Майчинството - счетоводно - 12

  • 67 811
  • 1 059
  •   1
Отговори
# 15
  • гр. Пловдив
  • Мнения: 711
Предварително се извинявам ако сте обсъждали тези въпроси!

Опитвам се да разнищя чл. 164 от КТ и реших да попитам и вас.
Чл. 164. (1) След използуване на отпуска поради бременност, раждане или осиновяване, ако детето не е настанено в детско заведение, работничката или служителката има право на допълнителен отпуск за отглеждане на първо, второ и трето дете до навършване на 2-годишната му възраст и 6 месеца за всяко следващо дете.
Тези 6 месеца се полагат ако майката е родила четвъртото си дете ли? Отпуска за 1-во, второ и трето дете си остава 2 г.?

И другата ми питанка пак е свързана с отпуска на майката, но за неплатения. Какво стана с правото на неплатен отпуск на майката до навършване на 3 г. на детето? Къде се разглежда този казус?
Разнищвам чл. 167 от КТ, който гласи следното:
Чл. 167а. (Нов - ДВ, бр. 52 от 2004 г.) (1) След използването на отпуските по чл. 164, ал. 1 и чл. 165, ал. 1 всеки от родителите (осиновителите), ако работят по трудово правоотношение и детето не е настанено в заведение на пълна държавна издръжка, при поискване има право да ползва неплатен отпуск в размер 6 месеца за отглеждане на дете до навършване на 8-годишна възраст.
Според мен това значи, че аз като майка имам право само на 6 м. неплатен отпуск до навършване на 8 г. н детето, а таткото отделно има това право. Той може ли да отстъпи това си право на мен и така да стане 1 г. неплатен отпуск по майчинство?
Какво съм пропуснала да прочета, за да си изясня въпросите свързани с отпуските на майките?
Благодаря на всички, които ще отделят от времето си за мен!    bouquet

# 16
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
zwetellina ,правилно си се ориентирала,че имаш право на 6 месеца неплатена до 8 години на детето.Като могат да се вземат наведнъж или разпокъсано.
Бащата има същата възможност.Но не може да отстъпи неговите 6 месеца,които ти да ползваш.

Преди можеше,но от 2007г не може.

Отпуска си е 2 години за първо,второ и трето дете.След него може да си пуснеш 6 месеца неплатена.Също можеш да ползваш натрупания платен годишен отпуск за двете години майчинство.Така ще я закърпиш до 2 г и 8 месеца. Mr. Green

Последна редакция: пн, 29 сеп 2008, 22:50 от Elfita

# 17
  • гр. Пловдив
  • Мнения: 711
Elfita благодаря ти!
С какви документи да поискам този неплатен отпуск освен с молба до работодателя? Предполагам, че ще се изисква и някакъв документ от бащата?

# 18
  • Мнения: 3 835
Благодаря за новата тема!   bouquet

# 19
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Elfita благодаря ти!
С какви документи да поискам този неплатен отпуск освен с молба до работодателя? Предполагам, че ще се изисква и някакъв документ от бащата?

Ползваш фирмената ви бланка за отпуск като подчертаваш неплатен отпуск за дете до 8 години по чл.167 а.Имате ли такава опция в бланката?

Не трябват документи от бащата.Ползваш си твоите си 6 месеца неплатена и толкоз.Той няма нищо общо с тях.

# 20
  • гр. Пловдив
  • Мнения: 711
Бланкие ги правя аз и за случая ще сложа и такава опция.  Mr. Green
Работодателя има ли право да ми откаже? Какви осигуровки се плащат по време на ползването на въпросния отпус? Предполагам този път ще са изцяло за моя сметка и само здравни /6% от минималната РЗ 220 лв./.

# 21
  • Мнения: 109
 newsm78
здравейте!По повод изтичащото ми майчинство- гл.дете до 2 г- ме помолиха да напусна....;-( не ги устройва варианта още година да не работя на 8 часа- докато дам детенце на детска градина искам да работя на 4 часа,та...айде 4ао!
написах си молбата ,но после се сетих- може ли последния месец от майчинството да бъде предизвестие???????и ако решат ,4е аз...не съм спазила предизвестието и не ми платят отпуската за 2 години май4инство,какво да правя????

