Тренч - къде ?

  • 10 390
  • 51
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 281
Тренчкот е думата.
Има разлика между тренчкот и шлифер.
Тренчкотът е с двуредно закопчаване, определена дължина и подвижен колан.

Много думи (не само в модата) са заемки, защото няма точна дума на български.

# 16
  • Мнения: 516
Тренчот е хубава дума. Веднага си представяш Ингрид Бергман в "Казабланка". Страст и стил. Извинете, ама като чуя тренч си представям пъпчасали тиннейджърки  с модерни  шлиферчета, дънки и гуменки.

# 17
  • София
  • Мнения: 4 751
Пролетта имаше точно същите в Orsay на Витошка- в черно, бежово, червено и кафяво. Аз си взех червен, много съм доволна и бяха на супер цена- 80 лв.

# 18
  • Мнения: 1 224
Който не знае какво е "тренчкот" или "тренч" нека види думата "шлифер" в първия пост , така надявам се да разбере за какво иде реч.

И стига спам, моля.

Така - минах вчера през Зара в Скай Сити, имаше 2 тренча, но нито ми харесаха цветовете, нито имаше размери. Цената им беше 89 лв.
Или, имаше ли малки размери ? Трябва ми S , та да не кажа XS .. Защото искам да е по мен , а не да ми седи като пижама.

# 19
  • Мнения: 4 447
Тренчкот е думата.
Има разлика между тренчкот и шлифер.
Тренчкотът е с двуредно закопчаване, определена дължина и подвижен колан.

Много думи (не само в модата) са заемки, защото няма точна дума на български.


Да бе. Не си намерила човека с когото да спориш:

A trench coat or trenchcoat is a raincoat made of waterproof heavy-duty cotton drill or poplin, wool gabardine, or in some cases leather: it generally has a removable insulated lining; and it is usually knee-length or longer.

Превод: Тренчккоута е шлифер направен от водоустойчив (промазан) много качествен дебел или фин памучен плат, вълнен габардин, а в някои случаи кожа: като цяло има подвижна подплата; и обикновено е до коляното или по-дълго.

Това по описанието си ми прилича баш на шлифер. Имаме си точна дума. Извинявай, но преди да навлезе тая
дума "тренч" ние не сме имали шлифери, така ли?  Thinking

Продължаваме: Този тип шлифер е измислен от откривателя на габардина - Томас Бърбери през 1901г.
През Първата Световна Война, дизайнът на шлифера се променя, като му добавят пагоните и металните халки.

Именно тогава войниците от фронтовата линия дублират значението на шлифера с думата "тренчкоут".
Явно думата е взаимствана от британците, по-скоро като никнейм на оригиналният шлифер. М? И то
в полеви условия, а не на модният подиум.

През Втората Световна Война - офицерите продължават да носят този тип шлифер в студеното време. И други страни
започват да използват дизайна на този шлифер. В Америка му лепват името "battle jacket" в превод: "бойна куртка (сако,жакет,яке)".
В американската армия използват по-късо от оригиналният шлифер, за по-голямо удобство.

Типичният шлифер от онова време е бил с десет копчета, двуреден и дълъг в различни разновидности на бежовото или чисто черно.
Обикновено дизайна включвал и колан, пагони, маншети. Носел се е за да предпазва от вятър и дъжд, а не за да топли
през студените зимни дни.

Ето и какви видове има, за да няма объркани, че били само двуредови:




Повече неподготвена да не се изказваш.

# 20
  • Мнения: 1 224
Лаура Мерсие , стига си спамила .

# 21
  • Мнения: 4 447
Лаура Мерсие , стига си спамила .

Баш по темата си е. Информацията от кога е спам?

# 22
  • Мнения: 1 224
Не виждам информацията да е по темата. Никъде не пише къде има тренч , като този , който търся, така че, стига си спамила.

# 23
  • Мнения: 304
Скоро си купих от един не-голям град шушляк Joy (имам предвид "тренч") на някаква супер неизвестна марка. Взех го за 42 лв, а вчера видях абсолютно същия в магазин на Графа за 62 лв. Определено не може да се носи, когато е студено, защото си е шушляк и е доста тънък. Такива (и малко по-дебели) в най-различни цветове (лилаво, жълто, зелено) видях в магазинче на ъгъла срещу Съдебната палата. Мисля че късичките бяха по 50 лв, а дългите по 60 (не съм много сигурна обаче). Ако някой не робува на точно определена марка може да погледне там. Бяха сладки и имаше голям избор от цветове за тези, които обичат да им е цветничко  bouquet

# 24
  • Мнения: 410
Тренчкот е думата.
Има разлика между тренчкот и шлифер.
Тренчкотът е с двуредно закопчаване, определена дължина и подвижен колан.

Много думи (не само в модата) са заемки, защото няма точна дума на български.
Извинявай, но ще те опровергая, защото работя в модния бранш и имам претенциите, да съм в перфектна яснота отн. браншовите термини на български/ английски/ немски/испански. Съвсем други са отличителните белези на шлифера, няма никаква разлика шлифер <-> trench-coat, нито пък връзка с двуредно/едноредно закопчаване.
Ако разбираш немски:
Trenchcoat:
Dieser Allwettermantel (Regenmantel) hat einen Gürtel, ein breites Revers und Koller im Rücken. Außerdem ist er mit Gehschlitz, Schulterklappen, Ärmelriegeln und schrägen Schubtaschen versehen.
СЪщо не съм съгласна, че модните термини нямат правилни съответствия: често ли ползвате за панталон дрейнпайпс (на немски Röhre)? Май не. Но панталон тип цигара - да.
Просто е крайно време да скъсаме асоциацията с криворазбраната циливилизация.
Сори за спама.

# 25
  • Мнения: 1 250
 Shocked
Толкова много ли държите да развалите темата на момичето?
Пуснете си една тема за разликата между простия шлифер и тренч/кот/коут и от къде са дошли имената им и там си пишете на воля.

# 26
  • Мнения: 1 111
Идва есента и мисля, че е време за шлифер / тренч / тренчкоут  ( за да сме ясни  Mr. Green )

Търся си модел като този :



Предпочитам да е в черно.
Мяркали ли сте някъде - ако да , къде ? И на каква цена ?
Примерно в Зара или Кенвело дали ще има ? Или Манго ?

Точно такъв, но черен видях вчера в Том Тейлър, около 250 лв.беше.

# 27
  • Belgium
  • Мнения: 7 731
Еееей ама за какво спорите не знам  ooooh!
Написано е още в първия пост какво се пита, има и снимка.

Топи, злато в Бенетон имаше хубави trenchcoаts (моля да не ми се разяснява произхода на думата евентуално от староанглийски  Naughty), както и в Манго. Надникни там  Hug

Последна редакция: чт, 25 сеп 2008, 11:39 от Лу

# 28
  • Мнения: 6
В Ugly Fox на Графа има доста голямо разнообразие, а цените бяха около 70-80 лв. Провери там:)

# 29
  • Мнения: 1 224
В Ugly Fox на Графа има доста голямо разнообразие, а цените бяха около 70-80 лв. Провери там:)
Права си, не се бях сетила за този магазин. Мерси   bouquet

Еееей ама за какво спорите не знам  ooooh!
Написано е още в първия пост какво се пита, има и снимка.

Топи, злато в Бенетон имаше хубави trenchcoаts (моля да ми се разяснява произхода на думата евентуално от староанглийски  Naughty), както и в Манго. Надникни там  Hug
Ще отида в събота до мола на Стамболийски и ще видя и в Бенетон, и в Манго. Мерси, слънчо  Heart Eyes

Общи условия

Активация на акаунт