Трябва да върна мизерното майчинство което са ми давали.

  • 8 475
  • 190
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 1 147
В Щатите майчинство няма изобщо. Завиждам благородно на всички, които могат да се похвалят с различна практика. за България пк спокойно мога да кажа, че в това отношение е социална държава.

# 76
  • Варна
  • Мнения: 25 350
В закона е казано ДЪРЖАВНО заведение! Поне правото на частна ясла не могат да ти отнемат.
В закона е казано детско заведение! Къде го прочетохте държавно? 2 пъти го цитирах по-нагоре в темата, и други го цитираха. Вземете го прочетете най-накрая и тогава обсъждайте тъп ли е или умен. Но да спорите за нещо, с което даже не сте се запознали е много странно.

# 77
  • Пловдив
  • Мнения: 2 102
Попитала съм навсякъде където съм се сетила.
Във форумските теми "Майчинството счетоводно" тоя проблем се обсъжда веднъж на всеки 10 страници. Да беше погледнала там, преди да ни разстрелваш в тази недоволна тема.
Яслите се водят заведения на държавна издръжка, таксата която плащаме е част от цялата издръжка на децата, т.е. за да е отглеждано детето ти в яслата за него държавата плаща субсидия. Не е нормално да очакваш, че ще ти плащат и майчинство. Дори на майките които са се върнали на работа до навършване на 2 години на детето се плаща 50% от въпросното майчинство.
Да, децата имат нужда от адаптация в яслата. За този период и за няколко месеца след това, в които яслата на дъщеря ми беше в ремонт, аз си ползвах отпуската натрупана за времето в което ме е нямало на работа. За това че си родила "поредното българче на държавата", не е номално да очакваш тя да те отглежда цял живот.

Последна редакция: сб, 11 окт 2008, 08:03 от Linkata

# 78
  • Мнения: 31
Вярно е, че държавните или общински ясли, не знам точно на чия издръжка са, наистина нищо не вземат като такса. Ние от 1 септември вече сме в държавна ясла и бях страшно изумена, като ми казаха 40лв такса. На фона на 550 лв от частната ми се видя като божа благодат. Не ме разбирайте криво, не се оплаквам, сами сме взели това решение, но пък 550 лева си е голяма сума. Като сравнявам как се грижат за децата, не виждам особена разлика. Законът си е измислен правилно според мен, лошото е, че различно се прилага и може би това е най-дразнещото. Ако по някакъв начин имат информация, спират ти обезщетението, ако нямат информация получаваш ги.

# 79
  • Мнения: 2 018
Явно всички които сте писали нямате този проблем и няма и да го имате. Поне ви пожелавам да е така. Но много от вас ще го имат. Това дете ми е второ при първото освен адапционен период имахме и три месеца постоянно боледуване. Ако е една седмица на дом две не е, и затова загубих работата си която тъкмо бх започнала. Сега при второто, умишлено го дадох по рано на ясла за да може да се адаптира докато е време. Аз не искам да ми цитирате закона четох го тогава чела съм го и сега и знам какво пише и къде е уловката. А знам , че и не можете да ми помогнете с нищо . Просто търся и съмишленици а не нападатели. Много ви е лесно сочите ме с пръст като престъпник. Да мизерно е майчинството, нима на вас ви стигаше на мен НЕ защо не видите в другите държави какви пари дават за децата. Но не стига че е малко ами и да го върна. Нима със всичко сте съгласни. Кажете ми тогава защо има служителки от НОИ които сега трябва да връщат пари също като мен, айде аз не знам ами те не трябва ли да знаят. Попитала съм навсякъде където съм се сетила. Попълвала съм декларация и в нея е по стария закон за промяна на обстоятелствата. Сега ми дадоха да попълня нова със стара дата само че по новия "ИЗМИСЛЕН" закон. Не разбирате ли защо го правят те не искат пари от мен а от РАБОТОДАТЕЛЯ МИ, ако не се водиш на работа по време на майчинство получаваш пари 1 година а ако се водиш 2. Е кой ще ви направи тази услуга ако е заплашен. И ще ползвам колкото си искам емотикони  #2gunfire #2gunfire #2gunfire #2gunfire #2gunfire #2gunfire #2gunfire #2gunfire #2gunfire #2gunfire #2gunfire #2gunfire #2gunfire #2gunfire #2gunfire

Ти не постави темата - Майчинските пари са малко, а каза: Защо трябва да им връщам тези пари?
Не мисля, че някой писа против теб, а по-скоро разисквахме, дали имаш право да недоволстваш или не. Защото тук някой /може и ти да си била/ каза, че щял да информира медиите... На какво основание питам аз, ще се оплачеш? Просто нямаш, такова.
Аз съвсем наскоро го чух това, просто не бях се замисляла до сега.

