Консултация с логопед - тема 3

  • 170 293
  • 759
  •   1
Отговори
# 240
  • Мнения: 520
здр nnnnina, основно се обръщам към теб да ми кажеш нещо за поставената диагноза - дисфазия, поставиха ни  я след преглед от една доцентка невролог-говоротерапевт и логопед-психиатър в София. Изписаха ни ноотропил да го пие три месеца и работа с логопед. От една седмица работи с нас логопед, според които  се касае моторна алалия. Доколкото разбрах става въпрос за една и съща диагноза (руснацията е нар.алалия а на запад дисфазия). От това което прочетох озн. че има нарушения на цнс. Моят въпрос към теб е - може ли да се поставя такава диагноза без направени някакви изследвания, пр. ямр, т.е. мога ли да считам че диагнозата е точна?
Да спомена само, че се касае за момченце на 3г и 5м, безпроблемна бременност, раждане, развитие на детето по месеци и години - проходи на 11 м и каза първата дума на 11 м (мама), гукаче , след което казваше баба, тата, дада и така след 1 г и 6м не си обогатяваше  речника, казваше гого, ало, кой, някой от първите думи не  ги ползваше, заведохме го на логопед на 2г и 6-7 м, каза че няма проблем, но той направи 3г и 2м и не започваше да говори, пак й го заведохме и тя каза, да направим консултация с невролог, направихме и съм го описала по-горе. Да кажа само, че няма проблем със слуха, разбира всичко каквото му се казва, копира, сам се храни, почти и облича, обува, ходи до тоалетна, но страда от един "психологически"запек,прави асоциации, имитира, знае как се борави с мн неща и за  какво служат, само веднъж да види нещо и го е запаметил.От един месец ходи на детска, по вечето случай си играе сам, явно защото не може да комуникира, г-жите казват че единственото по което се различава от останалите деца е че не говори.
Благодаря ти предварително, ако смяташ, че още нещо трябва да се направи, пиши ми на лс.

# 241
  • Мнения: 1 035
Здравейте, днес ми е тръгнало да моля за съвети специалистите тук...
Досега писах в темата  "Консултация с психолог"... Rolling Eyes
Моята щерка е на 4.4г и е с Идеопатична Роландова Епилепсия откакто навърши 3г.
Пристъпите се изразяват в ритмично потрепване на левия устен ъгъл, което е съпроводено с по-силно слюноотделяне и завалване на говора.... като всичко трае секунди. Rolling Eyes
проблема при нас е  "Р"-то и постоянното "С"ъскане....
говори още някак бебешки... често замества "В" с "Б" - като беше по-малка казваше "бода", но постепенно сама почна да казва "вода"... а днес ми направи впечатление, че вместо Питър Пан, каза Бидър Бан Shocked
Опитвам се при всяка сгрешена дума, да я поправям и да я карам да го каже 3-4-5пъти, но след час -два, пак я казва както й дойде. Rolling Eyes
Според вас имаме ли нужда от логопед и нещата поправими ли са?
Може ли да ми препоръчате някой специалист в Бургас, и да ми кажете колко лв и колко време струва/трае приблизително един сеанс. Rolling Eyes благодаря  bouquet

# 242
  • Мнения: 881
Здравейте,мили момичета!Искам да  се обърна към вас за съвет,дали имаме нужда от логопед или от психолог,защото аз си мисля че имаме проблем и че след време ще се задълбочи.
Мойта дъщеричка е на 2г и 8м. и от известно време започна да заеква ,прави пауза когато прави изречения и в началото на всяка дума удължава звука,пример -тттати иискам,зачудва се ,повтаря си думата която ще каже на ум и тогава я произнася.
Не сме имали никакви проблеми до този момент,тя проговори доста рано,и за нейната възраст доста познати и лекари ми казват че за нейната възраст говори много.Сега се ровя в нета за логопед в Плодвив,моля дайте ми съвет или някакви координати на специалист.Сърцето ми се къса всеки път като я чуя че не може да каже поредната думичка SadБлагодаря ви предварително Hug

# 243
  • Бу-у-урга-а-ас
  • Мнения: 2 708
Dani777, да може да се постави такава диагноза без да се налагат ЯМР. Логопедът е постъпил правилно като ви е изпратил на невролог и психиатър, които преценяват здравословното състояние и до колко е добре или не да се приемат медикаменти или да се правят допълнителни изследвания.
Сега от вас се изисква усилена и редовна логопедична работа.

tedka*, писах на лични.

