Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 13 206
И нашия кмет е издал подобна заповед. И дори за даренията нещата са много строги. Ако някой иска да прави дарение може да го прави само с негово знание и одобрение. Това беше миналата година. Сега заповед не съм виждала, но пък в нашата градина родителите не ги изнудват за пари! Нито купуваме кревати, нито правим ремонти и пр. Единствено даваме пари за учебниците, ама тяхната цена е известна и събираме по десетина лева за моливи и т.н. Това е за цяла година  Wink

# 16
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Ооо при нас отдавна родителите си събират парите. Плащаме за вода по 3лв и за театър 3лв. Това се събира всеки месец от госпожите. Всичко останало се събира от родителите парите са за учебни помагала, консумативи, играчки и т.н. Сега най новото е, че всеки месец ще носим и по 4 рула домакинска хартия за ръце, защото било грозно да висят кърпи в новите тоалетни.

# 17
  • София
  • Мнения: 13 206
Ivben, това с хартията е изискване на ХЕИ вече. И при нас след ремонта сложиха, обаче никой не иска от нас хартия. Общината си осигурява тоя консуматив. Я ги питайте не им ли дава общината парички за това  Wink

# 18
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
В нашата градина /в Пловдив е/ всеки месец носим по две рула домакинска хартия, тоалетна хартия, салфетки, течен сапун и мокри кърпи. Отделно пластмасови чашки за еднократна употреба и по 1.50 за вода. Но в Пловдив таксата е 25лв. на месец и общината дотира по - голяма сума, няма как в нея да са заложени пари и за гореизброените неща.
Но пък учителките събират пари за театър, тържества, снимки и т.н., дори за допълнителнителните занимания /танци, английски.../ пак на тях ги даваме. 

# 19
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Ivben, това с хартията е изискване на ХЕИ вече. И при нас след ремонта сложиха, обаче никой не иска от нас хартия. Общината си осигурява тоя консуматив. Я ги питайте не им ли дава общината парички за това  Wink
Ами ще попитам още утре, но на родителската среща ни казаха, че ние трябва да си я осигуряваме. Как да разбера, че нещо крият. Възможно ли е нашата община да не дава пари за хартия?

# 20
  • София
  • Мнения: 460
Просто възпитателите ги мързи да учат децата по "примитивните" начини, по които са учили нас - без учебници, блокчета, боички и гланцирани книжки. С акордеони, песни, групово повтаряне на стихчета.
Мисля, че не си права, че възпитателките ги мързи да учат децата. Просто само с песнички и стихчета, няма как да стане. Трябват и боички, и моливи, и книжки и ред други неща, които както е сметнала BirdsFlu са около 40 лева за цялата учебна година. Не мисля, че ще натежат особено на родителите.

# 21
  • Мнения: 7 390
                  BirdsFlu, практиката ми е от ясна по-ясна,но съм писала за "доброволните " дарения точно защото на 100 % съм сигурна ,че и при вас има мърморещи под сурдинка. Laughing Я прочети постовете след твоя....."за учителките дето ги мързи" и куп подобни .
                  ivben , може общината ви да не дава пари за домакински рола.Организацията навсякъде е различна.И не само при финансирането на консумативите. Peace

# 22
Не претендирам за точност, но мисля че само за предучилищна група, са задължителни помагалата. В нашата градина учат стих чета и песни, имат и музикална.
Първо не се излагайте, възпитателки има в яслите, а в ДГ има само учителки. МОН има образователни изисквания за децата от всяка възрастова група в ДГ. Ако от първа до трета група карат само на песнички и стихчета в четвърта група тетрадките, които осигурява обината ще им дойдат като гръм от ясно небе и елате да видите тогава дали децата ще се справят? единственото, което отпуска общината в бургас на градините са:1 веро 2 белина 1 гъба 1 телче за месец дали лелките биха могли да мият съдове и тоалетни цял месец подобно количество препарати? Децата ни в по голямата си част с алергии са прену дени да спят на 25г, че и по стари дюшеци.А родителите,вместо като редовни данъкопадци общината да си поеме задълженията, плюят най грозно учителите.Надявам се че има и интелигентни родители, които разбират, че в джобовете им бърка общината, а не учителите.

