Орторексия

  • 4 752
  • 97
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 432
Не, не страдам от орторексия , но виж сестра ми  ooooh!

# 16
  • Мнения: 301
Не се вманиячавам. Иначе етикетите чета и се старая да не купувам нещата с Е-тата. Вниачена съм по-скоро в това отношение за храната, която давам на детето. Не че никога не е хапвал зрънчо чипс и шоколад - давам му. Гледам да е по изключение.
Иначе пържено от години не съм готвила. Мъжа ми също е фен на здравословното хранене - салатки и месце (печено или варено).

# 17
  • София
  • Мнения: 6 088
Определено имам уклони към орторексията, ама не го възприемам като болест  Crossing Arms На мен ми се струва безотговорно да не се интересуваш какво ядеш или още повече - какво даваш на детето. Чета етикети и изпадам в безизходица какво да купя, за да няма Е-та... Да, понякога хапвам в МакДоналдс и подобните, торти и т.н. Но чипсове, снаксове, оцветени води... тц.

# 18
  • Мнения: 1 059
...........
Не съм вманиачена,но се съобразявам, какво ядат децата ми. Аз ям всичко - изпята песен съм вече.
Постоянно се тормозя с въпроси какво да яде детето,на моменти направо се вманиачавам,че то в Пловдив не е много лесно човек да се снабди с биохрани и качествени суровини.А тя,малката, на всичкото отгоре е ужасно злояда,по цели дни кара на малко мляко(домашно) и малко ръжен хляб(купешки).Мъжа ми само ме дебне и зад гърба ми я тъпче с киндершоколадчета,боядисани млекца,миникроасанчета.Аз,уж се сърдя на безотговорното му пазаруване,ама ги дояждам след нея.

# 19
  • Мнения: 35
Орторексия , леле какво е това заболяване , на мозъка ли newsm78
Много сме бедни и май никога няма да го лепнеме , нали не е заразно  ooooh!

# 20
  • Мнения: X
Аз като цяло обичам да си чревоугаждам. Харесвам и полезни, и вредни храни. Понякога, като усетя,че съм наддала започвам да се замислям какво ям, наблягам няколко дни повечко на плодовете и зеленчуците и се опитвам да забравя за сладкото. Все пак етикетите гледам да не ги чета, защото се ядосвам много. Напоследък имам зъб на всички производители на колбаси- е.а си и наглеците, всеки случай...  Като си дам равносметка колко нерви и средства ще изхабя, докато намеря пълноценна здравословна храна без Е-та и доколко разнообразна ще да е тя, решавам, че така или иначе няма да мога да избягам от разните му там набухватели, подсладители и пълнители и не си струва сега освен останалото и да параноясвам заради тях.

# 21
  • Мнения: 2 388
Шансът да заболея от нея е повече от нищожен, доколкото се познавам. Храня се основно с вредни неща.
Сещам се за една съфорумка, която отдавна не се появявала. Редовно я питали, дали не е болна от орторекися.

# 22
  • Мнения: 2 254
 Определено не страдам.
Веднага на богаташите я лепнали...еййй, всичко за богаташите, да му се...Орторексиците правят ли си компоти?

# 23
  • Варна
  • Мнения: 1 744
Компот не правя, защото не обичам. Правя си сладка от плодовете:)
Иначе ми е безкрайно странно, защо нежеланието да се тровиш с боклуци е окачествено като хранит.разстройство.

# 24
  • София
  • Мнения: 965
Иначе ми е безкрайно странно, защо нежеланието да се тровиш с боклуци е окачествено като хранит.разстройство.

самата маниакалност, че ако хапнеш Мдоналдс примерно ще си очерниш организма завинаги е по скоро определяща за това твърдение  Peace
иначе в (модерната) медицината се класифицират 4 вида хранителни разстройства:

анорексия
булимия
хиперфрафия
и орторексия

както повечето знаем проблемите с храната не са само за да сме слаби или т.н те са следствие на проблеми с психиката  Confused  - те не са причина, а следствие - някой ги избива на алкохол, някой на наркотици, други на т.нар хранителни наркомании
пък при орторексията (това не е само желание да се храниш дравословно) има фикс идея, че трябва да приемаш само и единствно полезни/органични/чисти и т.н. храни, като се изключва ВСИЧКО останало и самата идея за подобен вид маниакален контрол над храненето мисля го определя като ХР   bouquet
мога да циритам и много литература по въпроса, но предполагам ще стане дълго и скучно, защото както орторексията така и повечето ХР се заклеймяват  ("защо се лигавиш и не искаш да ядеш") и се приемат по скоро като каприз, а не като психически приблем   Confused което е доста обидно най малкото когато болните осъзнават проблема си и се борят с него...

# 25
  • Варна
  • Мнения: 1 744
Едва ли е проблем с психиката да отказваш да се храниш в Макдоналдс и подобните му.
Има страхотен филм по темата - Supersize me. След като видиш какво точно съдържа кюфтето в хамбургера, едва ли ще искаш да си го сложиш в устата.

Аз съм "страдаща" явно от активната форма на това "заболяване". Отказвам да приема, че грижата за здравето е вид болест.  newsm78

# 26
  • София
  • Мнения: 965
опитах се да обясня, че не е там проблема, но явно не съм се справила изобщо   bouquet
(гледала съм филма и Мдоналдс не съм яла дори и когато бях 'добре')

# 27
  • София
  • Мнения: 18 679
Не страдам от подобно заболяване, но и не съм от хората, които се хранят с какво да е. Купувам качествена храна - да. И давам много пари за нея. Факт. Макдоналдс няма да хапна невър, отврат Sick Виж, в пиците не виждам нищо лошо, особено ако сама съм ги правила. Като цяло предпочитам домашно приготвената храна Peace

# 28
  • Мнения: 7 837
Познавам хора, които купуват органик, дори и мокрите кърпички за задник в тоалетната. Ето това вече е вманиачаване. И не е задължително да си богат, за да правиш това залитане. Просто, понякога е недомислено, поне за моите виждания.

# 29
  • Мнения: 4 392
Иначе ми е безкрайно странно, защо нежеланието да се тровиш с боклуци е окачествено като хранит.разстройство.

Защото ако драстично се увеличат хората, които се замислят, какво слагат в устата си, на Роналд Макдоналд ще му застине изрисуваната усмивка. hahaha Най- просто казано.


Орторексията, орторексична - дело на всеки. Grinning

А, то само за богати било..тюх, ттюх да му се не види.
 Joy

Общи условия

Активация на акаунт