СТРАСТИ - класиране, записване, ГРАДИНИТЕ В СОФИЯ

  • 95 081
  • 1 846
  •   1
Отговори
# 1 800
  • гр.София
  • Мнения: 4 176
Магика, преполагам защото вече има навършени 10м. и може да кандидатства за 1 яслена група. Все още няма групи за родени 2008. Сега в яслата са 2006 и 2007, но понеже вече може да го запишеш на 10 мес и те включва към 1 яслена. Не съм сигурна, просто предполагам.
Най-вероятно си права.
Но значи ли,че ако има свободно място ще трябва да й приемат детето при 2007 набор (то не е януарче)?

# 1 801
  • София
  • Мнения: 4 094
aunt Ogg , абсолютно съм съгласна! Аз съм разбран човек, мога да се поставям на мястото на другите. Но в случая наистина ми се вижда несправедливо моето дете да ходи в частна ясла или градина, защото мястото му е заето от дете от Братован например.
...

А защо да е несправедливо? Това дете е родено и живее в София. Какво точно го прави "дете от Братован"? Това,че родителите му са родени в Братован ли? Отдавна вече не сме крепостни и не бива да има значение кой къде е роден, какъв цвят на кожата има и т.н. Родителите са дошли да живеят в София, имат адресна регистрация в София(както е по закон!!!), плащат си данъците в София и това дете има същите права да се ползва от общинските услуги , като твоето.

За другите държави не съм особено компетентна,  мога да кажа само за Англия. Всяко дете, живеещо там , се ползва от абсолютно същите възможности за градина, училище, здравни услуги и т.н. Ако родителите не са англ. поданици , те не получават същите помощи(пари и услуги) , както англичаните. Но детето ги получава! Плащат се някакви пари на родителите за градина, получава си безплатните часове-колкото и другите, получава си безплатното общинско училище и т.н.

# 1 802
  • Мнения: 3 993
*щурчо* я няма в момента, някой знае ли подробности от вчерашната среща в общината, нещо повече от това, което тя ни информира вчера? И друго, трябва да решим дали ще пускаме онази подписка...аз се обезсърчих напоследък, но ако има и други желаещи за нея, ще се включа.

# 1 803
  • София
  • Мнения: 8 947
Магика, детето ти е в "текущо класиране", затова е с предишният набор. Когато се пренаредят нещата с новият регламент, ще си мине към неговият набор.
Ще пропусна покрай очите си това, че всички софиянци са необразовани и живеят при мама и тати, които даже не са си купили апартамент ами живеят и те при баба и дядо. Пък и не искат да работят. А останалите са толкова пренебрежимо малко на брой, че можеш поименно да им се извиниш. newsm78

# 1 804
  • Мнения: 99
Не искаме извинение. Всеки си има мнение по въпроса.
Образованието ми е икономическо, работила съм и съм учила, да задочно, и дете съм гледала, и апартамент имам  и къща имам собствена, построена  с много труд и усилия и лишения и то в последните години на социализма и не е даже голяма, за данъците да не говорим какви са ама такова място е отпуснато от общината, а не е по наследство за съжалеине. Не знам защо обаче, имам поглед и над хората от провинцията дошли тук да учат и да вземат тапия, да си намерят за кой де се оженят и да добият статут на софийски жители. Само, че колетите и записите от провинцията не са ли и те мама меси, тате носи.
Всеки има право да живее и да работи където пожелае и където има по добра възможтост за реализация, но да спазва правила и норми.
Е да има много хора с по три поколения в един апартамент, обаче това не е мерило за стандарт на живот.
Мисля, че критериите ни изнервиха до ента степен и ни накараха да започнем вражди стари като света. На всякъде по света има и светни хора и не дотам свестни, да не употребявам по лош език.
Май започна да се прояснява ситуацията създадена от нямането на места в ДГ, да ни накарат да се изпокараме, да декларираме доходи, да си платим данъци, да си направят статистика. И от цялото това нещо страдат децата ни. Съвсем забравихме, че за тях става въпрос. Не може така да ги сравняваме, кое повече има право да ходи на ДГ и кое по малко. Срамота е.  Blush  

