Кърмене и цикъл

  • 2 358
  • 23
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 166
Нормално е. По време на кърмене цикъла не винаги е точен. За твое успокоение можеш да си направиш и тест за бременност.

мармашотка, може изобщо да не ти дойде докато кърмиш. А може и да се появи цикъла и успешно да продължиш да кърмиш. Просто при всяка жена е различно.

 newsm10

# 16
  • Мнения: 11 006
Първият цикъл след раждането ми дойде, когато дребос беше на 1 г. и 2 месеца. Simple Smile Оттогава е редовен. Не съм забелязала по някакъв начин да се отразява на количеството и качеството на кърмата.

# 17
  • всъщност в Габрово, а в сърцето си в Берлин
  • Мнения: 2 975
Първите ми цикли след раждането бяха на 40 дена, после нещата се нормализираха. Не се притеснявай.

# 18
  • Мнения: 491
Първият ми МЦ дойде, когато бебо беше на 11 мес. Отначало бяха на големи интервали 45-46 дена, но при 5ия МЦ, нещата се нормализираха.

# 19
zdraveite!
na men cikala mi doide o6te na vtoriq mesec!az estestveno se pritisnix za6toto sam slu6ala kup baba6ki vreli nekipeli 4e dokato karmi6-nqma6 cikal.......palni gluposti!

# 20
  • Мнения: 45

На мен ми дойде 9 месеца след раждането, като до края на кърменето беше редовен, а след това стана ужасно нередовен  newsm78
Вместо да се нормализират хормоналните нива, се получи дисбаланс точно след спиране на кърменето, да се чуди човек  Thinking
... и също не съм забелязала МЦ да влияе на количеството или вкуса на кърмата

# 21
  • Мнения: 2 959
...бебо е вече на 6 мес. , а цикъла ми още го няма...
Mармашотка, не го мисли цикъла, по- малко притеснения и смяна на настроенията. Аз нямах 2г и 3мес.
...baba6ki vreli nekipeli 4e dokato karmi6-nqma6 cikal.......palni gluposti!...
Пепитко86, не са съвсем глупости. Зависи ако кърмиш през нощта активно, тогава нивото на хормона който регулира лактацията и съотвено пречи на овулацията се отделя най- много може, при някой момичета това да е случая. Поне при мен беше така, когато Дана сама спря да суче през нощта, цикъла ми се върна.

# 22
  • Мнения: 2 829
Една съфорумка ми помогна като преведе на Български информация за Метода на Лактационната Аменорея.
Ето, за тези, които се интересуват:
Метод на лактационната аменорея (Lactational amenorrhea method)


Чрез Метода на лактационната аменорея (МЛА) се избягва бременност, като се разчита на естествения период на неспособност за забременяване в периода, непосредствено след раждането, през който жената няма менструация и изключително кърми. Когато този метод не се съвместява с медикаменти или приспособления [за контрацепция], той може да се счита да естествен начин за контрол на раждаемостта или семейно планиране.

Неспособност за забременяване по време на кърмене
За жени, при които са изпълнени критериите, изброени по-долу, МЛА е с надеждност между 98% и 99.5% през първите шест месеца след раждането. [Методът се е използвал още от древността].
• Кърменето трябва да е единственият или (или почти единственият) източник на храна за бебето. Всеки един от следните фактори:
- даването на АМ,
- изцеждането вместо храненето от гърда и
- даването на храна, различна от мляко,
намаляват ефективността на метода.
• Бебето трябва да се кърми на интервали, не по-дълги от четири часа през деня и поне на шест часа през нощта.
• Бебето трябва да е не по-голямо от шест месеца.
• Жената не трябва да е имала менструация в периода от 56 дни след раждането (при определяне на способността за забременяване, кървене до 56-тия ден след раждането може да се пренебрегне).
Екологичното кърмене е по-строга разновидност на МЛА, разработен от Шийла Кипли (Sheila Kippley) през 1971 г. Тя е една от основателките на Лигата „Couple to Couple.” Изследванията сочат, че този метод е с 1% ненадеждност през първите шест месеца след раждането (т.е. с 99% надеждност – бел. прев.) и с 6% ненадеждност при жени, при които все още не се е възстановила първата менструация след раждането. Седемте Стандарта на екологичното кърмене са малко по-различни от изискванията за МЛА:
• Кърменето трябва да е единственият източник на храна на бебето – никакво АМ, изцеждане и (ако бебето е по-малко от шест месеца) храни, различни от мляко.
• За успокояване на бебето да се предлага гърда, не залъгалка или шише.
• Бебето да се кърми често. Честотата съгласно критериите за МЛА са абсолютният минимум; [за метода на екологичното кърмене] колкото по-често се поставя бебето на гърда, толкова по-добре. Трябва да се избягва храненето по режим.
• Майките трябва да спят с бебетата си – ако не на едно легло, то в една стая.
• Майките не трябва да се отделят от бебетата за повече от 3 часа на ден.
• Майките ежедневно трябва да спят едновременно с бебетата си през деня.
• Жената не трябва да е имала менструация в периода от 56 дни след раждането (при определяне на способността за забременяване, кървене до 56-тия ден след раждането може да се пренебрегне).
Източник:
http://en.wikipedia.org/wiki/Lactational_amenorrhea_method

МЛА
МЛА е официално приет на нарочен форум на специалисти от различни области, като биомедицински и социални изследвания, клиничната практика, семейното планиране, медицинското образование и пр., състоял се в Беладжо, Италия, между 11 и 14 декември 1995 г. Спонсори на конференцията са СЗО, Фемили Хелт Интернешънъл и Институтът по репродуктивно здраве към Университета Джорджтаун, с подкрепата на Фондация „Рокфелер.”

При все, че отдавна е известно, че кърменето отлага способността за забременяване, доскоро не бяха ясни условията, при които жените могат спокойно да разчитат на това природно явление като надежден метод за предпазване от забременяване. През 1988 г. в Беладжо, Италия, специалисти от различни области се събраха и формулираха т.нар. „Консеснус „Беладжо,”” чиято основна идея е, че при жени, които не използват някакъв метод за семейно планиране (т.е. контрацептив – бел. прев.), но които кърмят изключително или почти изключително и нямат менструация, вероятността да забременеят е по-малка от 2% през първите шест месеца след раждането.

След срещата през 1988 г. бяха проведени няколко проучвания, целящи да проверят Консеснуса. Срещата през 1995 г. е организирана спезциално, за да се направи преглед и обобщение на тези изследвания. Изводът е, че идеята, изнесена през 1988 г., е потвърдена.

През 1989 г. официално е формулирана концепцията на Консенуса „Беладжо.” Наречена е Метод на лактационната аменорея и са определени са нейните три критерия. Спазването едновременно и на трите от тях осигурява адекватна защита срещу нежелана бременност. Тези критерии са: 1) отсъствие на менструация – т.е. аменорея, 2) изключително или почти изключително кърмене, и 3) първите шест месеца след раждането. Указанията към Консенсуса включват и препоръка за жените, които вече не отговарят на тези критерии или които не желаят да използват метода, да изберат незабавно друг начин за предпазване от бременност.

Надеждността на метода към момента е установена и МЛА се счита за официално приет алтернативен метод за семейно планиране в определен период след раждане.

Източник:
http://www.fhi.org/en/RH/Pubs/booksReports/LAMconsensus.htm

# 23
  • Мнения: 2 959
Янче, благодаря за труда, дано и авторката да й помогне да отговори на въпросите й.

Общи условия

Активация на акаунт