Синдром на Даун - тема 6

  • 41 299
  • 449
  •   1
Отговори
# 375
  • Мнения: 9
Здравейте всички майчета,татковци и сладси дечица.Бързам да се включа докато е свободен компютъра ,а и аз .Ще ви разкажа малко от живота ни преди 4г.Алекс не е ходил на детска градина,направо тръгна в подготвителната група.Аз не съм стояла с него нито тогава,нито  в 1клас.Той свикна с децата и те с него,оправяше се добре сам и с помоща на децата.Сутрин го завеждахме и на обяд го прибирахме.В 1к. имах проблеми с госпожата която не го искаше ,защото тя нямало да се занимава с него-/имала си още 20 деца на главата./Вторият срок  дойде ресурсна учителка и нещата се понаместиха,започнахме да работим всички заедно,защото до този момент заниманията бяха само в къщи.От втори клас след една моя лека забележка започнаха дори да го изпитват и да му пишат оценки в бележника.Материала до четвърт клас горе долу си го беше усвоил.Той си беше на индивидуална програма,по български и математика имаше ресурсни учителки,но другите часове си бяха редовни.Дори когато не идваха ресурсни той взимаше материала ,който изучаваха другите по бълг. и математика.На края на 4кл. дори му даваха да прави тестовете/разбира се с помоща на учител/ и той се справи много добре.На него също му дават само удостоверение за завършен клас.До тук добре,но в момента просто не знам какво правиме.Ходим на у-ще по 3-4 часа,защото ние нямаме повече време да стоим с него,а ако има някои да му помогне да се предвижва от стая в стая той ще си стои всички часове,но никой не го е грижа.Аз не мога да задължа децата да правят това,но мисля че класната може да поговори с тях и да ги накара да направят това за него.Интересува ме знае ли някой дали касните ръководители в чиито клас има дете с увреждания получават допълнителни пари.Така до момента полужението е следното-/Писане-що годе гамотно и разбираемо,диктовки с все по-малко грешки.Четене-когато е с по-големи букви добре,но с малки бавно и с грешки.Математика-геометрията се справя много добре,другото вече писах пълна скръб .Теорията я знае перфектно,но на практика нищо не се получава.Аз мислех че поне с наизустяването на таблицата няма да имаме проблеми,но уви това не иска да го запомни,как ще се борим просто не знам.Стига за сега с уене,че след малко трябва да тръгваме на у-ще.Съжалявам че не се записахме за тържеството,но нещо не можах да си организирам нещата/напоследък често ми се случва/,но се надявам че това ще се поправи.За сега ще свършвам,но довечера ако имам възможност пак ще пиша.Поздрави и целувки на всички и успешен ден.

# 376
  • Раднево
  • Мнения: 217
Здравейте
Браво на Алекс
като чета  отново ми идва на ум че е много важно  логопеда,  класния,  психолога и ресурсния учител да работят в екип  ,а не да се получава  орел - рак - щука .
класния ръководител получава някаква сума за работа с дете / ца / със специални потребности. Това понякога е повод за дрязги между хората цитирани по-горе , тъй като те не получават  такава сума , а в действителност те са специалистите .
Ванко също е на индивидуална програма  и получава оценки в бележника .
Доколкото си спомням може да има  количесвена  оценка / 2,3,4,5,6 /  или качествена оценка т.е.  може или неможе  определено нещо
и мисля че при първия вариант  се издаваше документ за образование , но честно казано нещо ми убягва в момента .
Яна в момента си е у дома с мама. В сряда правихме контролни лабораторни изследвания  , но резултатите не са добри
Иначе тя като че ли се чувства добре .Очакват ни още изследвания
Поздрави и целувки на всички малчовци

# 377
  • Мнения: 2 232
С интерес чета за по-големите наши дечица, благодаря ви , че споделяте опит.

Рад, продължаваме да стискаме палци резултатите да  са добри или поне да не са толкова страшни както в началото.Радвам се , че Яна се чувства добре-това е много важно. Simple Smile

За Неделя , ако е такъв вятър както в момента предполагам няма да е за разходки . Може да се видим на кафе, ако сме с децата в някой детски клуб.Дайте идеи за такъв  в кварталите около Стрелбище.alexa-smile - вие нали някъде в близост отсядате по принцип?