# 1 805
  • София
  • Мнения: 1 541
Айде стига с тия Софиянки и Несофиянки. Дреми ми на ......... (тииииит - нецензурна дума), че някои са родени в София, а други като мен в провинцията. Ако ще си мерим .......... (тиииииит - втора нецензурна дума, но различна от първата) да видим кой с какво образование е (без да включваме поникналите като гъби абсурдни Висши учебни заведения с дистанционно обучение), да видим кой живее с мама и тати, а кухнята е изнесена на терасата, за да спи баба в кухнята, кой какви данъци плаща и да сметнем процента на провинциалистите с лично жилище в София и процента на софиянци с лично  жилище.  Тъкмо стигнем до същината на проблема (Явната дискриминация от страна на общината спрямо неприетите деца) и хоп, изскочи някой, който чака банята да се освободи от пра-баба му и започне да мрънка: "Аз съм родена в София, дедите ми живеят на този адрес от 80 години, защото никой след пра-пра дядо ми не е могъл да изкара пари за собствено жилище, ходила съм на градина тук, както се очертава в това жилище ще прекарам живота си и  следователно детето ми има по-големи права от някое дете на провинциалисти, дошли да работят в София, които имат жилище плащат данъци, осигуряват се на реални заплати и дефакто издържат всички като мен, които понеже са със софийска кръв, не могат да ходят по разни университети, да се смесват с простолюдието." Не може богопомазани софиянки да се хванат на работа за 700-800 лв., понеже им е под достойнството. Ще си стоят вкъщи на принципа: "Тати носи, мама меси да живей, живей труда" и ще мрънкат, че детето им ТРЯБВА да е на градина, за да имат те времем да довършат започнатото преди 7 години задочно обучение.
Емииии, не съм съгласна, че Софиянки са онеправдани по някакъв начин заради провинциалистите. Ощетени сме всички, които плащаме данъци и в замяна на това отсреща ми се явява г-н Джонев по телевизията, добре загладил косъм и ми говори глупости.
Сега ще си преместя "онова нецензурното" от единия крачол в другия и като решите да обсъждаме нещо смислено пак ще включа.

P.S. Моля да ме извинят всички работещи кореняк Софиянки с висше образование и собствено жилище. Но тъй като те са само няколко в тази тема, ако ми драснат на Лични, ще им се извиня поименно.

исках разбиране ,но уви е пак ще поясня - АЗ НЕ СЪМ СОФИЯНКАААААААА - 100 пъти го казах бе мила ( не си прочела всичко от мен ) аз искам тези които имат купено жилище и живеят там да имат  поне малко предимство пред тези които са на квартира в същия квартал !!!

# 1 806
  • гр.София
  • Мнения: 4 176
 За настоящия адрес е добре все пак да изискват някакъв срок-примерно година поне.

 Little wingels, не сме се отказали. Трябва да се доизпипа текстът и да побързаме,че иначе няма смисъл.

 reniris,ти не схващаш ли,че някой може 10 години да живее тук на квартира,по настоящ адрес. А ти" вчера" да си си купила жилище. Плановете ти за утрешния ден не сме длъжни да ги знаем.

 Аз пък не ща извинения.

 

# 1 807
  • София
  • Мнения: 1 541
aunt Ogg , абсолютно съм съгласна! Аз съм разбран човек, мога да се поставям на мястото на другите. Но в случая наистина ми се вижда несправедливо моето дете да ходи в частна ясла или градина, защото мястото му е заето от дете от Братован например.
...

