Трябва да върна мизерното майчинство което са ми давали.

  • 8 472
  • 190
  •   1
Отговори
# 45
  • Варна
  • Мнения: 25 344
Мда, точно така.
Ето от сайта на МТСП: дата 12.06.2008
въпрос:
В момента съм в отпуск за отглеждане на дете до 2г,детето ми е на 1г6м и го пуснах на ясла какво става с майчинството ми при услови че не започна работа......?
отговор:Eмил Мирославов - Директор Дирекция "Трудово право и обществено осигуряване"
Уважаема г-жо Иванова,
От запитването е видно, че в момента майката ползва платен отпуск по чл. 164, ал. 1 от Кодекса на труда (КТ) за отглеждане на дете до 2-годишна възраст. Редът и условията за ползването му са регламентирани в чл.46 от Наредбата за работното време, почивките и отпуските (НРВПО). Съгласно чл. 46, ал. 7, т. 2 от НРВПО отпускът по чл. 164 от КТ се прекратява когато детето бъде настанено в детско заведение (детска ясла или градина, за които се заплащат такси).
Задължение на ползващия отпуска за отглеждане на дете по чл. 164 от КТ е да уведоми работодателя, разрешил ползването, в случай че детето е настанено в детско заведение, за да се прекрати ползването на отпуска на основание чл. 46, ал. 7, т. 2 от НРВПО.
По време на ползване на отпуска за отглеждане на дете се изплаща парично обезщетение по чл. 53 от Кодекса за социално осигуряване - КСО (за 2008г. – 220 лв.). Съгласно чл. 53, ал. 4 КСО изплащането на обезщетението се прекратява при настаняване на детето в детско заведение (детска ясла).

# 46
  • Мнения: 799
А как точно те "хванаха" ми е интересно? Кой е подал инфото в НОИ?
Защото в нашата прекрасна държава няма 2 чуреждения с единна база данни... (пример - наказателните постановления (актовете), които преди се плащаха в общините, се въвеждаха на ръка от данъчните - КАТ не им изпращаше базата си данни и съответно това отнемаше години, през които изтичаше давностния срок за плащане на глобите/събиране на сумите.... Сега вече директно в КАТ те рекетират - за да си получиш талона, трябва да си платиш задълженията, вкл. старите, на които е изтекла давността  ooooh!).

# 47
  • Мнения: 3 405
... нямаме основание да недоволстваме, ако си дадем децата на ясла.


точно така

# 48
  • Мнения: 2 018
Писна миии, пише ли някъде на какво основание те обезщетяват? Основание - майчинство, ясно, но защо те обезщетяват?

# 49
  • Русе
  • Мнения: 1 155
Бо,
обезщетението се получава, когато майката е назначена по трудово или служебно правоотношение. Значи би трябвало да е нещо свързано с работата (ако се опитаме да разсъждаваме логично). Щом, когато излезеш в отпуск поради временна нетрудоспособност, получваш обезщетение 80% от среднодневното си възнаграждение, ако е за бременност и раждане - 90, а ако е платен - 100%, по същата логика подобно обстоятелство е и гледането на дете, за което те обезщетяват с еди-каква-си сума. Така мисля аз. Не гледай на това като на някакъв вид реално обезщетение, щото нещо лошо се е случило, а просто като вид "грижа" от Държавата (няма да спорим до колко е такава), така както тя плаща, когато си болна. Това е моето мнение. Не знам до колко съм права.

От там произтича и неплащането, когато детето е дадено на ясла. Все едно да се изплаща болничен, когато човек не е болен. Да не се превръща в спор за нужното време за адаптация и т.н., аз също се сблъсках с това и наистина е недомислено. Но реално така стоят нещата.

Това, което аз направих, за периода на адаптация, беше, да си използвам полагащия ми се за тези почти 2 години платен отпуск. В деня, в който записах детето на ясла и тръгна за 2 часа само на ден, си прекратих отпуска за отглеждане на дете до 2 год. и си пуснах платения, който също се заплаща.

# 50
  • Мнения: 2 018
временна нетрудоспособност,

Ето отговора, който ме интересуваше.   

Поради временна нетрудоспособност, получаваме обезщетение!

Логично е да нямаме право да го изискваме, когато детето е на ясла, защото вече сме трудоспособни.

# 51
  • София
  • Мнения: 62 595
Не съм чела всички постове, но от първите разбрах за каквостава въпрос. На мен ми се струва напълно логично при такива обстоятелства НОИ да си иска парите. Ако детето е на ясла то какво прави майката по цял ден? Ако е по майчиство да не го записва на ясла, а да си го гледа и толкова. Иначе за какво е по майчинство?

