • Мнения: 9 814
Първо, детето ми не посещава ДГ в Изток, а в Младост.
За справка виж темата Кой в коя градина е.
И второ, констатацията за зеещите врати, бараката и неподържания двор си ги направих сама лятото при трите ми посещения на въпросното място.
И трето, спорът до тук. Всичко е въпрос на избор и разбиране. Peace

Общи условия

Активация на акаунт