А защо да е несправедливо? Това дете е родено и живее в София. Какво точно го прави "дете от Братован"? Това,че родителите му са родени в Братован ли? Отдавна вече не сме крепостни и не бива да има значение кой къде е роден, какъв цвят на кожата има и т.н. НИКОИ НЕ ОСПОРВА ТОВА ! Родителите са дошли да живеят в София, имат адресна регистрация в СофияСТАВА ВЪПРОС ЗА КАКВА РЕГИСТРАЦИЯ - ПОСТОЯННА ИЛИ ВРЕМЕННА НАРЕЧЕНА ОЩЕ НАСТОЯЩА(както е по закон!!!), плащат си данъците в София и това дете има същите права да се ползва от общинските услуги , като твоето.

За другите държави не съм особено компетентна,  мога да кажа само за Англия. Всяко дете, живеещо там , се ползва от абсолютно същите възможности за градина, училище, здравни услуги и т.н. Ако родителите не са англ. поданици , те не получават същите помощи(пари и услуги) , както англичаните. Но детето ги получава! Плащат се някакви пари на родителите за градина, получава си безплатните часове-колкото и другите, получава си безплатното общинско училище и т.н.
ПИСНА МИ ДА ОБЯСНЯВАМ КАКВО ИМАМ В ПРЕДВИД И ДА ПОЛУЧАВАМ НЕСПРАВЕДЛИВИ НАПАДКИ - О'К К'ВОТО ДОЙДЕ ТОВА Е !

# 1 808
  • Мнения: 189
Айде стига с тия Софиянки и Несофиянки. Дреми ми на ......... (тииииит - нецензурна дума), че някои са родени в София, а други като мен в провинцията. Ако ще си мерим .......... (тиииииит - втора нецензурна дума, но различна от първата) да видим кой с какво образование е (без да включваме поникналите като гъби абсурдни Висши учебни заведения с дистанционно обучение), да видим кой живее с мама и тати, а кухнята е изнесена на терасата, за да спи баба в кухнята, кой какви данъци плаща и да сметнем процента на провинциалистите с лично жилище в София и процента на софиянци с лично  жилище.  Тъкмо стигнем до същината на проблема (Явната дискриминация от страна на общината спрямо неприетите деца) и хоп, изскочи някой, който чака банята да се освободи от пра-баба му и започне да мрънка: "Аз съм родена в София, дедите ми живеят на този адрес от 80 години, защото никой след пра-пра дядо ми не е могъл да изкара пари за собствено жилище, ходила съм на градина тук, както се очертава в това жилище ще прекарам живота си и  следователно детето ми има по-големи права от някое дете на провинциалисти, дошли да работят в София, които имат жилище плащат данъци, осигуряват се на реални заплати и дефакто издържат всички като мен, които понеже са със софийска кръв, не могат да ходят по разни университети, да се смесват с простолюдието." Не може богопомазани софиянки да се хванат на работа за 700-800 лв., понеже им е под достойнството. Ще си стоят вкъщи на принципа: "Тати носи, мама меси да живей, живей труда" и ще мрънкат, че детето им ТРЯБВА да е на градина, за да имат те времем да довършат започнатото преди 7 години задочно обучение.
Емииии, не съм съгласна, че Софиянки са онеправдани по някакъв начин заради провинциалистите. Ощетени сме всички, които плащаме данъци и в замяна на това отсреща ми се явява г-н Джонев по телевизията, добре загладил косъм и ми говори глупости.
Сега ще си преместя "онова нецензурното" от единия крачол в другия и като решите да обсъждаме нещо смислено пак ще включа.

P.S. Моля да ме извинят всички работещи кореняк Софиянки с висше образование и собствено жилище. Но тъй като те са само няколко в тази тема, ако ми драснат на Лични, ще им се извиня поименно.