SIMONA_S, добре е да посетите логопед, който да прецени дали се касае за физиологично заекване или наистина детето започва да заеква. При много деца, особено такива, които от рано имат богат речник и са по-бъбриви се получава едно наподобяващо на заекване нарушение на ритъма на речта, което се дължи на затруднено обработване на информацията в мозъка. Отшумява за кратко с времето. Все пак обаче, ако детето ви продължи да се запъва и виждате, че се мъчи, отидете незабавно на логопед. До тогава не фиксирайте вниманието на детето върху заекването. Слушайте го спокойно и с интерес, за да не го травмирате.

# 244
  • София, в офиса
  • Мнения: 1 269
здр nnnnina, основно се обръщам към теб да ми кажеш нещо за поставената диагноза - дисфазия, поставиха ни  я след преглед от една доцентка невролог-говоротерапевт и логопед-психиатър в София. Изписаха ни ноотропил да го пие три месеца и работа с логопед. От една седмица работи с нас логопед, според които  се касае моторна алалия. Доколкото разбрах става въпрос за една и съща диагноза (руснацията е нар.алалия а на запад дисфазия). От това което прочетох озн. че има нарушения на цнс. Моят въпрос към теб е - може ли да се поставя такава диагноза без направени някакви изследвания, пр. ямр, т.е. мога ли да считам че диагнозата е точна?

Здравей, за да се постви диагноза дисфазия, не е необходим ЯМР. Важното е тази диагноза да е поставена поне от проф. Матанова, защото в последно време други професори поставят диагноза дисфазия на деца с много ясни маркери за ГРР и им изписват ноотропил или ризатарум. Диагнозата е важна едиснствено за подхода към детето по време ан терапия. Иначе - чака ви много работа, най вече с логопед. Не само индивидуално, на всяка цена и групова терапия, зашото опит от дете на дете е най-добър  bouquet

# 245
  • Мнения: 881
Благодаря за бързия отговор Лого5ка Hug
Ще се свържа днес или утре с добър логопед,защото ми е много притеснено Cry
Хубав ден  Hug

# 246
Извинявам се за въпроса който ще задам на логопедите които отговарят тук във форума/страхотни сте/ ,но бихте ли ми казали какви са цените средно за 1 логопедичен час/дори не знам колко минути трае един сеанс/. Следващият вторник ще водя синът си за първи път на консултация и имам ограничени фин.възможности.

# 247
  • София, в офиса
  • Мнения: 1 269
Съгласно утвърдените от членовете на от Националното Сдружение на Българските логопеди частно практикуващи минимални цени:
индивидуална терапия 20 лв, консултация 25 лв, диагностика 25 лв - в минимум 2 сеанса.

Цените могат да бъдат и по-високи в зависимост от квалификацията на съответния специалист  bouquet

# 248
  • Мнения: 298
Водя детето си на логопед 3 пъти седмично за 37 лв.

Страхотен професионалист и съм страшно доволна.

20 лв. е твърде висока цена за стандарта на средния българин, моите уважения разбира се, всеки има право на избор.

Някои логопеди са изразено комерсиални.

В крайна сметка за да има резултат е небходимо посещение от минимум 2 пъти седмично.

# 249
  • Варна
  • Мнения: 2 036
Аз плaщам по 20лв. за 1 астр.час, но логопедката идва у дома 2 пъти в седмицата в удобно за всички ни време Peace
Много съм доволна - 7г. ми син казва вече перфектно 'Р' след около 3 месесеца работа.
Сега работи с дъщеря ми, тя е на поти 4г. и има проблем с доста звукове - 'С', 'З',"Ч',"Ц',"Ш','Ж", е "Р"-то също.Освен това малката е доста опърничава и вироглава, но вече се забелязва сериозен напредък и при нея Peace

# 250
  • София
  • Мнения: 132
Водя детето си на логопед 3 пъти седмично за 37 лв.

Страхотен професионалист и съм страшно доволна.

20 лв. е твърде висока цена за стандарта на средния българин, моите уважения разбира се, всеки има право на избор.

Някои логопеди са изразено комерсиални.