# 378
  • Мнения: 555
Здравейте,
Светлето, благодаря за споделеното, тази информация е много важна за нас, родителите на по-малки дечица. Очевидно за нашите деца придвижването от клас в клас е проблем. На мен също ми прави впечатление, че Гери тръгва нанякъде и никаква мисъл за завръщане обратно към мен не я спохожда. Миналата седмица в хотела в Сандански успя за минути да избяга от ресторанта и да се повози с асансьора – добре, че не е опасен – но беше слязла в приземието, където осветлението беше много слабо, е, беше се поуплашила изглежда и беше тръгнала нагоре по стълбите като похленчваше. Опитвам се да не я ограничавам в движението из фоайетата в хотелите или на детските площадки, за да не свиква постоянно да съм над главата й, но в сравнение с другите деца на нейната възраст, струва ми се, има проблеми с пространствената ориентация. Чудя се какъв начин да измисля за развитие на уменията за пространствено ориентиране. Но си мисля, че независимо дали им се плаща или не, класните ръководители и другите учители би трябвало да имат грижата за придвижването на Алекс от клас в клас, съветвам те да го искаш от тях и да бъдеш по-настоятелна и взискателна в това отношение, имаш всички основания за това.
Бонел, разбирам, че децата ни се нуждаят от индивидуална програма, въпросът е обаче дали се прави необходимото в училище, за да усвоят максимално повече от редовния материал или предварително им се задава много по-лека програма и от година на година се натрупва все повече неусвоен материал. Моето мнение е, че се чака повече на заниманията вкъщи, а към училищните занимания на децата със СД учителите подхождат с известно  предубеждение. Мисля си, че ако имаше предварително разработени и адаптирани за българските условия програми за обучение на деца със СД, нещата щяха да са по-други и децата да усвояват много повече знания. С две думи, смятам, че индивидуалните програми са недостатъчно ефективни.
Независимо от всичко, поздравления за нашите ученици /и за техните родители/, за труда, който полагат и знанията, които, въпреки трудностите, придобиват. Не много отдавна една лекарка ми казваше, че да си напише името за тийнейджър със СД е рядко постижение, аз се въздържах от коментар.
Дежа Вю, Алекса-Смайл, предполагам, че в събота и неделя детските клубове са плътно заети с рождени дни и други празници, но ако искате, може да ни дойдете на гости - ние сме в "Бели брези", на лесно място, детегледачката на Гери ще е с нас в неделя, тъй че ще имаме и помощник, играчки има достатъчно у нас за малки и по-големи дечица, а за пушачите има тераса. Ще се радвам да се видим, ако има и други желаещи, също са добре дошли.
Специални поздрави и пожелания за здраве на Яна, дано изследванията се подобрят занапред.
Поздрави на всички родители и много целувки на децата.

# 379
  • Мнения: 555
Здравейте отново,
Пропуснах да напиша, че вчера бях на изложбата на книгата в НДК. Намерих за Гери осем книжки с азбуката – различни, с хубави картинки и хубаво изписани букви на издателство „Златното пате”, „Превозни средства” от поредицата „Първи стъпки” на изд. ПАН, както и няколко книги с твърди страници също на изд. ПАН – три от тях с по три приказки с малко повече текст от най-бебешките и една – „На село” с животните и отгоре с едри букви написани думите – „куче”, „коте” и пр., според мен много подходяща за учене на първи цели написани думички. Купих й и много хубава поредица с животни, морски обитатели и птици на издателство „Багри” с кратички подходящи текстове за съответните животни. И две книжки за детските чувства на изд. Аделфи” – „Когато се чувствам добър” и „Когато се чувствам щастлив”. И накрая – панорамни озвучени книги на изд. „Фют” – избрах „Звуците на природата – Океаните и моретата”. Това са в общи линии моите открития от изложбата.
Поздрави и още много целувки на децата.

# 380
  • Мнения: 343
Влизам съвсем набързо, че още не съм привършила с багажа..

xelaa, благодаря за поканата! Пак казвам - за мен няма никакво значение къде ще се срещнем, важното е да се видим! Аз сигурно ще съм без Ачето, че и баба му иска да му се порадва малко Simple Smile Но пък се надявам да видя вашите сладкиши Simple Smile Имаме си телефоните, така че ще се чуем, за да ми кажете какво сте се разбрали.

