ПИРОГОВ - платено и за децата

  • 5 211
  • 121
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 4 892
И в двата случая ние сме от потърпевшите, а не от вземащите решения.

Много удобно, няма що.

п.с. Радостина, Вие да не сте от Тексас? Или случайно да има далечни роднини от там?



# 91
  • София
  • Мнения: 62 595
Това как да го разбирам?

Виж сега, да ти обЯсним нещо. Не съм расла с последния дъжд и съм наясно в общи линии как се вземат административни решения и къде е границата на влияние върху вземането на едно решение. С глава стена не се пробива, освен ако не държиш да си счупиш главата. Ентусиазмът е хубаво нещо, желанието за справедливост  - също. Но има ограничения, които ако човек не ги усеща или ги пренебрегва е или непоправим идеалист, или глупак. Можеш да се възмущаваш с думите "много удобно, няма що", но пред мен не минават, защото най-неудобно бях на студентсике стачки и на какви ли не протести и митинги. Какво да се прави, младост.

 Ако искаш може да отидеш пред Пирогов или Министерството на здравеопазването или пред Здравната каса и да им кажеш какво мислиш. В най-добрия случай ще пратят някого да те изслуша любезно и толкова.

# 92
  • Мнения: 46 602
...
Сещам се за един прост пример, как се бърка ролята на Пирогов. Пълно е из форума със случаи на паднали деца, от спалнята, от стола и т.н. Никак не е хубаво, да, понякога има лоши последствия. Но, в повечето случаи, дори при минимално падане, вместо да се наблюдава детето за определени признаци, се води в Пирогов за БЕЗПЛАТЕН рентген и преглед. Много такива съвети ще срещнете из темите... Нормално е да се шашкаме и притесняваме, майки сме, пон по веднъж се е случвало на всяка от нас ...


Още не ми се е случвало, да чукам на глава, но вътрешните увреждания са едни от най-опасните, появят ли се признаците, направо палиш свещичка.

# 93
  • Мнения: 7 837
Никол, само не ми казвай, че не разбираш какво имам предвид, вадейки неща от контекста  Simple Smile

Разнопосочна тема се получи, като всяка такава. И на двама да е променила малко възгледите, пак е добре.

# 94
  • Мнения: 46 602
Специално за падания говоря - без преглед нищо не може да се каже. След темата на Руска преди време, не бих осъдила нито една майка, завела детето си да харчи чужди пари Tired даже без никакъв признак.

# 95
  • Мнения: 4 892
Радостина, слезте на земята. Проблемът е, че авторката на темата няма да получи отговор на възмущението си от небето. Редно е да иде и да го получи където трябва, това е важното решение. Да се научим да влияем на себе си първо на по-елементарно ниво, после да влияем на решенията на "великата администрация". Накратко - отива и пита за 25 лева. С голи възмущения не става.
И ако трябва и иска - да си търси правата, очевидно има като нейния казус. Разрешен е. Все пак има хора, които щом са преценили, че е нередно са сигнализирали дори омбудсмана.

Нали все пак стана ясно, защо се плаща такса?  

И на един да е променила възгледите темата, пак е добре  Grinning  


# 96
  • Мнения: 489
И на един да е променила възгледите темата, пак е добре  Grinning  

Дано да са повече хората и най-после да започнат да виждат и положителните промени в държавата, а не само да плюят.  Peace

# 97
  • Мнения: 3 271
Офф:
Никол, и аз за Руска си мислех. То и покрай техния случай не взехме двуетажното легло, което точно тогава бяхме избрали.

Кейси, имам идея как е в несоциалните държави, заради това казах, ако работодателя го поема. Явно са малко такива там. И все пак ме изненада, че имаш такса за преглед въпреки застраховката. Явно е въпрос на план все пак.
Съгласна съм, че много хора се трупат в Пирогов за какво ли не. И да, за неспешни случаи трябва да се плаща. ама пък тогава контрола кое е спешно и кое не е ще е мноооого спорен. Но каквото и да е решението, трябва да е обявено някъде и човек да е наясно. Защото така е хаос.

# 98
  • София
  • Мнения: 62 595
Радостина, слезте на земята. Проблемът е, че авторката на темата няма да получи отговор на възмущението си от небето. Редно е да иде и да го получи където трябва, това е важното решение. Да се научим да влияем на себе си първо на по-елементарно ниво, после да влияем на решенията на "великата администрация". Накратко - отива и пита за 25 лева. С голи възмущения не става.
И ако трябва и иска - да си търси правата, очевидно има като нейния казус. Разрешен е. Все пак има хора, които щом са преценили, че е нередно са сигнализирали дори омбудсмана.

Нали все пак стана ясно, защо се плаща такса?  