исках разбиране ,но уви е пак ще поясня - АЗ НЕ СЪМ СОФИЯНКАААААААА - 100 пъти го казах бе мила ( не си прочела всичко от мен ) аз искам тези които имат купено жилище и живеят там да имат  поне малко предимство пред тези които са на квартира в същия квартал !!![/color]

Предлагам да спрем да дърпаме чергата на който както му е изгодно!
Защо да имаш предимство като си си взела собствено жилище не мога да разбера?
Стига сме се дърпали и делили.Това е недопостимо да се делиме на Столичани и провинциалисти.Все пак живееме в 21 век и то като страна членка на ЕС.
Много ми става болно,когато се започнат едни такива спорове,аз тук асъм родена аз съм такава,а ти си онакава,детето ти е еди си кво.Тогава се срамувам че имам нещо общо с тази нация!Слънцето свети еднакво за всички,всички дишаме един въздух и всички рано или късно ще се събереме на едно място!
Дайте да обсъждаме реалните проблеми на тази система, а не всеки каквото си иска и му е изгодно!
Според мене точката която иска да се отдели най голямо внимание е за критерийте за деца с равен брой точки,защото опашки по часове на кандидатсването няма да има,но опашки от деца с равен брой точки ще има повярвайте ми.
И пак ще стане като миналата година,само че опашка с равен брой точки.


# 1 809
  • София
  • Мнения: 4 094
За срок за адресна рег. съм съгласна. Да кажем 1-2 години поне. Ако детето е родено тук , тъкмо става на възраст за ясла. Ако е родено другаде-ОК, поне 1г. поживей и плащай данъци, а после си ползвай услугите. Разбира се, ако има места, да може и без този срок да се записва.  Peace Идваш днес, даваш детето на градина и от утре си на работа-няма лошо, аз все се надявам,че до 1-2 години ще се открият така обещаните нови градини.  Peace

Иначе специално за reniris давам пример: Аз имам пост. адрес в западния край на Сф. В последните 8 години, обаче, живея в Младост. Там си ми е адресната рег. , дори не съм сменяла квартирата( но това няма никакво значение). Та, преди да си купя собствено жилище, аз 8 години съм живяла в този квартал, но не съм си сменила пост. адрес, щото не знам докога ще съм в тази квартира-всичко става, знаете как е.
Ти беше писала,че си се омъжила миналата година, мъжа ти е от същия квартал, родителите му имат жилище, съответно тук ти е вече постоянният адрес.
Е защо моето дете да има по-малко право на детска градина?

Винаги съм казвала, че трябва да има огромни глоби за неспазване на законите, вкл. и този за адресната регистрация. Лошо няма! Но щом изпълняваш задълженията си като съвестен гражданин, то трябва да имаш право и да изискваш.  Peace


И малко извън темата, но не съвсем. Сещате ли се какво ще се случи след 2-3 години? Когато същите тези деца ще трябва да тръгнат на училище!  ooooh!

# 1 810
  • София
  • Мнения: 1 541
Айде стига с тия Софиянки и Несофиянки. Дреми ми на ......... (тииииит - нецензурна дума), че някои са родени в София, а други като мен в провинцията. Ако ще си мерим .......... (тиииииит - втора нецензурна дума, но различна от първата) да видим кой с какво образование е (без да включваме поникналите като гъби абсурдни Висши учебни заведения с дистанционно обучение), да видим кой живее с мама и тати, а кухнята е изнесена на терасата, за да спи баба в кухнята, кой какви данъци плаща и да сметнем процента на провинциалистите с лично жилище в София и процента на софиянци с лично  жилище.  Тъкмо стигнем до същината на проблема (Явната дискриминация от страна на общината спрямо неприетите деца) и хоп, изскочи някой, който чака банята да се освободи от пра-баба му и започне да мрънка: "Аз съм родена в София, дедите ми живеят на този адрес от 80 години, защото никой след пра-пра дядо ми не е могъл да изкара пари за собствено жилище, ходила съм на градина тук, както се очертава в това жилище ще прекарам живота си и  следователно детето ми има по-големи права от някое дете на провинциалисти, дошли да работят в София, които имат жилище плащат данъци, осигуряват се на реални заплати и дефакто издържат всички като мен, които понеже са със софийска кръв, не могат да ходят по разни университети, да се смесват с простолюдието." Не може богопомазани софиянки да се хванат на работа за 700-800 лв., понеже им е под достойнството. Ще си стоят вкъщи на принципа: "Тати носи, мама меси да живей, живей труда" и ще мрънкат, че детето им ТРЯБВА да е на градина, за да имат те времем да довършат започнатото преди 7 години задочно обучение.
Емииии, не съм съгласна, че Софиянки са онеправдани по някакъв начин заради провинциалистите. Ощетени сме всички, които плащаме данъци и в замяна на това отсреща ми се явява г-н Джонев по телевизията, добре загладил косъм и ми говори глупости.
Сега ще си преместя "онова нецензурното" от единия крачол в другия и като решите да обсъждаме нещо смислено пак ще включа.