# 23
а как да се осигурят учебниците за децата които са ЗАДЪЛЖИТЕЛНИ, но министерството не ги ОТПУСКА??У???
или ще броят мухите по тавана децата?

Ако бяха задължителни, щяха да се осигуряват. Просто възпитателите ги мързи да учат децата по "примитивните" начини, по които са учили нас - без учебници, блокчета, боички и гланцирани книжки. С акордеони, песни, групово повтаряне на стихчета.

1. Не ни мързи - заставени сме да работим по една от представените Програми .По коя ще
работи съответната ДГ  , избира се на учителски съвет .
2. Времето на децата ни е доста по-различно и напреднало , отколкото нашето.
Така че немислимо е да се кара само  по " примитивния " начин.
3.Пособията за този примитивен начин ,подобно на учебните книжки,не се осигуряват -
купуват се със събраните от родителите средства.
Единствено книжките на подготвителна група ,без учебн.материали,се осигуряват безплатно.
Отдавам го на факта,че завършването на тази група е задължително за постъпване в първи клас.
Може би занапред нещата ще се оправят и при нас  Praynig Нима доскоро в училище не се купуваха учебниците на децата ни  newsm78


Не претендирам за точност, но мисля че само за предучилищна група, са задължителни помагалата. В нашата градина учат стих чета и песни, имат и музикална.
Първо не се излагайте, възпитателки има в яслите, а в ДГ има само учителки. МОН има образователни изисквания за децата от всяка възрастова група в ДГ. Ако от първа до трета група карат само на песнички и стихчета в четвърта група тетрадките, които осигурява обината ще им дойдат като гръм от ясно небе и елате да видите тогава дали децата ще се справят? единственото, което отпуска общината в бургас на градините са:1 веро 2 белина 1 гъба 1 телче за месец дали лелките биха могли да мият съдове и тоалетни цял месец подобно количество препарати? Децата ни в по голямата си част с алергии са прену дени да спят на 25г, че и по стари дюшеци.А родителите,вместо като редовни данъкопадци общината да си поеме задълженията, плюят най грозно учителите.Надявам се че има и интелигентни родители,
които разбират, че в джобовете им бърка общината, а не учителите
.
Peace
Учителите не събираме пари от родителите.При нас , в началото на учебн.година - на родит.среща,
на която,за радост на мен и колежката ми,присъстват почти 90 % от родителите и
ТЕ взимат решение по колко лв да се съберат.Естествено , че след като ние сме им казали
какво ни е нужно ,и след като са чули отчета за изминалата година - т.е. преценяват с каква
сума разполагат , колко горе-долу ще трябва за материалите ,и все пак сумата да е що-годе
по джоба на всеки.Който може дава наведнъж парите,ако ли не - на два пъти.
Миналата година нашите родители решиха да съберат по 60 лв.Решиха освен за книжки и
материали,да съберат пари и за препарати/ не искаха белината,която се отпуска/ , за подаръчета
и лакомства за децата им - за Коледа , за Рожден ден и   Тържеството на групата .Така всички подаръчета
са еднакви и радостта им е обща.В предишните групи,ми се е налагало да успокоявам деца ,
които не са получили очаквания подарък - може да си представите какъв рев и тръшкане по пода е било...
А още по-гадно ставаше , ако някое от другите деца е получило желаната играчка.
С тази ми група не се е налагало да дообзаведем групата , но с помощта на родителите от
предишната ,за групата бяха закупени /постепенно,а не наведнъж/ столчета,килими,пердета и
щори.
Решиха без да са били заставени  от наша страна - видяха какво представлява 25-год.база.
Предложиха ни , естествено че такова нещо се приема с радост,още повече ,че това е за
общото благо на децата - те прекарват на ден поне по 8 часа на ДГ .
Разбира се ,че не сте длъжни вие да купувате тези неща...
Поради тази причина ремонтът по ДГ,който на места все още не е приключил,се чакаше с голяма
радост от наша страна -  най-накрая да се направи нещо , но както винаги...направиха ни  #Crazy
И пак сме хулени ние - учителите и директорите  Sick

За даренията ... имате право - никой не може да ви застави , ако вие нямате желание.
Доколкото ви чета и разбирам,електронното класиране на децата за ДГ не устройва всички ви.
Но така поне ще секнат "рекетите-дарение" от страна на някои директори.

Общи условия

Активация на акаунт