Много целувки на дечицата!

П.п. За неделя говорим, нали?

# 381
  • Мнения: 555
Дежа Вю, кутията ти за лични съобщения е препълнена. Правилно си се ориентирала, входът на кооперацията ни е точно срещу улица Искърски пролом.
Гери спи между 2 и 4 часа, но тъй като и детегледачката ще бъде с нас, няма проблем да дойдете по всяко време, което е удобно и за вас.
Алекса, да, за неделя се уговаряме.
Поздрави и целувки.

# 382
  • Мнения: 1 588
На мен също ми прави впечатление, че Гери тръгва нанякъде и никаква мисъл за завръщане обратно към мен не я спохожда.

При нас е обратното. Преслава тръгва на някъде, без да мисли как ще се върне, докато Хриси се отдалечава (понякога доста) и после прави кръгом и се връща обратно, откъдето е тръгнала (стига аз да имам търпението да стоя и да гледам, а да не хукна след нея да я връщам)... Според мен е от възрастта, но може би наистина трябва да се работи в посока упражняване на пространствената ориентация... За да стане това, е необходимо на децата да се даде малко по-голяма свобода, по възможност на място, където няма какво да им се случи, за да могат да се упражняват хем в опознаване на света, хем в ориентиране, както и да придобиват усещането, че се справят сами. Всичко е въпрос на баланс и обучение - децата да се научат да разпознават ситуациите, когато трябва да са по-внимателни и да не се отдалечават от нас, от ситуациите, когато могат да си позволят по-голяма свобода...

Ние напоследък доста си поболедувахме - и трите изкарахме някакъв вирус (даже и детегледачката от 2 седмици е болна), но вече се пооправихме. С Хриси наредихме елхата, тя помагаше за гирляндите и ми подаваше елховите играчки. Понеже ме беше страх, че Преслава ще иска да ги махне от елхата, за да си играе, сложих едни по-"стиропорени", но се оказа, че Преслава ги заглежда, но не се опитва да ги махне, така че догодина ще гласувам още по-голямо доверие на децата Simple Smile

Май пропуснах да спомена преди време, че купих същата игра с букви, за която беше споменала Миленавита и почнахме да се занимаваме по малко с някои основни букви - буквата на Хриси, на Преслава, на мама и т.н. Също и броя непрекъснато, засега Хриси е повтаряла след мен "две", "три" и прави опит да каже "четири", но си знам, че ще има още стотици пъти да броя, преди да постигнем каквото трябва. Броим бисквити, солети, елементи от конструктора, всякакви предмети... Хелаа, ще ти бъда много задължена, ако споделиш повече от твоя опит в тази посока. Тези дни си мислех, че твоят опит с Гери е просто безценен, понеже е положителен и успешен. Хората се учат по два начина - с положителен опит (т.е. какво е довело до успех) и отрицателен опит (т.е. какво не помага), като първият вид опит е по-градивен, понеже е директно насочен към успеха, докато вторият по-скоро обяснява неуспеха... Та и аз тайно си мечтая за брошура от Хелаа, където е описан нейният положителен опит Simple Smile

Та така... Ето ги и снимките (уловени интересни мигове от заниманията на децата)!
Целувки на всички деца!
P.S. Ето ви един Коледен wallpaper от мен Simple Smile