P.S. Моля да ме извинят всички работещи кореняк Софиянки с висше образование и собствено жилище. Но тъй като те са само няколко в тази тема, ако ми драснат на Лични, ще им се извиня поименно.

исках разбиране ,но уви е пак ще поясня - АЗ НЕ СЪМ СОФИЯНКАААААААА - 100 пъти го казах бе мила ( не си прочела всичко от мен ) аз искам тези които имат купено жилище и живеят там да имат  поне малко предимство пред тези които са на квартира в същия квартал !!![/color]


Защо да имаш предимство като си си взела собствено жилище не мога да разбера?


100 000 пъти вече обясних защо и в случай , че не още някои не е разбрал ето пак казвам и то ще се опитам да е за последно  Blush защото тези където живеят на квартира отсреща в блока ПРИМЕРНО , ще заемат мястото в ДГ. от квартала и такива като теб и много други ще чакат на опашки вън!  Rolling Eyes
"Слънцето свети еднакво за всички,всички дишаме един въздух и всички рано или късно ще се съберем на едно място!
Дайте да обсъждаме реалните проблеми на тази система, а не всеки каквото си иска и му е изгодно!" с това съм абсолютно съгласна Peace

# 1 811
  • Мнения: 99
Сещаме се, защото тази година бяха закрити сума ти паралелки.
Не ми се мисли какво ще стане. Май ще започнат да приемат и в училищата по някакви критерии Laughing Laughing Laughing. ООООО и тогава ще стане голям майтап. Училището е задължително ама сори няма места. И така ще стане като едно време богатите с образование, а простите на село да копат, Все пак и тази работа трябва някой да я върши  нали. За съжаление вече не  е толкова просто и да копаш, трябва да покриваш и европейски изисквания.  Joy Joy Joy

# 1 812
  • нейде там, където ....
  • Мнения: 5 381
И аз не разбирам защо ако имаш собствено жилище трябва да си с предимство? Това не е ли дискриминация по имотно състояние? Какво общо имат децата и собствеността?

....
Според мене точката която иска да се отдели най голямо внимание е за критерийте за деца с равен брой точки,защото опашки по часове на кандидатсването няма да има,но опашки от деца с равен брой точки ще има повярвайте ми.
И пак ще стане като миналата година,само че опашка с равен брой точки.


Не, няма да има опашка. Ще има едно "чувалче", в което всички ще са в еднакво положение. Неустановено и безтегловно. Чувството, че нищо не зависи от теб в този момент е УЖАСНО. Как може нещо, което касае толкова много детето ми, да не зависи от мен? Какво се очаква да направя? Да запаля свещичка и да се помоля?

# 1 813
  • София
  • Мнения: 1 067
И малко извън темата, но не съвсем. Сещате ли се какво ще се случи след 2-3 години? Когато същите тези деца ще трябва да тръгнат на училище!  ooooh!

Още от миналата година съм се замислила за това... май се очертава да стане и там проблем с местата.

# 1 814
  • София
  • Мнения: 1 541
И аз не разбирам защо ако имаш собствено жилище трябва да си с предимство? Това не е ли дискриминация по имотно състояние? Какво общо имат децата и собствеността?


Дечицата не са виновни и нямат нищо общо с това- толкова много ги обичам всички .Ставаше въпрос за К1 ( за класация по адресна регистрация и аз само исках да се обърне внимание , че има и постоянен адрес и настоящ адрес и това са две различни неща) ТОВА Е!!!

Общи условия

Активация на акаунт