Това, че си попълнила декларация със стара дата, не го разбрах. Кой ти каза да го направиш? Мисля, че не е било редно и там можеш да недоволстваш... newsm78

# 80
  • Мнения: 4 965
 newsm78
Не станаха ли твърде много темите от рода на:
не спазих закона /независимо дали го знаех или не/ и сега не искам да си нося последиците;
ядох и пих /топлих се, къпах се, гледаха ми 2 ч. детето в клуба и т.н./, ама не ми хареса сметката и няма да платя;
детето ми ходи на ясла или градина, аз си стоя вкъщи, искам някой /разбира се, не мъжът ми/ да ми дава пари за това;
...
1. Непознаването на закона - не е основание за неговото неспазване.
2. Всяко нещо в живота се заплаща /в конкретния случай - това, че държавата веднъж е субсидиреле градината със сумата за детето ти и втори път е субсидирала теб с майчинството/.
...

# 81
  • Мнения: 9 814
azaf, напълно съм съгласна с теб.
Дълго време не исках да се бъркам в тази тема, но според мен законът е абсолютно справедлив.
Яслите са пълни с деца, на които майките не работят.

# 82
  • София
  • Мнения: 62 595
Ами, станаха много такива теми. В една от темите за парното се включиха много хора с оплакване от вида "се съм си плащал парното от години, ама те ми пращат съдия-изпълнител". Авторката там пусна темата да пита как се обжалва и какво да направи, а сума народ от неплатилия извади пищовите.
Та и тази тема е същата - не разбрала закона, че и твърди, че държавата е длъжна хем да й осигурява ясла за детето, хем да й плаща пълното майчинство, че и защо са я хванали. ooooh!

# 83
  • Мнения: 2 732
Добре защо тогава е изменен този закон ? Преди пишело за детско заведение на пълна държавна издръжка а сега не -така ли?

# 84
  • Варна
  • Мнения: 25 350
Точно така. А защо е изменен - не сме го променили ние, че да кажем защо. Така е преценил законодателят. И има логика - защото отпускът се дава за гледане на малко дете. Това е обезщетение за ползване на този вид отпуск, а не социална помощ за малко дете, каквито са детските добавки и еднократната помощ. Това е вид обезщетение за временна нетрудоспособност. А когато детето е на ясла, майката може да се върне на работа, вече не е нетрудоспособна. Тя вече не гледа детето си през деня, затова няма право да ползва отпуск за отглеждане на дете - логично нали? А щом няма основание за такъв отпуск - няма основание и за такова обезщетение. Просто и ясно.

# 85
  • Мнения: 25 916
Добре защо тогава е изменен този закон ? Преди пишело за детско заведение на пълна държавна издръжка а сега не -така ли?

Защото едно време имаше места в яслите за всички деца, а сега няма. Затова. Присъствието на децата в яслите става лукс, достъпен само за работещи родители.
Следващата стъпка, според мен, е да почнат да проверяват дали бащите не стоят вкъщи безработни, докато децата им са на ясла. Сигурно ще е по-евтино, отколкото строежът на нови ясли и градини.

# 86
  • Мнения: 5 710
Ами съберете се няколко ощетени майки и се обърнете към някоя медия за начало.

Аз май натам съм се насочила


Тоест, ти от една страна получаваш майчинство, а от друга детето ти е на ясла, така ли?

# 87
  • София
  • Мнения: 62 595
ТОзи закон не важи само за градовете, в които има проблем с градините и яслите и то, забележете, с държавните градини и ясли. Има доста частни. Има и много градове и села, където няма никакъв проблем с местата. Законът важи за всички майки и то само засяга само тези, които имат социалноосигурителни права.

Да, при авторката точно това става - детето на ясла, а тя си получава майчинството.

# 88
  • Пловдив
  • Мнения: 2 102
Затова. Присъствието на децата в яслите става лукс, достъпен само за работещи родители.
Следващата стъпка, според мен, е да почнат да проверяват дали бащите не стоят вкъщи безработни, докато децата им са на ясла.
Не е точно така, който иска може да си стои вкъщи и да си пуска детето на ясла. Случая е различен, майката иска обезщетение за отглеждане на дете до 2 години, докато детето й е на ясла.

# 89
  • Мнения: 9 814
нормално е законът да се отнася за всички населени места на територията на България.
Независимо дали има или не недостиг на места в детските заведения.
Писна мииии го е обяснила мнооого ясно.
Не знам защо има недоволни?! /всъщност знам де- задължително трябва да се роптае/

Общи условия

Активация на акаунт