Последна редакция: сб, 06 дек 2008, 11:11 от Мария

# 383
  • Мнения: 555
Здравейте,
Мария, благодаря за оценката, но аз, честно казано, не се чувствам особено подготвена да уча Гери на математика, а и да говори, всичко, което правя, е някаква компилация от наученото от нашата логопедка Съни, прочетеното в разни книги и учебни помагала и личния ми опит от заниманията с Гери. И съм малко неспокойна, че във всичко това липсва дългосрочна стратегия, че всичко, което правя, има малко стихиен и ситуативен характер, и все съм с усещането, че пропускам ценно време, докато се самообучавам. За говора и развитието на речта най-доброто, което съм намерила и го ползвам като наръчник за обучение, е книгата на Ромена Августова. При Гери има резултат, но ето, например, тя още не може да изговаря буквите с, ч, ш, щ, ж, з, говори много, но все още доста неразбираемо, има още много какво да се желае и работи по отношение на правилното изговаряне. 
И на мен ми се иска да мога да обобщя досегашния си опит с Гери, а и да си направя по-конкретни краткосрочни и дългосрочни програми, но засега не ми достига време. И аз, както и ти, се занимавам по малко и с частно предприемачество, а там, както знаеш, всичко зависи от инициативността и волята да постигнеш определени цели въпреки пречките и неблагоприятната среда, всяко делегиране на права носи рискове от некомпетентност или недобросъвестност, т. е. без прякото ми участие не се получава, тъй че работата отнема доста време. Но се опитвам и се надявам да постигна  в обозримо бъдеще да си организирам нещата така, че през следващите десетина години да мога да отделям достатъчно време за занимания с Гери и  не съм много далеч от мисълта да обобщя опита си в писмен вид, за да мога да го предоставя на други родители. Междувременно ще пиша за всичко рационално, което науча и постигна с Гери и тук, във форума.
Чудесни снимки си направила пак, имаш две прекрасни помощнички. Хриси още се е издължила, а Преслава също изглежда пораснала, вече и тя си е малка госпожица, а не бебе. Много хубав конструктор имате, не съм виждала такъв, от какъв материал е направен? Ние още не сме купили елхата и не сме я украсявали, сигурно ще вземем жива в саксия, затова предпочитам да е по-близо до Коледа, че много иглички падат по пода.

Миналата седмица се опитвах безрезултатно да намеря къде да заведа Гери за няколко дни през зимната ваканция, тъй като градината ще почива от 23 декември до 4 януари включително. Оказа се трудна работа и почти се бях отказала, след като навсякъде ми казваха или че няма места, или ми съобщаваха невероятни цени за нощувки. Но в петък следобед ми провървя, оказа се, че хотелите предварително продават местата на чужди туроператори и чрез една туристическа агенция ми намериха ваучер от руска фирма за няколко дни преди Нова година за „Боровец хилс” на съвсем прилични, дори доста по-евтини от обичайните цени. Само дано да сме здрави дотогава, а и сняг дано има, ще се пързаляме с шейничка.

Поздрави на всички родители и много целувки на децата.

# 384
  • Мнения: 1 588
Много хубав конструктор имате, не съм виждала такъв, от какъв материал е направен? Ние още не сме купили елхата и не сме я украсявали, сигурно ще вземем жива в саксия, затова предпочитам да е по-близо до Коледа, че много иглички падат по пода.
Имам приятелка в Москва, тя ни прати преди 2 години този конструктор (с който сега Преслава строи небостъргачи, а Хриси - градове). Материалът е нещо като много твърд дунапрен с идеални стени и ръбове. Случвало се е Хриси да драска с флумастери по него, измива се лесно с топла вода и сапун. Наистина конструкторът е страхотен, а и на децата им е интересно да играят с него, затова тепърва ще показваме нови произведения с него...

Аз се отказах преди няколко години от идеята да купувам истинска елха. Първо, заради по-краткия срок за удоволствието да си имаш наредена елха, второ - заради игличките, трето - заради макар и по-абстрактната идея, че животът на една истинска елха ще бъде пощаден. Всяка година нареждам (вече с помощнички) елхата в началото на декември, и така можем да й се радваме цял месец Simple Smile

Пропуснах в предния постинг да напиша за последните "изпълнения" на Хриси и Преслава. Преслава откри колко е интересно да се крие в гардероба, докато аз се чудя къде е, а Хриси напоследък имитира често изпълненията на певци с микрофони (по-конкретно Джордж Майкъл, смъкнах от youtube няколко негови по-мелодични клипчета). Засега все не успявам да й направя и аз клипче, но ще я дебна...

# 385
  • Мнения: 2 232
Здравейте, днес се видяхме с Хела , Гери,  Алекса и  Ачето. Hug
Гери е мноооого пораснала и същинска млада госпожица,  а Ачето е малък бонобон просто, спинка и кротува, после се събуди и разглеждаше наоколо- кротка душица.
Хела, много ти благодаря за гостоприемството, хубавото изкарване и подаръците.  bouquetИ се извинявам за поведението на Анджи-напоследък не търпи нови места, не знам на какво се дължи, щом се прибрахме се успокои , хапна малко , изкъпахме го и заспа-много му се спеше .Най-сигурен и спокоен  се чувства у дома.А плюс всичко се сетих , че днес е деня в който лекарствата му за хормоните на щит. жлеза са в двойно количетсво така са ни предписани, това и допълнително го превъзбуждата. Надявам се да не сме ви изплашили, особенно alexa-smile  и  гледачката ви, която  се справи и с Ангел дори.Чак се притеснявам на Коледното тържество дали ще може да дочакаме дядо Коледа ако пак  го хванат лудите....
Eто няколко снимки :
http://www.snimka.bg/album.php?album_id=313341&pid=9274550
Спокойна нощ на всички.

