Майчинството - счетоводно - 12

  • 72 975
  • 1 059
  •   1
Отговори
# 360
  • Мнения: 262
Daniele, има друга тема за Програмата за детегледачките, там повече информация ще намериш.
  Аз мога да ти кажа, понеже съм в Програмата вече, че се тръгва от Социални грижи, а не от Бюрото по труда. Майка ти има право, да, вече подробностите, ще ти обяснят в СГ. А детето къде ще се гледа, в Сф или КЗ?

# 361
  • Мнения: 1 735
Daniele, има друга тема за Програмата за детегледачките, там повече информация ще намериш.
  Аз мога да ти кажа, понеже съм в Програмата вече, че се тръгва от Социални грижи, а не от Бюрото по труда. Майка ти има право, да, вече подробностите, ще ти обяснят в СГ. А детето къде ще се гледа, в Сф или КЗ?
Да, аз не се изразих правилно. Тя е търсила информация в Бюрото по труда, а аз тук - в Социални грижи. Детето ще се гледа в София. Може ли линк към темата? Embarassed

# 362
  • Мнения: 1 735
Намерих я, благодаря   bouquet

# 363
  • Мнения: 67
Здравейте, имам един въпрос, който не е свързан с майчинството, но знам че тука има достатъчно компетентни хора, които ще могат да ми отговорят. Въпроса ми е следния - може ли да ползваш неплатен отпуск при условие, че не си си ползвал платения? Съпруга ми не си е ползвал платения,защото всеки път като иска да да излезе за няколко дни и предупреди, те му пишат неплатен. Сега платения си му стои, а заплатата му пада заради неплатения.

# 364
  • Мнения: 18
Здравейте, в момента съм в майчинство.Сключих граждански договор преди да изтекат тези 315 дни днес една позната ми каза, че не можело когато си в болнични да сключваш граждански договор трябвало да изтекат и тогава. Така ли е наистина? Моля ви ако знаете да ми отговорите, че се притесних доста. 
 

# 365
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 230
Здравейте, имам един въпрос, който не е свързан с майчинството, но знам че тука има достатъчно компетентни хора, които ще могат да ми отговорят. Въпроса ми е следния - може ли да ползваш неплатен отпуск при условие, че не си си ползвал платения? Съпруга ми не си е ползвал платения,защото всеки път като иска да да излезе за няколко дни и предупреди, те му пишат неплатен. Сега платения си му стои, а заплатата му пада заради неплатения.

Никой не може да те задължи кой вид отпуск ще си ползваш първо. Съпругът ви трябва да си подава молбата за отпуска в законния срок от 7 дни преди датата на ползването му

# 366
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 230
Здравейте, в момента съм в майчинство.Сключих граждански договор преди да изтекат тези 315 дни днес една позната ми каза, че не можело когато си в болнични да сключваш граждански договор трябвало да изтекат и тогава. Така ли е наистина? Моля ви ако знаете да ми отговорите, че се притесних доста. 
 

Ако сте сключила гражданския договр преди изтичането на 135 дни  /това е времето на болничните листове/ може да ви напрявт проблем за обезщетението. Ако е сключен във времето между 135 и 315 дни не би трябвало да има проблеми. Тогава не се ползват болнични листове, а се подава молба за ползване на отпуск през периода на който няма проблем да работите на такъв договор

# 367
  • Бургас/Пз
  • Мнения: 10 094
Здравейте, имам следния въпрос!!!
От 01 януари 2008г се осигурявам върху 2000лв. На 17 юли излязох в болничен за бременност. На 29 август родих. Септември месец ми изплатиха болничния и се оказва че са ми изплатили за юли и за август общо 2246лв. Сега ми изплатиха за септември - 1450лв. По моите сметки обаче това не е 90% от 2000лв. Можете ли да ми обясните как точно се изчисляват. Счетоводителката ми обяснява, че се изчислява върху дохода от болничните, т.е. докато съм в болнични дохода ми не е 2000лв, ама нещо не се връзва.
Благодаря ви предварително.

# 368
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 230
Здравейте, имам следния въпрос!!!
От 01 януари 2008г се осигурявам върху 2000лв. На 17 юли излязох в болничен за бременност. На 29 август родих. Септември месец ми изплатиха болничния и се оказва че са ми изплатили за юли и за август общо 2246лв. Сега ми изплатиха за септември - 1450лв. По моите сметки обаче това не е 90% от 2000лв. Можете ли да ми обясните как точно се изчисляват. Счетоводителката ми обяснява, че се изчислява върху дохода от болничните, т.е. докато съм в болнични дохода ми не е 2000лв, ама нещо не се връзва.
Благодаря ви предварително.

Не е вярно това което ви е казала счетоводителката. Базата е същата като на предните болнични просто се изчислява вече 90%. Възможно е да е такава сумата защото м. юли не ви е  цял а от 17.07.

