Орел, петел, или....просто ДзвЕр?

  • 3 521
  • 31
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 470
Отивай при госпожата,и и вдигни скандал...Трябва да защитиш позицията на детето си,за да не им сриват самоувереността и самочувствието...Аз така правя...Имах подобни случаи,например по математика-празно квадратгче+празно квадратче=10,моят син написал-7+3=10,учителката го драска и пише-6+4=10,отидох при нея и я направих за две стотинки-така било написано в нейният учебник учителският #Crazy #Crazy #Crazy

# 16
  • Мнения: 7 723
Shocked Тва, за празните квадратчета истина ли е??? Shocked ooooh!

...и не, не мога да отида да вдигна скандал в нашия случай.
Госпожата е права, че тя не се е съсредоточила
да вникне в произведението и да разбере какъв е главния герой.
...предполагам, че тройката е по- скоро за сплашване,
че следващия път да е по- внимателна...и дано да е така Rolling Eyes

# 17
  • Мнения: 2 401
Имах подобни случаи,например по математика-празно квадратгче+празно квадратче=10,моят син написал-7+3=10,учителката го драска и пише-6+4=10,отидох при нея и я направих за две стотинки-така било написано в нейният учебник учителският #Crazy #Crazy #Crazy

Е това имах предвид и аз.  Почти ежедневно се срещам с тия ..не знам как да ги нарека чак.
Мислела съм си да ходя да поспоря къде точно е грешката, но не съм го правила досега ..хммм

# 18
  • Мнения: 339
Не бързайте да настръхвате така срещу учителката. Виж, за квадратчетата и аз бих защитила детето си. Но за случая с картинката и преразказа някак си не мога да се съглася. Както казах по-горе - все пак е преразказ. Ако беше описание на картина, бих оправдала грешката. А ако текста не беше съпроводен с картинка?
Ако се беше случило на моя син, и той щеше да отнесе "конско", че не е слушал/чел  внимателно. И аз мисля, че тройката е по-скоро поучителна - за сплашване.

Но е вярно, че картинките в учебниците са доста стряскащи....

# 19
  • Мнения: 654
Съвсем изперкваме с материала на децата.
А от картинките мога  да сънувам кошмари.
Миналата година на една позната се случи следното:семейството се премести в Бургас и детето мисля че беше трети клас.Правят тест и има въпрос: Какво е зарзалия? И има три отговора:слива , кайсия и праскова.
Детето пише отговор кайсия.Госпожата зачертава и пише отговор праскова.
Когато връщат тестовете , детето вдига ръка и казва че госпожата е сгрешила.
Но тя реагира така:Ти ли ще ми кажеш сливо такава.
През всички останали часове децата са и се подигравали и викали слива.
Аз на тая мушмула бих и казала някои неща , но ми беше далеко.

# 20
  • Мнения: 1 069
Звезделина Георгиева, само не ми казвай, че даскалицата не си го е получила ooooh!!
Тая заслужава  #2gunfire!

# 21
  • Мнения: 8 999
Този Дзвер ми прилича на Брадат лешояд - изчезнал вид, за който детето ти със сигурност нищо не знае. Както и самата учителка по български език. Мисля, че заслужава тройка, ако обърка въпросната птица в часа по Орнитология. Но, тъй като става дума все пак за умения да пише и преразказва, то няма особено значение как ще нарече въпросното създание. Учителката е трябвало да обясни на децата какви са нарисуваните животни, защото не всички второкласници са запознати с всички животински и пернати видове и не е нужно да им знаят имената. Те са обект на друга учебна дисциплина, но не знам дали в трети клас се изучава. По наше време й казваха зоология /като дял от биологията/, а сега е нещо като "Природа, общество, личен тоалет и хигиена и религия" /напоследък точните наименования на науките се избягват, а учебният материал е някакъв неясен микс от понятия от различни области, които, според обърканите мозъци на авторите, са неразривно свързани, въпреки че са принципно противоречащи си/.

# 22
  • Мнения: 7 723
 Байбиби, приказката е на Ран Босилек, все пак...
Недупостимо е да не е разбрала кой всъщност  главното действащо лице ooooh!
Тройката е заслужена до някъде...
В днешно време и литературата е разделена
на няколко материи.
Имат "Четене", "Български език" и "Развитие на речта"...
...(по четене освен учебник, имат учебна тетрадка и тетрадка за работа в клас)

Този преразказ се случва именно в час по "Развитие на речта".
Е, речта е правилно развита, ама... Rolling Eyes
 

# 23
  • гр.София
  • Мнения: 184
http://www.bikearea-velingrad.org/files/gluhar.jpg - много си е добра рисунката - птицата е глухар

# 24
  • Мнения: 339
 
Отивай при госпожата,и и вдигни скандал...Трябва да защитиш позицията на детето си,за да не им сриват самоувереността и самочувствието...Аз така правя...

