За "НЕсвикването" в яслата ...

  • 3 334
  • 45
  •   1
Отговори
# 30
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 353
Констанца тръгна на 1.9г на ясла, беше 1г в ясленската група, преди да я изместят в 1гр. В яслата плачеше до последно, сутрин едва я взимаха от ръцете ми. На едната седмица я изместиха в 1гр., на другата спря да плаче. Градината е една и съща, смени г-жите. Извод:персонала е важен.
И разликата в режима и обучението!  Peace

За това не съм сигурна в нашия случай. Изместването на децата от яслата в 1гр. беше през юни, т.е. не в началото на уч. год. и едва ли тогава са правили нещо различно от яслата. Но г-жите+лелята ни в градината бяха супер.

# 31
  • Мнения: 7 388
Констанца тръгна на 1.9г на ясла, беше 1г в ясленската група, преди да я изместят в 1гр. В яслата плачеше до последно, сутрин едва я взимаха от ръцете ми. На едната седмица я изместиха в 1гр., на другата спря да плаче. Градината е една и съща, смени г-жите. Извод:персонала е важен.
И разликата в режима и обучението!  Peace

За това не съм сигурна в нашия случай. Изместването на децата от яслата в 1гр. беше през юни, т.е. не в началото на уч. год. и едва ли тогава са правили нещо различно от яслата. Но г-жите+лелята ни в градината бяха супер.
  На 100 % съм сигурна,че са правили нещо друго  Laughing най-малкото личи по детето.Без значение дали е лято,зима или друго време има си планиране на всички ситуации и учителите са длъжни да ги изпълняват.За личностните качества на персонала не споря  Laughing но и организацията в ДГ помага за по-лесна адаптация и по-разнообразни занимания.От години се опитваме да " извоюваме" правото на децата да са с учител от 2 год.възраст.Моя внук също плачеше в ДЯ,дадох го по-малък /2г 5 м/ на ДГ в по-голяма група и не е плакал никога.Да не говоря,че знае и може много повече от децата останали до 3 г в ДЯ.При това не е вундеркитд. Mr. Green

# 32
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 353
Възможно е. Имах предвид, че дръпваха децата, които стават на 3г. в същата година, след като г-жите на 4гр. са изписали децата, т.е. в началото на юни. Колкото да не стоят без работа до ваканцията и да облекчат персонала на яслата. Те тогава почиваха през юли и август и от септември вече официално се започваше новата учебна година и идваха новоприетите дечица, които не са били на ясла там. Танти нямаше и 2.5г, даже ходих да се моля на директорката да я остави в яслата до септември(тогава всички приятелчета на Танти бяха набор 2002). Добре, че не ме послуша.

Към авторката на темата:Сори, че се отплеснах в друга посока.

# 33
  • Мнения: 289
Но няма никаква социализация само с мен. Не искам да става дървен философ, искам да я събирам с деца.

Чак пък да стане дървен философ  newsm78 Това ли е основното ти съображение да я даваш на ясла толкова малка..

# 34
  • Мнения: 822
Аз пък ще ви дам един пример - едно детенце, което е ходило и на ясла и в момента ходи на градина. Бяхме на детски рожден ден, а то така и не се отдели от майка си - все искаше тя да е с нея в стаята - а познава дечицата. Майката се оплаква, че непрекъснато е залепена за нея.
И друго момиченце, което е ходило на ясла и сега е на градина за втора година вече, сега започна да плаче и не иска да ходи - на четири годинки е. В същата група, със същите деца, "социализирано" дете, а сутрин и вечер "Няма утре дом нали?" - и плаче ли плаче?
Децата са различни и преминават през различни периоди на развитие.
Лично според мен яслата е напълно излишна и ненужна - освен в случаите, когато няма друга алтернатива за семейството-  по финансови причини например.

И още нещо. Имам братовчедка, медицинска сестра, която работи в ясла. Каза, че сега имало много съкращения и предвиждали промяна в закона за яслите - да съкратят медицинските лица и за децата да се грижат само лелички  Shocked !
Голяма грижа ще да е!

# 35
  • Мнения: 7 388

И още нещо. Имам братовчедка, медицинска сестра, която работи в ясла. Каза, че сега имало много съкращения и предвиждали промяна в закона за яслите - да съкратят медицинските лица и за децата да се грижат само лелички  Shocked !
Голяма грижа ще да е!
Не мисля,че ще пръкне такава глупост! По-скоро могат да назначат учители , а не само един педагог на 4-ри групи.Въпреки всичко такава информация нямам - само пом.възпитатели да ги гледат.

# 36
  • Върху лъчите на Слънцето.
  • Мнения: 1 992
И още нещо. Имам братовчедка, медицинска сестра, която работи в ясла. Каза, че сега имало много съкращения и предвиждали промяна в закона за яслите - да съкратят медицинските лица и за децата да се грижат само лелички  Shocked !
Голяма грижа ще да е!

Това е абсурд! Не могат да направят такова нещо. Все едно да съкратят депутатите, а да оставят само чистачките - и те да бистрят политиката.  Joy Ясла без мед. сестри не може.