# 386
  • Мнения: 555
Здравейте,
И аз се включвам да изразя удовлетворението си от вчерашната мини-среща. Дежа Вю, и аз благодаря за подаръците, Гери тази сутрин беше помъкнала мечо за в детската градина, но я уговорих да го остави, че още е нов и да не се изгуби. Алекса-Смайл, благодаря за тортата, беше разкошна. Дежа Вю, напразно се извиняваш за Анджи, много прилично си се държа детето, и с Флюк се харесаха, беше си усмихнат и весел, може малко в повече да му е дошло оживлението, но и Гери беше превъзбудена известно време след като си тръгнахте, съвсем нормално е, деца са. Шоколадовите неща засега ги скрих от Гери, но ще й ги дам малко по малко тези дни. Гери беше много радостна, че имаме гости и особено беше впечатлена от Ачето, такава малка жива кукла, в кошче при това, много беше заинтригувана. Хубаво е да се срещаме, дано си измислим и още някоя предновогодишна среща, какво ще кажете?
Мисля си за Анджи /същото казах и на Евита за Климент като се видяхме миналата седмица в Сандански/, че може би има нужда от очила и затова е по-неспокоен. Когато Гери сложи очила, стана по-спокойна, преди това спомняте ли си колко много се оплаквах от хвърлянето и въобще от поведението й. Може би трябва да се настоява пред лекарите за преглед за диоптър и астигматизъм, дори и ако трябва да се капят капки два-три дни. Според мен недостатъчно доброто зрение е възможно да води до недостиг на стимули през зрителния анализатор, а той е много важен и за научаването в тази възраст, а недостигът на стимули, както ни обясни проф. Матанова, се отразява на поведението.
Нещо не успявам да отворя снимките, които Дежа Вю е публикувала, но може да е и от моя компютър. По-късно ще опитам пак.
Поздрави на всички родители и много целувки на децата.


 

# 387
  • Мнения: 2 232
Здравейте, преди няколко часа говорих с Алекса-Смайл, днес са били в Трета градска на кардиолог.За съжаление, се налага  съвсем скоро да го оперират Ачето, тази седмица ще се реши дали да е преди НГ или веднага след празниците.Мама Мира е доста разтревожена-разбираемо.....Най- вероятно тя ще пише повече щом се приберат в Бургас.

Хела щом минат празниците ще видя къде да го заведат Ангел на очен, но не знам дали ще се съгласят да го прегледат на компютъра.Днес е много спокоен, въобще нищо общо с вчера.Или лекарствата са му дошли в повече или сред хора го хващат щурите.Утре имаме час на Психолог ще пиша щом се върнем.

п.с. Психолога отпада за сега, понеже вдигнахме температура .Confused

Последна редакция: пн, 08 дек 2008, 22:38 от Deja Vu

# 388
  • гр. Карнобат
  • Мнения: 175
 Здравейте, приятели! Днес почивам, не съм на работа и отидох да взема Боби от училище. Госпожата още от вратата, много похвали Боряна. Каза ми, че днес се справила със поставената задача по изобразително изкуство. Темата им била "Как си представяме Коледната нощ" и Боряна нарисувала Дядо Коледа. Аз реших да си похваля гарджето, като ви покажа нейната рисунка.
http://www.snimka.bg/album.php?album_id=316541

# 389
  • Мнения: 1 588
Боряна нарисувала Дядо Коледа. Аз реших да си похваля гарджето, като ви покажа нейната рисунка.
http://www.snimka.bg/album.php?album_id=316541

Дядо Коледа със син чувал, отдясно на него - украсена зелена елха, а отляво - висящи кафяви, зелени и жълти гирлянди... Браво на Боряна!

Общи условия

Активация на акаунт