# 22
  • Мнения: 18
здравейте
имам сключени два трудови договора /8 и 3 часа/
до колкото разбрах максималното обезщетение за майчинство е 1800 лева, за което трябва да получавам нетно 2000 лева.
нетното възнаграждение на основният договор ми е 1800 лева, а по вторият 200 лева.
Съответно по вторият трудов договор не ми се удържат осигуровки, защото по първият договор осигурителният ми доход е 2000 лева.
Въпросът ми е дали ще получавам 90% от нетното възнаграждение по вторият ми трудов договор? /с уговорката че съм наясно че трябва да си взимам всеки път по 2 екземпляра от болничните/
Благодаря

# 23
  • Мнения: 3 835
Обезщетението е 90% от брутния доход - в случая на мяксималния осиг. доход 1800лв. Или нетният ако той е по-нисък. При теб са равни, така че ще взимаш 1800лв. месечно - първата опция.

По втория ще ти превеждат 490.91лв. а по първия - 1309.09лв.
Това разбира се, ако си била осигурена 6 пълни месеца на тези суми и др.
Надявам се, че не съм те заблудила!

# 24
  • Мнения: 3 835
Мисля, чеи това ще бъде интересно и полезно - http://dezygg.multiply.com/photos/album/45/45
Дейзи, това е супер! Благодарности!   bouquet  bouquet  bouquet

# 25
  • гр. Пловдив
  • Мнения: 711
Работодателя има ли право да откаже 6-те месеца неплатен отпуск на майката ако ги поиска веднага след двете години? Какви осигуровки се плащат по време на ползването на въпросния отпус? Предполагам този път ще са изцяло за сметка на майката и само здравни /6% от минималната РЗ 220 лв./.

# 26
  • Мнения: 3 718
Искам да попитам нещо и се извинявам ако е обсъждано, но нямам възможност да прегледам темите назад. Синът ми тръгва на ясла след няколко дни. Знам, че в 7 дневен срок трябва да уведомя работодателя си и ще си взема отпуските, които ми се полагат. Но моите работодатели не ме щат вече и се чудех следното, дали имам право да ползвам неплатения отпуск за гледане на дете ако детето ходи на ясла? Имам ли право да го изисквам от тях при положение, че е ясно, че няма да продължа да работя там?

# 27
  • София-Младост
  • Мнения: 23 355
Искам да попитам нещо и се извинявам ако е обсъждано, но нямам възможност да прегледам темите назад. Синът ми тръгва на ясла след няколко дни. Знам, че в 7 дневен срок трябва да уведомя работодателя си и ще си взема отпуските, които ми се полагат. Но моите работодатели не ме щат вече и се чудех следното, дали имам право да ползвам неплатения отпуск за гледане на дете ако детето ходи на ясла? Имам ли право да го изисквам от тях при положение, че е ясно, че няма да продължа да работя там?
Принципно може да си ползвате неплатения по чл.167а КТ, но защо да го "хабите" при тази ситуация?

# 28
  • София-Младост
  • Мнения: 23 355
Работодателя има ли право да откаже 6-те месеца неплатен отпуск на майката ако ги поиска веднага след двете години? Какви осигуровки се плащат по време на ползването на въпросния отпус? Предполагам този път ще са изцяло за сметка на майката и само здравни /6% от минималната РЗ 220 лв./.

Ако не бъркам няма право да откаже този отпуск, стига молбата да е подадена в необходимия срок преди самия отпуск. Плаща се само и единствено здравна осигуровка, която е изцяло за сметка на работодателя.

# 29
  • Мнения: 86
Здравейте мамички!   bouquet
Рових се назад, но не съм наясно с проблема си. Моля за помощ.
Започнах работа на 01.07.08 с изпитателен срок до 01.10.08. Термина ми е 16.02.09. Преди започването на работа бях студентка (на 23 ми беше държавния). Искам да изляза в постоянен болничен от 01.11.08. Ще взимам ли майчинство и какво ще бъде? Осигуряват ме на 440 лв. като съм ползвала неплатени отпуски и болнични.
Моля за помощ по проблема ми  Praynig
Благодаря предварително  Hug

Общи условия

Активация на акаунт