френски език (начинаещи)

  • 162 514
  • 759
  •   1
Отговори
# 465
  • Мнения: 85
Не си посочила за каква възраст, но ето няколко по-цветни  Grinning

http://www.uptoten.com/
http://www.hello-world.com/French/index.php?prf=EN
http://www.francaisfacile.com/

Има и други за по-сериозни занимания, разбира се.

# 466
  • Мнения: 0
Melany мнг ти благодаря, даже ми се струва че и за мен ще са доста полезни тези сайтове Simple Smile
  bouquet дъщеря ми е на 5 и почваме училище от септември , искам да я подготвя малко през лятото.

# 467
  • Мнения: 329
Здравейте, франкофони! По-скоро, франкофонки.   bouquet  Приемате ли и един пресен даскал от пловдивската школа? Не че я хваля де, напротив, потресаващо зле е. Много слаба. Аз лично съм се спасявал сам. От трети курс в университета тръгнах да бачкам в един call център с френски и това общо взето ми се отрази невероятно добре. По цял ден ми се налагаше да си дърдоря с франсета. Съвсем друга  beer  е да общуваш с истински носители на езика.

Няколко пъти гледам, че е споменавано в темата, аз от своя страна също ще го повторя: най-ефективно се учи език на индивидуални частни уроци, няма какво да се заблуждаваме. Аз от 5 клас съм по уроци. И на курсове съм ходил, но за мен индивидуалните занимания с учител са най-добрият вариант.

За начинаещите - какво да ви препоръчам...  Thinking  Има естествено най-различни добри метòди, но аз съм си традиционалист и препоръчвам добрия стар "Vous êtes ici". Това до скоро беше учебникът за подготвителен клас в повечето специализирани училища или паралелки с френски. Препоръчвам го заради граматиката - мното добре е систематизирана и достъпно поднесена. Иначе лексиката какво толкова - ако няма кой да ви обясни кое какво значи, хващате речника и ги почвате наред. Да ви дам един хубав съвет за учене на нови думи - първо думите задължително се пишат! Без писане няма научаване. Някои ги повтарят на редове хоризонтално, но за мен това не е добре. Най-хубаво се запаметява, ако ги пишете в колонка една под друга.
Най-отгоре на колонката си записвате значението на думата на български и след това на всеки ред едно под друго почвате да повтаряте вече думата на френски и така до края на страницата. Това, за което говоря, би трябвало да изглежда така:

                                                               ОБИЧАМ

                                                               aimer
                                                               aimer
                                                               aimer
                                                               aimer
                                                               aimer

... и така докато ви свърши страницата. След това до образуваната колонка почвате със следващата дума и така... Хубаво е, когато учите съществително, да изписвате и определителния член пред самата дума - това ще ви помогне едновременно със значението да запомните и рода.
Ами... надявам се да съм ви бил полезен. За тези, които са се захванали сериозно, иска се сериозно учене. Това с форума е ала-бала. С него може да си изясните това-онова, но чужд език по форуми не може да се научи. Не ми се обиждайте, съвсем не целя това - казвам го изключително добронамерено. Просто да сте наясно. Гледам, че темичката леко е позамряла, дано да "живнат" нещата.   

# 468
  • Мнения: 6 993
Ти да не си от моята гимназия, направо не вярвам друг да е учил по Вуз ет иси, толкова е античен  Laughing

# 469
  • Мнения: 958
Аз.
Ходя на частни уроци по френски при една мацка, набор 82 някъде, която преподава само по въз ет иси, много съм доволна.
В института учим в момента по алтер его, което мразя много и затова най-вероятно ще спра уроците.
Argent , много добър съвет за думите, мерси.
Аз имам голям проблем, научавам ги и после ги забравям, няма с кой да говоря на френски, а обожавам този език.
Затова в офиса по цял ден си пускам френски самоучители, песни, подкастове, каквото се сетя. В къщи с децата гледаме барбароните на френски, там езика е много лесен и всичко се хваща.
Но пиша ли пиша думите, запомням и след два дена забравям. Ще пробвам този метод с вертикалното изписване, дано помогне  Peace