В крайна сметка за да има резултат е небходимо посещение от минимум 2 пъти седмично.
Нина ви е написала минималните цени,все пак,въпреки, че лично аз нямам спомен кога са приети от НСЛБ.
По мои лични наблюдения в момента е доста трудно да се намери колега, който да се съгласи да работи дори на тях-предимно са по-високи.
В чисто човешки план се радвам за вас,че сте намерили колега, които да ви взема 37.00лв.за три терапии.Разбира се, отново в чисто човешки план не разбирам как може колегата до такава степен да не уважава труда си .
В професионален план бих поговорил с логопеда ви за професионална етика и квалификация,но това са други аспекти на работата.
Професионализъм и оценка на собствения труд не бива да се бъркат с комерсиалност.

# 251
  • София
  • Мнения: 132
Аз плaщам по 20лв. за 1 астр.час, но логопедката идва у дома 2 пъти в седмицата в удобно за всички ни време Peace
Много съм доволна - 7г. ми син казва вече перфектно 'Р' след около 3 месесеца работа.
Сега работи с дъщеря ми, тя е на поти 4г. и има проблем с доста звукове - 'С', 'З',"Ч',"Ц',"Ш','Ж", е "Р"-то също.Освен това малката е доста опърничава и вироглава, но вече се забелязва сериозен напредък и при нея Peace
Ако правилно съм разбрал дъщеря ви не е навършила 4 години?!Това в повечето възможни случаи е ранна възраст за терапия на звукопроизношението.Особено на групите звукове, изброени от вас.

# 252
  • Варна
  • Мнения: 2 036
Ако правилно съм разбрал дъщеря ви не е навършила 4 години?!Това в повечето възможни случаи е ранна възраст за терапия на звукопроизношението.Особено на групите звукове, изброени от вас.

Да, след месец ще навърши 4г. Проговори рано и има много добър речник, но когато изговаря тези звуци си пъха езика между зъбите и се чува нещо като фъфлене и не се различаваха кой кой е. Проучих доста мнения, включително и тук във форума и останах с впечатление, че при нея е нещо като вреден навик и е по-добре да започна по-рано, за да не се автоматизира това грешно произношение. А според вас на каква възраст трябва да се започне работа при деца със сигматизъм?

# 253
  • София
  • Мнения: 132
Ако правилно съм разбрал дъщеря ви не е навършила 4 години?!Това в повечето възможни случаи е ранна възраст за терапия на звукопроизношението.Особено на групите звукове, изброени от вас.

Да, след месец ще навърши 4г. Проговори рано и има много добър речник, но когато изговаря тези звуци си пъха езика между зъбите и се чува нещо като фъфлене и не се различаваха кой кой е. Проучих доста мнения, включително и тук във форума и останах с впечатление, че при нея е нещо като вреден навик и е по-добре да започна по-рано, за да не се автоматизира това грешно произношение. А според вас на каква възраст трябва да се започне работа при деца със сигматизъм?

От пояснението разбирам,че вероятно става дума за междузъбен сигматизъм, при който е добре да се почне терапия възможно в най-ранна възраст.Все пак единствено колега може да прецени дали терапията с точно определено дете ще е ефективна в дадена възраст.Явно вашия случай е такъв  newsm10

# 254
  • Мнения: 298
Нина ви е написала минималните цени,все пак,въпреки, че лично аз нямам спомен кога са приети от НСЛБ.
По мои лични наблюдения в момента е доста трудно да се намери колега, който да се съгласи да работи дори на тях-предимно са по-високи.
В чисто човешки план се радвам за вас,че сте намерили колега, които да ви взема 37.00лв.за три терапии.Разбира се, отново в чисто човешки план не разбирам как може колегата до такава степен да не уважава труда си .
В професионален план бих поговорил с логопеда ви за професионална етика и квалификация,но това са други аспекти на работата.
Професионализъм и оценка на собствения труд не бива да се бъркат с комерсиалност.

С риск да обидя някого, мога само да кажа, че няма човек, който да не цени труда си и да не смята, че заслужава повече. Сигурно добрите специалисти в един момент ще могат да си позволят да работят и за 40 лв., стига да има кой да им ги дава, но съм на мнение, че във форума не трябва да се наслагва мнение, че това са цените и други няма. Има и добри специалисти, които работят на по-достъпни цени и хората трябва да са информирани за това.

Последна редакция: пт, 10 юли 2009, 19:38 от PetyaP

Общи условия

Активация на акаунт