# 52
  • Мнения: 31
Здравейте, момичета, нямаше ме дълго, но сега съм тук и искам да се включа в темата. На мен също ми прекратиха изплащането на майчинството, като дадох детето в ясла. Стана малко принудително това даване , но така се получи. Не тръгнах на работа, трябваше да замина с мъжа си в чужбина и за да облекча малко майка си, дадохме дето в частна ясла, просто нямаше места в държавна. При заминаването искаха много документи, такава явно беше процедурата за тази държава и тогава разбрах, че трябва да уведомя в НОИ, че детето е в ясла. Не съм спорила, даже не проверих дали е законно или не. Условията, поставени на мъжа ми бяха категорични, трябваше да заминем семейно. Но явно такъв е законът, не коментирам дали е правилен или не.

# 53
Явно всички които сте писали нямате този проблем и няма и да го имате. Поне ви пожелавам да е така. Но много от вас ще го имат. Това дете ми е второ при първото освен адапционен период имахме и три месеца постоянно боледуване. Ако е една седмица на дом две не е, и затова загубих работата си която тъкмо бх започнала. Сега при второто, умишлено го дадох по рано на ясла за да може да се адаптира докато е време. Аз не искам да ми цитирате закона четох го тогава чела съм го и сега и знам какво пише и къде е уловката. А знам , че и не можете да ми помогнете с нищо . Просто търся и съмишленици а не нападатели. Много ви е лесно сочите ме с пръст като престъпник. Да мизерно е майчинството, нима на вас ви стигаше на мен НЕ защо не видите в другите държави какви пари дават за децата. Но не стига че е малко ами и да го върна. Нима със всичко сте съгласни. Кажете ми тогава защо има служителки от НОИ които сега трябва да връщат пари също като мен, айде аз не знам ами те не трябва ли да знаят. Попитала съм навсякъде където съм се сетила. Попълвала съм декларация и в нея е по стария закон за промяна на обстоятелствата. Сега ми дадоха да попълня нова със стара дата само че по новия "ИЗМИСЛЕН" закон. Не разбирате ли защо го правят те не искат пари от мен а от РАБОТОДАТЕЛЯ МИ, ако не се водиш на работа по време на майчинство получаваш пари 1 година а ако се водиш 2. Е кой ще ви направи тази услуга ако е заплашен. И ще ползвам колкото си искам емотикони  #2gunfire #2gunfire #2gunfire #2gunfire #2gunfire #2gunfire #2gunfire #2gunfire #2gunfire #2gunfire #2gunfire #2gunfire #2gunfire #2gunfire #2gunfire

# 54
  • Мнения: 3 405
Но явно само ти не искаш да рабереш закона  Peace
Ти уведомяваш работодателя, той - НОИ. затова те искат парите от него.

# 55
Но явно само ти не искаш да рабереш закона  Peace
[/quote

Аз измислени закони не разбирам. До сега този закон е действал по друг начин. А и не съм от хората на които да казват лягай и аз да лягам, стани и да ставам. Все пак си плащам на тази ясла да ми гледа детето не ми го гледат без пари.

# 56
  • Мнения: 3 405
Докажи как е действал този закон до сега. Защото аз не знам да е действал иначе.
Не се заяждам. Нещата са такива, каквито обясняваме. Дали ни харесват или не е друг въпрос.

# 57
  • Мнения: 4 300
Един мъдър човек е написал, че Законът може да оборва разума, но разумът не може да оборва закона.
Но нищо, постреля си, олекна ти, разумът ти е разтоварен в буквалния смисъл на думата Mr. Green Имаше полза от тая тема.

# 58
  • Мнения: 1 668
Аз да попитам - това с прекратяването на майчинство при постъпване на детето на ясла важи ли и за частни ясли. Тоест в държавни ясно - те се субсидират от държавата и има логика да се прекратява майчинството - все пак се дават пари от държавата за отглеждане на детето в ясла. Въпросът е кво става ако си даде човек детето на частна ясла, защото не е имало места в държавните. Някой знае ли? Аз лично дадах малкия на 1г и 9 м, а мъжът ми ползва майчинство до навършване на 2 г? Дали ще си поискат парите?

# 59
  • София
  • Мнения: 8 947
временна нетрудоспособност,

Ето отговора, който ме интересуваше.   

Поради временна нетрудоспособност, получаваме обезщетение!

Логично е да нямаме право да го изискваме, когато детето е на ясла, защото вече сме трудоспособни.
Aми не е точно така, защото ако тръгнеш на работа, получаваш половината от това обещетение. Няма логика да е за нетрудоспособност.

Общи условия

Активация на акаунт