Да опазим децата си от отровите в училище

  • 3 121
  • 34
  •   1
Отговори
# 15
Това със забраната за излизане от двора добре,ама как ще стане? Само погледнете оградите и стоте входа и дупки по тях,значи трябва или зид/ужасно висок/ или кордон от охрана.От гледната точка на ученик ви казвам,че тази забрана няма да бъде спазена.
Единственото решение е смяна на асортимента в лаФката,според мен. Ние имаме напредък засега,отвориха стола и пуснаха айран,млека и веднъж имаше банани.Чантата и без тях ми е много тежка,какво остава да ги мъкна.

Вчера една баба взе за първолачето две банички за вкъщи,дано не се е натровило детенцето. Sick

# 16
  • Мнения: 2 401
Днес видях продукта, койте те е провокирал.. вбесих се и аз. Защото тези изпълнения стават с разрешението на директорите на у-щата. Това с тези боклуци е пълна свнинщина. Какво правят търгашите в училищата? А тези конкретно са не само търгаши, но и мошеници (както и всички останали, които действат по тази схема). Ясно е, че директорите имат финансова полза да ги пускат, но понеже това е все пак за наша сметка, то трябва ли да го одобряваме, непредприемайки нищо?
Та да споделя и аз училището - 36-то.
Бърди, мести инициативата тук, няма да са много хората, които ще си направят труда да се регистират във Фейсбуук.

# 17
  • Мнения: 69
Прекрасна инициатива. За съжаление - трудно осъществима. Синът ми в момента е първокласник и той е единственият от целия клас, който си носи сандвичи от вкъщи и не си купува близалки и други глупости. Разбира се, два пъти в седмицата баща му му купува снакс с Бен 10, за да може и той да участва в общите игри с тазовете в снакса. Иначе от отчета, който ми дава, съм наясно, че най-разпространеното "хранене" в междучасията са близалките и пръчките. За друго не ми е говорил.
Аз обаче имам виждане и от другата страна. Известно време съм се занимавала с училищна лавка и знам колко много изисквания има за поддръжката й, за качеството на закуските, наличието на плодове и прясно мляко е задължително, обаче всички тези неща масово не се спазват в големите градове. Ако аз допуснех и половината от произвола, който тук си позволяват, в малкия град, където преди живеех, щяха да ме гонят от ХЕИ до дупка. В момента близките ми, които продължават да се занимават със същия бизнес, са удивени от нещата, които им разказам. Та не оневинявам собствениците на лавката за тяхното безхаберие (разбирате, много малко от бизнесмените в България са наясно, че да правиш бизнес и да правиш пари са две различни неща), но за анархията носят отговорност и санитарните органи.
Не на последно място е и възпитанието на самото дете. Ако знае колко вредни са тези "толкова вкусни" храни, ще се въздържа или поне ще му се иска, но като знае, че родителите му не одобряват, няма да си го позволи.
Това, което мен най-много ме дразни от цялата работа е, че заради моите прийоми за здравословен живот, детето ми се чувства особено и понякога най-вероятно лишено, защото ниската здравословна култура на обществото ни като цяло, превръща опитите ми да отгледам едно здраво дете, в смешка.

# 18
  • София
  • Мнения: 17 283
donka, искаш да кажеш, че има правила за лавките, за които ХЕИ да се сезира??
Моля те, би ли ми казала къде да ги прочета (как се казва наредбата или каквото е там)?
Мерси много  Hug

# 19
  • Мнения: 69
Ами в момента веднага мога да ти посоча Наредба №26 за здравословно хранене на учениците, върху която тази година би трябвало да се гласуват още промени. Освен това, в момента не мога да намеря точно препоръките, но за безплатните закуски от първи до четвърти клас, има изисквания тестената закуска да е веднъж седмично и през останалото време да са сандчиви с млечна, месна и рибна плънка, което поне в училището на детето ми не се спазва. Предлагането на плодовете също е задължително според подочената горе наредба, но в училището не предлагат. Сега в нета видях, че нямало конкретни санкции. Според мен, ХЕИ винаги може да напише акт за каквото си реши, стига да иска да постигне нещо.
Аз за произвола говорех като цяло, не единствено за храните - помещенията им са малки, продавачките пипат парите и закуските с едни и същи ръце, закуските не са опаковани и нямат срок на производство и срок на годност, въобще... Не ми се мисли къде и с какъв санитарен контрол ги произвеждат пък....
Ще се постарая да намеря припоръките на Министерството на труда и социалната политика и ще ти дам линкове.

# 20
  • София
  • Мнения: 17 283
Благодаря  Hug

# 21
  • Мнения: 861
Бърди, подкрепям те и аз..
Аз също пращам сина ми с храна от къщи. Той е в първи клас. Първите дни всичко приготвено се изяждаше, но последните два-три дни ми връща сандвича. Не бил гладен.
Но сутрин обичайна гледка е родители на първокласници на купуват храна на децата си от лавката Confused
Борбата ще е трудна Cry

# 22
Бананите при нас бяха 1.80 левчета бройката...Повече от половината купон за стол.

Ние сме ЕГ и ОУ в една сграда и уж не пускаха малките до лаФката,обаче  се изхитриха и отвориха второ "гише" в стола и опашката на обяд пред него е по-голяма,отколкото пред готвеното папане.Не знам дали готвят гадно,надявам се не.
Тъжно,но факт.

# 23
И аз се включвам Hug
Този проблем наистина е сериозен.
Браво за инициативата  bouquet

# 24
  • Мнения: 1 073
Аз също се включвам. Инициативата е страхотна и дано повече родители ни подкрепят!
Постоянно говорим на децата си от вредите на тези храни, както и от типа Макдоналдс и други подобни!

# 25
  • Мнения: 2 439
Гледах как Оливър от "Вкусотиите на Оливър" беше започнал такава кампания в английските училища, имаше доста добри идеи. Не зная обаче откъде можеш да го изтеглиш.

# 26
  • Мнения: 4 204
Съществува ли още родителски съвет или училищно настоятелство и те не биха ли могли да се ползват като механизми на контрол?

# 27
Аз също се включвам и ви подкрепям. Колкото сме повече толкова по-голям е шансът да направим нещо смислено.  Проблемът действително е глобален и май само на местно ниво няма да се реши. Но и ние не трябва да стоим безучстни. Всички средства трябва да се приложат. Макар, че аз лично колкото и да съм говорила с децата те са си деца и се увличат от мнозинството.  А и с напредването на възрастта става все по-трудно. Затова съм твърдо зад вас.  #2gunfire

# 28
  • Мнения: 304
 Peaceаз също ви подкрепям Peace

# 29
  • Мнения: 761
И аз подкрепям!

Общи условия

Активация на акаунт