Дайте да набием учителката, че си е позволила да напише ниска оценка на детето ...Ето, оттук тръгва Този проблем

# 25
  • Мнения: 8 999
Отивай при госпожата,и и вдигни скандал...Трябва да защитиш позицията на детето си,за да не им сриват самоувереността и самочувствието...Аз така правя...

Дайте да набием учителката, че си е позволила да напише ниска оценка на детето ...Ето, оттук тръгва Този проблем

Не е нужно да я бием, а само да й се обърне внимание, че щом въпросните пернати не са били изучавани в училище, то не е невъзможно едно дете да обърка петел с орел /особено ако никога не е виждало нито на живо, нито на снимка съответната птица/. Не всички деца имат село, където в подробности да се запознаят с външния вид и нравите на домашните животни.
Е, ако към картинката е бил приложен и текст на приказка, която всъщност трябва да се преразкаже, то вината си е в Ивка. Явно в този момент точно е лапала мухи, или е гонила бръмбари из главичката си. Но, от друга страна може пък тя изобщо да не прави разлика между петел и орел. Хм, ако никога не е общувала с тези птици, то е логично за нея да няма разлика между двата вида и да й се е сторило, че особено значение как ще назове героя, не би имало.

# 26
  • Мнения: 339
baibibi , съгласна съм...донякъде. Вярно, че картинката е объркваща.

Но ако винаги обвиняваме учителите и отиваме да им вдигаме скандали, как искаме децата ни да ги уважават?

# 27
  • София
  • Мнения: 62 595
Зависи и от учителя. Ако на децата просто е казано "ето ви един текст, четете и преразказвайте" нищо чудно да се получат обърквания. Доколкото зная от моите в клас се чете един текст, обсъжда се и след това децата го преразказват, докато се научат що е то нещото "преразказ". За домашно също имат да правят преразкази, но тогава ги оставям да се оправят сами, за да приложат на практика наученото и после прочитам какво са написали и си казвам мнението. В началото такова редактиране падаше, че са преписвали наново.

Не става дума за бой, а за разрешаване на една ситуация. Досега не ми се е случвало да говоря с учителките за оценки, но е имало случаи, в които съм казвала на децата, че не съм съгласна с оценката, но съм посочвала и конкретно за кои подробности не съм съгласна и защо не съм съгласна. Давам им съвети следващият път на какво да обърнат внимание, за да няма място за съмнение кое как са написали.

# 28
  • Мнения: 315
много се забавлявах с темата.горкото третокласниче се е мъчило с орел, петел и още перната сган, а аз се хиля, но... Embarassed
да ви разкажа моя сблъсък с природата Joy Joy
бях в първи клас и имахме да опишем какво виждаме на картинка.картинката - един селски двор с кон, крава, овце и т.н.
моето съчинение било:"там пасеше целият добитък!" Joy Joy Joy
обобщила съм ситуацията Joy
но тройка според мен е много крайно.
не напразно на нас не ни пишеха оценки до четвърти клас.

# 29
  • Мнения: 7 723
baibibi , съгласна съм...донякъде. Вярно, че картинката е объркваща.

Но ако винаги обвиняваме учителите и отиваме да им вдигаме скандали, как искаме децата ни да ги уважават?

Ма изобщо не става въпрос за това,
че госпожата е виновна, или пък е оценена несправедливо.

...дъщеря ми не само, че е лапала мухи,
ами и си ги е прехвърляла с езика от ляво на дясно....
...да им определи точната бройка... ooooh!

В приказката се разказва И за орел, И за петел...
...тя просто е объркала главния герой кой е  Close
Не я оправдавам.
....мчи утре може да обърка и приказката за Червената шапчица,
на напише, че бабата е изяла вълка...
...госпожата да й врътне тройката,...
...а аз де се сърдя! ooooh!
Как ли пък не! ooooh!

...идеята на темата ми беше за рисунките в детските учебници...
(а не дали тройката е справедлива, или не) Wink Grinning

Общи условия

Активация на акаунт