# 470
  • Мнения: 6 993
Той си е добър учебникът, няма спор, просто си е античен, аз съм била подготве 98 и тогава беше стар Laughing.
Le tour de France de mon enfance était vraiment le tour de France Grinning
La Chèvre de monsieur Seguin Grinning
Métro, boulot, dodo Grinning
Ужас, още ги помня наизуст. Аз за това не го харесвам, въпреки че е добър, просто имам лоши спомени от безкрайно наизустяване на текстове в подготве.  Crazy
Аз си харесах много Campus, по който аз преподавах Peace

# 471
  • Silistra
  • Мнения: 125
Здравейте, момичета. И аз се присъединявам към франкофонките Simple Smile)) И аз учих по Vous etes ici (нямам ударения, за което се извинявам). И все още си спомям текстовете  Joy. Била съм подготве 2002, но това не пречи да ги помня де Simple Smile
Хубав ден на всички  Hug

# 472
  • Мнения: 329
Ти да не си от моята гимназия, направо не вярвам друг да е учил по Вуз ет иси, толкова е античен  Laughing

Аз завърших пловдивската ФЕГ. Светът е малък, нали?  Wink  Колкото до учебника - нали знаеш, че доброто старо много често се оказва по-добро от новото. С "Vous êtes ici" се работеше без грешка допреди няколко години. Мисля, че от 2009 въведоха новата система - "Rallye" на Просвета. Еми бива, ама за мен старият учебник беше по-добър. Затова, даже и леко поостарял, "Vous êtes ici" е перфектен за хора, които твърдо са решили да започнат да учат френски и гарантирам, че ще имат добри резултати. А и всъщност - какво значи остарял - граматиката не се изменя на всеки 7-8 години, така че може би нещата се свеждат повече до остаряла лексика, но ако погледнеш... "Vous êtes ici" не е чак толкова стар, за да има толкова остаряла лексика в него. Никога не съм се сещал да се интересувам, но мисля, че е въведен като система след 1990, така че 20 години не са кой знае колко.

Друга добра метода е Panorama според мен, откъм лексика е доста добре, но граматиката  е обяснена леко хаотично и разпиляно. При "Vous êtes ici" ми харесва много това, че там граматиката е изведена подредено, систематизирано и има някаква логическа последователност от урок към урок.

Последна редакция: пт, 08 юли 2011, 13:50 от Argent

# 473
  • Мнения: 660
Моят син е учил по Echo  в 8-ми клас във Френската в София . Campus  му беше учебника във Френския Институт ако не се лъжа .

Ще потърся обезателно Vous etes ici щом така настоятелно го препоръчвате . Ще уча сама в началото . Чакам да ме включат в една програма на ЕС и после ще бъда в ИЧС.

Преди 3 дни се върнах от Париж и без да се хваля мога да споделя , че се справях с елементарната комуникация . Не съм учила никога френски , но от 2 години чета списания , гледам телевизия , слушам песни и явно ми се "лепят" фразите . Grinning Вярно , че знам италиански , а те и самите франсета ми обясниха , че през него лесно се научава езика им . Дори на моменти като зацикля минавах на италиански и всичко беше ок.

Да предложа моя метод с думите , освен писането предложено от Argent, което е незаменимо .
Режа си малки листчета горе-долу с размера на плочка от домино , изписвам думата от едната страна , а от другата превода й , слагам ги в торбичка и редовно започвам да бъркам в нея - един път излизат на български , един път на съответния език . Много гъвкаво и полезно занимание , препоръчвам .