# 369
  • София
  • Мнения: 152
И моят въпрос не е свързан с майчинството, но незнам къде да питам и затова реших тук Blush
Може ли работодател да откаже ползването на двата дни отпуск, които се дават от кодекса на труда, за сключване на брак?
Благодаря Ви предварително  bouquet

# 370
  • Мнения: 295
ani2 правилно разсъждавате. Свободната професия е като гражданския договор, само че внасят всички осигуровки за своя сметка.

Благодаря, ДейзиГ!  Hug Hug Hug

Ето какво ми отговориха и от НОИ днес (въпросът ми беше първият, който пуснах в темата):

Цитат
Във връзка със запитването Ви отговаряме следното:
         Когато едно лице, осигурявано по трудово правоотношение получава
обезщетение по чл. 164 от КТ до 2 години на детето, започне работа без
трудово правоотношение по него тя се осигурява само за фонд "Пенсии" и има
право на обезщетението в пълен размер.
        В случай, че се регистрирате като самоосигуряващо се лице,
упражняващо свободна професия, ще имате право на обезщетението по чл. 164 от
КТ, ако се осигурявате само за фонд "Пенсии". Това означава, че ще трябва да
внасяте осигурителни вноски върху осигурителен доход 240 лв. през целия
период на упражняване на дейността, независимо дали сте получили хонорар
през месеца или не.
    Ем. Иванова

# 371
  • Мнения: 8
Здравейте,
Аз имам следния въпрос:
Мога ли да получавам възнаграждение по граждански договор докато съм в отпуск по майчинство? Ще поясня: правя преводи от вкъщи към една фирма и получавам хонорар за това. От две счетоводителки получих противиположни отговори - едната ми каза, че нямам право и могат да ме накарат да връщам майчинските, а другата ми каза, че няма такова нещо. Трето мнение не можах да получа, тъй че ако някой е запознат, ще съм благодарна да ми отговори.

# 372
  • Мнения: 295
Здравей, Тачева!
Моят случай е същият. Погледни предишните ми постове, публикувала съм два отговора от НОИ, които потвърждават, че можеш да работиш по граждански договор по време на отпуска за отглеждане на дете до 2 години и да получаваш обезщетението за този отпуск в пълен размер.
Не съм наясно как стои въпросът с първите 315 дни от майчинството. На повечето места пише, че тогава не можеш да работиш. Можеш да превеждаш от името на някой друг, примерно Simple Smile

# 373
  • София
  • Мнения: 159
Някой би ли ми сметнал какво майчинство ще получавам.
Термин 03.12.2008
Първия болничен ще започне от 19.10.2008

При единия работодател:
Месец:  Осигурен за:  Дни в осигуряване /раб.дни/:  Осиг. доход /лв./: 
1  Пенсия, болест и майчинство  22  240.00  тук от януари до април се самоосигурявам
2  Пенсия, болест и майчинство  21  240.00 
3  Пенсия, болест и майчинство  20  240.00 
4  Пенсия, болест и майчинство  21  240.00 
5  Пенсия, болест и майч., тр. злоп. и безработица  20  1300.00  от месец май съм назначена на трудов договор във собствена си фирма
6  Пенсия, болест и майч., тр. злоп. и безработица  21  1300.00 
7  Пенсия, болест и майч., тр. злоп. и безработица  23  1300.00 
8  Пенсия, болест и майч., тр. злоп. и безработица  21  1300.00 
9  Пенсия, болест и майч., тр. злоп. и безработица  21  1300.00 
10Пенсия, болест и майч., тр. злоп. и безработица  23  1300.00 

При другия работодател:
Месец:  Осигурен за:  Дни в осигуряване /раб.дни/:  Осиг. доход /лв./: 
1  Пенсия, болест и майч., тр. злоп. и безработица  22  364.70 
2  Пенсия, болест и майч., тр. злоп. и безработица  21  364.70 
3  Пенсия, болест и майч., тр. злоп. и безработица  20  364.71 
4  Пенсия, болест и майч., тр. злоп. и безработица  21  178.63 
4  Пенсия, болест и майч., тр. злоп. и безработица        395.02  болничен - 15 дни
5  Пенсия, болест и майч., тр. злоп. и безработица        131.67  болничен - 5 дни
5  Пенсия, болест и майч., тр. злоп. и безработица  20  500.16 
6  Пенсия, болест и майч., тр. злоп. и безработица  21  625.20 
7  Пенсия, болест и майч., тр. злоп. и безработица  23  625.20 
8  Пенсия, болест и майч., тр. злоп. и безработица  21  628.80 
9  Пенсия, болест и майч., тр. злоп. и безработица  21  628.80 
10Пенсия, болест и майч., тр. злоп. и безработица  23  628.80 

Последна редакция: чт, 16 окт 2008, 16:09 от Малинка-Къпинка

# 374
  • Мнения: 67
ДейзиГ благодаря много за отговора, явно в тази фирма се опитват да хитреят и да не плащат отпуск. Иначе мъжа ми винаги е предупреждавал на време и в писмен вид.

Общи условия

Активация на акаунт