И на един да е променила възгледите темата, пак е добре  Grinning  


Хич не ми приказвай за влияние на високо и на ниско ниво, защото думите не хващат. Много добре разбра какво написах и не можеш с нищо да го обориш, защото знаеш прекрасно как стоят нещата. А омбудсмана само за жалби чака, ша знайш.
Отговор така или иначе няма да получи никой ,защото такъв няма. Дори и да има едва ли на авторката й се захваща да се лута из дебрите на правните точки и запетайки. И това много добре го знаеш. Но виж, щом си толкова наясно и знаеш отговора, можеш да й го дадеш и да й придвижиш всички видове жалби, включително до омбудсмана. Така поне ще покажеш на практика как става номерът. А аз може и да сляза на земята като видя, че го правиш.

# 99
  • Мнения: 3 886
A защо продължаваме да внасяме здравни осигуровки тогава?
Защо продължаваме да плащаме и лепим винетки по колите си? Защо? Защо?
И аз питам с главно ЗАЩО #Cussing out #2gunfire

# 100
  • Мнения: 206
И аз питам ЗАЩО , но няма кой да ни отговори  #Cussing out

Специално за падания говоря - без преглед нищо не може да се каже. 
Peace
Напомни ми за моя сблъсък със спещната помош в БГ.  Mr. Green Отивам след едно такова падане .И ми казват - пукната кост, трябва да се гипсира.Казвам - ОК , гипсирайте.Но трябвало да си платя , защото само счупването било спешен случай , пукането на кост пак изисквало спешна помощ , но не било посочено в клиничните пътеки. Та питам аз, какви са критериите за спешна помощ в крайна сметка?
И отново питам ЗАЩО плащаме здравни осигуровки?

# 101
  • Абсурдистан
  • Мнения: 3 321
Напомни ми за моя сблъсък със спещната помош в БГ.  Mr. Green Отивам след едно такова падане .И ми казват - пукната кост, трябва да се гипсира.Казвам - ОК , гипсирайте.Но трябвало да си платя , защото само счупването било спешен случай , пукането на кост пак изисквало спешна помощ , но не било посочено в клиничните пътеки. Та питам аз, какви са критериите за спешна помощ в крайна сметка?
И отново питам ЗАЩО плащаме здравни осигуровки?

Спешната и неотложна помощ не са в обхвата на клиничните пътеки. И точно пирогов получава финансиране от МЗ за тази спешна и неотложна помощ. Друг е въпросът дали то е достатъчно.

И към Имелда: Няма подписан рамков договор, но и не е задължително да има. В закона за здравно осигуряване е написано, че НРД важи до подписването на нов такъв. За сметка на това има подписано споразумание между УС на НЗОК и УС на БЛС, с което се актуализираха цените. На няколко пъти през година също се повишиха цените на заплащаната от здравната каса мед. помощ /вкл. и клиничните пътеки/. Последното такова увеличение влезе в сила октомври тази година.

# 102
  • Мнения: 4 892
Някой спомена по-напред, циганчетата дето чакали и дали те щели да платят. Ами, няма, най-вероятно... Това е основата на системата, плащаш и за други. Не е българско откритие...

Ето ви го отговорът на въпроса защо плащам осигуровки и всичко останало. Чисто човешки поднесен, разбираемо, точно и ясно. И утре вие може да сте в позицията на циганчето - безработни примерно или нетрудоспособни и тогава някой друг ще ви ги плаща. Или на децата ви да се наложи, не дай Боже!
Толкова ли е трудно да се осмисли това?

Радостина, като латерна сте.  Кажете си, че просто искате последната дума да е Ваша, за да не правим километрични теми. Да сте горната кора... дето има една приказка.

Напускам темата с комплимент към Кейси  Wink и поздрави към всички.

# 103
  • София
  • Мнения: 62 595
Да, бе! Ти като ги пишеш тези работи за изпадането в безработица и нетрудоспособност вярваш ли си изобщо? Може на някой беден българин да не му вземат пари, но това ще е, защото няма половината рода да висне пред вратата на отделението и да заплашва. В повечето случаи не само и най-бедните си плащат, а ако не могат изобщо не ходят на лекар. Тук се включват доста лекари, те да кажат какво са им казвали пациентите. Аз само ще кажа това, което са ми казвали познати лекари "докторе, зная че трябва да се лекувам, но нямам пари и каквито и лекарства да ми изпишеш не мога да ги купя, защото са скъпи". И това е предимно за хроничните и тежките заболявания, където нещата не се оправят с един аспирин или антибиотик за 10 дни.

# 104
  • Някъде там...
  • Мнения: 3 997
Преди месец ме оперираха по спешност в Пирогов. Не съм платила и една стотинка. Дори и престоят след операцията ми беше безплатен, защото съм бременна. (Здравноосигурена съм.)
Но пред очите ми поискаха пари на ръка от една жена с планова операция, 15 минути преди да я свалят в операционната...

Общи условия

Активация на акаунт