# 474
  • Мнения: 6 993
Да, на мен по този начин ми беше лесно да науча италиански - през френския   Crazy

# 475
  • у дома
  • Мнения: 258


 Да ви дам един хубав съвет за учене на нови думи - първо думите задължително се пишат! Без писане няма научаване. Някои ги повтарят на редове хоризонтално, но за мен това не е добре. Най-хубаво се запаметява, ако ги пишете в колонка една под друга.
Най-отгоре на колонката си записвате значението на думата на български и след това на всеки ред едно под друго почвате да повтаряте вече думата на френски и така до края на страницата. Това, за което говоря, би трябвало да изглежда така:

                                                               ОБИЧАМ

                                                               aimer
                                                               aimer
                                                               aimer
                                                               aimer
                                                               aimer

... и така докато ви свърши страницата. След това до образуваната колонка почвате със следващата дума и така... Хубаво е, когато учите съществително, да изписвате и определителния член пред самата дума - това ще ви помогне едновременно със значението да запомните и рода.
Ами... надявам се да съм ви бил полезен. За тези, които са се захванали сериозно, иска се сериозно учене. Това с форума е ала-бала. С него може да си изясните това-онова, но чужд език по форуми не може да се научи. Не ми се обиждайте, съвсем не целя това - казвам го изключително добронамерено. Просто да сте наясно. Гледам, че темичката леко е позамряла, дано да "живнат" нещата.   

привет Argent, това с ученето на думи чрез вертикално изписване е супер - аз лично от години само така правя (с различните езици де)... А с френския (който ми е нов от няколко месеца) - изписвам по тоя начин и глаголите като ги спрягам - та барем ги запомня Simple Smile

Колкото до системите, аз ходих на първите 2 нива във Френския институт и добре че преподавателката ни беше отлична, та успях да хвана граматиката. Само дето не ми оставаше никакво време за учене. Но си дадох почивка лятото, че не мога да удържам и на работа, и на френски... Та се надявам да имам повечко време сега да припомням и затвърждавам наученото... Пък септември ще видим, иска ми се да продължа


# 476
  • София
  • Мнения: 158
Момичета здравейте:)
 Ще ходя на уроци при едно момиче, което е мисля 2 или 3 курс филология.Аз ще ходя при нея за часовете и днес като говорихме системата, която аз искам е да ходя веднъж седмично за 3 астрономически часа.Когато я попитах за цената тя ми каза, че на деца за 40 мин. вземала 10 лв,  а на мен ми каза 12.Но ми се стори, че може и да качи на 15 така звучеше уклончиво.Sad Въпросът ми е:смятате ли, че парите са много при положение, че няма голям практически опит.Аз съм учила френски т.е не започваме от нулата.  bouquet

# 477
  • Мнения: 6 993
 Joy

15 на час е нормално Peace
Според мен, де. Но аз може би гледам от гледна точка на филолога   Laughing
Когато аз се чудех колко да взимам, майка ми каза, че взима по 20 лв за час и половина по БЕЛ.
Аз тогава реших, че 20 лв са много и се спрях на 17, пак за час и половина. За 3 часа - 34 се получават, което е горе-долу колкото тя ти иска.

# 478
  • Мнения: 958
Yory , нормално е.
Моята учителка ми взима 12 лева и то на астрономичен час, прави ми кафе и бисквитки, и току що завърши магистратура.
Обаче преподава много по-добре от всички по-възрастни даскалици, аз лично и предложих да вдигне цената, защото за това което ми дава е малко, ама на нея и е неудобно, на мен ми е неудобно, и съм решила и някое подаръче да включа. За един месец това момиче ме подготви за интервю на френски, със френскоговорящ, и на определеното от мен ниво Б1, интервюиращият каза че съм се подценила. Така че е много важен учителя, и парите са заслужени.
Ако ти се вижда много можеш да се запишеш в института, ама аз след последните два курса съм много недоволна.

# 479
  • Мнения: 6 993
Джоя, я пиши на лични коя е колежката. Grinning

Общи условия

Активация на акаунт