# 37
  • Мнения: 822
Ами като се има предвид какви абсурди има в държавата ни!

# 38
  • Мнения: 317
Аз също съм против яслита, освен ако не се налага на семейството. Та щом има кой да я гледа по-добре не травмирай детенцето. Това с клубчето не го разбрах много честно казано newsm78

# 39
  • Мнения: 17
В интерес на истината и аз не разрах дали десткото клубче ни помогна или дъщеря ми сама реши че вече й е интересно да ходи на ясла. Накратко ситуацията беше ужасна - почти месец я мъчих всеки ден да я водя на ясла, на обяд я вземах, а следобед (след сън) се занимавах с нея. Но тази седмица я водя всяка вечер на детски клуб. Там й се обръща огромно внимание. Още на третия ден спря да плаче, а днес (на петия ден) ме събужда сутринта и ми вика: "дининя, дининя" (т.е. градина, градина). Питам я: "На градина ли искаш?", казва ми: "Да"! Не мислех че за седмица ще имаме такъв прогрес - от едната крайност, та чак до тук.
Благодаря ви за мненията и съветите.
Според мен всяко дете е различно и няма точен период на адаптация. Знам че много зависи от персонала, но в нашата ясла всички лелички са нови, малко нервни и гръмогласни, а тя не е чувала в къщи разговори (викове) на висок тон. Всичко това я плашеше, както и киселата физиономия на едната леличка че "ревлата" пак идва (Аман от нея! - както ми бе споделила самата тя, че се чудех къде да се дяна в дън земя).
Пак стана дълго, благодаря за изчитането.

# 40
  • Мнения: 30
И аз съм от тези майки, които мислят, че е по-добре за детето до 2 - 2,5 г. да не посещава ясла. Обаче обстоятелствата ни притиснаха и се наложи да пусна детото на 1,5 г. Той е контактен, обича игрите с децата, закача се дори с непознати и си мислих, че ще е лесно.
Но след 3 седмици стигнахме до афективини /истерични кризи/, събуждаше се от сън с писъци и пищеше и крещеше с часове. Спряхме го за 5 седмици, нормализираха се нещата, и когато тръгна всичко се повтори, вече с по-голяма сила. Поставиха ни диагноза страхова невроза и сега се лекуваме.

След всичко което преживя детето, а и ние родителите с него, ще ви кажа - най-важен е подходът на персонала към детето.

# 41
Аз смятам, че децата не трябва да ходят на ясли. Точно поради причините , които са се случили. То е малко трудно му се обяснява че мама ще се върне, и това за персонала си е вярно. В яслите малките сладурчета не могат да кажат какво са ги правили там. Докато в градините се съобразяват госпожите какви ги вършат. Смятам, че трябва да се направи всичко възможно да се прескочи яслата.

# 42
  • Мнения: 413
Моят син ходи на ясла вече месец и половина. Първите две-три седмици мрънкаше и понякога плачеше като го оставях, но вече бърза да влиза при децата, да не изпусне някое забавление. Жените са много усмихнати, мили и грижовни.Има места, в които се грижат чудесно за децата и те се чувстват добре. Мисля, че това е по-добър вариант отколкото да го дам на някоя гледачка, която да го държи предимно в количката за да не и тича нагоре надолу и "недайси боже да падне". Подобни гледачки на приятелки съм засичала по парковете. Въпреки, че ние случихме преди яслата на страхотна жена, която ни помагаше и го развиваше все едно й е внуче. Но самото ми момче си търси децата и се чувства по-добре в компанията им. Откакто ходи на ясла си ляга вечер по-лесно и заспива без да протестира. Разбирасе ако беше попаднал на лелки чудовища, щях веднага да го отпиша. И още нещо се сещам да добавя в накъсаното си изложение. Наскоро видях едно момче на 6 години да не иска да остане без баща си в час по език - не мисля, че това също е препоръчително - да си пазиш детенцето да не остане само или да бъде самостоятелно, ще се държи за полата на майка си или панталона на бащаси до края на дните им. И ще  очаква, че са му длъжни да му купят кола, после жилище, да му отгледат децата и т.н.

# 43
  • Мнения: 289
Наскоро видях едно момче на 6 години да не иска да остане без баща си в час по език - не мисля, че това също е препоръчително - да си пазиш детенцето да не остане само или да бъде самостоятелно, ще се държи за полата на майка си или панталона на бащаси до края на дните им. И ще  очаква, че са му длъжни да му купят кола, после жилище, да му отгледат децата и т.н.

Причината за това не е задължително да бъде недаването на ясла  Peace
Ранното даване на ясла на всяка цена и стресирането на детето също биха могли да доведат до такова поведение - всяко дете е различен човек, различен характер и начин на възприемане на нещата, така че, не може да се обобщи кое е правилното и кое погрешно поведение.

# 44
  • Мнения: 317
Напълно съм съгласна с последния пост Peace

Общи условия

Активация на акаунт